up
ara

Ruhun Kuytusunda

Ruhun Kuytusunda Konusu ve Özeti

Ruhun Kuytusunda
Zor Bir Hayatın Hikayesi kitabının da yazarı Aharon Appelfeld tarafından kaleme alınan Ruhun Kuytusunda kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753429757 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ruhun Kuytusunda isimli kitap 168 sayfadan oluşuyor. Ruhun Kuytusunda kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753429757
Sayfa: 168 sayfa
Doğu Avrupa'da ücra bir dağ tepesinde yıllar yılı amcalarının yaptığı işi devralıp Yahudi şehitliğinin bekçiliğini üstlenen biri kız biri erkek iki kardeşin, Amalia ve Gad'ın hikâyesini anlatıyor Ruhun Kuytusunda. Sonu gelmeyen kar fırtınalarıyla geçen uzun kış mevsimleri onları aşağıdaki dünyadan, ait oldukları toplumdan ve geleneklerinden koparır; bu kopma iki kardeşin başlangıçta sağlam olan iradelerini ve inançlarını zayıflatır. Yalnızlık ve birbirlerine duydukları sevginin ağabey-kardeş sevgisini aşarak arzuya dönüşmesi, onları utanç, pişmanlık ve korkuyla örülü bir yola sürükler. Aşağıdaki dünyayı kasıp kavuran salgın ve felaketlerden uzak bir sığınak olan evleri zamanla Gad ve Amalia'nın kendi vicdanlarıyla boğuştukları bir hapishaneye dönüşür. Karakterlerin iç dünyasının ve hapsoldukları çıkmazın geçmişe ait fragmanlar ve şimdiki zamandan sahnelerle parça parça, bir yapboz gibi örüldüğü bu roman, insan ruhundaki derin ikilemleri yalın ve etkileyici bir dille ortaya koyuyor.
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

zor bir kitap
İnce olmasından dolayı kolaycacık okunup bitecek gibi görünse de, yaşanılan olayın ve mekanın kasveti kitabın her sayfasına sindiğinden ve olay iki kardeş arasında geçtiğinden zor okunan bir kitap. Bir bölüm bittiğinde diğer bölümde acaba ne olacak diye merak ettirmediğinden elinize alıp okuması biraz zor oluyor. İnsanın ilkel dürtülerinin aslında tüm öğretilerden ve dini inançlardan bile daha keskin bir baskınlıkta olduğunu anlatan, insan ruhunun karanlık noktalarına temas eden bir kitap. Yalın bir dili olmasına rağmen hiç de akıcı olmayan bir kitap çünkü yazarın iyi bir şekilde çizdiği o kasvetin ve karanlığın yoğunluğu kitapla birlikte size de bulaşıyor.
ataç ikon Ruhun Kuytusunda
kitaba 6 verdi
0 yorum
Elif

Elif

@Furby - Ankara

Gerçekten okurken çok sıkıldım.Her sayfayı çevirişimde bitsin artık, bir olay görsek bari modundaydım.Neden okuduğumu da bilmiyorum.Bitti gitti, üzülerek söylüyorum ki zaman kaybıydı.
ataç ikon Ruhun Kuytusunda
kitaba 4 verdi
1 yorum
buket moralar (@buketmoralar)
İlk okumaya başladığımda mutlaka bir yerde açılacaktır diye düşünmeme rağmen kitap hiç akmadı. Kitabın neden yazıldığı ile ilgili sorulara bir türlü cevap bulamadım. Kitapta işlenen ensest ilişkinin temelinde yatan psikolojik durumlara dikkat çekmek istediyse de bu konuyada yeterince değinmediğini düşünüyorum. Yahudilerin o dönemde yaşadıklarına değinmesi de yetersiz kalmış. Ki dini olarak Yahudilerin belli başlı kurallarına hakim olamadığım için bazı durumlar benim için havada kaldı. Dilinin sadeliği kitabı rahat okutsa da konu ve kurgu itibariyle vasat buldum malesef.
18.05.15 beğen cevap

Ruhun Kuytusunda - S41

"Neyi kastettiğini anlamadım."
"Yüzlerinde bir ışık oluyor. Yüzlerindeki ışığı görmedin mi?"
Ama daha sonra Gad çok sinirlendi çünkü Amalia'nın gözleri kırmızı, saçları darmadağındı ve köpeklere tam bir kendini bırakmışlıkla sarılıyordu. Yahudi kanunlarına göre hayvanlarla yatan biri hemen idam edilirdi. Sadece insanları sevmeye izin var, diye bağırmak istedi.
buket moralar tarafından eklenmiştir.