up
ara

Mağara

Mağara Konusu ve Özeti

Mağara
Çatıdaki Pencere kitabının da yazarı Jose Saramago tarafından kaleme alınan Mağara kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9786054927845 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Mağara isimli kitap 304 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Jose Saramago Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Mağara kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9786054927845
Sayfa: 304 sayfa
Kentlerde giderek yayılan dev alışveriş merkezlerinin ve yaşam sitelerinin hayatımızda yarattığı değişiklikler üzerine, Saramago'nun her zamanki incelikli üslubuyla kotardığı bir roman, Mağara. Günümüz dünyasının yükselen trendleri olan tüketim ve steril yaşam mekânlarının sembolü olan bir 'Merkez'le, basit, geleneksel ama hakiki duygularla dolu üretken yaşamın sembolü yaşlı bir çömlekçiyi karşı karşıya getiren büyük usta Saramago, basit bir durumu hayranlık uyandıran felsefi bir alegoriye dönüştürüyor: Sıcak masalsı anlatısı ve sempatik karakterleri, devasa reklam kampanyalarıyla birer harikalar diyarı olarak sunulan yaşam projelerinin insan ruhunun Platonik mağarasından öteye geçemeyeceğini gösteriyor."Proust'ta olduğu gibi, Saramago'nun cümlelerinden birinin içine çekilmek de, bir dolambaçtan biçim alan bir dünyaya çekilmektir." The New York Times Book Review"Hayatta kalma mücadelesi veren sıradan insanlara heyecanlı, muhteşem yazılmış, son derece büyüleyici, eski moda denebilecek kadar romantik, yer yer de çarpıcı bir bakış." Book Magazine
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Mağara ve Mağaza.
“Platon’un mağarası çok yakında açılıyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bu olayda yerinizi şimdiden ayırtın.”
Bir çok slogan var etrafımızda. Mağaza önünde, parti mitinginde, okul içinde, çalıştığımız her yerde. Artık sloganlar bir çok ihtiyacımızı gideriyor. Bu tüketim çağında kendimiz seçtiğimizi sanıyoruz. Oysa eğilimlerimiz bile kontrol altında. Özellikle iletişim araçlarının dönemde popüler olanı, modayı belirleyen hep bir kaynak var. Ve bu kaynak elbette üretim yapanlar ve sermaye sahipleri. Kitaptan başka bir slogan bunu özetliyor aslında:
“Size ihtiyacınız olan her şeyi satabiliriz, ama sattığımız şeylere ihtiyaç duymanızı tercih ederiz.”
Yazarın o muhteşem dili, noktasız virgülsüz ve paragrafsız akışı içinde bir çağın çılgın geçişini izliyorsunuz. Elbette son dönem jose kadar sert değil dili daha yumuşak ve daha anlayışlı. Adı sanı olmayan bir kırsal ile şehrin durumuna ışık tutmuş yazar. Şehirin ve özellikle merkez diye adlandırılan, çılgın alışveriş isteğinin tüm her şeyi yutmasını görüyorsunuz kitapta. Her şey ama her şeyin alınır satılır bir meta’ya dönüşünü izlerken kendi isteklerinizi ve alışveriş akışkanlıklarınızı sorguluyorsunuz. Kırsalda süren insan ilişkileri ve hatta insan hayvan ilişkilerinin terk edilip merkeze alışmanın ne olabileceğini; çağa ayak uydurmanın “alışmak” olduğunu anlatıyor. Bu alışkanlık içindeki kaymayı anlatıyor elbette:
“Alışacağız, deriz veya derler, sahici bir kabullenme ifade eder bu kısacık söz, çünkü teslimiyetimizi daha onurlu biçimde ifade etmenin bir yolu yoktur, varsa da henüz keşfedilmemiştir, üstelik kimse bize ne pahasına alışacağımızı sormaz.”
Karakter seçimi ve anlatım dili gayet iyi olan yazarın bile bir konuda şikayeti var. Bu şikayet kelimenin kendisine dilin yapısı ile ilgili:
“İnsanların sözcük dağarcıkları, yaşadıkları ve hissettikleri her şeyi ifade edebilmek için hala çok yetersizdir ve olasılıkla bir süre daha böyle kalacaktır.”
Kahramanlarının çelişkilerini açmazlarını yazarken zorlanmıyor yazar. Var oluşun ince kıvrımları ise en çok dikkat ettiği konu. İlişkiler içinde kullandığımız beden dili de bize ait bize özel bu da önemli elbette. Beden dili ve konuşma vurgusunu da ihmal etmediğiniz bir yaşam diliyorum ben de yazar da.
Keyifle okuyunuz!
ataç ikon Mağara
kitaba 9 verdi
13 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel inceleme olmuş emeğinize sağlık. Ben de okudum bu kitabı. Yazar’ın noktalama işaretleri kullanmayışını yadırgamıştım, hala da normal gelmiyor bana. Ama siz ne güzel ifade etmişsiniz bu durumu. “Yazarın o muhteşem dili, noktasız virgülsüz ve paragrafsız akışı içinde bir çağın çılgın geçişini izliyorsunuz. ” diyerek. ??????
31.05.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Saramago kaleminden Mağara adli kitaba başlamadan önce Platon 'un Devlet isimli yapıtının 7. kitabındaki Mağara Alegorisine bakmanızı tavsiye edeceğim.Ben bunu bir arkadaşımın paylaşımında gördüm.Babası Platon'un Magara Benzetmesini okumadan bu kitabin pek anlam ifade etmeyecegini söylemiş.Hemen googleden bir araştırma içerisine girdim.Aslında daha önce başka bir kitapta bu benzetmeyi okumuştum lakin son kez söylüyorum ki Mağara adli bu kitabi okuyacaksınız öncesinde Mağara Alegorisine bir göz atiniz???
___________________________________

Şimdi işin ilk kısmını anlattıktan sonra kitabımıza gelelim.Bas kahramanlarimiz Bir çömlekci baba,babasını çok seven kızı, kızı çok seven bir damat var ortada.Buldum ismini verdikleri köpegide unutmamak lazım.Bu karakterlerin tek düze yaşantıları kitabi monotonlastirmis gibi gelebilirdi bana eğer öncesinde alegoriyi okumamis olsaydım.????
___________________________________

Kitaba odaklandigimda felsefi ideolojisini ,karakterlerin psikolojisini ve yazarımızın o güzel aforizmalarini ki altını çizdiğim pek çok yer oldu, keyif aldım okumaktan.
Tamam kabul ediyorum Saramago'nun en begendigim kitabi olmadı Magara yinede yazarın kalemine hayranligim devam etmekte.???
Unutmadan kitabın son sayfasinda büyük harflerle yazan "PLATON'UN MAĞARASI ÇOK YAKINDA AÇILIYOR.DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU OLAYDA YERİNİZI ŞİMDIDEN AYIRTIN "slogani kitabin efsane kapanis cumlesi olmus bana göre.
ataç ikon Mağara
kitaba 8 verdi
3 beğen · 8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kapanış cümlesi bahsettiğin biçimiyle hiçbir şey ifade etmiyor Nilgün.
10.04.18 beğen cevap
İLKNUR İLÇİN İLKER

İLKNUR İLÇİN İLKER

@kitapseverkaradut

Ölüm bir varmış bir yokmuş kitabıyla tanıdığım bir yazar #josesaramago . Gerçek bir edebiyat tanrısı demek de mümkün yazarımız için. Kitabımıza gelecek olursak baş karakterimiz olan yaşlı çömlekçi Capriano Algor, kızı Marta ve şehirde güvenlik görevlisi olan damadı Marcal ile birlikte The Center adındaki bir sitenin yakınlarındaki köyde yaşamaktadır . Çömlekçimiz Capriano çömleklerin bir kısmını satması için siteye gönderir.Fakat kent yaşamını her şekliyle benimsemiş olan site sakinleri uzun ömürlü olan plastik ürünler kullanmayı tercih etmektedir . Daha sonra yaşlı çömlekçimiz kızıyla birlikte seramik bebekler yapmaya başlar. Günlerden bir gün damat ikramiye alır ve onlarda şehrin büyüsüne kapılıp o siteden ev alırlar . Kısa bir süre sonra siteden garip sesler gelir. Seslerin izini süren Capriano ve kızı Marta mağara içinde hapsedilmiş bı kaç turist görürler ve yapacakları tek şey kalmıştır toplanıp gitmek... Kesinlikle okumanız gereken şu anki yaşadığımız yaşamı güzel masalsı bir şekilde anlatmış yazarımız . Bu kitabı okuduğumda mahalle kavramını hala yaşadığım için sükrettim resmen . O devasa siteler insanların kimseyi tanımadığı devasa siteler hapishane gibi geldi bana.. Konfor rahatlık zannettigimiz değerler meğer ne kadar boşmuş...
ataç ikon Mağara
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Mağara
Jose Saramago’nun kırsal yaşam ve kent yaşamı arasındaki farklılıkları kendine has üslubuyla kurguladığı romanıdır.

Konusu, konunun anlatılış şekli ve olayın geçtiği mekanlar okuyucuyu kitabın içine çekivermeyi başarıyor. Okumaya başladığınızda gittikçe Saramago’nun kurguladığı o olayın içerisinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Kimi zaman duygulanıyorsunuz. Kimi zaman aynı cümleyi birden çok okumanız gerekebiliyor. Kimi zaman ise roman karakterleriyle birlikte seviniyorsunuz masumca.

Yaşam şartları ne kadar değişirse değişsin insan ruhu değişmiyor. Roman akıcı üslupla yazılmış ve ders verici nitelikte olduğundan özellikle tavsiye ederim :)
ataç ikon Mağara
kitaba 10 verdi
7 beğen · 2 yorum
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Yarın okumaya başlayacağım kitaptır Mağara ?
04.04.18 beğen 1 cevap
Mehtap Coşkun

Mehtap Coşkun

@moonlight

Her zamanki gibi Jose Saramago'nun kelimeleri arasında kaybolmak gerçekten harika.
Bir çömlekçinin teknoloji karşısındaki tutumu ve düşünceleri...
Bir çömlek, sadece çömlek midir?
ataç ikon Mağara
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

Mağara - S41

Dut ağacının yapraklarından su damlacıkları rastgele, bir oradan bir buradan, ara sıra süzülüyordu, sanki ağacın şemsiyesi dışında kalan bölgelerde saat gibi işleyen hidrolik ve hidrodinamik yasaları, iş dut ağacına gelince ortadan kaybolmuşlardı.
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Hayal kurmanın bir zararı yok, yanlış olan insanın kendini kandırması.
ataç ikon Mağara
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Her işin başı akıl demişler, demişler ama unutma ki kuşlar da yuvalarını içi boş yaparlar, fakat her yerde bunu anlatıp böbürlenmezler.
ataç ikon Mağara
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Değişimin yönü hep ileridir, bizim ona ayak uydurmaktan başka seçeneğimiz yoktur ve yolun kıyısına oturup bugünlerinden daha iyi olmayan bir geçmiş için gözyaşı dökenler, acınacak halde kalmaya mahkumdur.
ataç ikon Mağara
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Her zaman özgün fikirler bulmak mümkün değildir, uygulanabilir fikirler bulmak yeterlidir.
ataç ikon Mağara
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec

-Ölümden konuşmaz mısın baba !
-Ölümden ancak hayattayken konuşabiliriz, başka zaman değil.
ataç ikon Mağara
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jose Saramago Kitapları
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun Dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eserlerinden mutlaka ok...
Destina

Destina

@destina21

 paylaşım fotoğrafı
Şimdi okumaya hazırım ;))
ataç ikon Mağara
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
34 beğeni · 25 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
ness @nesscp yarım kalan kitaplardan biri idi MAĞARA benim için. Saramago bir KÖRLÜK romanında bir de işte bu romanında çok acayip uydurmuş. Sana keyifli ve doyurucu okumalar dile(ye)miyorum zira seni kandırmış olurum...
21.01.19 beğen 3 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Saramago benim severek okuduğum yazarlardan biridir.Körlük adli kiabindan sonra bütün kitaplarını okumaya çalışıyorum.Mağara da okuyup sevebileceginiz bir kitap
21.01.19 beğen 2 cevap
sosyopat (@sosyopat35)
kabili de okumalısın çok kafa bi yazar :D
22.01.19 beğen 1 cevap
Ayşe

Ayşe

@aysk

yeni kitap kokusu şifadır şifaaa :) paylaşım fotoğrafı
yeni kitap kokusu şifadır şifaaa :)
Yeni kitaplarıma "merhaba !" diyebilirsiniz.. (:
ataç ikon Mağara
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
37 beğeni · 5 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Güzel kitaplar ve bir ip-ucu sezdim kitaplardan Sn.@aysk?
28.10.17 beğen 1 cevap
Gölge (@golge2010)
Hele de kitap tozlarını yutmak ayrı bir şifadır ;)
29.10.17 beğen 2 cevap