up
ara

Manolya Kokulu Hikayeler

Manolya Kokulu Hikayeler Konusu ve Özeti

Manolya Kokulu Hikayeler
Manolya Kokulu Hikayeler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yakamoz Yayınları
ISBN: 9786053847403
Sayfa: 320 sayfa
"Her şey beklemesini bilen kişiye kendiliğinden gelir."

Kokulu Kitap Umudunu yitirme, Şu hayatta bir şeyin bitişi her zaman başka bir şeyin başlamasına sebep olmuştur. Okurken içinizi huzurla dolduracak, yüreğinizi ısıtacak, iyilik, sevgi, dostluk ve mutluluğu dile getiren birbirinden güzel 42 adet hikâyeden derlenen bu kitapla hayata keyifli bir mola verip kargaşadan sıkıntılardan uzaklaşacaksınız.

Yazdığı kısa kısa hikayeler ile herkesin büyük beğenisi toplayan Ender Haluk Derince Menekşe Kokulu Hikayeler ve Papatya Kokulu Hikayeler serisine bu kez Manolya Kokulu Hikayeler ile kaldığı yerden devam ediyor.

Ender Haluk Derince’nin yeni kitabı Manolya Kokulu Hikayaler kitabı bu kez birbirinden güzel 42 hikayeden oluşuyor. Hikayelerinde bu kez aşk üzerine yoğunlaşan ve okurlarına romantik hikayeler sunan ünlü yazar yine bir çok okurun gönlünü kazanacak gibi görünüyor.

Yazar, Manolya Kokulu Hikayeler’de de önceki iki kitabında olduğu gibi insanın yüreğine dokunan, içini ısıtan hikâyeler yer alıyor. Hikâyeler aile yaşantılarından, kişilerin eğitimlerinden, tecrübelerinden, sevgilerinden, hayallerinden, yaşanmışlıklarından oluşuyor. Yazarın önceki kitaplarında olan düzen bu kitapta da devam ediyor. Tanınmış kişilerin, şairlerin sözleri ahikâyelerin başında yer alıyor. Kitabın içinde 42 tane hikâye bulunuyor. Bu hikâyelerden bazıları şunlar:

MAVİ ZARF

Küçük çocuk dedesi yılbaşı yemeğine gelmeyeceği için çok üzgündü. Dört yıldır dedesi ailesi ile küstü ve hiçbir özel günde onlara katılmıyordu. Abisiyle birlikte dedesini yemeğe davet ettiler ama dedesi kesin bir dille gelmeyeceğini söyledi. Bu duruma çok üzülen çocuk yılbaşına birkaç gün kala dedesine mavi bir zarf gönderdi. İçine dedesi için bir hediye koymuştu. Yılbaşı kimse dedesinin yemeğe geleceğini düşünmüyordu. Ama küçük çocuk geleceğinden emindi. Tam yemeğe başlayacakları sırada dedesi geldi ve dört yıl aradan sonra ilk kez özel bir günde bir araya geldiler. Kısa bir süre sonrada dedesi uykusunda öldü. Dedesinin eşyaları arasında küçük çocuğun gönderdiği mavi zarfı buldular. İçinden bir resim çıktı. Beş kişilik bir yemek masasında küçük çocuk, abisi, annesi ve babası vardı. Dedesinin sandalyesi ise boştu. Masada oturan herkesin ise yanına kırık kalpler çizilmişti.

HAYALLERİN ÖNEMİ

Lisede okuyan ve sürekli erkeklerle basketbol oynayan bir kız vardı. Hafta sonlarında, tatillerde sürekli okulun bahçesine gelip basketbol oynuyor ve kendini geliştiriyordu. Kızın tek bir amacı vardı. İyi bir basketçi olup iyi bir üniversite takımına girerek burslu olarak okumak istiyordu. Çünkü babasının en büyük isteği kızının üniversite okumasıydı ama kızını okutacak kadar parası yoktu. Kız iyi bir basketçi olmak için çok çalıştı ama bir gün lisedeki öğretmene basketbol oynamak için boyunun çok kısa olduğunu ve bu yüzden hiçbir üniversitenin onu okul takımına almayacağını söyledi. Kız babasının sözlerini dinledi ve hayallerinden hiç vazgeçmedi. Sonunda hayallerine kavuştu ve eyalet maçında bir üniversite takımının koçunun dikkatini çekti. Koç ona üniversitede tam burslu okumasını teklif etti. Kız da teklifi hemen kabul etti. Okulunu bitirdi ve çok başarılı bir basketçi oldu.

SENİ SEVİYORUM

Çoğunluğu 35 yaş üstü erkek öğrencilerden oluşan bir sınıfa öğretmenleri ödev vermişti. Sevdikleri birine gidip ona sevdiğini söyleyeceklerdi ve bu kişi ya daha önce onu sevdiğini söylemediği ya da uzun zamandır söylemediği biri olacaktı. Bu ödeve ilk önce kızan ve saçma bulan Frank daha sonra uzun süredir küs olduğu babasına onu ne kadar çok sevdiğini söylemeye karar verdi. Ertesi gün hemen babasının evine gitti ve onu çok sevdiğini söyleyip boynuna sarıldı. Babası şaşırmıştı ve o da oğluna onu çok sevdiğini söyledi. Bu olaydan kısa bir süre sonra Frank’ın babası kalp krizi geçirdi ve durumu da oldukça kritikti. Frank belki babasına bir daha onu çok sevdiğini söyleyecek fırsat bulamayacaktı. Öğretmenin verdiği ödev sayesinde babasına onu ne kadar çok sevdiğini söyleyecek fırsatı bulmuştu.

KORUYUCU MELEK

Disleksia hastası olan küçük bir çocuk vardı. Kelimeleri hızlıca öğrenebiliyordu ama kelimeleri diğer insanlar gibi göremiyordu. Geniş bir kelime haznesi geliştirmişti. Ama ilkokula başladığında öğretmeni onu öğrenme engelli olarak adlandırdı. Okuldaki ilk dört sene öğrenme sürecinden tamamen korkmuştu. Öğretmenleri onu sürekli arka sıralara oturtuyordu ve öğrenemeyeceğini düşündüklerinden hiç onunla ilgilenmediler. Küçük çocuk artık kekelemeye başladı ve sürekli okula gitmemek için bahaneler üretmeye başladı. Ama beşinci sınıfa geçtiğinde her şey değişti. Yeni öğretmeni onun öğrenme engelli değil sadece alışılmışın dışında biri olarak tanımladı ve küçük çocuğa sürekli ilgi gösterdi. Onun için farklı teknikler uyguladı. Beşinci sınıfın sonunda çocuk tekrar konuşmaya başlamıştı ve artık o da diğer çocuklar gibiydi. Öğretmeninin inancı ve çabaları sayesinde bunu başarmıştı. Kendisi isteyerek altıncı sınıfa devam etti ve yıllarca o öğretmeninin izinden gitti.
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

Manolya Kokulu Hikayelere gelirsek 42 adet hikaye derlemesinden oluşuyor. Hikayelerin aralarına da özlü sözlerin serpiştirilmesi çok güzel olmuş. Hikayeler sevgi, inanma ve başarma üzerine. Kitap yormadan akıp gidiyor ve gülümseyerek okuyorsunuz. Önünüze pespembe bir dünya seriyor. Hangi zorlukla karşılaşırsanız karşılaşın inancınız, azim, destek ve sevgi ile işler yoluna giriyor. Gerçek dünyada her şey mutlu sonla bitmese de kitabımızda mutlu sonlar var. Ayaklarımızı uzatıp günün yorgunluğunu atarken okunabilecek bir kitap.
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 8 verdi
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

Ender H. Derince ' nin Hikayeler serisinin 3. kitabı olan Manolya Kokulu Hikayeler bence , serinin en güzel hikayelerini içeren kitabıydı. Kitapların kapak tasarımları, ayraçları ve mis kokuları , okuyucuya hoş duygular hissettiriyor. Kısacası bu güzel hikayeleri okumak, hayata pozitif anlamda yön verebiliyor..
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hicret

Hicret

@turkishbook

Adı gibi güzel hikayelerle dolu bir kitap. İnsana umudu, sevgiyi, insanlığı, kardeşliği tekrar tekrar anımsatan ve içerisindeki sözlerle insanı kendine getiren bir kitap.
Bana göre okunmaya değer bir kitap. En azından hayata bir bardak çay molası vermek için güzel bir bahaneniz olacak ;)
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba puan vermedi
0 yorum
Aşk Okuyucusu

Aşk Okuyucusu

@askokuyucusu

Okuduğum en güzel kitaplardan biriydi.Benim için unutulmaz bir sıcak çay eşliğindeki hikayelerin tadı ve zevki çok farklıydı.Bu kitap beni ağlatan nadir kitaplardan biri oldu.Hala okumadıysanız hiç düşünmeden alın ve okuyun derim.
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 10 verdi
0 yorum
çağla çoban

çağla çoban

@caglacoban0

İyilik, sevgi ve aşk üzerine yazılmış çok güzel öykülerden oluşuyor.. çok beğenerek sıkılmadan okudum. Hele de itabın o mis gibi kokusu eşliğinde okumak ayrı bir güzel.. İşten eve geldiğimde ruhumu dinlendiriyor resmen.. :)
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 10 verdi
0 yorum

Manolya Kokulu Hikayeler - S41

Mutluluk...
* Hayatımda ilk önce sevmeyi öğrendim; çünkü sevdikçe kendimi hissettiğimi gördüm.
* Affetmenin ne olduğunu anladım ve affetmenin aslında yeni insanlar kazandırdığını gördüm.
gamze tarafından eklenmiştir.
Sevcan demirel

Sevcan demirel

@sevcandemirel41

" Sadece hayat veren değil, hayat verip hak eden baba adını taşıyabilir."
Dostoyevski
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc

"Her şey beklemesini bilen kişiye kendiliğinden gelir."
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

Çabadan vazgeçmek dışında hiçbir hata yoktur. ( syf 153 )
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

En sıkı ve en samimi bağlar, bir sırrın vücuda getirdikleridir.

Friedrich Sebiller
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

Sevgi; sevdiğin kişinin mutlu olduğunu gördükçe, onun mutluluğu ile mutlu olabilme sanatıdır. ---- Balzac ( syf 201 )
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Panpanız

Panpanız

@panpan

 paylaşım fotoğrafı
Harika bir kitap tavsiye ederim. Sizleri seviyorum 🖤🖤🖤
ataç ikon Manolya Kokulu Hikayeler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum