up
ara

Dalgaların Sesi

Dalgaların Sesi Konusu ve Özeti

Dalgaların Sesi
Dalgaların Sesi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750724107
Sayfa: 208 sayfa
Bereket Denizi dörtlemesi, Bir Maskenin İtirafları, Yaz Ortasında Ölüm, Denizi Yitiren Denizci gibi eserlerinden tanıdığımız Yukio Mişima, Dalgaların Sesi'nde farklı bir yönüyle çıkıyor okurun karşısına. Romanlarında insan doğasının karanlık yönlerini deşen, onlarla cesurca hesaplaşan Mişima, bu kez kalemini ışığa çevirerek sevginin farklı veçheleri etrafında kuruyor öyküsünü.Dalgaların Sesi'nde, Şarkılar Adası olarak da bilinen Uta-Jima adasında genç balıkçı Şinji ile varlıklı Miyata ailesinin güzel kızları Hatsue arasındaki ilk aşk öykülenir; cesur, heyecanlı, duru iki gencin masalsı bir dille kaleme alınmış öyküsüdür bu. Aynı zamanda, zamanın ve mekânın ötesindeki bu korunaklı dünyada gelenekleriyle ve doğayla bağlarını koruyan dalgıç kadınların, balıkçı erkeklerin öyküsüdür Dalgaların Sesi. Ve elbette denizin, dalgaların ve fırtınanın da.
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

DALGALARIN SESİ
Yazar: Yukio Mişima
Yayınevi: Can Yayınları
Çeviri: Zeyyat Selimoğlu
Japonca Aslıyla Karşılaştıran: Çiğdem Atasayar
1.Baskı, Kasım 2014, İstanbul, 174 Sf


Şinji, balıkçıların yanında çalışan, işini zevkle yapan fakir bir ailenin çocuğudur. Deniz onun için kafasını yaşamın buhranlarından uzaklaştıran ayrı bir dünyadır. Balıkçı gençlerle aralarında kurdukları bir topluluk var buna da Gençler Birliği demişler. İlk okuyuşta futbol takımı akla geliyor elbette. Hikâyenin tüm ciddiyeti koptu bende orada. Şey gibi olmuş burası biraz: Çevirmen Japonların kendine özgü yerel tabirini çevirememiş de bize uyarlamış gibi. Aşırı yerelleştirmenin gazabına uğrayan çeviriler oluyor böyle. Neyse sonra ciddiyetimi toparlayıp devam ediyorum. Gençler Birliği toplantıları genelde geceleri yapılıyor. Bu da balıkçı gençlerin tek eğlencesi bir nevi. Şinji hep aynı köşeye kurulur dizini karnına çeker ve dedikodulara kulak kabartmakla yetinir. Toplantıyı yürüten Yasuo adındaki zengin bebesi olur. Her şeyin başı Yasuo. Babasının nüfuzlu oluşuna ve zengin oluşuna güvenerek tüm idareyi kendi elinde toplar ve işlerden kaytarır. Kimse de babasına olan minnet ve saygıdan ötürü laf söz edemez ona. Ekmek elden su gölden yaşar, ona buna sataşır, birilerinin göz diktiği kıza musallat olur. Bir fosforlu saati var ya her kızı tavlama hakkı ondadır kendince. İşi gücü aylaklık ve alaycılık. İnsanlar hakkında dedikodu yayan, kendisine yüz vermeyen kızların gazozuna ilaç atan kaba tabirle Yeşilçam'ın kötüsü diyebiliriz. Gün gelir Şinji'nin ve Yasuo'nun alışılagelmiş yaşantısına Hatsue adında bir kız müdahil olur. Hatsue, güzelliğiyle nam salmış körpecik bir genç kız. Yasuo'nun fiziksel olarak, Şinji'nin ise kalbî olarak yanaştığı bir kız. Bu ilişki tablosunda Şinji'ye masum duygular besleyen Çiyoko adında, kendini güzel bulmayan, yüzünün çirkinliğini babasından aldığını düşünüp kendiyle barışık olmayan ama yine de yüreğini Şinji'den alamayan bir zavallı daha var.
Balıkçıların yaşam mücadelesini konu alan kitaba ergenlerin sevgi pıtırcıklarını bulaştırarak iyi etmemiş yazar. Böylesine deniz kokulu hikâyeye sevmek, sevişmek eylemlerini sokunca tüm büyüsü bozulmuş kitabın. Yeni yeni boy atmış gençlerin cinsel dürtülerini âşk diye kitaba sokarak sanki o kitap gereken ilgiyi görmeyecekmiş gibi bir algıya mı tutuldu nedir? Yukio Mişima da diğer Japon yazarlar gibi çıplak vücut tasvirlerini şairane betimleyen yazarlardan biri lakin bu kitabında o kadar sığ kalmış ki yetişkin hikâyesi olsaydı belki kalemini daha güçlü konuşturabilirdi. Tek belirgin olanı memeler üzerine yaptığı betimlemesi.

Kitabı okumaya başladığım sırada bulunduğum yerdeki deniz feneri, denizden esen rüzgârın yosunlu kokusu, dalgalı denizin kayalara vururken çıkardığı o homurtulu sesi, balkondaki rüzgâr çanının birbirine değerken çıkardığı o cılız cam kırıkları sesi kitapta anlatılanlarla birebir özdeşti. Kitaptaki atmosferi o anda yaşıyor oluşum kitabı on boyutlu yaşıyormuşum gibi hissettirdi.

Çeviri noktasında çetrefilli bir dili yoktu. Birkaç kulak tırmalayan yer dışında duraksamaya yol açacak bir sivrilik de yoktu. Sade ve usturuplu bir anlatımı vardı. Kulak tırmalayan en belirgin yer de ''yıldırım posta'' tabiriydi. Acele posta tabirini duyduk da yıldırım posta demesindeki sebep ne ola ki? Yıldırım nikâhı mı kıyıyoruz?

Gelelim yazara:
Yukio Mişima zamanın hukukçusuymuş. Lakin bir yıl çalışabilmiş o meslekte sonra istifa etmiş. Bütün zamanını yazmaya ayırmış. Gelin görün ki o da intihar eden yazarlar listesine adını kazıtıyor. İntiharı birkaç yazarın eserine - Henry Miller'ın Reflections On The Death Of Mishima ve Marguerite Yourcenar'ın Mişima Ya Da Boşluk Algısı adlı eserlerine - konu oluyor.
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 6 verdi
14 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
23.04.17 beğen cevap
tabula rasa (@tabularasa)
Bu eserini pek sevememiştim ama Denizi Yitiren Denizci ve Bir Maskenin İtirafları'nı tavsiye ederim.
23.04.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebrug)
''Bir Maskenin İtirafları'' listemde var ama peş peşe çok fazla Japon yazar okumuş olacağım için biraz erteledim onu. Denizi Yitiren Denizci çok hüzünlü duruyor adını okuyunca bir hüzünlendim nedense. (: @tabula-rasa
23.04.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
,
24.04.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,,
24.04.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebrug)
Virgüllere bir huzur verin, Sn. @karacurin ve Sn. @semih-oktay Ağabeyler. Sabah sabah kapıştırıp duruyorsunuz. (:
24.04.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne kapışması Ebru.Selamlaşıyoruz biz.Hâlâ şu virgüllerin ne zaman na manaya geldiğini anlamıyorsun ama! :(
24.04.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebrug)
@semih-oktay Senin virgülü öğrenmiştik de Ceviz Ağabey'in virgülü sana selam niteliği mi taşıyordu orasını kaçırmışım ben. ☺
24.04.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu virgülün çok fazla anlamı var Ebru.Yerine göre hemen her manaya geliyor;maksat onu çözebilmek! :) 0
24.04.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebrug)
@semih-oktay O zaman yerine göre anlamlandırırım bundan sonra virgüllerinizi Ağabey. (:
24.04.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Elbette,,,
24.04.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Bu ara yoğun okumalarım var o nedenle sizin sohbetsel yazışmalarınızı kaçırmamak için bir emare bırakıyorum ! Yani Semih Ağbi'den aşırılmış bir sistem:)
24.04.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bak Ebru neler öğrendik Sn.CEVİZKABUĞU (@karacurin) sayesinde?!. Aramızdaki "sohbetsel yazışmaları" kaçırmamak içinmiş bu virgül! :) Yoğun okumalar da nasıl oluyorsa artık?! ;)
24.04.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebrug)
Bu virgül selam virgülü değilmiş demek. Büyük Birader Sizi Gözetliyor virgülüymüş. ?
24.04.17 beğen 1 cevap
Ayşenur Kıvanç Üstüntaş

Ayşenur Kıvanç Üstüntaş.

@aysenurkivancustuntas

İncelemeden çok kendime aldığım notlar aslında.
Araştırma
Ama -> japon dalgıç kadınlar
2 bin yıllık kültür. Okyanuslar "ama" kadınlarının tarlası olmuş. İlerleyen teknolojiye rağmen tüple dalış yapmıyorlar. Çünkü tıpkı toprak gibi okyanusunda çölleşebileceğinden haberdarlar. Tüple dalış bu ihtimali arttıracağı için tek bir nefeste dalıp toplayabildikleri deniz ürünlerini topluyorlar hatta belli bir boyuttan küçük olanlara da dokunmuyorlar. Bu da japonların doğaya karşı duydukları saygı ve elindekilere kanaat edebildikleri çıkarımını yaptırıyor
Dini inançları şintoizm ve budizm. Aslında dini inançtan çok ahlaki ve toplumsal değerlerine sıkı sıkıya bağlılar. İntihar oranı çok yüksek çünkü kendilerini suçlu hissettikleri şeyler için cezalandırıyolar ve bu onlar için bir onur göstergesi.

İnceleme
Uta jima adasında yaşıyorlar. Genelde yoksul insanlardan oluşan bir halk. Erkekler balıkçılıkla uğraşıyor, kadınlar okyanustan çeşitli deniz ürünleri topluyor. Çalışmaktan fazla yapacakları çok fazla bir şeyleri yok. Genelde uysal ve sakin yapıya sahipler.
Kitap edebiyattan çok japon halkı ve kültürüyle ilgili bilgi edinmemi sağladı. İki genç aşığın hikayesini sıradan denebilecek bir sadelikle anlatmış yazar. Aynı zamanda çok güçlü betimlemelere yer vermiş.
Çıkarım
Romanın baş kahramanı Şinji zaman zaman karşısına zorluklar çıksada yaşama isteğiyle dolu ve bu bir kaç kez okura çok net ifade edilmiş ancak yazarın daha sonraları seppuka yöntemiyle kendini öldürmesi bu durumda bir tezatlık hissettirse de, Mişima'nın ölümünden sonra annesinin "ona acımayın hayatında ilk kez yapmayı arzu ettiğini yaptı" demesi ölümün her zaman aklında olduğunu düşündürüyor. Kendi içimde durumu çok net izah edemesem de Yourcenar'ın "yaşamaya doymayan varlıklarda ölüm düşkünlüğü sık görülen bir şeydir" sözü kimbilir Mişima o kadar yaşamak istedi ki dünya üzerinde ki yaşam ona yetmedi dedirtiyor.
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 7 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Yazarın okuduğum ilk kitabi Dalgaların Sesi bende güzel hisler uyandırdı.Kendimi Japonya da küçük bir adada yaşıyormuş gibi hissettim.Bazen balıkçılarla tekneye bindim dalgalarla boğuştum bazen dalgıç olup derinliklere daldım.Öyle hissettiğim anlar midemde bir bulantı hissi oluştu gerçekten.Deniz yolculuğunda midesi bulananlar anlayacaktır ne demek istedigimi .
Dalgaların Sesi Japon kültüründen pek cok iz bırakan bir kitap oldu doğrusu. Bu tarz kitaplari okumayı seviyorum.
Uti-Jima adında içerisinde sadece 4 sokak lambasinin bulunduğu ,geçimini ise erkeklerin balikcilik ,kadınların dalgıçlık yapip farklı deniz ürünlerini toplamasiyla sağlayan bir ada.
Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı, adada yaşayan pek cok kimse ufak bir gezinti dışında adadan ayrılmadığı için şehir yaşantısının luksleri kendilerine çok uzak.
Japonların balığı çiğ tukettiklerini biliyorduk ama kitapta bunu okumak daha garip geldi.Yakaladiklari balığı dilimleyip üzerine sos döküp, yanına biraz yosun ekleyerek yemeleri pek ilginç.
Karabataklarin Uti-Jima 'nin göçmen kuşları olduğunu ilkbahar gelince kaybolduklarini öğrenmek yine edindiğim ilginç bilgilerden.
Tabi bir de kahramanlarımız var.Kendi gücü ve idaresiyle başarıya ulaşmaya çalışan Şinji gibi.Sonu nasıl bitmiş kitabın yazmayacağım, iyi mi kötü mü okuyucuya kalsın .
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

aşk hikayesi
kitap bol ödüllü bir oyun ve roman yazarına ait olunca okumaya karar verdim. japon olması ayrı bir özellikti tabii. bu anlamda kitap bir değişiklik olsa da eni kökü bir aşk hikayesi idi. bu tür aşk hikayelerinde daha çok sosyal çevreyi merak eder olduğum için o açıdan baktım öyküye. bu anlamda yazıldığı dönem Japonya'sından bir kesit sunmuş çoğrafyası ile ve sosyal şartlarla. tipik ortadirek ve ya altını anlatan bir öykü. hikaye kısmı aynı aşk öyküsü işte. bu tür roman okumak için illa yabancı okumaya gerek yok Türkiye'de bu öykülerin aynısını yazan bir çok yazar var. aşk her yerde aynı sonuç olarak. çok mutlu olmadım okuduğum için. ama bir Japon yazar tanımış oldum.
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

bol ödüllü olduğunu duymuştum. gençlik dönemimde elime aldım evet gerçekten gençliğe hitap edebilecek tarzta bir kitap. ama sonlara doğru yarım bıraktığım nadir kitaplardan. "omeka" sözcüü bile beni kitaptan uzaklaştırmıştı. bir aşk öyküsünü anlatıyor. aşkın masumiyetini anlatırken kullandığı dil o kadar keskin ki hafızamda birkaç kesik kaldı. ama yazarı biliyorsunuz ve aşk saçmalığına katlanabilecekseniz okuyun.
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba puan vermedi
0 yorum

Dalgaların Sesi - S41

Deniz dibindeki balığın ardına düşmüş bir kuşun avlanma teknikleri taklit edilerek bambunun ucuna tüyler takılırdı. Ondan sonrası artık bir an meselesiydi.
Ebru G. tarafından eklenmiştir.
flaneur

flaneur

@drsmetin

...sessiz sorularına anlayışla karşılık verecek olan denizdir gibi geliyordu ona
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Denizin dibine aşina değilsen körden farkın kalmaz.'' derdi bu balıkçılar. (Sf: 19- Can Yayınları)
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ebru hoş geldin,diyeyim.Böyle sürekli paylaşımlarda bulunursan sitemiz dolacak! Yavaş bir-az! ;)
12.04.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebrug)
Hoş buldum Ağabey. Bir şey olmaz dayanıklıdır site. (Herhâl, yani öyle umuyorum. (: ) İncelemelerim ve alıntılarımla baş başa bırakın beni. Ayrıca gördüğün üzere bu kitabın sayfası bomboş. Benden başka dolduracak olan varsa buyursun gelsin. Paylaşmaya hazırım. :D
12.04.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İyi ki bir Yukio Mişima okudun Ebru.Şu sıralar hiç çekemem doğrusu bu yazarı! Gerekçeye de bakın siz! Boşmuş kitabın sayfası! Peki.Ben karışmıyorum.Siteme girmediğin günlerin acısını çıkarıyorsun zahir! Kolay gelsin sana.Haa,geçtiğimiz Cumartesi kitapçıları ve sahafları dolaştım;şu senin pek methettiğin 42.HÜCRE yoktu;bilesin.
12.04.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebrug)
İlk defa Yukio Mişima okuyorum Ağabey. Japonlara boğacağım siteyi zira sıradaki kitabım da Japon yazardan. :D Sitede olduğum vakitlerde de inceleme ve alıntı eklerdim ki şu ana özgü bir şey değil. Ayrıca gayet de makul bir gerekçe. İnsanlar kitap içeriğini bilmesinler mi? Bilgilenmesinler mi? (: Nasıl yok, ne demek yok? O zaman Nadirkitap'tan site üzerinden alacaksın Ağabey. Bak ona da inceleme ekleyecektim ben. Buralar hep inceleme olacak.
12.04.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
A-ha-ha!..Bu gülme biçimini bir arkadaştan aparmıştım ya,,,çaktırma! Sen bu defa bayağı iddialısın Ebru!Sen doğrusunu yapıyorsun;devam et lütfen.İtirazım akıllı danalarımız vardı ipini koparıp kaçan,,,kurbanlarda... Sekiz aydır girmiyorsun siteye bari ağır ol biraz,diyorum!..
12.04.17 beğen cevap
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Bilmiyorum ben neden
Yaslı ruhum
Uçar denizin ortasında kusursuz
Çıldırmış kanatların üstünde... '' (Sf: 28 - Can Yayınları)
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Kötüniyetler, iyileri kadar uzun ömürlü olamaz.'' (Sf: 48 - Can Yayınları)
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Kitap ve Deniz  paylaşım fotoğrafı
Kitap ve Deniz
"Bilmiyorum ben neden
Yaslı ruhum
Uçar denizin ortasında kusursuz
Çıldırmış kanatların üstünde... "
(Sf:28)
[Dalgaların Sesi/Yukio Mişima]


https://youtu.be/6c2KrD3LiLM
ataç ikon Dalgaların Sesi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
Nisf (@nisf)
Vayyy kimleri görüyorum :*
11.04.17 beğen 2 cevap