up
ara

İnsanın Acısını İnsan Alır

İnsanın Acısını İnsan Alır Konusu ve Özeti

İnsanın Acısını İnsan Alır
İnsanın Acısını İnsan Alır kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9786054927531
Sayfa: 260 sayfa
Usta şair Şükrü Erbaş'ın külliyatına şiirlerden sonra bütün yazılarıyla devam ediyoruz.Şükrü Erbaş, zaman zaman öyküye yaklaşan denemelerinin, şiirsel düzyazılarının bir bölümünü İnsanın Acısını İnsan Alır'da bir araya getirdi. Yazılarında bireysel acılara, hayal kırıklıklarına, yalnızlığa yer verirken topluumsal olanı da dışarıda bırakmıyor. "Ayrılık ne biliyor musun? Ne araya yolların girmesi, ne kapanan kapılar, ne yıldız kayması gecede, ne güz, ne ceplerde tren tarifesi, ne de turna katarı gökte... İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık."
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Herkesin Geçmişi ; Cenneti Oluyor Bir Süre Sonra . . .
Özellikle ; geçmiş ve anılar üzerine ya da geçen herşey üzerine teşekkür edebilirim bu keskin kalem'e.. sözcüklerle büyü yapma sanatı adına en değerli yazarlardan birini tanıdım .. anlatılmak istenen her olay; yazarın deneyimi ile harmanlanıp imgelerden geçerek ulaşıyor baktığımız yere.. ve bize de okumak kalıyor... Kalan en güzel şey bence geçip gidenler :)

Kitap ; harikulade bir deneme.. okumak gerekir
Anılar , Yalnızlık , Boşluklar , Şimdiki Zaman , Yaşlılık , Acı, Hüzün, Sevinç ve birçok tema Kitabın çatısı durumunda.. tüm bu temalara yazar'ın yaşanmışlığı ile bakmak çok iyi geldi..

Neden ? diyor Neden insan ne kadar acı geçerse geçsin, çocukuluğunu okşar durur yaşlandıkça ?

Bence yaşlandıkça insanın özlem duyduğu tek şey mazidir de ondan diyebilirim.. Çünkü ; yaşlandıkça sevilen ne varsa onu kaybetmeye bir adım daha yaklaşılır.. bu yaklaşımı kabul etmenin güçlüğü içinde insan sürekli kaçar... ve hep bir hüzünle maziye sığınır.. beklenen sonun kâti bir sonuç olduğunu bilmenin ve bu bilince yaklaşma ile ondan biraz daha kaçma eylemi arasına sıkışan bir hayat... Taşınmaz Yalnızlığa Yolculuk diyelim...Çünkü bazı yalnızlıklar taşınabilir.. ama er geç taşıyamayacağımız yalnızlığa varmanın bilinci yaşlandıkça daha da koyu bir hâl alır.... tamam gecıyorum :)

Geceyi seyrede seyrede Yazar'ın öğrendiği bir şey var: Eğer diyor ışık insanın içinde yanmıyorsa yüzüne vurmuyor ... büyük bir katılım gösteren ben şunu sorabiliyorum ... Peki; insan içindeki lambalara ne kadar sahiptir .. er gec bu lambalar gecen zamanla misyonlarını doldurmayacak mı ? Kim bize içimizdeki devrelerin sürekli sadık kalmasını sağlayacak ? Umuyorum hep.. dua ile dilde...

Anılar ; evet bakalım sürekli bile isteye döndüğümüz bu durak hakkında Şükrü Erbaş neler söylemiş ?

Elbette gerçektir diyor Anılar bizde sürdüğü için; elbette gerçek değildir yaşanan zamanın dışına düştüğü için.. sizce hangisi gerçek ? Mazinin hem gerçek olup hem gerçek olmaması .. neye göre peki ? Anılar ne olursa olsun insan hafızasını yitirmedikçe net olarak süren hatıralardır... ama yaşanan zamanın dışına düşmüş bir hatıraya anı olarak bakamaz mıyız ? sırf şimdiki zamanı doldurduğu için yok mu saymamız gerekıyor ? ama gene de yazar'ın burda anlatmak ıstedıgı Anılar; ölene kadar hayatımızda, sorusuyla , gercek olup olmamasıyla varlıgını surdurecek olmasıdır..

Anılar ; Kaç kişiyle paylaşılırsa paylaşılsın herkese özeldir der yazar
bir daha asla yinelenemez der
Yaşarken seçip istemesek de sonradan sahiplendiğimiz, durdukça değerlenen yaşantı parçacıkları olduğunu söyler ..dönüp dönüp baktığımız ayna olduğunu dile getirir ...

sonra döner insan olmanın güzelliğine yelken açar Şükrü Erbaş
Başkalarını soyunup kendini giyen herkes.. güzeldir diye not düşer..
Kendimize açabilmeliyiz kapıları..içeriye doğru ..dışarıya doğru değil..

Çok sağlam bir yaşanmışlığın imgeleriyle dolu bir üstat...

Okuyun..
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi
1 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
[silindi]
07.03.18 beğen 1 cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

“İnsan bağışlayarak yener yanlışı. İnsanın acısını insan alır. İyilik böyle kolay yenilemez...”

Sanıyorum ki bir kitaba verilecek en güzel isimlerden biridir İnsanın Acısını İnsan Alır. Ah kalemine hayran olduğum güzel adam yine ne güzel cümleler yaratmış. Duygularımızın en hassas yerine dokunmayı nasıl başarıyor bilmiyorum ama bu konu da bir usta olduğuna yemin edebilirim. ?

Şükrü Erbaş’ı genellikle yazdığı şahane şiirlerle tanıyorsunuzdur. Fakat yazdığı denemeler de en az şiirleri kadar başarılı inanın. Kitap sanıyorum ki beş gündür elimde. Okumaya kıyamadığım, bitmesin diye azar azar okuduğum bir güzellikti. Ve başucu kitaplarımın arasına bir yenisi daha eklendi. :)

Yorumumu çok fazla uzatmayacağım. Sizleri bu güzellikten mahrum etmemek adına altını çizdiğim ve sahiplendiğim cümleleri şuracığa bırakıyorum. Kitapla kalın, Şükrü Erbaş’ı sevin. ??

✍?”Seni hiç bir dünya telaşına değişmedim ben. Evlerin ve kalabalığın ağırlığını sana üstün tutmadım. Yoksulluğun acısından hafif bilmedim acını.”

✍?”Dalgınlığın tavanlara çizdiği resimleri bir görsen...”

✍?"Ölüme benden alacağı hiçbir şey bırakmayacağım; sadece bir avuç kemik."

✍?”“Ayrılık ne biliyor musun? Ne araya yolların girmesi, ne kapanan kapılar, ne yıldız kayması gecede, ne güz, ne ceplerde tren tarifesi, ne de turna katarı gökte. İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık.”

✍?”Sana işgal dersem dünyayı nasıl tanımlarım ben. Damla kendini tamamladı ve gelip sana damladı. Hepsi bu...”
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

İnsanın Acısını İnsan Alır
Şükrü Erbaş’ın 80 ve 90’lı yıllarda yazmış olduğu yazılarından derlenen kitabıdır İnsanın Acısını İnsan Alır.

Kimi zaman bir kelimeyi tanımlamış kısa ama şiirsel cümleleriyle. Gitmek, anılar, yalnızlık, sevmek gibi her insanın, kendince tanımladığı kavramları Yazar’ın kaleminden okumak keyifliydi. Birini okuyunca, bir diğerini, sonra onun ardındakini okuyor, yazının en son cümlesinde içiniz acıyor, geri başa dönmek istiyorsunuz. Kimi zaman anlatılamayacak kadar acı bir olayın etkilerinden hareketle yazmış olduğu bir yazının sonunda anlıyorsunuz kim için yazıldığını. Kimi zaman bir yaşam anlatılıyor, acısıyla, masumiyetiyle ve tüm gerçeğiyle, bir yaşam. İsimlerin olmadığı yaşamların çok kereler yaşanmış olduğu gerçeğini hissediyor ve titriyorsunuz. Kimi yazıyı okurken, duyduğunuz bir ya da birkaç olay hafızanızda tazeleniyor ve kendi dünyanızdan seyrettiğiniz yaşanmışlıkları kendinizce yorumluyorsunuz.

İlk iki bölümde birçok farklı konu ele alınırken, son iki bölüm, şiire ve şairlere ayrılmış. Şiir yazma konusu farklı yönlerden ele alınmış. Şairler; yaşam öyküleri ve eserleriyle yer almış kitabın son bölümünde.

Alın kırışıklarından, kirpiklerin ıslanmasına kadar birçok duygu durumundan zaman zaman öyle dokunaklı bahsedilmiş ki, Yazar, okuruna kendi yaşamış olduğu bazı durumları hatırlattığı gibi, yaşamadığı, bilmediği birçok durumu da yaşatıyor. Bu güzel kitabı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
1 yorum
Eseflal (@eseflal)
🌼
17.04.19 beğen 1 cevap
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti..
Genelde bu tarz kitaplarda kitaptan bir alıntı yapar yorumu tamamlarım ama bu kitap bir başka hakkında bir kaç cümle kurmadan duramadım ...
Bitsin istemedim hiç, araya kitap aldım, yavaş yavaş okudum, bol bol çizdim..
İnsanın acısını insan alır diyor üstad..
Çok ta doğru diyor...
✏️✏️"Bunaldım. İnsan gövdesiyle çarpmıyor kötülüğe. Yüreğinden alıyor yarayı"
✏️✏️"Tuhaf değil mi insanın gücü sevdiğine yetiyor. Benim biricik ayrıcalığımsın oysa"
0 yorum

İnsanın Acısını İnsan Alır - S41

Ellerine düşen kahverengi lekelere bakarak gülümsediler. Uzun uzun durdular aynanın karşısında. İlk kez dünyaya ait olduklarını duyumsuyorlardı. Ne tuhaf, insanın en büyük hazinesi, ona en büyük acıyı çektiren yüreğiydi ve gökyüzünü içine alacak kadar genişti. İnsan bunu ne geç öğreniyordu.
Hazal tarafından eklenmiştir.
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Birine korku verenin korkusu daha büyüktür.
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
esracan

esracan

@esracan

" Hiç bir meydana açılmayan bir sokakta, akşamların geç, sabahların hemen olduğu evlerin birinde tanıdım dünyayı. Çocukların hiçbiri kendiliğinden uyanmazdı uykulardan. Zamanın ağırlığını duymak için öyle yılların geçmesi gerekmiyordu. Susmaktan yontulmuş kara kuru birer heykeldi herkes. Gülmek, yaşama sevincinden çok bir zembereğin boşalmasına benzerdi. İki yorgunluk arasında aldığımız tek soluk trenlerdi. Günlerin onca darlığı içinde genişlik duygusunu kırlangıçlar öğrettiyse, uzakların tohumunu trenler attı içimize."
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Koro halinde susuluyordu ve yalnızca yüksek sesle konuşanlara inanır olmuştu insanlar.
0 yorum
Karamsarponcik

Karamsarponcik

@burcukiliic

Durduğu yerde değersiz bir bütün olarak kalmaktansa, parçalana parçalana gitmenin büyük doğruluğuna inandırmıştı kendini...
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Babalarından başka doğru bilmeden yaşlanıyordu erkekler...
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Geçmiş , yalnızca anılarımızdadır; gelecek yalnızca planlarımızdadır.Şimdi ise bizim tek gerçeğimizdir. paylaşım fotoğrafı
" Geçmiş , yalnızca anılarımızdadır; gelecek yalnızca planlarımızdadır.Şimdi ise bizim tek gerçeğimizdir."
Ben bir iyiliğim, diyorum

Yitiklik duygusundan doğan.

Çoğalmak istedikçe azalmaktan alırım

Güzelliğimi.

Seçilmiş bir yalnızlığın içinden

Seslenirim mahcup ve özgür;

Sevdiği herkesi bir kedere

Dönüştüren kalbimle…

*
"Nostalji hissi bir inkardır, anın ızdırabından kaçış bu inkarı bir “altın çağ hayali” başka bir çağın mevcut zaman diliminden daha iyi olduğu yanılsaması diye isimlendirebiliriz.

Modern hayatın zorluklarıyla başa çıkamayan bireyin hayal gücünün romantize ederek yarattığı bir yanılsamadır."
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
🌟
22.04.19 beğen 1 cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ayrılığa bırakma beni,  ölüm bir gün nasılsa sürecek hükmünü… paylaşım fotoğrafı
"Ayrılığa bırakma beni, ölüm bir gün nasılsa sürecek hükmünü…"
Ama gülüşümün kıvamından korkarım zaman zaman.

Ceviz ağaçlarının gölgesi hafif kalır yanında.

Kederi ezber ede ede büyüyen bir çocuğun olgunluğudur gülüşüm.

Gün boyu sakındığım her şeyi, bir ayin kutsallığı içinde teslim ederim geceye.


* Rahmetli Cahit Zarifoğlu'nun kadim sözünün çok kıymeti var. Unutulmamalı.

"Bütün büyük anlar yalnızlıktan yontuldu ."
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Güzel bir pazar sabahından günaydın☺️
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
okuyankoala

okuyankoala

@burcuskmn

 paylaşım fotoğrafı
' Gamzelerinin halkası ile geriletebiliyorum üstüme yürüyen pisliği. Kırk iki köprüden geçtim bugüne dek, ne altında bir önce su, ne üstünde gökkuşağı. Soluğum yalnızlık, gövdem küf kokuyordu. Sonra esirgediklerine bir özür, bir bağış gibi dünya seni kattı ömrüme. Yalnız gözleri değil, hücreleri görmeye başlayan bir körün sevinciydi yaşadığım. Teninin kokusuyla yudum gövdemin pasını. Bütün yaprakları birer serçe kesilmiş bir ağaçtım, üstüne titreyen. Gelince sen geliyordun, ama gidince dünya kopuyordu yüreğimden. Çarşıdan bir serinlik gibi geçiyordum sana gelirken. Kalabalık bile güzelleşiyordu. Eşiğinden değil de güzden yaza geçiyordum her seferinde. Ağzın bulutların ülkesiydi. Gövdene bakıp bakıp " iyilik bu " diyordum. Yitiklerimin de kazançlarımın da adı oldun bir gülüşlük vakitte. Uzaklara bakmaya seninle başladım. Benim için işgal, senin dışındaki her şeydi. Senden geçiyorsa her şey aşktı. Dünya sensiz geliyordu üstüme. Hırçınlığım buydu, biraz korku, biraz keder, çokça ayrılık... ' ( sayfa 92 )
ataç ikon İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 yorum
lelalpkos (@lelalpkos)
bu adamı bugü
n tanıdım ve sevdim
13.02.19 beğen 1 cevap
FRAnk sinatra (@hknclk)
Harikaaaa 👌👍
13.02.19 beğen 1 cevap
FRAnk sinatra (@hknclk)
Çok fena yakaladı valla.hazırlıksız bide tam rakı sofrasında 😆çok kotusun @burcuskmn🤨😊
13.02.19 beğen cevap