up
ara

Süper İyi Günler

Süper İyi Günler Konusu ve Özeti

Süper İyi Günler
Boom! kitabının da yazarı Mark Haddon tarafından kaleme alınan Süper İyi Günler kitabı Gençlik, Otizm türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2003 yılında 9789754585728 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Süper İyi Günler isimli kitap 289 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Övgü Doğangün çevirmiştir. Kitap İlginç Kitap İsimleri listesinde de yeralmaktadır. Süper İyi Günler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Övgü Doğangün
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9789754585728
Sayfa: 289 sayfa Basım Tarihi: 2003
İnsanlar kafamı karıştırıyor.

Bunun iki temel nedeni var.

İlk neden, insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobham, tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor. Bu ifade "Seninle seks yapmak istiyorum." anlamına gelebilirmiş, ayrıca "Biraz önce söylediğim şeyin aptalca olduğunu düşünüyorum." demek de olabilirmiş.

Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum çünkü onları anlamıyorum.

Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan, dünyanın en dikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor bir de 7.507'ye kadar bütün asal sayıları...

İngiltere'de yayımlandığı günden itibaren satış rekorları kıran ve bugüne kadar 15 dile çevrilerek 32 ülkede okuyucuyla buluşan Süper İyi Günler sizin de favoriniz olacak.

Başından sonuna kadar sürükleyici bir tema çerçevesinde yazılmış olması nedeniyle benzerlerinden farklı olan bu kitabın otizm gibi anlaşılması çok zor ve ciddi bir sorunla karşı karşıya kalan ailelerin çocukların daha iyi anlamalarında büyük fayda sağlayacağına inanıyorum.
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

SÜPER İYİ GÜNLER

Mark HADDON
İşbankası Kültür Yayınları
290 sayfa

Süper İyi Günler, Christopher adındaki Otizimli bir çocuğun hikayesini konu alıyor. Hikayesini Christopher kendi ağzından anlatıyor.Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan dünyanın en dikkatli ve ayrıntılara çok fazla önem veren 15 yaşındaki Christopher John Franciss Boone.Christopher otizmli olmasına rağmen bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor,Ayrıca7.507'ye kadar bütün asal sayıları sayabilecek kadar bir matematik dehası.

Fakat Christopher,rahatsızlığı yüzünden aynı zamanda 5-6 yaşlarında bir çocuk gibi davranıyor.Zaten kitabı okurken bunu anlıyorsunuz çünkü satırlar birebir onun ağzından yazıldığı için kitabın dili son derece sade ve basit ama bir o kadar da akıcı Kitabı okurken çoğu yerde bir çocuk kitabı okuyor hissine kapılıyorsunuz.Ama Christopher o kadar güzel anlatmış ki kendini, otizmli bir çocuğu anlamak için bence müthiş bir kitap.

Ve Aslında Christopher'ın rahatsızlığının adı önemli değil çünkü yazarın da bir röportajında söylediği gibi "bu rahatsızlığı tanımlamak, Christopher'ı "etiketlemek" olur ve bu roman, toplumda dışlanan, "öteki"nin romanı." Gerçekten de toplumsal tüm engellere dikkat çekerek farkındalık yaratan bir kitap olmuş. Roman,2003 Whitbread Yılın Romanı ve Yılın Kitabı ödülünü almış.Romanın orijinal adı "The Curious Incident of the Dog in the Night-time". Bu ad, Sherlock Holmes öykülerinden Silver Blaze'e bir göndermeymiş, ki romanda da bundan bahsediliyor.Bu roman okuyan herkesi duygusal olarak etkileyeceğini düşünüyorum.Çünkü hayatın engelliler ve onların aileleri için ne kadar zor ve ciddi olduğunu anlıyorsunuz.

Kitaptan alıntılar:

"Asal sayılar, bütün şablonlar ortadan kaldırıldığında ortaya çıkandır. Bence asal sayılar hayata benziyor. Çok mantıklılar ama asla kurallarını çözemiyorsun,bütün vaktini onları düşünerek geçirsen bile." ••

"Ve eğer bir uzay gemisinde gidiyorsan ve ışık hızına yakın bir süratte ilerliyorsan geri döndüğünde bütün ailenin ölmüş olduğunu görebilirsin ama sen gençsindir."

"İnsanlar her zaman doğruyu söylemen gerek der.Ama bunu gerçek anlamda kullanmazlar çünkü yaşlı insanlara yaşlı olduklarını, kötü kokanlara kötü koktuklarını ve yetişkin biri gaz çıkardığında gaz çıkardığını söylemen yasaktır."
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 9 verdi
0 yorum
Yeniler Kendini Hayat

Yeniler Kendini Hayat

@yenilerkendinihayat - İstanbul

Süper İyi Günler ya da Christopher Bloom'un Sıradışı Hayatı
Kitap, Mark Haddon tarafından, Otizm belirtileri gösteren 15 yaşındaki bir çocuğun kendi ağzından kaleme alınarak yazılmış. Okurken rahatlıkla farkediliyor ki, kitap Otizm Bozukluğu yaşayan çocuklarla hemhal olmuş bir uzmanın kaleminden çıkmış. Otizmli çocukların perspektifinden bakabilmek, onları anlayabilmek ve onların dilinden konuşabilmek her yiğidin harcı değildir. Kendisi takdire şayan bir iş çıkarmış gerçekten! Zaten bizim takdirimize de ihtiyacı yok yazarımız Haddon'un, zira kendisinin bu kitabı İngiltere'de yayınlandığı günden beri satış rekorları kırmış ve tam 15 farklı dile çevrilerek 32 ayrı ülkede yayınlanmış. Bunlarla da kalmamış Whitbread 2003 Yılın Romanı ve Yılın Kitabı ödülüne de layık görülmüş.

Bana sorarsanız bu kitabın en güzel tarafı, otizm bozukluğu gösteren bir çocuğun çevresinde olup bitenleri nasıl algıladığını en masum ve en net bir biçimde okuyucuya aktarabilmeyi başarıyor olması. Mutfaktaki masa ve sandalyelerin bile yerlerinin değiştirilmesine tahammül edemeyen, farklı yemekler birbirlerine karışınca yemeyi reddeden, bizler gibi duygusal çıkarımlarda bulunamayan ve duygusal tepkiler veremeyen ve insanlarla alışılagelmişin dışında yöntemlerle iletişim kuran bu çocukların nasıl hissettiklerini, nasıl algıladıklarını ve etrafında cereyan eden olaylardan nasıl etkilendiklerini ve elbette onların ailelerinin de neler hissettiğini anlayabilmek isteyenler için bu kitap "Mutlaka Okunulması Gerekenler" listesinde yer alması gerekenlerden.

Not: Yazımın tamamını okumak isterseniz bloğumu ziyaret edebilirsiniz:
http://yenilerkendinihayat.blogspot.com/2014/12/kitap-kokusu-super-iyi-gunler-ya-da.html
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 8 verdi
0 yorum
Cem Karacak

Cem Karacak

@karaca - Afyon

Farkındalık
Otizm belirtileri gösteren Asperger Sendromuna yakın 15 yaşındaki Christopher’in yaşamındaki olaylar ve yazarın gerçek bir otistik çocuk tarafından yazılmış ve dile getirmiş şekilde aktarması inanılmaz okuma zevki veriyor. Mutfaktaki masa ve sandalyelerin bile yerlerinin değiştirilmesine tahammül edemeyen, farklı yemekler birbirlerine karışınca yemeyi reddeden, sarınılmasından ve dokunulmasından inanılmaz rahatsızlık duyan,kalabalık ortamlardan korkan,matematik ve fizik konularında inanılmaz yeteneği olan,muazzam bir hafızaya sahip olan, bizler gibi duygusal çıkarımlarda bulunamayan ve duygusal tepkiler veremeyen ve insanlarla alışılagelmişin dışında yöntemlerle iletişim kuran bu çocukların nasıl hissettiklerini, nasıl algıladıklarını ve etrafında cereyan eden olaylardan nasıl etkilendiklerini ve elbette onların ailelerinin de neler hissettiğini anlayabilmek isteyenler için muazzam bir kitap.Umarım bu yazdıklarımdan sonra okumanıza vesile olurum:)
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi - İstanbul

Süper İyi Günler
Süper İyi Günler, özel eğitim öğrencisi, otizmli bir çocuğun gözünden yazılmış bir kitap. Yaşamı, insanları, nesneleri, olayları farklı bir bakış açısıyla görmesi konu alıyor. Otizme karşı ön yargılarımızı kıran, empati yapmamızı sağlayan bir kitap. Kitap sürükleyici bir dile sahip. Akıcı, küçük bir çocuğun gözünden, bu yüzden kendi zihniyle karşılaştığı sorunları aşmaya çalışan, mücadeleci bir ruha sahip. Eğitimcilerin, psikologların ve özellikle de anne-babaların okuması gereken türden bir kitap.
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 8 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

harika
Eğer otistiklerin yaşamlarının nasıl olduğunu ve zihinlerinin içinde nasıl bir karmaşa yaşadıklarını merak edenlerdenseniz bu kitabı tavsiye ederim. Yazarın bir otistik gibi yazmış olması zaten büyük başarı ve bu konuya çok hakim. Gerçek bir otistik çocuk tarafından yazılmış gibi basit bir dil kullanılmış.yine basit bir konuyu alıp otistik çocuğun bakış açısı ile anlattığında başka bir dünyaya giriyorsunuz ve empati kurmaya çalışıyorsunuz. Kesinlikle aldığı ödülleri hak etmiş bir kitap.
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 8 verdi
0 yorum

Süper İyi Günler - S41

" O gün İyi Bir Gün olduğu için Wellington'u kimin öldürdüğünü bulmaya çalışmaya karar verdim, çünkü İyi Bir Gün, proje ve planlar yapma günüdür."
Seval Deveciler tarafından eklenmiştir.
mavideli

mavideli

@mavideli - İstanbul

Asal sayılar hayata benziyor. Çok mantıklılar ama asla kuralını çözemiyorsun, bütün vaktini onları düşünerek geçirsen bile.
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
esracan

esracan

@esracan - Paris

Eğer hayatınızda zor şeyler varsa bunların, çok küçük oldukları için hesaplamalara dahil edilmeyecek ''önemsiz'' şeyler olduğunu düşünmek iyidir.
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tugce12

Ama bence en kötüsü, olacak olan şeyin iyi mi kötü mü olacağını bilmiyor olmaktır.
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Ve Tanrı'ya inanan insanlar Tanrı'nın insanları en mükemmel hayvanlar oldukları için dünyaya koyduğunu düşünürler ama insan sadece hayvandır ve başka bir hayvana dönüşecektir ve o hayvan daha zeki olacak ve bizim şempanzeleri ve gorilleri hayvanat bahçesine koymamız gibi o da insanları hayvanat bahçesine koyacaktır. Syf:215
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
esracan

esracan

@esracan - Paris

Ve dalgalara doğru duruyorum ve dalgalar ayakkabılarımın üstünden geçiyor ve suda köpekbalığı olabilir diye yüzmüyorum. Ondan sonra durup ufka bakıyorum ve uzun metal cetvelimi çıkarıp deniz ve gökyüzü arasındaki çizgiye doğru tutuyorum ve bu çizginin kavisli ve dünyanın yuvarlak olduğunu anlıyorum. Ve dalgaların gelip ayakkabılarımın üstünden geçip geri gitmesi ritmik bir şekilde oluyor, müzik ya da davul çalmak gibi.
ataç ikon Süper İyi Günler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
116
KİTAP
İlginç Kitap İsimleri
İsimlerini görünce hayrete düştüğümüz, bazen güldüğümüz bazen anlam vermekte zorlandığımız en ilginç isimli kitapları bu list...