up
ara

Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir

- Finding Me

Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir Konusu ve Özeti

Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Michelle Knight tarafından kaleme alınan Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir kitabı Roman (Çeviri), Dram türünde okuyucusu ile buluşuyor. Martı Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786053484516 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir isimli kitap 288 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nur Eren çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Nur Eren
Yayınevi: Martı Yayınları
ISBN: 9786053484516
Sayfa: 288 sayfa
Gerçek Bir Yaşam Öyküsü1 EV, 3 KADIN, 11 YILLIK ESARETBENİ BULUN ÇÜNKÜ BU SİZİN DE HİKÂYENİZ OLABİLİR2002 yılında kaybolduğumda pek çok kişi bunu fark etmemişti bile. Yirmi bir yaşındaydım; adres sormak için bir markete uğrayan genç bir anne… On bir sene boyunca kilit altında tutuldum, türlü işkencelere maruz kaldım. Bu, hayatımın halihazırda bildiğiniz kısmı olabilir fakat daha bilmediğiniz çok şey var.-Michelle Knight-Michelle Knight 2002 yılında, Ariel Castro isimli bir okul servisi şoförü tarafından kaçırıldı ve on yıldan uzun bir süre taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 2003 yılında Amanda Berry, 2004 yılında da Gina DeJesus tutsak olarak Michelle'e katıldı. 6 Mayıs 2013'te bir fırsatını bulup tutsaklıktan kurtulmalarının ardından, bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı. Şimdi ise binlerce kişinin merak ettiği konu şu: O evin içinde neler oldu ve üç kadın akıl almaz işkencelere dayanacak gücü nasıl buldu?Michelle Knight, gözler önüne serdiği bu sarsıcı hikâyesiyle suskunlar için bir ses, her yıl kaybolan binlerce çocuk ve genç için güçlü bir sembol oluyor."Televizyon programı yaptığım on iki yıl boyunca hiçbir şey beni Michelle Knight ve onun yaşama tutunma hikâyesi kadar etkilemedi."-Dr. Phil McGraw-
maviucurum

maviucurum

@maviucurum - İstanbul

Bir kitaba yorum yazmak ne kadar zor olabilir işte şimdi onu göreceğim. Beni Bulun bir yaşam öyküsünden çok daha fazlası. Okurken keşke kurgu olsaydı diye hayıflandığım bir kitaptı ama maalesef okuduklarım kurgu değil acı acı gerçekti. Michelle'e hayat aslında çocukluğundan beri bir türlü gülmemişti. Başlarda okurken bile ne kadar kötü şeyler yaşadığına tanıklık ediyorsunuz ve daha beteri olamaz diyorsunuz ama oluyor.

Michelle 2002 yılında oğlu ile görüşmesine yetişmek için arkadaşının babası, Ariel Castro'nun arabasına bindiğinde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. O arabaya binmek onun koskoca 11 senesine maal olacaktır. Kitabın okuduğum her satırın da boğazıma oturan yumru biraz daha genişliyor ve nefes almayı zorluyordu.
Senelerce esir tutulup, tacize edilip, tecavüze uğrayıp, dayak yiyip ayakta kalmaya çalışmak o kadar zor bir şey ki Michelle , Amanda ve Gina zor olanı başarmışlar. Uğradığı tecavüzlerden dolayı defalarca hamile kalıp dövülerek bebeğini düşüren Michelle için o evde yaşadıkları hiç ama hiç kolay değildi. Kendimi bir anlığına bile onun yerine koyduğumda dayanabilirmiydim bilmiyorum. O yüzden bana kalırsa Michelle Knight bu dünyadaki en güçlü kadınlardan biri. Ona dayanma gücünü, yaşama umudunu veren tek şey vardı. Oda oğlu Joey. Ona kavuşmak, onu bir kez olsun kucaklamak Michelle'e tüm bu pisliklere dayanma kuvvetini veren tek şeydi.
Kitabı bitirdikten sonra, düşünürken buldum kendimi. Haberlerde olsun programlarda olsun görüyoruz yüzlerce hatta belki milyonlarca insan kayboluyor ancak bu duruma öyle alışmışız ki, ama bu kitap onların neler yaşabileceğini, hangi ihtimallerin olduğunu suratımıza tokat gibi çarpıyor.
İnsanın çevresine çok daha duyarlı olması gerektiğini görüyoruz. Kısacası bu kitabı alın ve Michelle'in hikayesini okuyun. Gerçeklerle yüzleşmek zor olsa da hayatta neler olduğunun farkına varmak lazım. Çünkü tek hasta ruhlu insan maalesef ama maalesef Ariel Castro değil. Ne yazık ki bu hikaye herhangi birinin hikayesi olabilir.
0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi - İstanbul

Her satırında insanın tüylerini ürperten, bir psikopatın gerçekleştirdiği, tecavüzün ve işkencenin baş aktör olduğu, insan ruhunda derin yaralar açan gerçek bir hikaye :(

Aslına bakarsanız, Michelle'in kaçırılmadan önceki hayatı da gerçekten berbatmış, rezil bir ailesi var,okudukça bazı insanların kısırlaştırılması gerek diye düşünmeden edemedim, çocuk yaşta ailesi ve akrabalarıyla, pislik ve sefalet içerisinde yaşadığı o evde başına gelen tecavüz ve tacizler akıl alır gibi değil, üstelik ailenin bunlardan haberi yok, gerçi olsa da ne kadar umurlarında olur orası da muamma, zira o pislik yuvasında normal bir hayat süren zihniyetlerden bahsediyoruz.

Bir süre sonra Michelle yaşadıklarına dayanamayarak evden kaçıyor, o kaçış sürecinde yaşadıkları ve babasına yakalanarak o ev denen mezbeleye geri dönmek zorunda kalması çok acıydı, yalnız bazen Michelle'e kızdığım zamanlar oldu, yani ilk tecavüz vakasında yaşı on falandı,o zaman bunu söylemekten korkmasını anlarım ama eve geri döndükten sonra akraba denen o pisliğin tecavüzleri on yedi yaşına kadar devam etti, peki o yaşlarda neden sustu anlamadım, bana biraz basiretsiz bir kız gibi geldi kusura bakmasın...

Ayrıca kaçırılma vakasının yaşandığı olay anına gelirsek, bu olay anında Michelle beni yine sinirlendirdi,sırf arkadaşının babası diye, daha önce görmediğin, tanımadığın bir adamın peşinden evine gidip, bir köpek yavrusu masalıyla üst katlara kadar çıkmakta neyin nesi, üstelik o zaman 21 yaşındasın ve o yaşa kadar başına gelmeyen felaket kalmamış, senin gibi birisinin bir yabancının evine gitmesini bırak, her saniye gölgesini bile kontrol etmesi lazımdı, başına ne geldiyse saflığından geldi sanırım..

Ne kadar kızsam ve üzülsem de hiç bir şey o iğrenç evde yaşanan olayları değiştirmeyecek, 11 yıl boyunca o kadınların yaşadıkları tecavüzlerin, fiziksel ve psikolojik işkencelerin bıraktığı izler silinmeyecek, umarım bundan sonra onlar için her şey yolunda gider :(
0 yorum
Masuminciler

Masuminciler

@masuminciler

http://masumkedi87.blogspot.com.tr/2014/09/rkbt-okuma-etkinligi-beni-bulun.html

Kitabı nasıl yorumlayacağımı çok düşündüm. O kadar farklı bir hayat anlatılmış ki... İnsan bunlara nasıl katlanabilir cümlesini kaç kere kurdum bilmiyorum.

2002'de kaçırılan Michelle Knight, 2003'te kaçırılan Amanda Berry ve 2004'te kaçırılan Gina DeJesus. Ortak noktaları aynı adam tarafından kaçırılmaları ve on yıldan fazla aynı evde yaşadıkları kaldırılması zor olaylar. 6 Mayıs 2013'te bulunmalarının ve özgürlüklerine kavuşmalarının ardından Michelle Knight tüm hayatını kaleme almış.

Hayatının ilk yıllarından itibaren yeterince zor şeyler yaşamışken 21 yaşında bir psikopat tarafından kaçırılarak türlü işkence ve tecavüzlere maruz kalmış. Özgürlüğe adımını attığında 32 yaşında. Kaçırıldığında 2 yaşında olan oğlu, o hayata karıştığında 13 yaşında ve bir aileye evlatlık verilmiş.

Yaşadıklarını nasıl tarif edebilirim bilmiyorum ama düşünsek aklımıza gelmeyecek türden şeyler. Hem de bunu onlara yapan arkadaşının babası Ariel Castro. Kızları olan bir adam. Michelle bu süreçte 5 düşük yapıyor çünkü kaçıran adam hamileliklere izin vermiyor. Gina ve Amanda, yaş olarak Michelle'den küçükler. Zaten Michelle'in kaçırılma sebebi de yaşının küçük göstermesi. 1.20 m. boyuyla küçük çocuk sanıyor herkes. Amanda'ya takıntısı var onları kaçıran adamın. Onun çocuğunu doğurmasına izin veriyor ve özgürlüğe adım attıklarında evde doğan kız 6 yaşında.

Herşeye rağmen birbirlerine tutunup yaşamaya çalışıyorlar. Kurtulduktan sonraki süreçte çok can yakıcı. 11 yılını bir evde zincirlerle hapis geçiren insanların normale dönmesi mümkün mü bilmiyorum ama çabalarını okurken bile görebiliyor insan. Kitabı bitirdiğimde ne kadar ufak şeylere takılıp hayatımızı zorlaştırdığımızı düşündüm ve bolca şükrettim. Michelle'in hikayesini okuyarak belki siz de yeni bir bakış açısı kazanabilirsiniz.
0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir - Eskişehir

Kitabı okuyup bitirince düşüncelerim durdu sanki, hiçbir şey söyleyemedim. Yaşananların gerçek olması kanımı dondurdu resmen. Okuyucuyu çok etkileyen trajik bir hikaye Michelle' in ki. Umarım başka kimsenin başına bu tarz bir olay gelmez.Doğuştan şanssız bir insan Michelle. Çocukluğu sürekli kendisinden küçüklere bakmak, berbat bir okul hayatı, yıllarca süren taciz ve tecavüzlerle geçmiş. Küçük yaşlarda hayatın en berbet taraflarını yaşamış Michelle. Erken yaşta anne olmuş. Onu hayata bağlayan bütün eziyetlere katlanmasını sağlayan şey de oğlu Joey.

Michelle 21 yaşında oğlu ile ilgili sosyal hizmetlerle konuşmaya giderken adresi bulamaz ve en büyük hatasını yapar. Kendisini götürmeyi teklif eden arkadaşının babası Ariel Castro'nun teklifini kabul eder. Bu 11 yıllık esaretin başladığı andır. Boyu 1.20 cm olan Michelle'i, Ariel daha küçük zannetmiştir. Yıllarca bu adamın tecavüz, eziyet , dayak ve hakaretlerine katlanmak zorunda kalmıştır. Onu hayata bağlayan ve dayanma gücü veren bir gün oğluna kavuşma hayalidir. Bu 11 yıllık esaret hayatına önce Amanda sonra da henüz 14 yaşında olan Gina katılmıştır. Onlar da bu adamın kurbanlarıdır. Bu adam dış görüntüsü ile sıradan birisidir. Bir okulun servis şoförüdür. İnsanlar bu adama çocuklarını emanet etmektedirler. Çocukları vardır. Kimse onun aslında bir canavar olduğunu anlayamaz. Bu cehennem hayatının yaşandığı ev ıssız bir yerde de değildir. Kitapta yer alan fotoğrafı görünce şok oldum. Etrafta başka evler ve komşuları da vardır . Fakat kimse durumu anlamaz. Bu olay ülkemizde olsa bana sanki komşular bu olayı fark eder gibi geldi. Olaya müdahale edip polise haber verirler miydi bilemiyorum.
0 yorum
TC Hülya Yılmaz

TC Hülya Yılmaz

@hulyami - İzmir

Orjinal Adı : Finding Me: A Decade of Darkness, a Life Reclaimed: A Memoir of the Cleveland Kidnappings
Edisyon Adı : Beni Bulun
Yazar : Michelle Knight&Michelle Burford
Goodreads Puanı : 5/4,10
Puanım : 5/2


Bir Nefes Uzakta Lesley Pearse'i okuduktan sonra yarım bıraktığım Beni Bulun Kitabını tamamlamak istedim. Yarım bırakmamın nedeni kitabın kötü olmasından değildi. Bir genç kızın hem cinsleri ile maruz kaldığı işkenceler idi.
Evet okudum umarım hiç bir genç kızın başına bu tür olaylar gelmez. Hani derler ya taş yakından gelir bu hikaye de aynı ata sözünü yansıtıyordu.
Kaçırılıp tecavüz edilmesinin yanı sıra kendisi ile aynı kaderi paylaşan genç kızlarda vardı. Çok iğrenç kötü sahneler vardı.Okurken kitabı fırlatıp attığımı hatırlıyorum. Hatta bir ara yarım bırakmıştım. Fakat bu roman gerçek hikaye idi. Bu romandaki olaylara gerçekten maruz kalmışlar katlanmışlardı. İşte o yüzden tekrar okuyup bitirdim ama yürek dağlayıcı bir hikaye idi.

Maalesef üst üste okuduğum iki romanda da kadının her millette ve dinde de olsa kaderinin aynı olduğu görmek bir kadın olarak beni çok üzdü.

Bence her kadının okuyup ders alması gereken bir kitap. Gerçek hayatta da geçmiş olması insanların ne kadar acımasız olabileceğinin kanıtı...
Kadınlara bu tür hareketleri,işkenceleri reva görenleri ne yapmalıyız? Bunun iyice irdelenmesi gerekiyor..

Sinirlerinizin düzgün,moralinizin yerinde olduğu zaman okumanız gereken bir kitap. Sanırım üst üste iki ağır romandan sonra uçuk bir kitaba ihtiyacım olacak...
1 yorum
Merve Şahbaz (@mervesahbazz)
kitaba dün basladim ve bitirdim, hala etkisindeyim. kesinlikle herkes okumali ve yasadigi hayata sukretmeli. ayrica bnm fikrim gayet akici bi kitapti hic skilmadim. tekrar diyorum okuyun ve hatta cevrenizede tavsiye edin...
27.11.17 beğen cevap

Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir - S41

O gün, klisedeki gönüllü bağışçılardan biri hafta içi her gün saat 17.00'da ücretsiz yemek vereceğini açıkladı. Çok hoş. Bir sonraki akşam oraya dönmemin sebebi buydu. Ve bir sonraki. Ve bir sonraki. Arsenio ve diğerlerinin beni kaldırımda vakit geçirip yemek saatini beklerken görmedikleri bir gün yoktu. ( Dedim ya, saatim yok; o yüzden erken gelip orada bekliyordum!)
Hatice B.T. tarafından eklenmiştir.
Kahraman K.

Kahraman K.

@vforvendetta - Batman

"Sırf biri sana kötü bir şey yaptı diye sen de diğer insanlara öyle şeyler yapmak zorunda değilsin."
ataç ikon Beni Bulun - Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hatice B.T.

Hatice B.T.

@htc - Konya

Çocuğunu kaybetmenin nasıl bir acı olduğunu hayal edebiliyorum. .....nerede olduğunu ya da başına ne gibi korkunç şeylerin geldiğini bilmemenin. Orada olup ona gelebilecek zararlardan koruyamamanın...
0 yorum
maviucurum

maviucurum

@maviucurum - İstanbul

Beni öldürmeyen şey güçlendirir. Ölüm kolay kaçış yolu. Başını dik tutup yaşamak, eğilip ölmekten daha güzel. Acı penceresinden bakıyor ve muhteşem sonumu bekliyorum. Tonlarca işkenceyle pek çok gün geçirdim. Kalbim kırık Acımı hissediyor musun?
0 yorum
Hatice B.T.

Hatice B.T.

@htc - Konya

...Bazı insanların ihtiyaçları olduğunda gidebilecekleri bir aileleri yoktur.
0 yorum
maviucurum

maviucurum

@maviucurum - İstanbul

Ariel Castro, eve gelip başkalarının yaptığı hatalardan bahsedip, sanki kendin aynı şeyi yapmıyormuşsun gibi davrandığın tüm o günleri hatırlıyorum. En azından beni öldürmediğini söylemiştin; ama sen hayatımın on bir yılını çaldın ve şimdi onu geri alıyorum. Cehennemde on bir yıl geçirdim ve senin cehennemin daha yeni başlıyor. Ben tüm bu yaşananların üstesinden geleceğim ama sen sonsuza dek cehennemi yaşayacaksın.
(Michelle'in mahkemedeki ifadesinden)
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...