up
ara

Kuyu ve Sarkaç

Kuyu ve Sarkaç Konusu ve Özeti

Kuyu ve Sarkaç
Spirits of the Dead: Tales and Poems kitabının da yazarı Edgar Allan Poe tarafından kaleme alınan Kuyu ve Sarkaç kitabı Öykü (Çeviri), Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750722202 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kuyu ve Sarkaç isimli kitap 256 sayfadan oluşuyor. Kuyu ve Sarkaç kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750722202
Sayfa: 256 sayfa Basım Tarihi: 1970
Edgar Allan Poe, edebiyat tarihine yazdıklarıyla olduğu kadar yaşam öyküsüyle de damgasını vurmuştur. Yoklukla, kayıplarla, hastalıklarla, alkolle ve sanrılarla cebelleşmesine rağmen, belki de tam bu yüzden hem dünya edebiyatı hem de Batı kültürü üzerinde derin bir etki bırakan olağanüstü öyküler ve şiirler ortaya koymuştur. Psikolojik gerilim unsurunu kusursuzlaştırmış, dedektiflik öyküsünü keşfetmiş ve okuru kendi doğaüstü âlemine götürmeyi her seferinde başarmıştır.Kuyu ve Sarkaç, bu sıra dışı külliyatın en önemli örneklerini içeriyor. "Şehrazat'ın Bin İkinci Masalı", "Morgue Sokağı Cinayetleri", "Gammaz Yürek", "Usher Evi'nin Çöküşü", "Kara Kedi" ve diğerlerinden oluşan derlemede dehşet, delilik, şiddet ve doğaüstü güçler hüküm sürüyor. Poe'nun kâh fantastik kâh gotik kâh gizemli ama her daim ustalıkla yazılmış öykülerinden oluşan Kuyu ve Sarkaç, yazarın eşsiz dilini ve insanın içinde pusuda bekleyen karanlığı ortaya koyma becerisini sergiliyor.
Red Red

