up
ara

Çizgilerle Kapitalizmin Korkunç Tarihi

Çizgilerle Kapitalizmin Korkunç Tarihi Konusu ve Özeti

Çizgilerle Kapitalizmin Korkunç Tarihi
Çizgilerle Kapitalizmin Korkunç Tarihi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Yordam Kitap
ISBN: 9786059046176
Sayfa: 144 sayfa
Kapitalizm insanlığın başbelası, her gün yaşadığımız felaket. Bizi aç, yoksul, işsiz bırakan; kendimize, çevremizdekilere, işimize, yaşamaya yabancılaştıran düzenin adı. Ama her düzen gibi onun da bir tarihi var. Kapitalizmin tarihini bilmek en çok da onun tarihin bir vaktinde başlamış bir siyasi iktisadi biçim olduğunu, dolayısıyla tarihin bir başka vaktinde de sona ereceğini bilmek için önemli. Meksikalı yazar ve çizer Rius, Kapitalizmin Korkunç Tarihi kitabında bu tarihi 15. yüzyılın feodal çağındaki köklerinden alarak yeni sömürgeciliğe dek taşıyor. Bu tarihte neler yok ki? Deli Dumrul misali tuttukları köprü başlarında sermaye biriktiren ve geleceğin saygın işadamları olacak eşkıyalar; dinin emek sömürüsünü baş araçlarından biri olması; kıta aşırı sömürge keşifleri; önce köleleştirilen sonra soyu tüketilen halklar; ücretli köle haline getirilen yığınlar; polis, ordu, okul ve tüm ideolojik aygıtlarıyla sömürünün ömrünü daim kılmak isteyen iktidarlar, gazeteler, televizyonlar, video filmler ve emperyalist kapitalizmin ana motoru savaşlar… Hepsi titiz bir tarih ve kuram araştırmasıyla derlenmiş bilgiler eğlenceli ve yaratıcı çizgilerle kâğıda dökülmüş.
Uzel

Uzel

@uzel

Çizimler eşliğinde, son derece özlü bir anlatımla hazırlanmış çok değerli bir tarih kitabı. Türkçeye kazandırılmış olmasına çok memnun olduğum bu kitabın, her şehir ve okul kütüphanesinde, her kişisel kitaplıkta olması gerektiği kanısındayım.

Kitapta anlatılan süreci kısmen bilen, kısmen tahmin eden biri olarak benim bile yüzüme tokat gibi indi. Bu kitapta özetlenen tüm o olayların akışı sonucunda, işte bugün böyle bir dünyada yaşıyoruz. İnsana yaraşır bütün değerler tepetaklak olmuş. Kökeninde hırsızlık ve bencillikten başka bir şey olmayan "toprak sahipliği"nden, temelini hak yemenin ve karaktersizliğin oluşturduğu "tüccarlık"tan ve kitapta ayrıntılı şekilde açıklanan başka kazanç kapılarından elde edilen paralar ile varlığını sürdüren asalaklar ve onların üzerlerinde yükseldiği, doğrulup şaha kalkmasınlar da asalakları üzerlerinden silkmesinler diye zihinlerine soyut kurgular yerleştirilen "köle"lerden oluşan bir tiyatro.

Bu kitabı mutlaka okuyun!
0 yorum

Çizgilerle Kapitalizmin Korkunç Tarihi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Bir işçi, patronu tarafından sekiz saat çalışmak üzere işe alınır. Bu süre içinde hammadde bir ürüne dönüşecektir. Örneğin ayakkabı...

Ama patronu ona 8 saatlik çalışma süresince ürettiği ürünün parasını vermez; 8 saat çalışmanın parasını verir. Varsayalım sekiz saatte 5 çift ayakkabı yapıyorum. Sekiz saat çalışma karşılığında 100 lira. Patronun elinde, her birini 100 liradan satacağı 5 çift ayakkabı var.

100 lira işçiye, 500 lira patrona.
ataç ikon Çizgilerle Kapitalizmin Korkunç Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum