up
ara

Ay Işığı Sokağı

Seçme Öyküler

Ay Işığı Sokağı Konusu ve Özeti

Ay Işığı Sokağı
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Ay Işığı Sokağı kitabı Öykü (Çeviri), Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Remzi Kitabevi yayınevinden 0 yılında 9789751416360 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ay Işığı Sokağı isimli kitap 192 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Ay Işığı Sokağı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751416360
Sayfa: 192 sayfa
20. yüzyıl Alman Dili Edebiyatı'nın ünlü yazarlarından Stefan Zweig'ın bu eseri "Ay Işığı Sokağı", "Lyon'da Düğün", "Acaba o muydu?", "Prater'de İlkyaz" gibi en seçme öyküleri içermektedir. Zweig, erişilmez bir öykü ustasıdır. Son satırına kadar sürükleyici olan öykülerinde insan ruhunun sonsuz derinliklerine iner, duyguların inişli çıkışlı değişimini ustalıkla yansıtır, büyüleyici anlatımıyla okurun dikkatini hep diri tutar.20. yüzyılın bu insancıl ve iyi yürekli aydın yazarı 23 Şubat 1942'deki ölümünden günümüze güncelliğini hiç yitirmedi. "Kültürlerin, ulusların ve düşüncelerin birbirleriyle uzlaşmasına hümanizmin aracılık etmesini yaşamım boyunca hep hedefledim" diyen Zweig, huzursuz başlayan yüzyılımızda da bu düşüncesiyle bize rehber oluyor.
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Zweig'ten yine bir durum hikaye psikolojik çözümlemesi. Bu sefer kısa kısa 5 hikaye var. Tek ortak noktaları belki de sonları. Bilinmez ve çoğu zaman görmediğimiz, insanların kendi hallerinde neler yaşadıklarını anlatan çıkmazlar. Göz atacak olursak.


1- Ay Işığı Sokağı : Karısının geneleve düşmesini engelleyemeyen, fakat bunda payının olduğuna inandığı için ezilmeye mahkum edilmiş bir adamı, bir denizci gözünden izliyoruz. Zweig'e göre vasat bir hikayeydi.

2- Leporella : Bu hikayeyi çok beğendim. Bir çok münferit hikayesinden çok daha iyiydi. Resmen ot gibi yaşayıp insanlıktan çıkan bir kadının, zengin bir baronun evine hizmetçi olmasıyla birlikte işler değişir, kendi benliğini bulduğuna inanan kadın, baronun suç ortağı olacaktır.

3- Nişan : İşgal sırasında düşman topraklarında kalan bir subayın açlıkla imtihanı. Güzel ve sürprizli bir sonla bitiyor. Beğendim.

4- Leman Gölü Kıyısında Olay : Savaştan kaçan bir firarinin, evine dönme hikayesi. Mesajlar çok sağlamdı.

5- Avare : Liseyi bir türlü bitiremeyen bir gencin 3-4 sayfalık kısacık öyküsü.
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum
EsmerAlda

EsmerAlda

@esmeralda325

Stefan Zweig
Stefan Zweig’ın elimdeki son kitabıydı ve bu kitap diğer kitaplarından farklı olarak 5 sürükleyici kısa hikayeden oluşuyor ve hikayelerin ilginç tarafı hepsinin ölümle veya intihar ile bitiyor oluşu... Çok manidar değil mi..? Bir kitap yazarıyla ancak bu kadar uyumlu olabilir dedim kendi kendime. Belki de Stefan, bu kitabıyla “ Ben ölüme gidiyorum işte sesimi duyan yok mu ? “ diye bağırmış; ama sesini kimseye duyurtamamış, duymamışlar...
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba puan vermedi
11 beğen · 1 yorum
PARKER MEMO (@parkermemo)
Kitap beş kısa öyküden oluşmaktadır.İlk öykü kitaba adını vermiştir.Öyküler ızdırap,intihar,hırs,sevgi genel olarak üzüntü temalıydı.Olay analizleri , betimlemeler her zamanki gibi güzeldi kendinizi olayların içinde hissediyorsunuz yine güzel bir esere imza atmış Zweig ve yine insanların iç dünyalarındaki duygulara hislere güzel değinmiş.Çok daha iyi eserlerini okuduğum için bu biraz basit kaldı. Bu sefer olmamış bence
02.02.19 beğen cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

Zweıg 'in 5 hikayeden oluşan incecik ama bir o kadar dolu kitabı.
İçinde kısa kısa öyküler bulunuyor. Çok iyi psikolojik tahliller barındıran bir kitap. Hepsi hazin son ile bitiyor. Özellikle 2. hikayede ki Leporella ablamızdan ben bile tırstım :) Nişan isimli öyküde ise savaşın yine o soğuk yüzüyle karşılaşınca paralize olmamak elde değil.

Kısa zamanda dolu dolu bir şeyler okumak isteyen alsın ve okusun.

Kitapla kalın :)
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 8 verdi
11 beğen · 0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Ay ışığı sokağı - leporella - nişan - leman gölü kıyısında olay - avare olmak üzere 5 kısa hikayeden oluşan bir eser. Her zamanki gibi akıcı bir anlatımı var. Hikayeler bana bir ''korku'' ya da ''satranç'' kadar tat vermese de her hikaye toplumsal bir mesaj veriyor. Hikayelerdeki ana karakterlerin intihar etmesinde yazarda karamsarlık umutsuzluk hissettim. Yine de Stefan Zweig yazmışsa mutlaka okunmalı. Tavsiye ederim.
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
Cihan Yıldız

Cihan Yıldız

@cihanyildiz

Zweig'in kendine has, psikolojik tahlillerle dolu öykülerinin derlenmesiyle oluşan kitap, öykülerden biri olan Ay Işığı Sokağı'nın ismini almış. Birkaç öyküyü Zweig'in farkli kitaplarında da okumustum, hepsinden tek tek bahsetmeyeceğim. Gene yıkımlarla ve intiharlarla karşılaşıyoruz, Nazi zulmünün ve Avrupa'daki savaşların yazar üstündeki etkisini fazlasiyla görüyoruz. Güzeldi, okunabilir...
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum

Ay Işığı Sokağı - S41

...şimdi; ağır bir tokat yemiş gibi titriyor, başı ağrıyor, eklemleri tutmuyordu.
Choory tarafından eklenmiştir.
EsmerAlda

EsmerAlda

@esmeralda325

...Gülmek, duygunun mutlu ve özgür bir biçimde dışa vurumudur...
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
9 beğen · 3 yorum
GÖLGE (@golge3434)
Peki ağlamak sessizce....
03.01.19 beğen cevap
Rıza U.

Rıza U.

@rzauludogan

Ona acı veren duygularını küçük küçük parçalara ayırdı ve sakinleştiğini fark etti. Ancak bunu yaparken ruhunu kaplayan buz gibi soğukluğun yine de acı verdiğini hissetti.
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
EsmerAlda

EsmerAlda

@esmeralda325

...Hiçbir şeyin benim için gerçekleşmediği; ama yine de her şeyin bana dahil olduğu duygusunu taşıyordum..
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Edaa

Edaa

@eda34

Peki ne yapayım ben,bayım ? Kalamam buralarda! İnsanlar beni anlamıyorlar ,bende onları anlamıyorum .
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Titania

Titania

@ahrar

Gelgelelim rastlantının matkap uçları elmastandır ve içinde bolca tehlikeli tuzak barındıran kader, hiç umulmadık bir yerden kendine bir kapı bulmayı bilir ve kaya gibi sert mizaçları bile temelinden sarsarak darmadağın eder.
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
6
KİTAP
Öykülerden Oluşan Kitaplar
Küçük öyküleri kim sevmez ki? Kısa öykülerden oluşan, hızla okunabilecek fakat dolu dolu hikayeler barındıran, yaratıcı dozu ...
Buşra Çayğan

Buşra Çayğan

@busracaygan

 paylaşım fotoğrafı
- "Ama gidemezsin, Boris. Arada bir sınır var."
- "Sınır mı?.. Yüzerek geçerim karşıya"
- "Hayır Boris, olmaz.. Sınır yabancı bir ülke demektir. Geçirmezler seni oradan."
- "Ama onlara bir şey yapmam ben! Silahımı attım. İsa adına onlara yalvarırsam karımın yanına gitmeme neden izin vermesinler ki?"
- "Hayır, seni geçirmezler, Boris. İnsanlar artık İsa'yi dinlemiyorlar."
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 0 yorum beğen ikon
dadaist

dadaist

@artista

Ay ışığı sokağı paylaşım fotoğrafı
Ay ışığı sokağı
Ay güneşten daha güzel..
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nurcan

Nurcan

@nurcankargn

 paylaşım fotoğrafı
Stefan Zweig’in kitaplarını bir set halinde almaktansa tek tek alıp hep yeni kitap mutluluğu yaşıyorum 😄 Bugünün şanslısı Ay Işığı Sokağı..
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Hilal Y. K.

Hilal Y. K.

@gezginokur

 paylaşım fotoğrafı
kitap kahve 'de bugün ♡
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon