up
ara

Gündüzsefası

- Morning Glory

Gündüzsefası Konusu ve Özeti

Gündüzsefası
Yağmur Sonrası kitabının da yazarı Sarah Jio tarafından kaleme alınan Gündüzsefası kitabı Roman (Çeviri), Aşk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Arkadya Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9789759997694 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gündüzsefası isimli kitap 360 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Duygu Parsadan çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Gündüzsefası kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Duygu Parsadan
Yayınevi: Arkadya Yayınları
ISBN: 9789759997694
Sayfa: 360 sayfa Basım Tarihi: 2013
Acı ne kadar derinde olsa da zamanla tüm çiçekler güneşe döner yüzünü…

Kalbin anahtarıdır gündüzsefası. Ruhlarında en derin izleri taşıyanları bile çiçekleriyle sarmalar, filizleriyle umut taşır. İşte böyle gündüzsefasının süslediği bir yüzen evde yaşayan Penny Wentworth, 1950’li yıllarda ünlü bir ressamla evlidir. Her şeye sahip olan Penny’nin tek eksiği ise küçük evlerini taçlandıracak bir bebektir. Ancak gün geçtikçe tek eksiğinin bu olmadığını anlayacaktır çünkü sevgiyi yürekten hissetmek gerekiyordur. Onun hissettiği tek şey ise içini kemiren acıdır…

Ada Santorini New York’ta yaşadığı trajediden sonra ağır depresyondadır. Kendini toparlamak için Seattle’a Tekneler Caddesi’ne gelir. Burada kiraladığı bir yüzen evde eski bir sandık bulur. Sandıkta Penny Wentworth adında bir kadına ait eski eşyalar vardır. Gariptir ki Tekneler Caddesi’ndeki hiç kimse bu kadınla ilgili konuşmak istememektedir. Merakına yenik düşen Ada, Penny’nin gizemli geçmişine adım atarken kendi geleceğini de örmeye başlayacaktır.

Okuyucuları kalemiyle büyüleyen Sarah Jio’dan bir başyapıt daha. Gündüzsefası’nı okurken, ne kadar imkânsız görünse de her şeyin bir umuda açılacağını göreceksiniz.

"Kitabı okuyup rafa kaldırdığınızda bile etkisinden kurtulamayacaksınız."
-Romantic Times-

Sarah Jio’nun kitapları teker teker Türkçe’ye çevrilmeye ve Türk okurlara sunulmaya devam ediliyor ve Gündüzsefası bu kitaplardan bir tanesi. İlk olarak 2013 yılında yayınlanan Gündüzsefası romanı diğer Saraj Jio kitapları kadar fazla beğenilmedi ama yine de okurları etkileyen sade bir hikayesi var.

Gündüzsefası kitabında yine iki zaman diliminde iki farklı hikaye anlatılıyor. İkisinin de ortak yanı aynı yerde geçmeleri.

Hikayenin geçmiş zaman kısmında Penny adında genç ve güzel bir ev hanımı var. Çok ünlü bir ressam ile evlidir ve kocası ondan daha çok işi ile zaman geçirmektedir. Penny’de göl evi olarak sayılan tekneden evinde genelde yemek yaparak zaman geçirmektedir. En iyi dostu sorunlu bir anne ve babası olan ufak Jimmy’dir. Bir de işi tekne yapmak olan Collins ona karşı ilgi duymaktadır fakat Penny evine sadık bir kadındır. Zamanla kocası onunla daha az ilgilenmesi sonrası Collins’e karşı ilgi duymaya başlar. Son olarak çok istediği Frank Sinatra konserine de iş bahanesi ile kocası tarafından götürülmeyince Collins ile romantik bir gece geçirir. O zaman kararını vermiştir. Collins ile onun yeni yaptığı Catalina teknesi ile kaçacaklar ve tüm dünyayı dolaşacaklardır. Fakat o gün geldiğinde Penny’yi bir sürpriz beklemektedir.

Hikayenin gelecek zaman kısmında ise Ada karakterini tanıyoruz. Ada New York’da çalışan çok ünlü bir gazetecidir. Uzun zaman önce evlenmiş ve bir de çocuğu vardır. Fakat tam bir iş koliktir ve bu yüzden kocası ve oğluna fazla zaman ayıramaz. Yine bir iş gezisi sırasında işini yaparken bir kaza olur ve hem kocasını hem de oğlunu gözünün önünde kaybeder. Ölümün üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Ada bunu atlatamaz ve son olarak doktorunun tavsiyesi üzerine New York’u terk eder ve Seatle’da tekneden oluşan bir göz evi kiralar. İlk başlarda herkes ona karşı çok sıcaktır. Uzun zamandır birlikte yaşayan komşuları ona sıcak davranırlar. Özellikle uzun süredir burada yaşayan Jimmy ve fotoğrafçılık yapan Alex.

Ada şans eseri yıllar önce kendisinin yaşadığı evde yaşayan Penny adındaki genç bir kadının bir gece ansızın ortadan kaybolduğunu öğrenir. O zamanlar küçük bir çocuk olan Jimmy dahil hiç kimse bu olay hakkında konuşmak istemez. Dahası tüm Tekneler Caddesi yaşayanları olayı kapatabilmek için büyük çaba sarf etmiştir. Ada kendi teknesinde Penny’ye ait bir eski bir sandık bulunca merakı daha fazla artar. Gazetecilik duyguları ile Ada Alex’in de yardımı ile olayı araştırmaya başlar. İşin derinliklerine indikçe Tekneler Caddesi’nin göründüğü kadar huzurlu bir yer olmadığı ortaya çıkmaya başlar.
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Merhaba Temmuz ayını küçük presle açıp Sarah jıo la kapamış bulunmaktayım..
Ağzım beş karış bitirdiğim bir Sarah kitabı daha. Bu kitapta beni seattle ye 1959 yılına götürüp oradaki yüzen evlerde tekneler caddesinde bıraktı. Ama tekerlekler caddesi sakinlerinin çok büyük bir sırları vardı. Öyle ki bütün cadde o gece hakkında konuşmamak üzere yemin etmişti..
Belki de tesadüfler diye adlandırdığımız küçük olgular bizim kadar ağzımızın birer parçasıdır..
Ada ve Penny iki genç kadının hayatı gündüzsefalarıyla beraber bir iskelenin altında hayata tutunmuştu.

Ada: harikulade bir evliliği olan dergide çalışan mutlu bir kadındır. Kocası James le tanışması koca bir tesadüftü. Bir restorantta erkek arkadaşının ona evlenme teklifi edeceğini umarken erkek arkadaşı tarafından terk edildi ve James 'le tanışıp evlendiler. Bilirsiniz sonu kötü olan şeyler beraberinde güzel şeyleri getirir. Ve dünyalar tatlısı bir kızları oldu. Fakat bir gün iş için gittikleri bir şelalede patronunu baskısıyla eşi ve kızını da yanına alarak fotoğraf çekmeye gitti. Ve onları orada ölümün ayıracağını bilmeden son kez birbirlerine gülümsediler.
Ada, yaşadığı tramvayı daha fazla kaldıramayacağını düşündüğü için New Yorktan kaçarak yüzen evlerden birini kiraladı. Ama tesadüfler yada kader onu penny'in sırlarla dolu evine ve mahallesine attı. Ada acılarının yükünü burada hafifletti ve Penny'in sırrını ortaya çıkarıp mükemmel bir adamla da burada tanıştı, Alex. Tabiki bilinmezdiki Alex o sırların baş kahramanlarının kanından olsun..
Sarah jıo beni gene şaşırtmadı sonunda göz yaşlarımı her ne kadar tutmak istesem de tutamadım. Bu kadının kalemine aşığım geçmişle günümüz arasındaki bağlantıyı okadar güzel ayırıyor ki bir asırdan bir asıra anladığınızı anlamıyorsunuz bile..

"Acı ne kadar derinde olsa da zamanla tüm çiçekler güneşe döner yüzünü.."
Yüzünüzü güneşten hiç çevirmemeniz dileğiyle.. Bol kitaplı günler
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Dilara Okut

Dilara Okut

@dilaraokut53

http://kahvedamlasi.blogspot.com.tr/2015/03/gunduz-sefas-sarah-jio-yorum.html


Sarah Jio'nun Gündüz Sefası bitirmiş bulunmaktayım.
Şöyle başlayayım;kitabın kapağını çok beğendim hatta bayıldım.Zaten mor en sevdiğim renk :)
Fakat kitabın konusuna gelince beni o kadar etkilemedi.Yazarın nerde o yazdığı ''Mart Menekşeleri'' nerde ''Gündüz Sefası''.
Bence yazar artık yazı şeklini ve konu işleyişini değiştirsin.Özellikle son iki kitabında bunu daha da çok hissettim.Giriş,gelişme güzel fakat sonuç hüsran oldu benim için.


Konusuna gelince;Ada Santorini, New York'ta bir derginin editörlüğünü yapan başarılı bir kadındır. Ama geride bırakmaya çalıştığı acısı ve anıları ona eziyet etmektedir. Psikoloğunun tavsiyesi üzerine Seattle'da bir yüzen ev kiralar ve hayatı için önemli bir adım atar. Yüzen eve adımını attığı andan itibaren değişim onun için yavaş yavaş ve farkında olmadan başlar. Yüzen evle birlikte hem yeni bir hayata hem de daha önce bu evde yaşayan Penny'nin gizemli hayatına dair yolculuğu başlar.
Penny, 1959 yılında evlenerek ressam olan eşinin isteği üzerine bir yüzen evde yaşamaya başlamıştır. Zamanla hem yüzen eve hem de komşularına özellikle küçük Jimmy'le arkadaşlığına alışmaya başlar. Ama tam olarak mutlu değildir. Mutsuz olarak dibe vurduğu bir dönemde hayatı tamamen değişir ve bu değişim yıllar sonra evini kiralayan Ada'nın gizemini ortaya çıkarmasına kadar sürer.

Yazar,sanırım ''Sevginin Bağladıkları'' adlı filmden çok etkilenmiş; çünkü fazlasıyla o filmi andıran bölümler okudum.Ve diğer okuduğumuz kitaplarında olduğu gibi geçmiş,günümüz arasında gidip geldik ve gerçekten sıkıldım.

Sarah Jio,bu kitapta üzgünüm ama kalitesini gözümde çok düşürdü. Kolay kolay tekrar okuyacağımı sanmıyorum.
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Kitabı bir günde okudum, akıcı sürükleyici ve etkileyici bir yazım stili var. Sarah Jio duygularını güzel yansıtıyor ama.... Bana göre eksiklikler var. Öncelikle kısır döngü şeklinde "başımı olumlu anlamda salladım." cümlesinin her iki sayfada bir karşıma çıkması, ve bu hatanın okuduğum iki kitapta da yapılması, beni rahatsız etti. Okurları fark etmemiş olabilirler, ama 3 günde yazarın iki farklı kitabını okuyunca fark etmemek imkansız.

Kitaba gelince hikaye ilginç, tarzı yine aynı, geçmiş-günümüz ekseninde kurulanan olay akışı, geçmişinde acılar yaşayan bir kadın ve kadının yenilenme arayışı ile taşındığı göl evi, bulduğu eski bir sandıktan etkilenerek, geçmişin sırlarını aralama çabası, buraya kadar her şey normal, tanıdık Sarah Jio fakat bu kitapta maalesef sonu başarısızdı, kurgu zayıftı, gerçeği yansıtmıyor ve şans sınırlarını zorluyordu. Spoiler vermemek adına susuyorum, ama kitap beni tatmin etmedi.
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
deniz nill

deniz nill

@denizinci

Gündüzsefası, öylesine yakışmış ki bu isim kitaba.. Daha iyisi olamazdı sanırım. Kimi zaman sizi ağlatan, duygulandıran, gülümseten, yüreğinizi kıpır kıpır eden bir serüvendi gündüzsefası.. Aşkın, sevginin en deli dolu halleri, ruhunuzu okşayacak sıcacık bir hikaye. Sayfaları çevirirken kimi zaman kendimi orada gibi hissetsem de bazen de kızdığım oluyordu karakterlere... Her şey insanın içindeki umuda bağlıdır, umut yoksa hayat yoktur.. Gündüzsefası nasıl ki her şeye inat yaşamayı beceriyorsa biz de yaşamalı imkansız görünse de umudun her kapıyı açacağına inanmalıyız.. Gizem, merak, trajedi, mutluluk, aşşk kısacası hayatın içinden bizden biri o... Elinizden bırakamayacağınız bir kitap arıyorsanız bu kitap tam size göre, her kitap kurdunun okuması gereken bir kitap..
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Gülce

Gülce

@gulce32

Sarah Jio nun 2 kitabı dışında tüm kitaplarını okudum ve tereddüt etmeden okuduğum en güzel Sarah Jio kitabıydı diyebilirim. Kitabın repliklerinden tutun karakterlerin kişiliklerine kadar her şey mükemmeldi. Beğenmediğim bir tek yanı bile olmadı ki soluksuz okudum. Cümleler gerçekten aşkla yazılmış. Bu sanırım Sarah Jio nun işini ne kadar sevdiğini ve benimsediğini gösteriyor. Kurulan cümleler sizin kendi hayatınızı da düşünmenize neden oluyor. Ve bir geçmiş bir günümüz şeklinde gittiğinden elinizden bırakamıyorsunuz. Hafızanız canlı kalıyor. Sarah Jio hiç okumdayısanız eğer ya da bu kitabını okumadıysanız mutlaka okumanız gerek. Hikayenin kurgusal gerçekliğine kapılıp onlarla beraber yaşamanız lazım. İyi okumalar :)))
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Gündüzsefası - S41

'' Televizyonda senin kadar iyi değildi ,''dedi Joanie. '' Çok fazla 'şey' diyordu.''
Eduşka tarafından eklenmiştir.
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Bir yerden başka bir yere giderek kendinden kaçamazsın.
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Düşüncelerini kontrol etme, derdi. Bırak aklına gelsinler. Ben de canımı acıtmalarına rağmen öyle yaptım
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Gülizar Çalık

Gülizar Çalık

@gulizarcalik

"Acılarından kaçıyor musun,Ada?"
Bunu soracağını biliyordum.
"Belki" dedim dürüstçe, yanağımdan süzülen bir gözyaşını silerek.
"Gerçekten tek bildiğim,artık acı çekmek istemediğim."
Başımı iki yana salladım.
"Sadece artık acı çekmek istemiyorum."
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Yağmur için ne derler bilirsin, diyerek gülümsedi Dr. Evinson. Tanrı'nın gözyaşları
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Acı ne kadar derinde olsa da zamanla tüm çiçekler güneşe döner yüzünü.
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
50
KİTAP
Babil.com Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden babil.com'un en çok satan kitaplarının sıralandığı güncel listedir. ...
5
KİTAP
Arkadya Yayınları'nın En İyi Kitapları
Arkadya Yayınları'ndan çıkan en beğendiğimiz ve herkes okumalı dediğimiz kitapları bu listede paylaşalım. Lütfen farklı yayın...
10
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sarah Jio Kitapları
Kitaplarının çoğu New York Times bestseller listesine giren, ülkemizde de gençler tarafından epey sevilen, ABD'li gazeteci, y...
Betül Berber

Betül Berber

@betusberber

 paylaşım fotoğrafı
Acı ne kadar derinde olsa da zamanla tüm çiçekler güneşe döner yüzünü… Kalbin anahtarıdır gündüzsefası....
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
yeni.BAŞTAN

yeni.BAŞTAN

@yenibastan

 paylaşım fotoğrafı
Yüzen evlerde yaşam Harika olsa gerek ... bi an hayal etmedim değil ... Acı ne kadar ağır olsa da zamnla tüm çiçekler güneşe döner yüzünü ☺️
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Hannidex

Hannidex

@sinem1408

 paylaşım fotoğrafı
Yorucu bir sınav haftasından sonra tek iyi gelebilecek şey :)
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
26 beğeni · 2 yorum beğen ikon
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
Bende son zamanlarda en çok Sarah Jio okuyorum. Şuan Son Kamelya ile 4.kitabını okumaktayım.
17.11.17 beğen cevap
Hannidex (@sinem1408)
Ben yeni yeni Sarah Jio okumaya başladım.Gercekten etkileyici bir yazar :)
17.11.17 beğen cevap
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc

Kına ve Kitap paylaşım fotoğrafı
Kına ve Kitap
Kınamı yaptım bugün, kurumayı beklerken kitap okuyayım dedim.
Aklım kitapta kalmıyor, ne okuduğumu bilemiyorum çünkü gözüm kınaya takılıyor ?
ataç ikon Gündüzsefası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğeni · 7 yorum beğen ikon
SEYİT CNL (@bookwormm)
Woww çok güzel olmuşşş yakışmış ellerine?
11.08.17 beğen 1 cevap
Semih Güler (@himesrelugse)
Harika olmuş çok güzel duruyor ?
11.08.17 beğen 1 cevap
AFD (@afd)
Kitap kisvesi altında el sergisi. Neokur seni kınadı.
11.08.17 beğen 4 cevap