up
ara

Anneler ve Kudüsler

- Anneler ve Kudüsler

Anneler ve Kudüsler Konusu ve Özeti

Anneler ve Kudüsler
Anneler ve Kudüsler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Edebiyat Dergisi Yayınları
ISBN: 9789757013860
Sayfa: 139 sayfa Basım Tarihi: 2015
Anneler ve Kudüsler, şiirsel tad veren denemelerin, oyunların yazarı Nuri Pakdil'in yeni şiir kitabı. Daha önce Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan, ikilikler şeklinde yazılmış Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi gibi şiir kitaplarından biçem olarak farklı. Nuri Pakdil'in bu dördüncü şiir kitabı, Edebiyat dergisinde, 1970-1984 yılları arasında müstear adlarla yayımlanmış şiirlerinden oluşuyor.

Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekan olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs'tür, Kudüs de anne.Kudüs, ilk ve tek Gök Yolculuğu'nun, Mirâc'ın mekânıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.

Şiirin tüm has damarlarında, tüm ana duvarlarında, tüm sağlam kolonlarında ideolojinin sarsılmaz biçimde var olduğu bir inşadır Nuri Pakdil şiiri. Bu inşada lirik bir kucaklama, sonsuz bir şefkat olarak sanatın tüm incelikleri vardır. Çok güçlü damarları olan şiirlere imza atmış bu çok yönlü yazarın şiirlerinin dergi sayfalarından çıkarılıp kitaplaştırılmış olmasıyla, "şair" Nuri Pakdil'i de doğru biçimde görmüş oluyoruz.
Faruk Kır

Faruk Kır

@farukkir

Kudüs vurgusu birçok şaire göre daha baskın.Başarılı bir kitap.Son bölümdeki şiirleri bana hitap etmedi.Doğu olgusunun üzerinde çok durulmuş bir de "at" sözcüğü çok telaffuz ediliyor.
Şiir daha çok mistik tarzda şiir sevenler için tavsiye edebileceğim bir kitap.
0 yorum

Anneler ve Kudüsler - S41

düğün muştusu kentte
Eleğimsağma altından geçmişler gibi
Misafir tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee

apınakla yürek arasında en canlı ilişki
Yüreğimiz sıkışınca
Anladık
El-aksa'dan bir taş düşürülmüştür
İnsan
Soyaçekim
Göğe yansır umudu
Baktıkça aynada
Ve çocuk gülünce
Işır el-aksa
El-aksa bilir ki
Çocuk koyacak o taşı
0 yorum
hk

hk

@haticeee

Bizim şehrin buğdayı,
Çocukların elham bağışıyla daha gür çıkardı.
0 yorum
hk

hk

@haticeee

Herşeyi attım üstümden
Elimde bir kitap kaldı.
0 yorum
hk

hk

@haticeee

Şiir ateş aldı.
0 yorum
hk

hk

@haticeee

İnancına duanın gücü artar
Tutsaklık eridi
Bir akımdır geçen yüreğimden
En uzaktaki bir müslümanın yüreğine
/Varoluş sevmenin ekonomosi/
Baktığın yerlerde gölge
Rahman rahim
Bir kutsal bölge
0 yorum