Red Red

@khaos

SUPER GOTİK POE :)))
Şiir tarihinin efsanelerinden biri olan ürpertici “Kuzgun”unun ardından ilk kez öyküleriyle tanıştığım Edgar Allan Poe’nin “Kuyu ve Sarkaç”ına hayran kaldığımı belirtmeliyim. Seçme öykülerden oluşan kitapta aslında inceleme için her bir öykü ayrı ayrı ele alınmalı. Fantastik sayılabilecek bir iki öykü dışında, cinnet ve korku anlarının her an soluksuz hissedildiği, kahramanların psikolojik cebelleşmelerine ve kalp ağrılarına çaresizce ortak olmak zorunda kaldığımız çılgın öykülerle örülmüş bir eser. Bundan sonraki cümlelerimde öyküler hakkında ufak ipuçları vermiş olabilirim, ona göre davranınız lütfen! “Kuyu ve Sarkaç”ta; İdamın eşiğinde bir mahkûm, karanlık bir mahzende, tek başına… Tehlikeli bir oyunun orta yerinde… Altında dibi cehennem belirsizliğinde bir kuyu… Tepesinde git gide alçalan Azrail’in keskin orağı… İki seçenekli ölüm arasında verilen bir hayatta kalma mücadelesi… Mahkûmun karanlık dünyasında hüküm verenlerin yaklaşan insafsız cezası… Soluğu ensesinde hissedilen ölümün, insan ruhunu anbean nasıl erittiği… Fransız Devrimi sonrası iktidarı ele geçiren Jakobenlerin sorgusuz sualsiz hükme bağladıkları adaletlerinin bir mahkûmun zihninde kişileştirilmesi ancak bu kadar derneşik anlatılabilirdi. “Gammaz Yürek”te deliliği başına vurmuş bir gözü dönmüşün, eğlencelik kurbanıyla gece uykusunda oynaşması; bir başına, odasında, karyolasında, pineklerken, uykusunu kasten kaçırıp, kapı gıcırtısındaki korkuyu ve içeri sızan belirsiz ışığın dehşetengiz gölgesini yatanın koynuna usulca salıvermesi, telaşa düşen kurbanın kalp atışlarının hızlanışı, ödü kopmanın ancak bu kadar iyi anlatıldığı hikâyede delinin gammazladığı katilin kendi oluşu, “Kara Kedi”de dünyanın en büyük hayvan severinin bir ipin ucunda sallandırdığı kedisinin lanetine açtığı savaşı kaybetmesi, “Usher Evi’nin Çöküşü” nde ki kasvet ve bahsettiği ürkünç öykünün anlatırken gerçeğe dönüşmesi kadar şairane… Fazla gevelemeden kitabın içerisinde yer alan öykülerden benim ilgimi en çok çeken bu dört eser olmuştur. Bunun dışında benim gibi satranç merakı olanlar içinde bir sürpriz bulunmaktadır. Şahsen sırrını hep merak ettiğim, 18. Yüzyılda icat olunan tarihin ilk otomaton satranç oyuncusu “Türk”ün gizemini bulmaya yönelik çözümleme girişimleri… Her tencerenin bir kapağı, her çirkinin bir kör alıcısı vardır derler. Her okura hitap etmeyebilir, anlayışla karşılarım. Ayrıca her kitabında bir hikâyesi vardır derler. Bu kitabın on üç hikâyesi var, hepside birbirinden gotik. :)) Ben ilgiyle ve zevkle okudum. “Ne de olsa klasik değil mi?” deyip hafife almayın derim.
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 8 verdi
7 yorum
Merve 🗡 (@mtrv)
İncelemeyi okurken tırsmadım değil. Poe yine yapmış yapacağını. Nitelikli bir inceleme olmuş kitabı adeta yaşamışsın. İnceleme için teşekkürler. :)
27.09.16 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Rica ederim ne demek :)
27.09.16 beğen cevap
Merve 🗡 (@mtrv)
:)
27.09.16 beğen cevap
Nil (@nill)
"Kunduz" yerine "Kuzgun" olabilir mi?
27.09.16 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Kesinlikle doğru söylüyorsun Nil, bir anlık gaflet ve delalet içinde yazılmıştır :) Hemen düzeltiyorum..
27.09.16 beğen cevap
Nil (@nill)
Olabilir tabi ki böyle şeyler :) Ben sadece bir hatırlatma yapmak istedim :) İncelemen de iyi olmuş bu arada :)
27.09.16 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Eyvallah Nil, teşekkür ederim :))
27.09.16 beğen cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Kendisi dedektiflik hikayelerinin babası ve bir şair. Polisiye roman ve korku edebiyatının öncülerinden olması nedeniyle bir çok romanda kullanılan ögeler Poe'nun o muhteşem kaleminden çıkma. "Kuyu ve Sarkaç", Poe'nun derleme öykülerinden oluşan bir kitap. Kah gizemli kah fantastik ama her öyküsü ayrı bir ustalıkla yazılmış öyküler. Zaten okurken anlıyorsunuz öykülerin zeka dolu bir kalemden çıktığına. Seçilen öyküler Poe'nun en ünlü öyküleri olmasının yanında, aynı zamanda okuyucuyu bambaşka maceralara sürükleyen öyküler. Öykülerin, her ayrıntısı düşünülmüş ve her biri ayrı film görselliğinde geçiyor. Cinayetin, yıkımın, korkunun cirit attığı öyküler sarsıcı. Karakterleri başlarına ne gelirse gelsin yalnızlar ve bu yalnızlığı kaderin cilvesi içinde gösterişsiz bir biçimde okuyucuya yansıtıyorlar. Trajik hayatına tam bir roman bile sığdıramayan Poe, genç yaşında hayata veda etmiş. Eğer ki dedektiflik romanı seviyorsanız ve halen Edgar Allan Poe ile tanışmamışsanız bir yanınız eksik kalmıştır.
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 10 verdi
1 yorum
Red Red (@khaos)
En çok hangi öyküleri beğendiğinizi öğrenebilir miyiz?
22.11.16 beğen cevap
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Kuyudan çıkan bir kova düş kırıklığı
Edgar Allan Poe'yu Kuzgun şiiriyle tanıdım. Harika bir yeteneği olduğunu, bizi aydınlıktan karanlığa sokacağını sonra bir tutam ışık verip tekrar karanlığa boğacağını düşünmüştüm. Gerçekle gerçeküstünün ince çizgisinde yalpalatacak kadar büyük biri olduğunu sandım. Tüm umutlarım boşa çıktı.

Uzun uzadıya bir başlangıç yapıp saçmasapan bir şekilde sonlanan, ne düzgün bir gidişatı, ne kazandırmak istediği bir mesajı olan, tam okuyucuyu sarmaya başladığı yerde canı sıkılmış gibi hikayeyi kesiveren, olay örgüsü birbirinin aynısı olan iki hikaye barındıran bu kitabından sonra Poe'nun eski itibarını kazanmak için çok çabalaması gerekecek; ama kazanamayacak.
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 2 verdi
0 yorum
Tuğçe Özbilek

Tuğçe Özbilek

@tugceozbilek543

Bu yazarı ilk Morgue sokağı cinayetleri kitabında tanıdım. Gerçekten beğendiğim bir yazar fakat bu eserinde kötü olan çeviri mi yoksa yazarın cümleleri mi anlayamadım. Umarım çeviri kötüdür çünkü hayal kırıklığı yaşamak istemem. Cümle kalabalığı yaratılmış ve okurken sürekli gelmek bilmeyen noktalar yüzünden betimlemeleri gözümde canlandıramadım.
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 3 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Edgar Allan Poe'nun okuduğum ilk kitabı. Böyle bit kitapla karşılacağımı hiç bilmiyordum. Okurken bitsin istemedim. Yazarın hem ruhsal hem fiziksel betimlemeleri tek kelime ile muhteşem.
Kitap birçok öyküden oluşuyor. Her olay kendi içinde anlatılıyor. Psikolojik gerilimi sonuna kadar yaşatıyor bize. Dehşet, gizem, dogaüstü güçler usta bir dille aktarılmış.
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kuyu ve Sarkaç - S41

Legrand hemen tırpanı aldı ve onunla, böceğin tam altına gelen yeri, üç-dört metre çapında bir daire oluşacak şekilde açtı, bunu yaptıktan sonra Jüpiter'e ipi bırakmasını ve ağaçtan inmesini söyledi.
Ece tarafından eklenmiştir.
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"...Ne kadar çok okuduğunu fark ettikçe şaşkınlığa düşüyordum; ama asıl önemlisi, hayal gücünün azgın coşkusun, canli tazeliğinin ruhumu tutuşturuyor olmasıydı."
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"Yaşamak ve ölmek arasında fark göremeyecek kadar kaybetmiş olanların bile ciddiye aldığı konular vardır."
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"Bir düşün içinde bir düş mü?
Gördüğümüz ve göründüğümüz"
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"Hiç şüphe yok ki oldukça basit doğal nesnelerin birleşimi bizi etkileme gücüne sahiptir, bu gücü çözümlemek ise hala bizim anlayışımızın ötesindedir."
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"Ruhumun dayanılmaz çalkantısına etki edecek en ufak bir olayı düşünmek bile beni ürpertiyor. Aslında tehlikeden değil, etkisinden çekiniyorum - dehsetinden. Bu zavallı, bu acınası durumda, korku denen o zalim hayaletle mücadele ederken hayattan ve akıldan vazgeçmem o zamanın eninde sonunda geleceğini hissediyorum."
ataç ikon Kuyu ve Sarkaç
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum