up
ara

Bülbülü Öldürmek

To Kill A Mockingbird

Bülbülü Öldürmek Konusu ve Özeti

Bülbülü Öldürmek
Siyahilerin her zaman haksız ve suçlu olduğu bir dönemde onlardan birinin hakkını savunan bir avukat ve buna tepki gösteren kasaba halkı ile bu yanlışı kendi pencerelerinden gören ve anlatan çocukların romanıdır.
Yazar:
Çevirmen: Ülker İnce
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755706849
Sayfa: 355 sayfa Basım Tarihi: 2013
Bülbülü Öldürmek Romanı Hakkında Genel Bilgi
Kitap 1926 ABD doğumlu yazarın uzun süre ilk romanı olarak kalmıştır. 1960 yılında yayınlandığında çok ses getirmiş ve döneminin de özelliğinden dolayı çok eleştiri de almıştır. O zamanlarda ırkçılık oldukça yaygındır. Harper Lee’nin de kitabında ırkçılığı yerip özgürlüğü ve eşitliği savunması o zamana göre büyük cesaret gösterisi olmuştur. Bu çok ses getiren roman 1961 yılında Pulitzer Ödülü de dahil olmak üzere bir çok ödül almıştır ve 1962 yılında Bülbülü Öldürmek ismiyle beyaz perdeye aktarılmış ve Oscar’a layık görülmüştür.
Harper Lee 50 yıl sonra Bülbülü Öldürmek romanının devamı niteliğinde 2. Romanını Tespih Ağacının Gölgesinde ismiyle yayınlamıştır. Kitap, avukat babanın Scout adlı kızının 20 yıl sonraki halini, eşitliği, özgürlüğü ve bu gibi erdemleri savunmasını ve babasının ona öğrettiği değerleri devam ettirmesini konu alır.
Ayrıca Harper Lee Truman Capote’nin çocukluk arkadaşıdır. Soğukkanlılıkla romanının sinema uyarlaması olan 2005 yılı yapımı Gerçeğin Peşinde filminde Harper Lee’yi Sandra Bullock canlandırmıştır. 2006 yılında da Truman Capote’nin biyografisi olarak çekilen Capote filminde de Harper Lee’yi Catherine Keener canlandırmıştır.

Bülbülü Öldürmek Romanının Konusu
Kitap, avukat bir baba, yüksek insani erdemlerle yetiştirilen çocukları, iftiraya uğrayan bir zenci ve iftira atan insan çevresinde gelişir. Konular çocuk gözüyle anlatılır. Tecavüz iftirasıyla suçlanan zenci bir adamın avukatlığını üstlenen Atticus ve ona tepki gösteren kasaba halkı ile zencinin suçsuz olduğuna inanan Atticus’un çocukları okuyucuya bir çok unutulan değeri hatırlatır.

Bülbülü Öldürmek Romanının Özeti
Atticus Finch idealist, özgürlükçü ve eşitlikçi bir avukattır. Çocukları Scout ve Jem’i de bu şekilde yetiştirmektedir. Çocuklar okul dışında diğer normal çocuklar gibi dışarıda oynarlar. Çocukların korktukları bir ev vardır ve o evin sahibi hiç dışarı çıkmayan Boo Radley’dir. Bir gün Scout ve Jem arkadaşlarıyla bu eve girme cesareti gösterirler ama bir patlama sesiyle kaçışırlar.

Babası da suçsuz, tecavüz suçuyla iftira atılmış bir zencinin avukatlığını üstlenir. Bütün kasaba halkı tepki gösterir. Bazılarının da düşmanlığını kazanır Atticus. Fakat o bunları önemsemez. İdeallerinden vazgeçmez.

Yardımcıları olan Calpurnia çocukları bir zenci kilisesine götürür. Çocuklar burada zencilerin hiç de söylendiği kadar kötü olmadıklarını, kendileri gibi insanlar olduklarını görür. Baba da bu durumdan son derece hoşnut olur.

Bir gece çocuklar evlerine dönerken saldırıya uğrarlar. Saldırıyı gerçekleştirenin sonradan zenciye de iftira atan adamdır. Bu adam önce avukat Atticus’a sonra da çocuklarına saldırmıştır. Çocukları bu saldırıdan da çok korktukları evden dışarı hiç çıkmayan Boo Radley kurtarmıştır.

Avukatın bütün savunmasına, suçu destekleyen hiçbir kanıt olmamasına rağmen sadece zenci olduğu için adam suçlu bulunmuştur ve cezası idamdır. Fakat zenci hapishaneden kaçmaya çalışırken muhafızlar tarafından vurulur ve ölür. Bu adamın suçsuzluğuna çocuklar da inanmaktadır ve bu ölüm ve infaz onları çok üzer. Fakat kasaba halkını memnun eder.

Kitap ırkçılığı yerip, yanlışlığını gözler önüne serip eşitliği savunması açısından zamanının en dikkat çeken ve eleştiri alan yapıtı olmuştur.
Bilgiç Okur

Bilgiç Okur

@bilgicokur

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee
Bülbülü Öldürmek, Harper Lee tarafından 1960’da yazılmış. 1930’ların Alabama’sında geçen bu eserin içinde hayata dair pek çok ipucu bulmak mümkün. Roman temelde Scout adlı anlatıcı karakterimiz, onun kendisinden bir kaç yaş büyük ağebeyi Jem, yakın arkadaşları Dill ve avukat olan babaları Atticus’un hikayesini içermekte. Bu dört ana karakter çerçevesinde; ırkçılık, adalet, özgürlük, eşitlik, cinsiyet, ayrımcılık, büyümek ve ergenlik gibi hassas konuları sade ancak çok etkili bir dille ele alıyor yazar.
Kitap iki bölümden oluşmakta. Birinci bölümde, Scout ve Jem’in Dill ile tanışması, onunla birlikte geçirdikleri yaz tatili ve sonrasında okulun açılmasıyla başlayan süreç anlatılmakta. İkinci bölümde ise; Scout’un gözünden, haksız yere suçlanan bir zenciyi savunan babası Atticus’un yaşadıklarını, bunun çocuklara nasıl yansıdığını ve Jem’in ergenliğe girişini görüyoruz. Bu yazımda romanı özetlemekten ziyade karakterler hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki, romanı okurken beni en çok etkileyen karakter Atticus oldu. Atticus, “iyi bir insan nasıl olmalıdır?” ve “nasıl iyi bir baba olunur?” sorularının yanıtını veriyor bize. İnsanları olduğu gibi kabul eden, onları anlamaya çalışan, yargılamayan ve çocuklarına da bunu öğütleyen bir adam. Örneğin kızı öğretmenin kendisine davranışları nedeniyle okula gitmek istemediğinde ona şu şekilde öğüt vermekte;
“… basit bir sırrı öğrenirsen her türlü insanla anlaşman kolaylaşır, Scout. Bir insanı anlayabilmek için o insanın baktığı açıdan bakmayı becerebilmelisin. Kendini onun yerine koyup her şeyi onun gördüğü gibi görmelisin.”

Bu aslında hepimizin bildiği basit bir kural ancak uygulamak noktasında çoğu zaman tembellik ediyoruz. Tembellik ediyoruz diyorum çünkü empati kurmak aslında düşünsel olarak zaman alan ve günümüzün ‘benmerkezci’ dünyasından uzaklaşmayı gerektiren bir kural bu. Romanda da Atticus’u ve onun çocuklarını diğer kasabalılardan ayıran en önemli özellik aslında. Atticus bu kuralı sadece çocuklarına söylemekle kalmıyor aynı zamanda yaşayışıyla da örnek oluyor. Örneğin kasabanın yargıcı gelip tecavüz suçuyla yargılanacak olan Tom Robinson’un avukatı olmasını istediğinde onu reddetmiyor. Tüm kasabanın kendisine ve ailesine cephe alacağını bilmesine rağmen bunu kabul ediyor. Hatta çocuklarının kasabalıların etkisinde kalmasından korkmasına rağmen ilkelerine sahip çıkarak bu davayı almayı kabul ediyor.
“Ama bu davayı almasaydım çocuklarımın yüzüne bakabilir miydim sanıyorsun? … Tek umudum, tek duam Jem’le Scout’un öfkeye kapılmadan bunu atlatması, en önemlisi de bunu Maycombluların alışılagelmiş hastalığına kapılmadan yapmaları. Bir siyahiyke ilgili bir şey olduğunda aklı başında insanların neden akıllarını kaçırdıklarını anladığımı söylesem yalan olur… Umarım Jem ile Scout bir cevap aradıklarında kasabada konuşulanları dinlemek yerine bana gelirler.”

Irk ayrımının çok derinden hissedildiği yıllarda Alabama bölgesinde böyle bir cümleyi kurabilmek gereçekten cesaret ve dürüstlük gerektirir. Atticus Finch aslında bize en temel insan hakları kuralını hatırlatıyor. Renkleri, dilleri, dinleri, cinsiyetleri, cinsel yönelimleri, ırkları ne olursa olsun bir insanı diğer bir insandan üstün kılacak hiç bir neden yoktur.
Atticus dışında romanın anlatıcısı ve esas karakteri olan Scout da sizi okurken etkileyen karakterlerden. Olayları ve hayatı onun bakış açısından görmek, “büyük”lerin algısındaki kusurları daha net fark etmemize yarıyor. Çünkü herhangi bir içten pazarlık ya da hesap olmadan, masum ve düz bir çocuk bakışı ile olaylara bakıldığında aslında her şey olduğundan çok daha basit ve çözülebilir görünüyor. Romandaki en etkileyici sahnelerden biri de bahsettiğim çocuk masumluğu üzerine. Mahkemede Tom Robinson’un davalı tarafın avukatı tarafından sorgulanması sırasında Dill’in kendisini kötü hisseder ve Scout ile mahkeme salonunun dışına çıkarlar. Dill’in kendisini kötü hissetmesinin sebebi aslında davacı avukatın sanık Tom Robinson’la konuşma tavrının iticiliğiydi. Dill, hiç kimsenin bir başkası ile bu şekilde konuşmaya hakkı olmadığını biliyordu. Hatta dışarda karşılaştıkları Bay Raymond da bunu biliyor ve onlara şöyle diyordu:
“ Çünkü sizler çocuksunuz, anlayabilirsiniz… Olup bitenlere şu oğlanın henüz aklı ermiyor, biraz daha büyüsün midesi de bulanmaz, ağlamaz da. Belki de her şeyi doğru bulmasa bile ağlamaz. […] Bazı insanların hayatlarını bazı insanların hiç düşünmeden cehenneme çevirmesine ağlamazsın. Siyah insanların hayatlarını beyaz insanların, bir an olsun onların da insan olduklarını düşünmeden cehenneme çevirmesine ağlamazsın.”

Roman hakkında daha söylenebilecek çok şey ve anlatılması gereken çok karakter var. Ancak onların hepsini burada yazmak romanı okumak isteyenlere haksızlık olabilir. Ancak eser hakkında birkaç bilgi vermeden yazımı sonlandırmak istemiyorum. Roman 1960’da yayımlandıktan sonra 1962 yılında sinemaya uyarlanıyor. Atticus karakterini oynaması için teklif ilk olarak James Staward’a gidiyor ancak Staword rolu “fazla liberal” bulduğundan kabul etmiyor. Rolün ikinci teklif edildiği kişi olan Gregory Peck ise okur okumaz kabul ediyor ve oyunculuğuyla “En iyi Erkek Oyuncu” Oscar’ına sahip oluyor. Film bunun dışında uyarlama dalında da Oscar’a sahip oluyor. Eser hakkındaki bir diğer ilginç bilgi ise, Harper Lee ve Truman Capote hakkında. Herper Lee ve Capote çocukluk arkadaşları ve romandaki Dill karakteri de Capote’den esinlenerek yazılmış. Bülbülü Öldürmek Harper Lee’nin tek eseri, daha sonra herhangi bir roman yayınlamamış yazar hatta sırf bu nedenle magazin kulislerinde “acaba romanı Truman Capote mi yazdı” şeklinde dedikodular da dolaşmış. Ancak böyle bir şey asla yok. Ayrıca roman 1961 yılında Pulitzer Ödülü’nü de kazanmış.
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 10 verdi
2 yorum
TC Filiz Yenisu Çiçek (@filizcicek94695)
Yazarın tek kitabı okudum .Hatırlatma için tesrkkurler :)
15.09.15 beğen cevap
Minel Alya Bayrak

Minel Alya Bayrak

@daktilokiz - Erzurum

Bülbülü Öldürmek Günahtır
Bülbülü Öldürmek, adını sık sık duyduğum ama hakkında hiçbir şey bilmediğim bir kitaptı. (Yakın bir arkadaşımın hediyesi bu arada @busbagirgan ? )Okuduktan sonra anladım ki Harper Lee’nin insanın hayata olan bakış açısını sorgulatacak hatta yeri geldiğinde değiştirecek nitelikteki bu ilk romanı, kazandığı ünü sonuna kadar hak ediyor.

Hikaye, Scout adındaki küçük bir kızın bakış açısıyla şekillendiğinden, olaylar yetişkinlerin açısından bakıldığında korkunç olsa da, masum bir çerçevede yürüyor. Scout, abisi Jem, babası Atticus ve Calpurnia adındaki bakıcısıyla birlikte yaşamaktadır. Annesi o çok küçükken vefat etmiştir ve Atticus çocuklarını adalet, eşitlik, hoşgörü gibi evrensel kavramlarla yetiştirmek isteyen, onurlu bir avukattır. Tabii Scout ve Jem gibi gibi afacan çocuğu yetiştirmekte çoğu zaman zorlanır ve geleneksel çocuk yetiştirme kurallarına sık sıkıya bağlı kız kardeşi Alexandra’dan yardım almak zorunda kaldığı olur.

Söylenene göre Harper Lee, küçükken yaşadığı bir olaydan etkilenerek bu romanı yazmıştır. Siyahi bir adam işlemediği bir suç yüzünden mahkeme karşısına çıkarılır ve Atticus çevre baskısına rağmen bu siyahi adamın avukatı olur. Irkçılığın korkunç yanlarını sonuna kadar hissettiğiniz, çoğu zaman dehşete ve öfkeye kapılarak okuduğunuz mahkeme sahneleri ve sonrasında yaşananlar, olayların gerçekliğini sonuna kadar destekliyor ve insanın kolay kolay içinden silemeyeceği duygular bırakıyor.

Anlatımın yer yer mizahi olması, cümlelerin akıcı kurulmuş olması, çocukların renkli dünyasına dair komik ama düşündürücü ayrıntılarla harmanlanmış olaylarla bir olunca Bülbülü Öldürmek okuru tatmin eden bir esere dönüşüyor diyebilirim.

Öcü Radley, Dill, Scout’un diğer tüm komşuları, ayrı ayrı bir hikayeye dönüşürken, onlarla bağ kurmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar diye bir liste olacaksa, Bülbülü Öldürmek de mutlaka o listenin içinde yer almalı diye düşünüyorum
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 7 verdi
3 yorum
◦•● MƛƔЄƦƛ ●•◦ (@mervekaya)
Yorumun için teşekkürler canım. Benim de okunacaklar listem de inşallah nasip olur okumak. :) ;)
26.08.17 beğen cevap
Minel Alya Bayrak (@daktilokiz)
Rica ederim kuzum benim @mervekaya en yakın zamanda okursun inşallah ?
26.08.17 beğen cevap
◦•● MƛƔЄƦƛ ●•◦ (@mervekaya)
@daktilokiz inşallah canım benim ;)
27.08.17 beğen cevap
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

Bir kasaba... Sıcaktan kavrulan ufacık bir şehir merkezi olan, sokaklarında rüzgarın kovaladığı toz bulutlarının dolaştığı bir kasaba. Bu cümleler size bir Amerikan filminden sahneleri hatırlatmış olabilir. İşte bu kitap da böyle bir kasabayı anlatıyor. Hikayeyi küçük hanım Scout Finch'den dinliyoruz esas olarak. Bu kasaba da Scout, kardeşi Jem ve arkadaşları Dill'in gözlemlerini, büyümelerini ve maceralarını çocukların diliyle okuyoruz. Yani romanın dili gayet sade ve sizi sıkacak cinsten değil. Yazar bu çocukluk maceralarını bize yavaş yavaş ve merak aşılayarak vermiş. Bu güzeldi. Fakat çocukluk anıları da bir yere kadar. Kitabın ortasına doğru sıkılır gibi olurken asıl meseleye geçiş yapıyoruz. Zaman zaman karakterlerden duyduğumuz ancak hiç esas mesele olmayan Zenci Tom'un kasabada görülecek olan davasına. Scout'un babası olan Atticus zenci Tom'un avukatı olmuştur. Kitabın içeriğine girmemek adına burada susuyorum. Fakat içeriğe girmeden anlatacaklarım var.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Amerika, acaba her zaman demokrasinin beşiği (!) Amerika mıydı? Orada insanlar hep eşit miydi? Bu yazımda zenci kelimesini özellikle yazdım. Bu kelime bizde fazlasıyla esmer insanları çağrıştırırken acaba Amerika'da zenci ne ifade ediyor? Kitaptaki Amerika gerçekten adil miydi? Soruların cevapları kitabın içinde. Velhasıl kitap öz olarak Scout'un gözünden eski Amerika'yı adetleri, yaşayışı ve toplum yapısını çocukça anlatırken yine Amerika'daki zenci ırkçılığını, bu ırkçılığın adalete bulaşmasını ve bir avukatın "Savunma hakkı kutsaldır" düsturunu benimseyerek müvekkilini sonuna kadar nasıl savunduğunu anlatır.
Güzel ve sıkılmadan okuduğum bir kitap olmuştur. Tavsiye ederim. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba puan vermedi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

__"Bizim mahkemelerimizde ,beyaz adamın dünyasıyla siyah adamın dünyası karşı karşıya geldiğinde ,her zaman beyaz adam kazanır. Bunlar çirkin ama hayatın gerçeği."
__"Gerçek olması doğru olduğu anlamına gelmez",dedi Jem heyecansizca.Yumruğunu hafif hafif dizine vuruyordu."Bu tür kanıtlarla bir adamı suçlu bulamazsın,bulamazsın." ✏"Sana bir şey söyleyeyim ve bu söyleyeceğim şeyi unutma;beyaz bir adam siyah bir adamı aldattığı zaman,o beyaz adam kim olursa olsun,ne kadar zengin olursa olsun,ne kadar iyi bir aileden gelirse gelsin,beş para etmezin tekidir . "

Bülbülü Öldürmek adlı kitabi uzun zamandır okumak istiyordum.1961 'de Pulitzer Edebiyat Ödülünü kazanan Harper Lee ,bu eserinden 55 yıl sonra Tespih Ağacının Gölgesinde adlı kitabini da Dünya Edebiyatına kazandırmıştır.Hemen 2.kitapla devam edeceğim okumaya çünkü küçük kahramanımız 8 yaşındaki Scout Finch'in yani Bayan Jean Louise nin 20 yıl sonra aynı kasabaya dönüşünü anlatan devam niteliğinde bir kitap.
Her neyse ben 2.kitabi değil Bülbülü Öldürmek adlı kitabi anlatmaliyim öyle degil mi?😊 Kitabın ilk yarısına kadar eee hani nerde önyargı, ırkçılık çatışmaları filan dedim yan komşu ile arada nasıl bir husumet geçmiş acaba derken sonradan asıl mevzuya odaklanıyor kitap.Eksik olan bir şeyler vardi sanki o yuzden beklentimin altında bir kitap okuması oldu benim için.😕Bazen ne yazik ki fazla övülen kitaplarda bu tarz duyguları yaşıyorum.Yine de okumasaydim icimde kalirdi keza 2.kitabi da okumadan öylece bırakırsam icimde kalacak.
O halde yine yeniden başlasın okuma saatleri ✌✌
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 7 verdi
1 yorum
Nur (@bibliophilenur)
Çok üzüldüm çok yanlış in kitabı , daha doğrusu incelemek yerine eleştiri olmuş . Bence birçok noktayı kacirmissiniz ,tekrar okumalisiniz .
16.02.19 beğen cevap
lila

lila

@nenuphar

Bülbülü Öldürmemek
1930’lu yıllarda ırk ayrımının yapıldığı bir kasabada avukatlık yapan bir baba ve anneleri küçük yaşta ölmüş iki çocuğunun başından geçenler küçük kız kardeş tarafından okuyucuya aktarılıyor.

Baba Atticus adaletin yanında olan bir avukat, çocuklarına söylediği her söz insani değerleri içeriyor. Doğruları uğruna kazanamayacağını bildiği halde mücadele etmekten çekinmeyen, inandığı değerleri toplumdan dışlanma pahasına savunan biri.

Baba siyahlara olan kollayıcı, insani davranışları nedeniyle eleştirilmekte ‘zenci dostu’ tabiriyle aşağılanmaktadır. Özellikle çocuklar bu şekilde babalarının toplum tarafından aşağılanmasından rahatsız olmaktadırlar.

Zaman zaman durumun gerginleştiği anlarda çocukların babalarına destek olduğunu görüyoruz. Kitabın sonuna doğru bir siyah adamı savunduğu davada toplumdaki ırkçı düşünceler tüm açıklığıyla işlenmiş.

Anlatım ilk sayfalardan başlayarak sade ve anlatıcı çocuğun dünyasından yansıdığı için yer yer gülümsetiyor, büyüklerde ön yargı, çıkar, ego vs. nedenlerle olmayan insanı duyguları bir çocuğun yüreğinden hissetmek tam da özlediğimiz bir şey.

Renkleri, dilleri, dinleri, cinsiyetleri, ırkları ne olursa olsun bir insanı diğer bir insandan üstün kılacak hiçbir neden yoktur. Bülbülü öldürmenin hiçbir haklı gerekçesi yoktur.

Kitabı bitirdikten sonra okunması gereken kitaplardan biri olduğu daha iyi anlaşılıyor.
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 8 verdi
0 yorum

Bülbülü Öldürmek - S41

"Hiç de bile," dedim. "Ona bir şey okumamam gerektiğini ben de akıl edemedim ama o beni suçladı. Baksana Atticus, okula gitmek zorunda değilim." Birden aklıma bir şey geldi. "Burris Ewell'ı hatırlıyor musun? Sadece ilk gün okula gidiyor. Okula gitmeyen çocuklardan sorumlu olan kadın onun adını sınıf listesinde gösterdiği zaman yasanın gereğini yerine getirmiş oluyor ve..."
ahmtksoy tarafından eklenmiştir.
Selenay

Selenay

@selenay

Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Şeyma

Şeyma

@seymaimamoglu - İstanbul

''Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.''
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Okuma yetimi kaybetmekten korkuncaya dek okumayı asla sevmedim. Soluk alıp vermeyi sevmez ki insan.
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

Mutlu bir yürek yüzü de aydınlatır
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

...kendinizi bir adamın yerine koymadıkça, o adamın yerinde olmanın nasıl bir şey olacağını anlamaya çalışmadıkça o adamı gerçekten tanıyamazsınız...
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
ZEY

ZEY

@zey - Bursa

Günün Kitabı 📸 paylaşım fotoğrafı
Günün Kitabı 📸
Harika bir anlatımı var kitabın, bitirmek için sabırsızlanıyorum 🙈
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
nup kilic

nup kilic

@nupkilic

 paylaşım fotoğrafı
Bir çocuk Kahramanı Scout finch’nin yaşam öyküsüyle adalet özgürlük eşitlik kavramlarını bize anlatan Harper lee nin muhteşem kitabı
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
maviiklbk

maviiklbk

@maviiklbk

 paylaşım fotoğrafı
Yalnızca bir tür insan varsa.....neden acaba
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Melisaholmes

Melisaholmes

@direncmelisa

 paylaşım fotoğrafı
Her günüm pazar günü gibi :)
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
pakize baştemur

pakize baştemur

@pakizebastemur

 paylaşım fotoğrafı
"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma bülbülü öldürmek günahtır"
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum