up
ara

Duygu

Bir Türk Masalı -1 -

Duygu Konusu ve Özeti

Duygu
Duygu kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Müptela Yayınları
ISBN: 9786059021036
Sayfa: 672 sayfa Basım Tarihi: 2013
Anne sıcaklığı, baba emniyeti olmayan bir dünyada ayakta kalmaya çalışan kırılganlık abidesiydi Duygu. Üç yoldaşı vardı onu taşıyan. "Develerim" derdi onlara. O develer ki İstanbul'un en arızalı tipleriydi. Her ne kadar bela makinesi olsalar da Duygu için tek bir gerçek vardı;"Bekir candı, Ali kandı, Sedat aşktı." Ve hayat onlar için bir duadan ibaretti. İyiyim…iyiyiz… biz hep iyi oluruz. Güçlü olmayı en zorlu yollarda öğrenmiş dev bir çınardı Sedat. Hayatta yorulmuş, aşktan ?çoktan vazgeçmişti. Yüreğini ördüğü çelik duvarlar arasına saklamış acımasız bir adamdı o. Acılarla ?atılmış düğümlerin arasında filiz verebilir miydi aşk? Meleği şeytana döndürüp, şeytanın ruhunu ele geçirebilir miydi aşk?
Masuminciler

Masuminciler

@masuminciler

Kitap karakterimiz çok ama olay Duygu'dan yola çıkıyor. Duygu 18 yaşındayken yaşadığı olaylar sonucu yapayalnız kalır. Sedat, Bekir ve Ali İstanbul'un en arızalı tipleridir, mafyavari arkadaşlar :) Duygu'nun bu aileye katılması hepsinin üzerine titremesine neden olur ama Sedat ile olan ilişkisi bambaşkadır. Duygu yaralarını sarıp hayata dönmeye başladıkça bu üçlüyle gelişen ilişkileri de ayrı güzelleşmeye başlar. Duygu'nun dediği gibi Bekir candır, Ali kandır, Sedat aşktır. Gerçi okurken hepsi de odun bunların diyorsunuz ama tatlı odun bunlar :) İyiyim, iyiyiz, biz hep iyi oluruz söylemleri beni çok etkiledi. Kitabı okuyan anlayacaktır onca çileden sonra hayata ve birbirlerine tutunuşları ve bunu bir kalıpla yıllar sonra bile birbirlerine hissettirmeleri kitabın iyi kurgulandığını gösteriyor.

Duygu'nun yaşadıkları, herşeye rağmen hayata karşı direnci, hayata tutunmasını sağlayan develerim dediği başta Sedat olmak üzere Bekir ve Ali (Duygu'nun Alim'i) ile ilişkisi. Öksüzlerden oluşan bu dörtlüye zamanla katılan bireyler. Genişleyen ailenin zorluklarla mücadelesi ve problemler ile başa çıkma halleri. Kitabın daha neleri var ama tadı kaçmasın okurken diye çok az bilgi verdim :) Dile kolay 662 sayfayı sıkılmadan okuyor insan. Bilmiyorum ama çok keyif aldığım bir kitap oldu.

Kitapta ufak yazım yanlışları da vardı ama birkaç tane olduğundan ve kitap çok keyifli olduğundan fazla göze batmıyor. Benim tek olmasaydı dediğim kitap karakterimiz Duygu'nun okurken keyif aldığı kitapların yazarın önceki kitapları olması. Yazar adı ve roman adı verilmesi bana biraz garip geldi, sanki reklam yapılmaya çalışılmış gibiydi. Yazarın yazım tarzı öyle diye düşündüm ben dediğim gibi hikaye akıcı hiçbir olumsuzluğa takılamaz insan o romanı okurken :)

http://masumkedi87.blogspot.com.tr/2014/07/duygu-isl-parlakyldz-yorum.html
ataç ikon Duygu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

"Duygu " gereksiz gördüğüm ve eklenmese çok daha iyi olurdu dediğim bir kaç olaylı sahnesi dışında favorilerim arasında yerini aldı :)

Romanımızın kahramanları Sedat, Bekir ve Ali yani namı diyar " Develer " Sır" serisinden sonra zaten psikopata bağlamıştım,bu seri de üzerine tuz biber oldu :)

Kitabı bu kadar sevince, hatta bayılınca, oldukça uzun bir yorum yapmak farz oldu, ayrılamıyorum develerden ne yapayım :)


Bu develer, istanbul'un en sözü geçen Mafyalarından biri , gittikleri yere namı kendilerinden önce gidiyor , ama öyle uyuşturucu, kaçakçılık işlerine bulaşmış bir mafya düşünmeyin,onların derdi sadece kötülerle, bizimkiler daha çok canlarını yakanlarla uğraşıyor , peki ne mi yapıyorlar, onlar genellikle, kafaya sıkar, kol bacak kırar,bilimum işkenceler yapar sevdiklerinin peşine bir koruma ordusu takar, onlara yan gözle bakanı haşat eder , hele birde laf atmışsa şahadet getirtir gözlerini bile kırpmadan kafasına sıkarlar :) ( gülüyorum valla normal değilim)

Ama şimdi haklarını yemeyelim, bizim develer aynı zamanda tam bir aşk adamı, sevdiklerinin gözlerinde kaybolur, onlar için dünyayı yakarlar, kolları en kötü kabuslarınızı , en güzel rüyalara çevirir, benimsin dedilermi iş biter ,sizi onların elinden alacak tek şey azrail'dir, gerçi o bile cesaret edebilir mi emin değilim :)

DEVAMI

http://gulunkitapligi.blogspot.com.tr/2015/09/duygu-yorum.html?spref=fb
ataç ikon Duygu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ayşe erol

Ayşe erol

@ayseerol

Anne sıcaklığı , baba emniyeti olmayan bur dünyada ayakta kalmaya çalışan kırılganlık abidesi Duygu…
Üç yoldaşı vardı onu taşıyan. “Develerim” diyordu onlara. O develer ki İstanbul’un en arızalı tipleriydi. Her ne kadar bela makinesi olsalar da Duygu için tek gerçek vardı : “Bekir candı, Ali kandı, Sedat aşkı”
Ve hayat onlar için bir duadan ibaretti.
İyiyim… iyiyiz… biz hep iyi oluruz.
Güçlü olmayı en zorlu yollarda öğrenmiş dev bir çınardı Sedat. Hayatta yorulmuş, aşktan çoktan vazgeçmişti. Yüreğini ördüğü çelik duvarlar arasına saklamış acımasız bir adamdı o. Acılarla atılmış düğümlerin arasında filiz verebilir miydi aşk? Meleği şeytana döndürüp, şeytanın ruhunu ele geçirebilir miydi aşk?
(Arka Kapaktan)

Duygu, Sedat, Ali ve Bekir. Her birinin farklı bir acısı, farklı bir hikâyesi var. Ama bu dört arkadaş acılarını da sevinçlerini de hep birlikte yaşayarak üstesinden gelmişlerdir. Duygu, Bekir'de baba sevgisini, Ali'de kardeş sevgisini ve Sedat'da da uzun yıllar farkında olmasa da aşkı bulmuştur. Hiçbir kan bağları olmadığı halde birbirlerini sahiplenişleri o kadar güzel ki eminin okuyan herkes ahh benim niye böyle develerim yok demiştir :) Kitabın dili o kadar samimi ve akıcı ki nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile onların o aksiyonlu hayatına dalıp gidiyorsunuz.
Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.
ataç ikon Duygu
kitaba puan vermedi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Bekir can, Ali kan, Sedat aşk... Tam da Duygu'nun dediği gibi.
Cam bir fanusun içindedir Duygu ve o fanus da "Develerim" diye seslendiği bu üç adamdır... Onu yıllarca korumuş, kollamış, sahiplenmiştir bu üç dost...
Ancak içlerinden biri vardır ki farklıdır Duygu için; Sedat. Ona olan aşkını sonraları fark edecektir Duygu ve bu aşk tadından yenmeyecektir.
Keyifli bir zaman geçirmek istiyorsanız eğer, okurun derim. Işıl Parlakyıldız'ın zor betimlemelere gerek duymadan, ağdalı bir dil kullanmadan, gayet sade anlattığı bu aşkı okursanız pişman olmazsınız.
ataç ikon Duygu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kitap Sevdalısı

Kitap Sevdalısı

@kitapkurdu8

Develer ve bir çirkin
Hayatınızın berbat olduğunu mu düşünüyorsunuz. Emin olun o zaman duyguyla tanışmamışsınız demektir. O kadar şey yaşadıktan sonra develeri sayesinde ayakta kalan bir çirkindi o . Onun için Bekir baba , Ali kardeş ve Sedat ( her ne kadar sonradan farketse de) Aşktı. Sedat. Çok acılar çekmiş ve bu yüzden acımasız olandı o . Duygu ile Sedat'ın vücudundaki yaralardan çok ruhlarındaki yarar acıtıyordu onları. Sizce ne olacaktı ?? Birbirlerinin yaralarına kapatabilecekler miydi? Eğer Aşk macera seviyorsanız bu kitabı tavsiye ederim
ataç ikon Duygu
kitaba 8 verdi
0 yorum

Duygu - S41

Bekir, "Heves onunki, bir iki güne kafasına sıkar. Üzülme!" dedi, ama Senem, Sedat'ın kanına bir zehir gibi yayılmaya devam etti. Sedat'ın kendisine gelmesini umdum, ama umduğumu bulamadım ve bugünlere geldik. Aradan, fazlası var eksiği yok, altı ay geçti.
Berfin Ustaoğlu tarafından eklenmiştir.
Perizan

Perizan

@perizan

Ezilmiş kadınlara kızıyordum ya, yurdum gerçeği işte! Türkiye'de ezilmeyen kadın mı vardı? Batılısından doğulusuna hepsi kendi bünyesinde eziliyordu. Ben bu çarkın ta içine dedim ve sessiz başkaldırımı sonraya bıraktım.
ataç ikon Duygu
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
M.K

M.K

@mervekoras

O yaşayacak ben nefes alacaktım.
ataç ikon Duygu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gizem karahan

Gizem karahan

@gizemkarahan

Üşüyordum. Soğuktan deil onsuzluktan!
ataç ikon Duygu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7
KİTAP
Keyifle Okuyabileceğiniz, Can Sıkıntısına Bire Bir Gelen Eğlenceli Kitaplar
Okurken sıkılmadan bitirebileceğiniz, deli dolu ve keyifli kitaplar. Okumaya yeni başlayanlara tavsiye edilebilecek eğlenceli...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...