up
ara

Çi

Çi Konusu ve Özeti

Çi
Fi kitabının da yazarı Akilah Azra Kohen tarafından kaleme alınan Çi kitabı Roman (Yerli), Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Destek Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9786054994816 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Çi isimli kitap 320 sayfadan oluşuyor. Kitap Bir Nefeste Okunan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Çi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054994816
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2013
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi - İstanbul

Fi'den sonra konu nereye varacak, karakterler şimdi ne yapacak diye merak ediyorsunuz. Yazar Fi'yi ustaca diğer kitabı
okumaya mecbur bırakacak türde bitirmiş. Ben de okuyucu olarak merakla okudum Fi'yi.. Biter bitmezde madem girdim bir yola Çi'yi de okumalıyım dedim kendime.. Kitabı alıp 3 gün içerisinde okudum. Gelelim yorumuma:
Fi, bir başlangıç kitabı, ön yargısız başlandığında merakla, sürüklenerek okuyorsunuz. Önceden kitap hakkında okunan yorumlara bakarsanız kimilerinin hayatında köklü değişimlere neden olmuş, kimisi nefret etmiş, kimisi piyasa işi bulmuş. Ben kitap hakkında en çok kişisel gelişim kitabı diye uzak duruyorum yorumları ile karşılaştım.
Kitap, öyle beylik laflarla kişisel gelişim hedefleri sunan bir kitap değil, popüler roman diyebileceğimiz kıvamda. Merak uyandıran, bol karakter tahlillerinin yapıldığı bir kitap. İki kitapta ben de hayatımın kitabı etkisi bırakmadı ya da kişisel gelişim izlenimi de vermedi. Keyifli zaman geçirdim ama ilişkimiz bundan ibaret. Hayata bakış açımda köklü değişimler olmadı. Sadece okudum, keyif aldım ve okuma yolculuğum, kitaplarla ilişkim devam edecek.
ataç ikon Çi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Muhammed Yusuf KIRTIL

Muhammed Yusuf KIRTIL

@myusuf - Isparta

Hikaye devam ediyor
Çi, birinci kitap olan Fi'nin kaldığı yerden devam ediyor. Bu kitapta Fi gibi akıcı ve okutturan bir sürükleyiciliği var. Ancak bu kitabın farkı: hikaye daha hızlı akıyor, biraz da hoplamalı zıplamalı geçiyor.

Bu kitap daha çok Fi ve Pi arasında bir geçiş kitabı gibi geldi bana. Zaten sayfa sayılarına bakıldığında da bu anlaşılacaktır. Bu kitap hikayeyi geliştiriyor ve kitabı anlatan karakterler daha kısa sürede değişiyor. Hikayeye yön veriyor ve diğer kitapta olduğu gibi maceranın yeniden başlayacağı yerde kalıyor.

Kitapta karakterler üzerinden çokça mesaj vermeye çalışılıyor. Bunların bir kısmı benim düşünce yapıma uymasa da akla yatmayanlar yok değil. Kişiden kişiye farklı etkileri olacağını düşünüyorum.

Çi'nin sonundaki tesadüf biraz " Kürk Mantolu Madonna "daki Raif'in Maria'nın akıbetini öğreneceği kişiyle karşılaşması kadar zorlama gelse de Amerikan filmi vari finaliyle üçüncü kitabı okuma hissi uyandırıyor.

Çi, biraz popüler kültüre hitap etse de okunabilir bir kitap. Ben zaten üç kitabı birlikte aldığım için hız kesmeden Pi'ye başlıyorum...
ataç ikon Çi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Esin Aykan

Esin Aykan

@esinaykan

Serinin ikinci kitabını da rafa kaldırma vakti. Karakterler çok abartılmış öncellikle bunu belirtmek isterim. Duru karakteri olağanüstü, kusursuz, hatasız.. vs vs.. Biraz daha oturdu kişiler, olaylar. Can nasıl bir karakter öyle ? Saplantılı psikopat :) Aralarında en mantıklı düşünen isimler Deniz ve de Bilge'ydi bence..Göksel ve Ada'yı okurken çok sıkıldığımı itiraf ediyorum.. Göksel şimdilik açıklamasız kaldı belleğimde, ne yaşamış olabilir acaba diye düşünmeden edemedim..Okurken sıkıldığım bir diğer ikiliyse Sadık & Özge oldu.. Ama Deniz'in geçtiği bölümler mantıklı ve gündemden mesajlar veren alıntıları vardı bu yüzden Deniz bende bir tık önde :) Sonunda şaşırmadım desem yalan olur.Bakalım bizi Pi 'de neler bekliyor olacak ? Onu biraz geç okumak istiyorum.Çok fazla Can Manay kaldıramayacağım.. Keyifli okumalar herkese:)
ataç ikon Çi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Kitabın kapağında yazıldığı gibi, bu hikayede bitti sandığınız ne varsa küllerinden doğuyor. Kitap Fi'den sonra birçok sorunun cevabı olacak, ancak zihninizde çok daha fazla soru işareti oluşturacaktır. Çocuklukta yaşanan travmaların, kişiyi nasıl bir canavara dönüştürebileceğine bir değil, birçok karakter üzerinden şahit olacaksınız. Aynı zamanda devletin düzenini, sistemin acımasızlığını, nasıl köleleştirildiğimizi ve kanımızın emildiğini de bir kez daha göreceksiniz. Benim özellikle hatırlayacağım kısımlardan biri, din üzerine yapılan konuşma oldu. Mezheplerin ortaya çıkışını sade ve net bir dille anlatmış Azra Kohen. Çi'nin daha yoğun ve ayrıntılardan uzak olduğunu ve nerdeyse her bölümde başka bir fırtına koptuğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak merakla okumaya başladım, çok daha büyük bir merakla bitirdim.
ataç ikon Çi
kitaba 10 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
07.03.17 beğen cevap
hazel duru

hazel duru

@hazelduru

Yaşam Enerjisi
Yazarın ilk kitabı gibi ilgiyle okudum. Su gibi ilerleyen, gitgide ciddiyeti artan, dünyanın ve canım ülkemin gerçeklerini ve altında yatan sebepleri kısmen önümüze seren, başarılı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ülkede dönem dönem yaşanan olaylara değinip verdiği ayrıntılarla okuru bilgilendirdiği bölümler beni çok etkiledi ve yazara saygımı gitgide artırdı. Yaşadığımız her şeyden, yaşananların bir yerinde bulunan bireyler olarak hepimiz sorumluyuz. Yazar bunun bilincinde potansiyelini, diğer tohumlarında cesaret gösterip çatlayabilmeleri için ortaya sermiş. Önyargılar kişinin zihninin kendisine kurduğu en yıkıcı tuzaklardır. Tüm önyargıların kenara bırakılarak okunmasını kesinlikle tavsiye ederim. Çevresindeki yaşamı irdeleyen ve özüne sahip çıkan herkese saygı ve sevgilerimle...
ataç ikon Çi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Çi - S41

Özge şaşkınlığının suratına yansımasını engellemeden cevap verdi:" ..Ne demek istiyorsunuz?"
Rabia tarafından eklenmiştir.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Hayat ne tuhaftı, bize zarar veren şeyler, aynı anda huzur bulduğumuz tek şey olabiliyordu.
ataç ikon Çi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan - Mersin

İnsanlık artık birbirini sevdiği için değil, birbirine sığındığı için birlikteydi.. Asla tamamlanamadan..
ataç ikon Çi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceren Aktürk

Ceren Aktürk

@cerenakturk - Ankara

Artık, ancak acının içinde var olabilen biriydi o. Ruhu ağrıyordu.
ataç ikon Çi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan - Mersin

Hayat, insanın kendi potansiyeline ulaşabilmesi için dikkatle, incelikle, muhteşem bir zekâyla dizayn edilmiştir. Yapman gerekeni yapamıyorsan, olamıyorsan, doğamıyorsan hayat çok acıtır, anlaman için hırpalar, yorar. Seni sen yapabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır.
Asla rahat bırakılmazsın.
Öylesine, anlamsız var olmazsın.
Mutluluğa saklanamazsın.
Öyleyse acına sahip çıkmalısın!
Çünkü acı, bilginin bedene inmesidir.
Bilgiyi bedene indirmeli, olman gereken şeye dönüşmelisin.
ataç ikon Çi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

....insan ancak kendini kandırdığında huzur bulan bir organizmaydı.
ataç ikon Çi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
Madam Pöti

Madam Pöti

@elfbest

Çi paylaşım fotoğrafı
Çi
...çünkü hayatın merak ettiğimiz ve kınadığımız her şeyi bize yaşattığını biliyordu.
ataç ikon Çi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum