up
ara

Göçebe

Göçebe Konusu ve Özeti

Göçebe
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Jamil Ahmad tarafından kaleme alınan Göçebe kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sonsuz Kitap yayınevinden 0 yılında 9786053846574 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Göçebe isimli kitap 256 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Elif Yüksel çevirmiştir. Göçebe kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Elif Yüksel
Yayınevi: Sonsuz Kitap
ISBN: 9786053846574
Sayfa: 256 sayfa
Yıllarca Afganistan ile Pakistan sınırının kesiştiği yerdeki aşiretler bölgesinde görev yapmanın ve yaşamanın ardından Jamil Ahmad, bu vahşi ve çetin yeri yazmak için oturdu. Seksen yaşındaki yazar, o dünyada yaşayan insanları, hem kültürel hem de coğrafi açıdan sürekli uçlardaki şartlara maruz kalan bir halkı kaleme alarak dikkate değer bir çıkış yaptı. Göçebe, aşiretin aşk ve evlilik konusundaki katı kurallarına karşı çıkmanın getireceği acımasız cezadan kurtulabilmek için kaçan genç bir çiftle başlıyor. Aşiret reislerinin ve kanun karşıtlarının soyundan gelen oğulları Tor Baz, aşiret köylerinin ve çadırlarının arasında, dağlarda ve ovalarda yaptığı yolculuklarla Göçebe Şahin olur.

Jamil Ahmad klasik anlamda bir hikâye anlatıcısıdır. Yazdıklarında başka zamanlara uzanan bir gerçeklik ve bilgelik vardır. Göçebe bize neden okuduğumuzu, kurgunun hayal ve algımıza yeni dünyalar açmadaki yaşamsal önemini hatırlatır.

Muhteşem. Kurguladığı dünyada yaşamış, okurlarına örneğine az rastlanır bir anlayış, bilgelik ve hepsinin ötesinde keyif sunan yetenekli bir yazarın elinde çıkma.
-Mohsin Hamid-
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

Jamil Ahmad'ın 78 yaşında yazarlığı adım attığı kitabı Göçece. Pakistan- Afganistan sınırında yaşayan göçebeleri ve onların zorlu yaşam koşullarını anlatmış yazar. Kısa hikayelerden oluşan kitapta değişmeyen tek karakter Tor Baz yani göçebe şahin.
Zorlu coğrafyada yaşayan insanları,yaşayabilmak için yapmak zorunda olduklarını , zorbalıkları geçekci bir şekilde dile getirmiş yazar. İri puntolar halinde yazılan kitap çok çabuk bitiyor.
http://kozmokitap.blogspot.com.tr/2015/10/gocebe-jamil-ahmad.html
ataç ikon Göçebe
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Göçebe - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
3/10
3 oy
Sence kaç puan almalı?
0