up
ara

Ahmet Haşim

Ahmet Haşim Konusu ve Özeti

Ahmet Haşim
Kiralık Konak kitabının da yazarı Kiralık Konak ve Atatürk kitaplarının da yazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınan Ahmet Haşim kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9789754708066 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ahmet Haşim isimli kitap 90 sayfadan oluşuyor. Ahmet Haşim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754708066
Sayfa: 90 sayfa Basım Tarihi: 1970

Ahmet Haşim - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Hanımcı Beyzade

Hanımcı Beyzade

@koraycem

"Kendisinin son derece çirkin bir adam olduğunu zannediyordu ve bu zan, ona, ilk gençlik çağlarından son gençlik demine kadar hayatı zehreden tasalardan biri olmuştur. Bir gün demişti ki: 
"- Mon cher, dün gece, bu suratımın hali uykumu kaçırdı. Onu şöyle hayalimde tashih edeyim dedim. Mesela alnımı daha muntazam bir şekle soktum. Kafamı lepiska saçlarla örttüm. Yanağımdaki Halep çıbanını hazfettim. Ağzımı ufalttım, çenemi incelttim. Gene bir şeye benzemedi. Anladım ki, bu kafayı kökünden söküp atmaktan başka çare yok." 
Her şeye, masala, büyüye, mucizeye inanan Haşim, yalnız bir şeye, yalnız kendisinin bir kadın tarafından sevilebileceğine inanmıyordu. Bunun içindir ki, ölünceye kadar, daima yakışıklı gençleri, sevişen çiftleri kıskandı. Onlar aleyhinde en zehirli, en kötü sözleri mübah gördü.” 

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Haşim Monografisi, İletişim Yayınları, s. 20 - 21.
ataç ikon Ahmet Haşim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Hanımcı Beyzade

Hanımcı Beyzade

@koraycem

"Ahmet Haşim’in, Manisa Mebusu Refik Şevket Bey’e yazdığı mektuplardan birisi dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Bu mektupta Ahmet Haşim, kendisini sevenlerin hepsinin güzel, fakat züğürt olduğunu, sevdiklerinin hepsinin zengin fakat kendisine karşı ilgisiz olduğunu belirtir. Hem zengin, hem de ilgili kızlar ise çirkindir. Bu durum içinden çıkılmaz bir durum olarak gözükür Haşim’e. “Sipariş kabil olsa, bana elmas yüzük gönderecek bir kız bulmanı isteyecektim. Fakat bilmem, bu siparişe, sen ne dersin? Diyerek Refik Bey’e sorar."

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Haşim Monografisi, İletişim Yayınları, s. 81- 82.
ataç ikon Ahmet Haşim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
0/10
0 oy
Sence kaç puan almalı?
0