up
ara

Bir Elin Sesi Var

Bir Elin Sesi Var Konusu ve Özeti

Bir Elin Sesi Var
Mozart ve Deyyuslar kitabının da yazarı Anthony Burgess tarafından kaleme alınan Bir Elin Sesi Var kitabı Roman (Çeviri), Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786053322412 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Elin Sesi Var isimli kitap 200 sayfadan oluşuyor. Kitap Modern Klasikler listesinde de yeralmaktadır. Bir Elin Sesi Var kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053322412
Sayfa: 200 sayfa
Anthony Burgess'ın 1961'de Joseph Kell müstear adıyla yayımladığı Bir Elin Sesi Var, Soğuk Savaş'ın tam ortasında kalan Britanya'da yaşanan hızlı değişim dönemine denk gelmiştir. Romanın başlığı Malay dilinde "karşılıksız aşk" anlamına gelen bir atasözüdür. Bu "karşılıksız aşk" tüketim kisvesi altında karşımıza çıkar. Oyunu kuralına göre oynayıp parayla sahip olabileceğiniz her şeyi satın alsanız da, bir "karşılık" elde edemezsiniz… Tıpkı "fotoğraf makinesi beyni"yle kazandığı bir TV yarışması sayesinde servete kavuşan Howard gibi... Modern hayatın entelektüel ve sanatsal değerleri hakir gören materyalizmine öfke duyan Howard, dünyanın çürümüşlüğünü bizzat uğradığı bir hakaret olarak algılamaktadır. Romanın anlatıcısı olan karısı Janet ise eğitimsiz ve sığ bir kadındır. Hayatını reklamlar, kadın dergileri ve televizyon belirler. Televizyonun amaç ve değerden yoksun hayatlara işaret eden bir metafor olarak kullanılması ise Jerzy Kosinski'nin unutulmaz yapıtı Being There'i önceler.
Merve

Merve

@hempa - Mersin

Samimi bir dil ile kaleme alınmış akıcı bi hikaye ile tanış oldum. Yazarın üslubu, okuyucuyu kurguya hemencecik dahil edişi ve en önemlisi tüm bunları birinci ağızdan anlatıyor olması, aynı masaya oturmuşuz da koca bir semaver çayı deviriyormuşuz havası veriyor insana.

Bir yanını sevdiği adama adamış ama yine de diğer yanını toplumdan koparamayan anlatıcımız Janet ve tamamı ile mütevazi ve dürüst yaşamayı tercih eden sevgili eşi Howard arasında geçiyor hikayemiz. Howard yetenek olarak adlandırdığı fotografik zekası ile gördüğü birşeyi bir daha unutmamak üzere kaydediyor zihnine. Bu yeteneği sayesinde, katıldığı bir yarışmada büyük ödülü kazanıyor. "Kendisini minimal yaşama alıştırmış ve hayattan maddi bir beklentisi olmayan bir adam bu para ile ne yapar, nereye varır ki?" diye düşünüyor insan. İşte tam da bunun karşılığını bazen kinayeli, bazen düşündürücü bir üslup ile anlatmış bize Burgess. Bununla da kalmamış gerek fikirlerindeki gerekse cümlelerindeki cömertlik ile hak edene hakkını ustaca vermiş.

Kitabı okuyan herkes kahramanlarda kendi yaşantısından birini bulur diyemeyiz elbette. Fakat ben okurken kendi hayatım ile yahut beklentilerim ile uyuşan pek çok yön gördüm bu da beğenimi arttırdı. İyi ki diyorum yazarın öncelikli olarak bu kitabını okumuşum. Çünkü bitirdikten sonra bir müddet düşündüm ve kendi kendime dedim ki; Bir elin nesi yok ki sesi olmasın..
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Anthony Burgess, hepimiz meşhur Otomatik Portakal ile tanıdık belki de. Yazar aslında genel olarak modern insanın çöküşünü didaktik bir anlatımla gözler önüne seriyor.
Bir Elin Sesi Var adlı eserinde anlatıcı Janet, sıradan bir kadın. Sıradan olmakla kalmayıp aynı zamanda hayata bakışı boş, bilgisiz ve son sığ bi insan. Kocası Howard ise daha zeki, mantıklı bir insan. Howard'ın en büyük özelliği fotoğrafik hafızaya sahip olması. Gördüğü bir şeyi o andan itibaren unutmuyor. Zaten bu özelliği de sıradan yaşamlarına zenginlik katıyor. Howard bir bilgi yarışmasına katılıyor ve kazanıyor. Bir anda zenginlik içinde yaşamaya başlıyorlar. Howard parayı har vurup harman savurmak isterken Janet ise yatırım yapmak istiyor. İşler bu noktadan sonra kızışmaya başlıyor.
Bir Elin Sesi Var, yazarın en iyi kitaplarından biri kanımca. Yazar anlatılması en hassas konuları oldukça akıcı bir şekilde kaleme alıyor. Böylece okunması zor olan konular kullandığı metaforlarla su gibi akıp gidiyor.
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 7 verdi
0 yorum
Feelfury

Feelfury

@feel - İstanbul

Düşlediğinizin dışında işlerin nasıl gelişebileceğini görüyorsunuz! Kesinlikle Anthony Burgess'ın nasıl anlatabileceğinin ve bir insanı nasıl etkileyebileceğinin somut kanıtıdır. Ben okumanızı tavsiye ederim!
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 7 verdi
0 yorum

Bir Elin Sesi Var - S41

"Bir sterlinlik ilk soru, " dedi sunucu. Kendisi senlibenli olmaya karar verdiğine göre, sanırım ondan adıyla söz etsem daha iyi olacak. Adı Laddue O'Neill'di, köpek adı gibi. Neyse, Laddie ilk soruyu sordu : "Hangisi kahvaltıda daha iyi gider, Shakespeare mi Bacon mı ?"
Cemre tarafından eklenmiştir.
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"Howard TV'yi açtı, ısındı, önce sesler fısıltı halindeydi, sonra patladı, sonra görüntü belirdi. Seslerin ilk duyulmasi hep biraz heyecanlıdır, sonra görüntünün belirmesi şaşırtır insanı. Mucize gibi bir şey. Görüntüde epeyce tombul, sarışın bir şarkıcıyla çok salak bir komedyen vardı. "Aman Tanrim," dedi Howard, "şuna bak. Çağdaş bilimin harikaları vr kahrolasi uygarlığın zevkleri. Tanrı bir eseklere yardım etsin.""
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"Tuhaf kız değil mi? Sanki acı çekmek için dünyaya gelmiş, hayatı boyunca hiç mutlu olmamış."
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa - Mersin

Tanrı'nın birleştirdiğini insan ayırmasın.
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa - Mersin

Çünkü her şeyi denedikten sonra yaşamaya değer pek bir şey kalmıyor, değil mi?
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa - Mersin

"Özel meraklarınız var mı?" diye sordu sunucu. Howard çok ciddi, " bir tek özel merakım vardır, o da karımdır, " dedi.
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
14
KİTAP
Modern Klasikler
Ünlü yazarların modern dönemde kaleme alınmış klasikleşmiş kitaplarının olduğu listedir. ...
Karanlık Sokaklar

Karanlık Sokaklar

@karanliksokaklar - İzmir

Bir Elin Sesi Var, Anthony Burgess paylaşım fotoğrafı
Bir Elin Sesi Var, Anthony Burgess
- "Biliyor musun, belki de dert edilecek bir gelecek yoktur. Yakın bir zamanda kimse için gelecek kalmayabilir. Dünya kötü.."

+ "Kötü olan dünya değil" dedim. "Dünyadaki insanlar.."
ataç ikon Bir Elin Sesi Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum