up
ara

Orlando

Orlando Konusu ve Özeti

Orlando
Orlando kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: İlknur Özdemir
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9786054927654
Sayfa: 260 sayfa Basım Tarihi: 2013
Virginia Woolf'un, yakın arkadaşı, karizmatik, biseksüel yazar Vita Sackville-West için yazdığı Orlando, eğlenceli, fantastik bir 'sahte biyografi'. Canı istediğinde bukalemun gibi biçim, daha doğrusu cinsiyet ve kimlik değiştiren tarihi bir karakterdir Orlando. Erkek olarak başladığı hayatını kadın olarak sürdürür, on altıncı yüzyılda soylu bir aileye doğar, birkaç yüzyılı hızla yaşar, bir gecede cinsiyet değiştirir, yirminci yüzyılın ilk yarısına bir kadın yazar kimliğiyle ulaşır. Delikanlılığında Kraliçe'nin sevgilisi olur, İngiltere Kralı tarafından İstanbul'a büyükelçi olarak gönderilir; Çingenelerin arasında da yaşar, saraylarda da; edebiyat sevdalısı, melankolik bir şairdir; çeşitli kimliklerde çıkar karşımıza Orlando ve değişken ruh halleriyle, yaptıklarıyla hep şaşırtır. Viktorya Dönemi değerlerini eleştiren ve cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, kişinin toplumdaki yeri, edebiyat gibi konulara şiirsel bir üslupla dokunan Woolf'un kendi deyişiyle Orlando, yazarlık yaşamında tasasız bir tatil; kafaları karıştırıyor, ne yana döneceği belli olmuyor ve bu yüzden de keyifli.

"Kuşkusuz Woolf'un en yoğun eseri, çağımızın da en olağandışı romanlarından biri."
-Jorge Luis Borges-
Pelin Çolak

Pelin Çolak

@pelincolak

TANIŞTIRAYIM, ORLANDO!
Şimdiiii The Civil Wars’tan “No Ordinary Love”ı açmanızı tavsiye ederim. Çünkü sıradışı bir roman kahramanı ve sıradışı bir aşktan bahsedeceğim.

“Canımın içi, böyle şeyler yalnız romanlarda olur.” diyerek bu alıntıyı yavaşça buraya bırakıyorum :)

Güçlü kadın yazarlar hep ilgimi çekmiştir. Uzun zamandır okumak istediğim bir yazar olan Virginia Woolf’un kitaplarını inceledim, Orlando ve Mrs. Dalloway ilk okumak istediğim kitapları oldu. Bu yıl, Şubat sonu ile Mart başı arasında ATO Congresium’da gerçekleşen Kitap Fuarı’nda Orlando ve dilimize ilk defa çevrilen denemelerinin yer aldığı Güvenin Ölümü’nü satın aldım. Orlando, bahsedilene göre Woolf’un en renkli kitabıymış ve hatta eğlenceli bir kitapmış, ki Woolf zor okunan bir yazar olarak görülür. Woolf okumaya yumuşak bir giriş oldu benim için.
Fantastik mi fantastik bir biyografi. Hayal gücüne sağlık Virginia’cığım. Dört yüz yıla yakın yaşatmış Orlando’yu. Neredeyse her gün, hepimizin düşündüğü “Ben kimim ve hayatımı nasıl yaşamak istiyorum?” sorusunu temel alıyor ve pervasız karaktere her türlü imkanı veriyor, cinsiyet bile değiştiriyor. Woolf’un kadınlarla dedikodulara yol açan birliktelikleri olmuş ve Orlando’yu da bir dönem çok yakın arkadaş olduğu Vita Sackville-West’ten esinlenerek yazmış.

Orlando 16. yy’da soylu bir ailenin erkek çocuğu olarak dünyaya gelir, ilerleyen zamanlarda Kraliçe’nin gözdesi olur. İçinde karşı koyamadığı bir yazma isteği vardır. Sayısız şiirler, oyunlar yazar. Bir meşe ağacından esinlenerek yazdığı şiiri yıllarca göğsünde taşır. Birkaç yüzyıl sonra büyükelçi olarak İstanbul'a gelir ve burada bir değişim geçirerek kadın olur. Woolf, kadın olmanın ve erkek olmanın ne anlama geldiğini irdeliyor. Orlando, her iki cinsiyet içinde de o kadar rahattır ki kendi benliğini koruyarak, içindeki Orlando’ya sahip çıkarak hiç bocalamaz yeni yaşamında. Ama yalnızlığa, özgürlüğe ölesiye düşkündür. Sonrasında Bursa’ya giderek çingenelerle yaşar, ardından kadın kimliği ile İngiltere'ye döner. Artık yirminci yüzyılda entelektüel, yetenekli, alımlı bir kadındır. Meşe ağacından esinlenerek yazdığı ve yıllarca göğsünde taşıdığı şiiri ile ünlü olur. Edebiyat çevresince çok popüler olur; fakat Orlando, bu entelektüellerden sıkılır. Yalnızlık onun için hep sığınacağı, huzur bulacağı yerdir.

Kitapta, “Pek çok çağda mutluluk aradım ve bulamadım; şöhret aradım, elimden kaçırdım; aşk aradım, tadamadım; hayat – ve şu işe bak, ölüm daha iyidir. Pek çok erkek ve pek çok kadın tanıdım, hiç birini anlamadım. Burada, üstümde gökyüzü ile yatmam daha iyi.”
Ve başka bir yerde de “Ben eşimi buldum, benim eşim kırlar. Ben doğanın geliniyim.” sözleri yer alıyor. Lalettayin bir karakterden çok fazlası oluyor Orlando, başına buyrukluğu, yaşamı algılayış şekli etkiliyor. Keyfine göre anlamlandırıyor zamanı; “…düşen saniyenin içine dalıyor, onu normal boyutunun on iki katı kadar şişiriyor, binlerce renge boyuyor ve evrendeki bütün pılı pırtıyla dolduruyordu.”

Orlando ile birey olarak karmaşıklığımızı, gel-gitçi durumlarımızı da hatırlıyoruz, sıkça. “Zihin ne biçim bir görüntü oyunu, birbirine benzemez şeylerin buluşma yeri! Bir an soyumuzdan, konumumuzdan pişmanlık duyuyor ve çileciliğin yüceliğini arzuluyoruz; bir an sonraysa bir bahçe yolunun kokusundan etkileniyor, ardıç kuşlarının şakımasını duyunca gözyaşı döküyoruz.”

gibi gibi…

İnsana dair, yaşama dair kesitler… Bu arada, bu çarpıcı hikaye 1992 yılında sinemaya uyarlanmış, izlenecekler arasında yerini aldı bile.

Keyifli okumalar diliyorum.

Kitaplar iyi ki var!
ataç ikon Orlando
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fatih ÖZCAN

Fatih ÖZCAN

@fatihozcan

Derin Düşünce, Yalnızlık ve Aşk
Kitabımız 16. yüzyılda başlıyor. Aristokrat bir aileden gelen bir erkek çocuk, ismi Orlando.
Bu çocuk kırları, tepeleri, ağaçları seviyor. Sanki doğa için yaratılmış. Hayatın anlamını arıyor ve bunu bulmak için her yere bakıyor. Yaşlı kraliçenin genç sevgilisi oluyor. Hizmetçilerle, fahişelerle birlikte oluyor. Kendi sınıfından kadınlarla nişanlanıp ayrılıyor. Sonunda Rus bir kıza aşık oluyor. Aldatılmayı ve terk edilmeyi tadıyor. Aşka ve kadınlara küsüyor. Sonra kendisine, aşık olan bir kadın karşısına çıkıyor. Ondan kaçmak için İstanbul' a, Osmanlı' ya İngiliz Büyük Elçisi olarak gidiyor. İstanbul'da mistik geceler geçiriyor ve bir isyan sırasında nasıl oluyorsa oluyor kadına dönüşüyor. Çingeneler onu isyandan kurtarıyor. Bursa civarlarında çingene grup ile yaşıyor. Oradan İngiltere'ye geri dönüyor. Hanımefendi olmayı öğreniyor ve hayatına kadın olarak devam ediyor. Kendisine aşık olan kadın bu sefer erkek olarak çıkıyor. Ondan kaçıyor, başka birine aşık oluyor. Yalnızlığı, birlikteliği tadıyor. Çocuk doğuruyor, ünlü bir şair oluyor ve 20. yüzyıla geliyor. 400 yıllık bir serüven, yaklaşık 400 sayfalık bir kitap. Dolu dolu cümleler, bazen boğucu çoğunlukla akıcı. Okurken cümlenin başını kaçırdığınız da oluyor. Ne kadar güzelmiş deyip bir daha okuduğunuz da. Ben beğendim. Yazarın şöhretini nasıl hakkettiğini anladım. Tavsiye ederim.
ataç ikon Orlando
kitaba 8 verdi
0 yorum
Nurgül Türe

Nurgül Türe

@nurgul

yakın arkadaşlarımdan birinin bana hediye etmesi üzerine okuduğum, okuması zor ama zevkli roman. durağan ve depresif bir hava içerisinde ilerliyor o yüzden herkes aynı derecede beğenmeyebilir.
ataç ikon Orlando
kitaba 10 verdi
0 yorum
miraç dindar

miraç dindar

@miracdindar

biyografi tarzında yazılmış harika bir roman,kesinlikle sıkmıyor okuyucu
ataç ikon Orlando
kitaba 10 verdi
0 yorum

Orlando - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ayşenur Kurt

Ayşenur Kurt

@aysenurkurt

Dünya için atmosfer neyse, ruh için yanılsama odur. O güzelim havayı dürüp kaldırırsanız bitkiler ölür, renkler solar... Gerçektir bizi mahveden. Uyanmak bizi öldürür. Düşlerimizi çalan hayatımızı da çalmış demektir.
ataç ikon Orlando
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Değersiz bir halkayım ben,
Hayatın yorgun zincirinde,
Kutsal sözler söyledim,
Ah, boşuna söyledin deme!
ataç ikon Orlando
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Hava dünya için neyse hayaller de insan ruhu için odur. O yumuşak havayı dürüp kaldırın, bitkiler ölür, renkler solar. Üzerinde yürüdüğümüz zemin kavrulmuş kora döner. Kireçli toprağa basarız, sımsıcak parke taşları ayaklarımızı yakar. Gerçek, bizi öldürür. Hayat bir düştür. Uyanmak bizi öldürür.
ataç ikon Orlando
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
miraç dindar

miraç dindar

@miracdindar

Erkeğin elleri kılıcına sarılmakta özgürdür, oysa kadın onları satenlerin omuzlarında kaymasını önlemek için kullanmak zorundadır. Erkek dünyaya, sanki kendisi için yaratılmış, kendi zevkine göre biçimlendirilmiş gibi korkusuzca bakar; kadınsa sinsice, dahası kuşku dolu bir yan bakış atar. İkisi de aynı giysileri giyselerdi, bakış açıları da belki aynı olabilirdi.
ataç ikon Orlando
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Her şey şiddete dayalıydı. Çiçekler açar ve solardı. Güneş doğar ve batardı. Âşık sever ve giderdi.
ataç ikon Orlando
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Virginia Woolf Kitapları
1900'lü yılların başında profesyonel olarak yazmaya başlayan ve döneminin en önemli eleştirmenlerinden biri olarak kabul edil...