up
ara

Mutluluk

Mutluluk Konusu ve Özeti

Mutluluk
Mutluluk kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Semih Atayman
Yayınevi: Bordo-Siyah
ISBN: 9786053541509
Sayfa: 208 sayfa Basım Tarihi: 1999
Maupassant öykülerinde, çarpıcı dönüşümler ve küçük olay parçaları, lanet getiren göktaşları gibi hayatın
içine düşer; bazen güldürür, bazen düşündürür, meraklandırır, ama çoğunlukla hüzünlü bir gözlemci
konumuna iterler bizi. Maupassant, sağa sola dağılmış, sıradan, belki de hiç dikkati çekmeyecek hayatlar
önünde durup hocası Flaubert'in uyarısı doğrultusunda bakar onlara; bir hayatı, ötekilerden tamamen farklı
kılan yanları ona uygun dili buluncaya kadar en ince ayrıntılarıyla gözlemler.
Mutluluk: Gerçekliğin binbir hali.
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse - Mersin

Hepimiz Tanrının oyuncaklarıyız, durduramayacağın, değiştiremeyeceğin şeyler için neden acı çekiyorsun?
Acı çekmeyen bir ruh bunları yazamaz. Karamsar ve umutsuz. Buhran içerisinde geçen hayatından dolayı öykülerinde yarattığı karakterler karanlık bir tablonun kahramanları. Mauppasant'ın ince fırçalarla, estetik dokunuşlarla hayatını adadığı ölümsüz tabloları.

Hayatının anlamsızlığının ruhunda açtığı eksiklikleri kapatmak için kendini yollara vuran, köy köy gezen, insanları ve toplumun oluşturuğu yapıyı inceleyen, bilinç altına aldığı karakterleri öykülerine kendi iç dünyasını da katarak anlatan yazar, gözlemlerindeki insanların yaşamlarını ustalıkla melankoliye bağlamış.

Öykülerinin tamamında ölüm ve korku teması işlenmiş. Metafor kullanmadan, sözcüklerin üstünü örtmeden direkt, olduğu gibi anlatmış.

Kendi yaşamından kesitlerle anlattığı öyküleri. Hayatını incelediğinizde öykülerine bakınca yakın ilişkiyi hemen kurabiliyorsunuz. Anne ve babasının mutsuz ilişkilerinden dolayı ortada kalan bir çocuk ve hikayelerinin ana karakterini oluşturan kadınların yaşadıkları, çektikleri ızdırap dolu günler, herşeye rağmen düş kurmaktan vazgeçmeyen, ne anlatırsa anlatsın, ne yaparsa yapsın anlaşılamayan, çaresiz,toplum baskısı ve din baskısı altında kalan kadınlar.

Nefret ettiği kavramlar; Aşk, ölüm ve korku. Ölüm korkusunu yenmek için verdiği mücadelede celladına aşık olan mahkum gibi o da ölüme aşık olmuştur. "Ölü" hikayesini özellikle okumalısınız. Sevgilisini kaybetmiştir, oysaki sevgilisinin ölüm sebebi kendisini bir gece aldatmak için dışarıya çıktıktan sonra üşütüp, zatürre sebebi ile ölmesidir. Hem nefret ediyor, hem de sevmekten vazgeçemiyor, hayat ne garip diyor, bir zamanlar sıcak gelen yatak artık buz gibi, herşeye şahit olan odadaki ayna artık şahitlik yapmıyor, toprağa karışmasına rağmen hala yaşayan duygular, gerçek ama soğuk.İşte nefret ettiği bu. Bunlar ölenle ölünmeli, giden gitti ama yükünü taşıyan kendisi. Durup durup mezarlığa gidiyor, ne garip sanki herkes onunla konuşuyor. Mezar taşına yazılan yazılar ne kadar sahte, halbuki ne günahlarla gittiklerini kimse yazmaya cesaret edemiyor, ama gerçekler de inkar edilmiyor. Herkes sessiz, ölüler gibi içinden konuşuyor.


İnsanoğlunun bitip tükenmeyen istençleri, arzuları, kendi tutkularının esiri olmaları, Kendini ispatlama çabaları, riyakarlıkları, hep daha fazla, daha fazla sahip olma açlığının yaratttığı acılar.

Daha önce neden bu yazarı okumadım diye kendime kızıyorum. Ama lütfen okumadan önce hayat hikayesini ve hayata bakış açısını geniş açıdan araştırın, o zaman öykülerinin öykü olmaktan uzak olduğunu anlayacaksınız.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 9 verdi
5 yorum
lila (@nenuphar)
Yazarın sadece Ay Işığı isimli kitabını okumuş hikayelerini beğenmiştim. İncelemenizle bu yazardan tekrar okumalıyım diye düşündüm. Güzel bir inceleme emeğinize sağlık.
24.03.19 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Listeme aldım, teşekkürler inceleme için 😉
29.03.19 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Mutluluk
Beklenmeyen sonlar...Maupassant’ın öykü kitabı olan Mutluluk’ta, öykülerin sonu insanı kendine getiriyor. Birinin sürpriz olan sonunu okuduğunda, bir diğerini okumak için meraklanıyorsunuz. Diğerini okurken, sürprizini düşünmek okumayı keyifli olduğu kadar heyecan verici hale getiriyor.

Beklentilerin gittikçe maddileştiği ve karşılanamaz hale geldiği günümüzde, sadece aşk için sahip olduğu her şeyi bırakan ve yüreğinde hissettiklerini “mutluluk” olarak tanımlayarak, maddi imkansızlıklar içinde yaşamaya başlayan bir kadının hikayesini okuduğumda, yüreğim umut doldu ve iyi hissettim kendimi. Sevdiği kişi için kabullenmenin, insanı ne gibi kararlara iteceği ve kararından pişman olmak bir yana, verdiği karar nedeniyle kendini iyi hisseden genç bir kadının hikayesini okuduktan sonra, “insanlık” üzerine derin düşüncelere daldım.

Kimisinde küçük diye nitelendirilen bir olayın her şeyi nasıl değiştirdiğini okurken, kimisinde efsaneye benzer olayları, kimisinde aldatılan kişinin yaşadıkları, kimisinde beklenmedik bir olay karşısındaki cevabın yürekten kopuşuna tanıklık ediyor insan. Henüz Maupassant’ın bu güzel öykü kitabını okumadıysanız, okumanızı tavsiye ederim. Heyecanlı ve keyifli okumalar dilerim herkese. 😉
EK 1
Teşekkürler @hayataagulumse 😉 06.04.19
ataç ikon Mutluluk
kitaba 9 verdi
5 yorum
Nyx (@erebus)
Hastalıklı ruh halimi fiziksel bir hastalıkla taçlandırdım. Mutsuz muyum çok emin değilim lakin kitapta umut var demişti bir arkadaşım. İncelemeye de denk geldiğime göre bir ara edineyim. Teşekkürler incelemeniz hoş olmuş.
06.04.19 beğen 2 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Güzel inceleme Gülşah @gulsahsonmez 😊😊 Ay ışığı kitabı da çok güzel.
06.04.19 beğen 1 cevap
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology - Bern

?Tek solukta okuyacağınız insân psikolojisini derinlemesine ele alan kısa öykülerden müteşekkil bir eser. ?

?Guy De Maupassant' ın kaleme aldığı her öyküde okuyucunun birçok duygusuna hitap etmeyi ustalıkla başardığını söyleyebilirim. ??

?Yer yer merhamet duygularınızla duygusallaşacağınız yer yer şüpheyle kıvranacağınız yer yer de aşkın coşkusuyla heyecanlanacağınız öyküler serisi okumayı düşünürseniz bu eser emriniz de.?????✏


İyi ki kitaplar var.. Feyizli okumalar dileriz...?⌛?
ataç ikon Mutluluk
kitaba 9 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Güzel duygulardan bahsedilen öykülerden oluşan kitap mutsuzluğun çok yersiz olduğunu işliyor.Okuduğum ilk öykü kitaplarından biri.Gördüğüm zaman huzur bulduğum bu öykü kitabı maalesef kitaplığımda yok.İçimizde barınan güzel duyguların etrafı kuşatması gerekmez mi?Yazar gülümseten öğretici öykülerle selamlıyor okurlarını.Klasik edebiyat düşkünleri eminim beğenecektir.Biraz olsun hüzün dolu kalplerimizi yumuşatabilir.Polyanna değiliz fakat üşüyoruz ve bizi ısıtacak şeylere ihtiyacımız var.Okumalısınız..!
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi
0 yorum
elif rana

elif rana

@elifrana

Okuduğum kitaplardan en duygusal olanı , gerçekten muhteşem bir aşkı anlatıyor.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi
0 yorum

Mutluluk - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Önemsiz, basit şeyler bazen yüreğimizi etkiler,...
ataç ikon Mutluluk
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Ölüyor... Bu kelimenin ne demek olduğunu anlıyor musunuz..? Bu varlık,artık hiç yok ve asla var olmayacaktır...
ataç ikon Mutluluk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Bir erkeği çeken en büyük kuvvet kokudur: Koku aşkta esastır. Bir kadının kokusu erkeği harekete geçirir, şuuraltı anılarını canlandırır, ruhunu altüst eder..
ataç ikon Mutluluk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

Aşk; güçlü, tutkulu olmalı... Yakıcı, yıkıcı olmalı... Aşk dünyada hiçbir engel tanımaz, her şeyi kırar geçirir. Kanun, ilke, aile bağlılığı, namus, şeref,onur... Her şeyi hiçe sayar, çiğner geçer.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

Bir kadın kendisine duyulan sevgiyi anlatan mektupları asla yırtmaz, yakmaz, yok etmez. Bizim ümidimiz, bütün bekleyişlerimiz, hayallerimiz, bu mektuplardan ibarettir. Adımızı taşıyan, bizi tatlı kelimelerle okşayan bu küçük kağıt parçaları bizim kutsal hazinelerimizdir. Biz bu küçük tapınaklara taparcasına saygı duyarız; çünkü onların içindeki tanrıçalarızdır biz.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum