up
ara

Ali'm

Bir Türk Masalı -2 -

Ali'm Konusu ve Özeti

Ali'm
Ali'm kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Müptela Yayınları
ISBN: 9786059021111
Sayfa: 536 sayfa Basım Tarihi: 2013
"Biliyordum, onu gördüğümde yine bütün kalkanlarım bedenimi saracak ve âşık ruhumu saklayacaktım. Artık hiç değilse kendime dürüst olma vaktiydi. Aslı ruhuma işlemişti işlemesine de ben bunu istiyor muydum? Hoş aklıma, ruhuma girerken bana sorduğu yoktu ama korkuyordum. Hiçbir şeyden korkmadığım kadar korkuyordum."

Ali Aral, nam-ı diğer Ali'm.. Karanlık ve acımasız bir hayatı seçmek zorunda kalan, korkularını ve pişmanlıklarını kör bir cesaretin arkasına saklayan bir adam… Ali'm, yetimliğinin acısını; Duygu'ya can, Bekir'e kan, Sado'ya yıkılmayan duvar olarak unutmuştu. Hercai arzuların efendisiyken, bir gün hayatına gökten zembille inen Aslı'yla tanıştığında hayatındaki en büyük eksikliğin ne olduğunu anladı: Aşk... Fakat hayatındaki eksik şeyi yerine koymak sandığı kadar kolay olmayacaktı.

Ali'm, Aslı için yanmayı ve yakmayı öğrenebilecek miydi? Öksüz ruhuna, kana bulanmış geçmişine aşkı anlatabilecek miydi? Ondan kaçan kadını, onu kendinden bile çok seveceğine inandırabilecek miydi?

Hercai arzuların ebedi aşka dönüştüğü Bir Türk Masalı daha...
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Ali'm i bitirmiş bulunmaktayım, itiraf etmem gerekirse ilk kitaptan bir tık aşağıdaydı, bu kitapta bambaşka bir Ali ile karşılaştım, adamın içinden bildiğin Hulk çıktı : ) kitap boyunca Ali'nin kaç yüzünü gördüm sayamadım, dengesiz,öküz,esprili,sadist, adam resmen kafamı çorbaya çevirdi :)

Serinin bu ikinci kitabında Ali'm in hikayesini okuyoruz, onun geçmişine doğru bir yolculuk yapıyoruz, henüz on yaşında iken babasını kaybettiği zamanlara dönüyor, acısına ortak oluyoruz, annesi ile birlikte para kazanmaya çalıştığı balık tezgahının kokusunu alıyoruz, ve her şeyi değiştiren o ana tanık oluyoruz, annesini rahatsız eden, ekmeğine mani olan o pislik herifi, balık tezgahına yatırıp doğradığı o andan itibaren, Ali'm artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bir hayata adım atıyor..

Her şerde bir hayır var dedikleri bu olsa gerek diyorum, zira gittiği ıslahevinde Sedat'la tanışması, belkide hayatın Ali'ye bir şans verme şekliydi, Sedat onun kurtuluşu oldu, sonra Bekir girdi hayatlarına ve ardından Duygu, gittikçe büyüyen, birbirlerine hayatlarını emanet edecek kadar değer veren kardeşlere, koca bir aileye sahip oldu Ali'm ..

Bu kitapta tüm aile yine bir aradaydı, hiç birinden mahrum kalmıyoruz,olaylar birbirini kovalıyor, kafaya sıkmalar, adam dövmeler, son hız, ayrıca kalabalık ev ahalisine yeni katılanlar var ki, bunlardan biri Alim'in geçmişinde bıraktığı en büyük acısı , onun eksik yanı ..

Aslı, Alim'in başının belası,ilk kitapta harem de başlayıp Duygu'nun evinde son bulan gürültülü bir tanışmaları olmuştu,kızın ilk zamanlardaki tavırlarına ifrit oldum desem yeridir, kaba, ağzı bozuk , şımarık, dengesiz bir kızdı, babası istanbul'un önde gelen yeraltı adamlarından Arnavut Ethem olunca, zor bir hayatı olmuş orası belli, annesinin trajik ölümü de üstüne tuz biber ekmiş, ama okuyunca bu dengesizliğinin nedenlerinin, sadece şımarıklıktan kaynaklandığına emin oldum :)

İkilinin oldukça dengesiz bir ilişkisi var,zorunlu bir evlilik yaptılar, kız kaşındıkça Ali hırpaladı, hırpaladıkça sevdi, sevdikçe dengesizleşti, dengesizleştikçe iyice hırçınlaştı,Aslı adamı manyak ettikten sonra az biraz durulmaya başladı,ama kızdaki dengesizlikte aynen baki,aşık oldu kocasına, bu kez o yaklaştıkça Ali'm onu itti, sevdiğini bir türlü gösteremeyince, ve üstüne kızın beklediği o iki kelime de ağzından çıkmayınca, olaylar iyice şirazesinden çıktı, Ali'm de ne yapsın çareyi kafaya sıkmakta, kemik kırmakta buldu, bir yandan kırdığı kemiklerin sesiyle rahatlarken, aynı anda iç sesiyle yaptığı esprilere gülmesi, benim de akıl sağlığımı bozdu :)

Kitapta, Levent karakterini de çok sevdim, Ali'm le birbirlerinin dilinden çok iyi anlıyorlar, onların sahneleri çok ama çok eğlenceliydi :)

Serinin son kitabı Bekir'i çok merak ediyorum, umarım okumak kısmet olur :)
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum
Ah Ali'm yaaa !
Yazarin ilk Kitabi olan #Duygu'dan sonra Ben Ali'm asik olmustum ki Ali'm okumak cok uzun surdu ama sonunda tek bir nefesle okudum bittirdim.

Hikayeyi siz zaten Duygu kitabindan biliryorsunuz. Bu kitapta fark bagzi olaylar ve Ali'm ile Aslıyi anlatir.
En guzel yaniysa Ali'im agzindan anlatilmasiydi.

"Onun yasadigi ask, kadinlarin ilgisine siginmak,kokusunda rahatlayip,bedenlerinde var olmakti sadece... Anlikta olsa sevilmeyi seviyordu hepsi bu! Guvensiz sevgisiz bir o kadar duygusuzdu... o Al nam-ı diyar Ali'm bir o kadar uslanmaz..."

Ah Ali'm Ah...
Okadar cok kahkaha attim ki okurken... Ama bir okadarda gozlerimin doldugu ve gorusumun bulaniklastigi yerler olsu.
Yine duygusala bagladim isi okurken ya pes bana !

"Yeterli degil bu iki kelime! Seni kendimden, aldigim nefesten, yasadigim bu lanet hayattan bile cok seviyorken o iki kelime tasiyamiyor bizi."

Ah bu adami bana verin ben seveyim ya. Neyse toparlayalim lafi uzatmaya gerek yok cogunuz zaten.okudu cogunuz onu taniyorsunuz bu adam yuzunden.birgun oglum olursa.adi kesinlikle Ali'm olucak okadar !

"Duygu merhametim, Annem vicdanim, Asli askimdi..."
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum
Seda İpek A

Seda İpek A

@bibakbenmiyim

bu kadının en çok sevdiğim öyküsü hep Duygu olarak kalacak sanırım. yazar baştan beri Alim'i yazmak istemiyordu, okuyucular sağolsun(!) başladı bu kitaba. ve sanki bir zoraki yazım hissettim ben ya da ne bilim sevemedim işte Duygu kadar. zaten öküz Ali sinir etti beni ya. şahsen Aslı'nın da daha çok çektirmesini beklerdim. kitap olmadan önce de okumuştum fazla bir değişiklik yapmamış ama kurguyu tam oturtmuş. keşke sonu da şak diye bitmeseydi ne bileyim bir 50 100 sayfa daha yazabilir biraz daha anlatabilirdi. onun dışında diyaloglar süperdi özellikle Ali-Levent arasında. bence artık yazar Duygu ve develeri defterini kapatsa ve yeni güzel Türk masalları yazsa hayır demem :) kısacası hiç başlamamış olanlara öncelikle Duygu, sonra Alim'i tavsiye ederim.
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
2 yorum
Zahide Turhan (@fistklitombi)
bu tavsiyeni iyi oldu kitaba başlamadan önce okuduğum ,ikisi de evde bekliyor.seni dinleyerek önce Duygu sonra Alim'i okuyacağım.
01.12.14 beğen cevap
Seda İpek A (@bibakbenmiyim)
Evet öyle yapın zaten Duygu ilk kitap :)

Iyi okumalar ;)
01.12.14 beğen cevap
Sümeyye Karaköse

Sümeyye Karaköse

@sumeyyekarakose

Hikayeyi anlatanın bir erkek karakter olması başlarda beni biraz bocalasa da aslında erkek ağzından anlatılışı ve karakterin mizaç anlayışının bulunması kitaba zevk veriyor. Okurken gülmekten kendimi alamıyor, çevremdekilerin beni deli gözüyle süzmelerine neden oluyordum. Tek kelimeyle harikaydı. Olaylar fazla abartıya kaçılmamış ve kitabın ana karakterlerinin ''kabadayı'' olmaları ayrı bir eğlence. Tavsiye edilenler arasında. Eğlenceli vakitler geçireceğinize emin olabilirsiniz. İYİ OKUMALAR :))
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Evet gecenin dördünde son 330 sayfa bitiverdi..
Bakmayın öyle şaşkın gözlerle,elimdeki Alimdi..
Çok kızdım ben bu çocuğa, ne gururmuş arkadaş!
Hikayeyi bıkmadan bir de Alim in ağzından dinledim..
Okuyan o benim Alim diyordu da inanmıyordum..
Herkes kendisini bu ailenin bir parçası görmekte sonuna kadar haklı...
Bekir i de Sado yu da okumak için sabırsızlanıyorum..
Seriyi bitirmem ay sonunu bulmaz haberiniz ola.
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum

Ali'm - S41

"Yok, insan sevdiğine bunu yapmaz, başka bir şey var..." diye söylene söylene mutfağa geçti. Susmaz bizim Çirkin, mutfakta Bekir'e ağzına ne geliyorsa saydırdı. Hırsını alamadı belli çünkü... "Bekir çek ellerini tepsinin içinden!" diye kükrediğinde Bekir mutfaktan kaçıyordu.
Ebrar Şeyban tarafından eklenmiştir.
Ebrar Şeyban

Ebrar Şeyban

@ebrarseyban

Gülüşünde yer gök silindi. Neredeyse onu gönderdiğime pişman olacak bir gülüştü bu. Evet emindim. Şu Eros dedikleri aşk tanrısı beni tam kıçımdan vurmuştu.
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum
Seda İpek A

Seda İpek A

@bibakbenmiyim

"Tabii git, hiç deme bu adam yalnız kalacak diye..."
"Levent, harbi bana aşık olduğundan şüphe etmeye başladım."
"Ne aşkı? Benimki yalnızlık."
"Gel koynumda uyu o zaman Küçük Emrah!"
"Yok lan ezersin sen beni..."
"Ha yani ezmem dersem geleceksin"
"Düşünürüm bebişim!"
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum
Ebrar Şeyban

Ebrar Şeyban

@ebrarseyban

O cennetin suyuydu ben yanlışlıkla cennete düşmüş yanmaktan susamış günahkar...
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Aslı"
"Immm" o nasıl bir inlemektir. İçim sızladı. Yahu bu kız benim yüzümden ne çekti be!. Kapıyı açıp "Aslı kay kenara" dedim. Uyumaması için bir bahaneydi.
"Ya öne geçsene rahatımı bozdun" dediğinde içim rahatladı. İyiydi, çünkü sesi gayet gür çıkıyordu.
"Gel" dedim ve onu kaldırıp kolumun altına aldım. Ters ters bana baktı ama bir sokuldu bana ki içim eridi. Allah'ım benim içime ne oluyordu lan! Eriyor, sızlıyor, titriyor... Lan Eros seni bir bulayım, kendime aşık etmezsem tükür yüzüme.:)))
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Ben ki hiç ağlamaz Ali! Ben ki kırılan kemik sesinden zevk alan Ali! Ben ki bütün derdini içine gömüp gülüşlere saklanan Ali! Ben ki sevmeyi beceremediği için ömrüm dediği kadını özgür bırakan Ali gözündeki yaşları tutmakta zorlanıyordu."
ataç ikon Ali'm
7.7 (41 oy)
0 yorum