up
ara

Emile - Ya da Eğitim Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri

Emile - Ya da Eğitim Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri Konusu ve Özeti

Emile - Ya da Eğitim Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri
Toplum Sözleşmesi kitabının da yazarı Jean-Jacques Rousseau tarafından kaleme alınan Emile - Ya da Eğitim Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri kitabı Fransız, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9789944885997 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Emile - Ya da Eğitim Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri isimli kitap 578 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Yaşar Avunç çevirmiştir. Kitap Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Üzerine Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Emile - Ya da Eğitim Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Yaşar Avunç
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9789944885997
Sayfa: 578 sayfa Basım Tarihi: 2008
Rousseau, ana babaların çocuklara karşı olan görevlerini anlattığı Emile'de sadece çocuk eğitimini ele almakla kalmamış, yaşadığı dönemin sosyal, siyasal ve dinsel kurumlarının da çarpıcı bir eleştirisini yapmıştır.
Aydınlanma döneminin en önemli romantik düşünürüdür. 1750'de yazdığı Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev adlı kitapçığı Dijon Akademisi tarafından ödüllendirildi.
Beş yıl sonra yazdığı İnsanlar Arasında Eşitsizliğin Kaynağı ile yine dikkatleri üzerine çekti.
Toplum Sözleşmesi yayınlandığı günden bu yana toplumsal yaşama dair temel eserlerden biri sayılmaktadır. Rousseau, ana babaların çocuklara karşı olan görevlerini anlattığı Emile'de sadece
çocuk eğitimini ele almakla kalmamış, yaşadığı dönemin sosyal, siyasal ve dinsel kurumlarının da çarpıcı bir eleştirisini yapmıştır.
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Kim demiş çocuk küçük bir şeydir. Bir çocuk belkide en büyük şeydir.
Kitap çocuk eğitimi üzerine yazılmış bir eser. Benim okuduğum kısaltılmış haliymiş. Fark etmedim orijinal uzunlukta zannettim ama değilmiş. 250 sayfaydı. Ama orijinal uzunluğundaki halini de okuyacağım çünkü çok ama çok beğendim. Diyeceksiniz ki bu kadar beğendin ama 141 günde mi okudun? :) Açıklıyım, kitabı uzun sürede bitirmiş olmamın nedeni ders çalışırken kitaba başlayıp daha sonra bırakmış olmak ve elimdekinin pdf şeklinde oluşundan ötürü... uzun sürdü. Yoksa bir solukta okurdum.

Rousseau'nun çocuk eğitimi açısından görüşlerine bayıldım. Çok hoşuma gitti. Tüm kitabı alıntı olarak eklemek etik olsa eklerdim. O kadar sevdim.

Kitabın içeriği şöyle, Rousseau kendine bir öğrenci seçiyor hayalindeki bu öğrencinin adı: emile ve bebeklikten başlayıp gençliğe kadar, evlenene kadar onu eğitiyor. Eğitirken de size yol gösteriyor, fikir sunuyor. Çoğu fikrine katılmakla beraber Rousseau'nun katılmadığım fikirleri de oldu. Özellikle et yiyen insanları vahşi ve barbar gibi telaffuz etmiş. Ancak bunu kendisinin şiş kebap ve iskender'i yememiş olmasına bağlıyorum :) Yeseydi fikri değişirdi.

Bunun dışında bugün çocuk eğitimi üzerine söylenen bir çok sözü Rousseau 1762 yılında yayınlanan bu kitabında söylemiş. O zamanlar kendisininde söylediğine göre çok itirazlar yükselmiş yazdıklarına ama şuan fikirlerinin üzerinden geçen yıllar onu haklı çıkardı.Tekrardan okuyacağım ama bu sefer uzun versiyonunu.
0 yorum

Emile - Ya da Eğitim Üzerine - Hasan Ali Yücel Klasikleri - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Yarım yamalak konuştuğu halde sözü kesilmeden, ilgiyle dinlenen bir çocuğun ileride karşısındakini ilgiliyle dinleyeceğinden ve kendisine gösterilen saygının bir benzerini başkalarına göstereceğinden emin olabilirsiniz.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Sen, gurur içinde "Halkım bana tabidir!" dersin.Pekala, öyle olsun.Fakat sen kime tabisin? önemli olan başkalarına hükmetmek değil özgür olmaktır. Gerçekten özgür olan insan, ancak sahip olduklarını ister ve hoşuna gideni yapar.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Hayatta daima mutluluktan fazla keder vardır; mutluluk ve keder kavramlarının her birimizde ortak olan en bariz özelliği budur.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Örneğin, çocuğunu en pahalı giysiler ve oyuncaklarla donatmanın ona mutluluk getireceğini düşünen anne-babalar yanılıyor. Çocuğun bunlara ihtiyacı yoktur ki. Oynamak ister elbette; ama onda merak uyandıracak herhangi bir nesne oyuncak olarak yeterlidir. Çocuğun doğasında olan ihtiyaçlardan daha fazlasını üreten anne babanın kendi arzularını tatmin etme isteğiyle böyle davrandıkları söylenebilir. Anne babanın çocuğundaki zaafı güya hafifletmek için yaptığı bu yardımlar, gerçek ihtiyaçlarının çok üstünde olduğu için çocuğu, anne babasının arzularına esir eder.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Kuvvetiniz ihtiyaçlarınız karşısında yetersiz kalırsa zayıfsınız demektir.Bunun sağlam bir vücut yapısıyla, iri bir cüsseylede ilgisi yok.Bir kurtçuk ya da haşere, ihtiyacı olanı elde edeceği güce sahipse kuvvetlidir; ama ormanda kurulmuş bir tuzağa yakalanan aslan ve fil zayıftır.
0 yorum
107
KİTAP
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Üzerine Kitaplar
Anne babaların ve öğretmenlerin mutlaka okuması gereken, çocukların gelişimi ve eğitimi hakkında yazılmış en iyi kitaplar lis...
194
KİTAP
Hasan Ali Yücel Klasikleri Listesi
Eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri'nin kurucusu olan Hasan Ali Yücel'in adının verildiği, Türkiye İş Bankası Kültür ...