up
ara

Abim Deniz

Abim Deniz Konusu ve Özeti

Abim Deniz
Abim Deniz, Hamdi Gezmiş'in abisi Deniz Gezmiş ile ilgili anılarından oluşuyor. Kitap, Deniz Gezmiş hakkında bugüne kadar bilinen yanlış bilgileri çürüterek, gerçekleri en yakınının gözünden okurlara yansıtıyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750724275
Sayfa: 480 sayfa Basım Tarihi: 2014
Arka Kapak
"Bu kitapta Deniz'in durgun, fırtınalı, eğlenceli, dalgalı hallerini ve yer yer derinliklerini bulacaksınız. Neden bugün hâlâ on binlerce çocuğun adında yaşadığını, her kesim tarafından sevilip sayıldığını, ölüm yıldönümlerinde nasıl olup da her yıl biraz daha büyüyen kalabalıklar toplandığını, her direnişte, her mitingde isminin niçin ısrarla anıldığını, neden Gezi Direnişi patladığında AKM'nin en görünür yerine onun posterinin asıldığını daha iyi anlayacaksınız."

Bugüne kadar özenle saklanan fotoğraflar, mektuplar ve belgeler, Can Dündar'ın deneyimli gazeteciliği ve Deniz'in yıllarca sessiz kalan kardeşi Hamdi Gezmiş'in tanıklığıyla birlikte ilk defa bu kitapta gün yüzüne çıkıyor. Devrim ideali peşinde fedakârca koşturmuş bir kuşağı ve dönemin siyasi atmosferini ortaya koyan Abim Deniz Denizlerin "onurlu ve cesur" duruşlarına içten bir selam…

Kitabın Önsözünden
“Baharın en güzel ayı benim için de mayıs olabilirdi, eğer abim Deniz ve iki yiğit arkadaşı 72’nin 6 Mayıs’ında, kin ve intikam duygularıyla idam edilmeseydi… İzleyen yıllarda da içimizdeki acı küllenmedi, canlı kaldı hep ama geçen zaman içinde -yaşadığımız olumsuzluklara karşın- her kesimden pek çok insanın abimlere daha çok sahip çıkması bizlere gurur verdi…

… Kitap çalışması sırasında Can Dündar’la yaptığımız uzun söyleşilerimiz boyunca, eski acı-tatlı günleri anımsadıkça neşelendiğim anlar olduysa da hüzünlenip duygulandığım anlardaha çok oldu.

Bu kitap, abim hakkında yanlış bilinen konuları da düzeltmeye vesile olacaktır: Bunlardan bir tanesi doğum tarihidir. Bir diğeri de, çok koşulduğu üzere, abimin mahkemedeki savunması veya başka bir ad altında herhangi bir ses kaydının bulunmayışıdır. İnternette dolaşan kayır, 7’li yıllarda kim olduğunu bilemeyeceğim bir kişi tarafından, canlandırma amacıyla kasede alınmıştır. Esasen bu banttaki sesin, abimin gerçek sesiyle en ufak bir benzerliği de yoktur!..”

Hiç Yayınlanmamış Mektup ve Fotoğraflarla Hamdi Gezmiş'in Anıları

Son zamanların en iyi belgesellerine imza atan Can Dündar yine çok ses getirecek bir esere imza atıyor ve Abim Deniz kitabı ile Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş’in anılarından Deniz Gezmiş’in hayat hikayesini okurlarına sunuyor.

Bir zamanlara damgasını vurmuş ve günümüzde bile hala izlerini görebildiğimiz, dahası her direniş ve mitingde hala onun adı ve resminin kullanıldığı Deniz Gezmiş’in bilinmeyen yönleri Abim Deniz kitabında yer alıyor.

Hamdi Gezmiş’in anılarından yola çıkarak oluşturulan kitapta aynı zamanda gizli kalan tarihi fotoğraflar, Deniz Gezmiş’in yazmış olduğu mektuplar, topladığı belgeler ve daha birçok tarihi gerçek bulunuyor. Deniz Gezmiş’i daha iyi tanımak isteyenler için mükemmel bir kitap.

Abim Deniz kitabının gelirleri Deniz Gezmiş Vakfı kurularak, ekonomik durumu kötü olan öğrencilere burs vermek amacıyla kullanılacaktır.
Atakan

Atakan

@atakanc

Ninni
Bir varmış , bir yokmuş ankara'da bir çocuk doğmuş . Annesi ve babası eğitimle uğraşan bu çocuk ebeveynlerinin mesleği sayesinde hem gezmiş , hem de çok okumuş.

Bu çocuk daha tam büyümeden haksızlıkları gezdikleri yerlerde görmeye başlamış ve zihnine yazmış.Oysa yaşıtları ülkede ki kötülerin farkında bile değilken o sevda ile aşk ile kötülüğü yok edeceğine inanmış ve kişiliği yavaş yavaş oturmuş . O artık kötülerin üzerine korkusuzca gidecek bir çocukmuş .Az gitmiş , uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve kendi gibi çocukların da olduğunu zamanla anlamış , onlarla birlikte tehlikeli oyunlar oynamış .Büyük ve korkaklarla dolu sokaklarda birlikte çıkıp , kötüleri durdurma yöntemlerini anlatmışlar ama büyükler onları anlamamış , bazıları anlamış ama kendi kötülüklerinin anlaşılmasından korkup onu çevresindekilerle dövmüş .Arkadaşları da , kendisi de hiç korkmamış ve vazgeçmemişler.Büyükleri '' biz ne dersek o, olacak '' dedikçe , onlar konuşmuş , onlar dövdükçe , onlar konuşmuş .... Sonunda bu üç çocuğu büyükleri bir daha konuşmayacak şekilde susturmuşlar.

Bu üç çocuk susmuş ama , o gün kalabalıklar arasında çocukları kurtarmaya çalışanlar hala az ama dirençlere yaşamaya devam etmiş .Ne o günün kötüleri ölmüş , ne de bu üç çocuğun sevdası.

- - - - - - - - - - -- - - - - -NEYSE

Kitap ,kronolojik olayları birleştirmemizi sağlıyor . Ailesi ile gezip anadolu'da ki haksızlıkları görmesi kendisinin pusulası olmuşta diyebiliriz aslında .
Okumanız dileği ile ....
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 8 verdi
6 beğen · 1 yorum
Dilek (@dilekcelik409)
[silindi]
21.09.18 beğen cevap
Okan

Okan

@okan

güzel ama...
bir solukta okuyup bitirdim.

ancak deniz gezmiş'i sıfırdan tanıyacak olan çocuklariniza ve gençlere önce gülünün solduğu akşam ve darağacında üç fidan kitaplarını okutmanızı şiddetle tavsiye ederim.

çünkü;
tarafsiz bakis acisiyla yazilmak istenmis oldugu icin yer yer bana olaylar cok basitlestirilmis yada onemsiz gosterilmis gibi geldi.

tamam kitap biraz apolitik bir kitap, daha biyografiye yönelik ama kardeşim burada bahsi geçen kişi deniz gezmiş. bu kadar apolitikliğe gerek yok, daha bir kahramanca yazılmış olması gerekirdi bence.

deniz gezmiş'i hiç tanımayan bir çocuk bu kitabı okuduğunda; "bu deniz gezmiş'de amma fevri ve akılsız hareket etmiş, keşke olaylara daha akılcı yaklaşsaymış..." gibi düşüncelere girmesi oldukça muhtemel.

can dündar bu hatayı "mustafa" filminde de yapmıştı bana kalırsa.

bazı kişiler vardır, bunlar kahramandır. bu kişileri; insanların gözünde, gelecek nesillerin gözünde, sırf sen iyi ve tarafsız belgeselcilik yapacaksın diye harcanmaması lazımdır.

onun dışında kitaptaki resimler ve belgeler tabi ki muhteşemler. bu açıdan gayet başarılı kitap. yıllar sonra hiç görmediğimiz resimleri, mektupları, belgeleri görmemizi sağlayan, bize denizin bir başka yüzünü de anlatan hamdi gezmiş 'e de sonsuz teşekkürler.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi
7 beğen · 3 yorum
Dilek (@dilekcelik409)
[silindi]
21.09.18 beğen cevap
Dilek (@dilekcelik409)
[silindi]
21.09.18 beğen cevap
Dilek (@dilekcelik409)
İlahlar kurban istiyordu. Mahkeme sadece göstermelik bir tiyatroya. .)hıçkıra hıçkıra bitirdim..
21.09.18 beğen cevap
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Can Dündar'ın kalemini her zaman sade ve açık bulmuşumdur. Okurken kafa karıştırmaz, yormaz insanı.

Konuya ilişkin bir çok kitap okudum, fakat ailelerin gözünden hiç bakamamıştım olaya, Can Dündar; Hamdi Gezmiş sayesinde bu eksiği tamamlıyor, Deniz Gezmiş'i okuduklarımın etkisiyle olsa gerek, çok farklı canlandırdım hep kafamda, bu nedenle kardeşinin ağzından okuduğumuz, o tatlı dalgınlıklarına güldüm. Kitabı okurken tam bir duygu karmaşası yaşadım, ilk sayfalarda, çocukluk dönemine, gülümserken, lise ve zamanla üniversite yıllarında, haksızlıklara kızdım. İlk önceleri, oğlunun sağ salim teslim olması için uğraşan bir babanın dönem sertleştikçe, hapishanede başına bir hal gelir korkusuyla oğluna teslim olmayın çağrıları yapışındaki tezatlıklara şaşırdım. Yine aynı babanın oğlunun sağ salim yakalanmasına duyduğu rahatlamaya, bu rahatlamanın idam kararının ardından bir acıya, bir çırpınışa, bir mücadeleye dönüşmesine şahit oldum. Bir baba oğlu için neler yapmaz ki? Ve son olarak, oğlunun infazını ajanstan duyan bir annenin çığlıklarıyla ağladım.

Kısaca okumadım, yaşadım.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
ilayda özel

ilayda özel

@ilaydaozel

Önce gazetede bir yazı dizisiyle Deniz'in mektuplarının bir kısmına baktık...
Sonrada Abim Deniz'de Deniz'e dair her şeyi kardeşi Hamdi Gezmiş'ten, mektup arkadaşından,döneminin gazetecilerinden,babasından dinledik.
Denizler bu ülkenin kanayan yarası oldu, acıları asla unutulmadı ve unutulmayacak.
Kitap belgesel niteliğinde... Mektuplar, fotoğraflar...
Can Dündar'ın kaleminden Hamdi Gezmiş'le yaptığı röportajlar, döneme dair bilgiler...
Okurken sanki Deniz'le birlikte tekrar o anları yaşadım.
Deniz mektuplarını bana yazıyor gibiydi.
Ve en can alıcı kısımda darağacına gideceğini bile bile hala ülke sorunlarına çözüm arayan bir neslin tüketilmesini görüyoruz,yaşıyoruz sanki kitapta.
Can Dündar nefis bir iş çıkararak, Deniz'in bilinmeyenlerini anlatmış.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Esin Kapucu

Esin Kapucu

@esinkapucu

Okumaya doyamayan bir ADAM ın hayatını okumak...
Ben Deniz in idam edildiği yaşta belki daha ideolojinin anlamını tam kavrayamamıştım, ben Deniz in idam edildiği yaşta belki daha kominizm ne demek bilmiyordum bile. Gençliğini, istikrarını, ideolojisini her şeyini geçiyorum, Can Dündar ın kaleminden Deniz i okumak onun da bir zamanlar aşık olduğunu, çayı ve sigarayı çok sevdiğini, babasına karşı gelip avukat olmak istediğini, haylazlıklar yaptığını, o yaşında bile yaptığı haylazlıkların boyunu aştığını okumak yüreğinizi yakacak... İdam sahnesinden sonra sizin de içinizden bir şeyler kopacak. Bu yorumdan sonra kitabı okursanız aslında şaşıracaksınız. Hiç ajitasyon yapılmadan anlatılan 25 senelik kısa , çok kısa bir ömrün sizi nasıl bu kadar etkilediğine inanamayacaksınız..
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Abim Deniz - S41

O yıllarda artık Deniz'in mahalledeki arkadaşlarının eylemleri de politik içerik kazanmıştı. "Yedi bela çetesi" adını taktıkları bir grupları vardı. Önceleri bahçelere girip meyve çalmakla uğraşırken, artık Demokrat Partili ailelerin çocuklarıyla dalaşmaya başlamışlardı.
Dünyalı tarafından eklenmiştir.
madison

madison

@madison

"okumaya doymak olmuyor, ölene kadar doymayacağım. idamı fazla düşündüğüm yok." Deniz Gezmiş 15 Ekim 1971
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
16 beğen · 0 yorum
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Deniz abim, bir süre sonra bizi aştı; toplumun mülkiyetine geçti. 6 Mayıslarda biz bile kalabalıktan mezarlığa yanaşamaz olduk. "Ben kardeşiyim," diye yol istediğimde, "Hepimiz kardeşiyiz!" cevabını alıp gururlandığım çok olmuştur.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

1961 yılıydı.
Bir sabah, Öğretmen Mukaddes Hanım, iki oğluyla birlikte
okula gidiyordu.
Sivas hükümet konağının bulunduğu meydana varıp sağ taraftaki askerî binanın önüne geldiklerinde birden dehşetle durdular.
Binanın bahçesine bir darağacı kurulmuştu.
Darağacında, bir kadının bedeni sallanıyordu.
Tedirgin adımlarla önünden geçtiler.
Çevrede meraklılar vardı.
İpte dönen kadının boynu kırılmış, dili dışarı taşmıştı. Ayağında ayakkabısı yoktu; yün çorap giymişti. Yoksul bir köylü kadını olduğu giysilerinden anlaşılıyordu.
Boynunda bir yafta asılıydı. Suçu; sevgilisiyle bir olup kocasını öldürmekti.
İbret olsun diye, zor kullanılarak meydana getirilmiş, infaz edilmiş, sonra da teşhir edilmişti.
Nasıl olabilirdi; bir insana kıymak?
Onu uluorta darağacına asmak?
Herkes görsün diye orada bırakmak?
Bir ipte gün boyu sallandırmak?
Hızla oradan uzaklaştılar.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum
Nilüfer

Nilüfer

@ninu

Tam çıkacakken babama dedi ki:
MİT'te sorguladılar beni...Soyunu sopunu merak ediyorsan onlara sor. Bizim Ermeni olduğumuzu ispat etmek için çok araştırma yapmışlar. Boyum kadar evrak toplamışlar ama bir şey bulamamışlar.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
bookslover

bookslover

@bookslover10

Karlı bir Şubat sabahi Ayaş'ta dünyaya gözlerini açtığın zaman ilk işin ağlamak olmuştu. Şimdi anlıyorum karşında canlı yaratık olarak ilk defa bizi görmüştün; insanları...ve içinden," ben bütün ömrümü bu nankör yaratıklar arasında mı geçirecegim," diye düşündün, onun için ağladın. Insanlar... Yani bütün istikbalini onların daha mutlu olmaları uğrunda feda ettiğin insanlar... canavarların en korkuncu olan bizler... tanrının bahşettiği zekâ ve yetenekleri zehirli birer hançer gibi hemcinslerinin azap çekmesinde kullanılan uygar canavarlar... Cemil GEZMIŞ 18.01.1971
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
28
KİTAP
Siyasetle İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken En İyi Siyasi Kitaplar
Siyasete göndermeler yapan romanlar, siyaset ve gündem hakkında yazılan denemelerden oluşan kitaplar ve daha fazlası... Siyas...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
Hayat efzaa

Hayat efzaa

@hayatefzaa

 paylaşım fotoğrafı
#kitaptbt si olsun benden 28.12.2014...
aslında dün paylaşacaktım bu fotoğrafı ama işten fırsat buladım..
Lütfen yorum yapacak olursanız siyaset ayrı bir yerde dursun.. duygularınız konuşsun.. keyifli okumalar diliyorum..😉

Ben Üsküdar doğumluyum.. Moda sahil, doğancılar, moda merdivenleri, eski harem az dolaşmadım, oturmadım. Kitabı okuduktan sonra, o sokaklar daha bir anlam kazandı, Haydarpaşa tren istasyonu birçok fotoğrafım vardır belki ama onca eziyeti, onca yürek burkan acıyı taşadıpını bilmeden izlemişim yıllardır..

Ağlayarak okudum kitabı.. siyaset bir yana.. aile bağını, acıyı, özlemi, çaresizliği, sevdayı, yarım kalmayı düşündüm.. onlar özgürlük dediler, mahkum oldular. Şimdi ne kadar şanslıyız, zamanı gelince hepimiz Ermeni olduk, hepimiz Drank olduk, kürdü, lazı, ermenisi bir yaşadık yaşıyoruz.. belki olması gereken bu insanlık namına..

Şuan burdaysak, bu haldeysek buna ödenmiş onca bedel bar..

Bir şiir, bir türkü bırakıyorum bu güzel çocuklar adına..
Bir çocuğumuz olursa
Adı DENİZ olmalı,
İster kız ister erkek
Fark etmez hiçbiri
Fakat bakışları fark etmeli
Güneş gibi olmalı
Aydınlatmalı her bir tarafı
Her bir yandan
Bir bir…
Hüseyin Karakuş...
Keyifli okumalar..
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
29 beğeni · 11 yorum beğen ikon
co-ex (@coexistanbul)
Bu paylasima postun degerli sahibi tarafindan siyasi yorum yapilmamasi istendi :) sol yanimizla okuduk, cok guzel bir degerlendirme yazisi olmus :)
08.05.19 beğen 1 cevap
Ne Kadar Önemli (@metthamfetamin)
Okurken çok duygulandığım kitaplardan birisi kendisi. Olayın siyasi yanı beni ilgilendirmiyor, ama dedemin anlattığına göre idam cezası iptal edildikten sonra emre itaat edilmeyip öldürüldüğü söyleniyordu. Kitabı okuyanlar bilir zaten olay ne olursa olsun bugünün seçim şartlarına eşdeğer bir oylama olmuş, istediklerini yapmışlar yani. O kadar destekçisi o kadar yandaşçısı olan insanın idamı bu kadar kolay mı olacaktı? Ve o mesaj çok güzeldi babasının oğluna yazdığı. Neyse kör buzağı topallamadan ben uzaklaşayım. Ama kitap hakkında yazılacak çok şey var ve cevapsız kalan bir ton sorularım? Hamdi bey teklifiniz?
08.05.19 beğen 1 cevap
Onur Bingöl (@onurbingol)
Bütün duygularımı, düşüncelerimi bire bir aktarmışsın ne diyebilirim ki kitabı okurken sevindim, üzüldüm birçok duyguyu yaşadım ve bitirdiğimde buruk bir gülüş bıraktım kitabın arka yüzüne. Yüreğine sağlık.
08.05.19 beğen 1 cevap
lila

lila

@nenuphar

Deniz Gezmiş’in babasına yazdığı mektuptan
"Sen eskiden şiirden hoşlanırdın bilmiyorum şimdide hoşlanıyormusun. Ahmet Arif adlı bir şair var. “Hasretinden prangalar eskittim” diyede bir kitap çıkardı bilgi yayınevinden. Onu alıp oku çok hoşuna gidecek. Bak sana ondan bir parça yazayım.

Akşam erken iner mahpushaneye/Ejderha olsan kâretmez ne kavgada ustalığın/Ne de çatal yürek civan oluşun/Kâretmez, inceden içine dolan/Alıp götüren hasrete" Abim Deniz/Can Dündar


AKŞAM ERKEN İNER MAHPUSHANEYE
Ejderha olsan kar etmez.
Ne kavgada ustalığın,
Ne de çatal yürek civan oluşun.
Kar etmez, inceden içine dolan,
Alıp götüren hasrete.

Akşam erken iner mahpushaneye.
İner, yedi kol demiri,
Yedi kapıya.
Birden, ağlamaklı olur bahçe.
Karşıda, duvar dibinde,
Üç dal gece sefası,
Üç kök hercai menekşe...

Aynı korkunç sevdadadır
Gökte bulut, dalda kaysı.
Başlar koymağa hapislik.
Karanlık can sıkıntısı...
"Kürdün Gelini"ni söyler maltada biri,
Bense volta'dayım ranza dibinde
Ve hep olmayacak şeyler kurarım,
Gülünç, acemi, çocuksu...

Vurulsam kaybolsam derim,
Çırılçıplak, bir kavgada,
Erkekçe olsun isterim,
Dostluk da, düşmanlık da.
Hiçbiri olmaz halbuki,
Geçer süngüler namluya.
Başlar gece devriyesi jandarmaların...

Hırsla çakarım kibriti,
İlk nefeste yarılanır cigaram,
Bir duman alırım, dolu,
Bir duman, kendimi öldüresiye,
Biliyorum, "sen de mi?" diyeceksin,
Ama akşam erken iniyor mahpushaneye.
Ve dışarda delikanlı bir bahar,
Seviyorum seni,
Çıldırasıya...

Ahmed ARİF
ataç ikon Abim Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
21 beğeni · 6 yorum beğen ikon
MERT AKSU (@mertaksu633)
"Okumaya doymak olmuyor, ölene kadar doymayacağım. İdamı fazla düşündüğüm yok." Deniz Gezmiş 15 Ekim 1971

Deniz’i anlatan en sevdiğim kitaptır.
17.08.18 beğen 4 cevap
lila (@nenuphar)
“İşte orada ölümü de düşündüm. Ölüm pek ürkütücü gelmiyor insana. Yine de ölümü kabul edemiyorsun. Kesin bu. O ara bilimi falan düşünüyorsun. İki yüzyıl, üç yüzyıl sonrasını düşünüyorsun. Bilimin insanlığa getireceği şeyleri. İçinde bulunduğun durum anlamsız geliyor sana, saçma geliyor. Ionesco’nun oyunları gibi bir şey. Yaşaman gerektiğini kavrıyorsun. Bilim almış başını giderken karşındaki bir yığın insanın ne kadar küçük şeylerle, küçük ve yanlış şeylerle uğraştığını düşünüp acınıyorsun. İçerliyorsun. Hem de ne adına? Kim adına?” Abim Deniz s258
Deniz’in sözlerinin günümüzde de geçerliliğini koruduğu ne kadar ortada maalesef.
17.08.18 beğen 3 cevap
Mehmet (@yoldas)
fabrika nâci beyin
çiftlik kâmran ağanın
ithalât ihracat sigorta
beylerin efendilerin
şirketler tekeller holdingler
ekmeğin etin dizgini
elinde rüfailerin
uludağ sosyetenin
deniz varsılın

peki ama, ya devletin ?

hapishane devletin
ve bizler de işte böyle
kamu adına

Hasan Hüseyin Korkmazgil ( kelepçemin karasında bir ak güvercin – s- 230 )
17.08.18 beğen 3 cevap
Burcu

Burcu

@burrcu

 paylaşım fotoğrafı
Boşlukları değerlendiriyorum
ataç ikon Abim Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Burcu

Burcu

@burrcu

Öyle her zamanki gibi, eyleme gidiş tavrımla gideceğim darağacına...
Yok, tıraş falan da olmayacağım.
Önce gidip orada oturacak, bir sigara yakacağım.
Sonra demli, güzel bir çay içeceğim.
Ha bak, Rodrigo'nun o ünlü gitar konçertosunu dinlemek isterim orada... Bak bunu çok isterim. Sanırım asılacak bir insanın son isteklerini geri çevirmezler.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
beniş

beniş

@benianparlak

İyi ki doğdun DENİZ GEZMİŞ 70 yaşında... paylaşım fotoğrafı
İyi ki doğdun DENİZ GEZMİŞ 70 yaşında...
Deniz koydum adını kederi bende kaldı
https://youtu.be/vn22hxepu3Q
ataç ikon Abim Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 2 yorum beğen ikon
SweetHexe (@glbn)
Aşk olsun sana çocuk :(
28.02.17 beğen 1 cevap
Hakan (@hakan87)
Deniz Gezmiş deyince aklıma hep bu gelir:
https://www.youtube.com/w...h?v=WAtSnZjUvco
Anlaşılan iyi bakamadı yıldızlara.
28.02.17 beğen 3 cevap