up
ara

Deliliğe Övgü

Deliliğe Övgü Konusu ve Özeti

Deliliğe Övgü
The Paraise of Folly kitabının da yazarı Desiderius Erasmus tarafından kaleme alınan Deliliğe Övgü kitabı Felsefe, Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. Alfa Basım Yayım Dağıtım yayınevinden 0 yılında 9786051069159 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Deliliğe Övgü isimli kitap 275 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Çiğdem Dürüşken çevirmiştir. Kitap Beğenmediğim, sevemediğim kötü kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Deliliğe Övgü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Çiğdem Dürüşken
Yayınevi: Alfa Basım Yayım Dağıtım
ISBN: 9786051069159
Sayfa: 275 sayfa
Erasmus 1536 yılında Basel kentinde hayata veda ettiğinde, arkasında bıraktığı yığınla eser arasında Deliliğe Övgü kendisine sonsuzluk bahşeden en önemli eseri olur. Çünkü bu eser ölümünden sonra Fransızca, Almanca, İtalyanca başta olmak üzere pek çok dile çevrilir. Zaman zaman Erasmus'un yaptığı şakaları kaldıramayan bazı ilahiyatçılar yasaklatsa da Deliliğe Övgü yüzyıllar boyunca halk tarafından çok okunur ve sevilir.Çünkü Erasmus'un Deliliği, yani Stultitia'sı bir tanrıçadır, hem de lütfuna ereni dipsiz kuyuların karanlığından güneş ışığına çekip çıkaran ve yaşamı zevklere boğan bir tanrıça, yani bir kadın. Giyinişi, düşüncesi, davranışı ve yaşam şekliyle Minerva'nın, yani Bilgelik tanrıçasının tam zıddıdır.Erasmus, Stultitia ile Minerva arasında retoriksel sanatların yardımıyla öyle içinden çıkılmaz bir labirent örer ki, okuyucu deliliğin mi bilgelik, yoksa bilgeliğin mi delilik olduğunu bazen karıştırır. Erasmus deliliği önce överek yerer, sonra da yererek över. Çünkü Erasmus'un yerdiği sıradan delilik, yani insana göre deliliktir; övdüğü ise kutlu delilik, yani Tanrı katında kutsal olan deliliktir. Kutlu delilik özünde hakiki bir bilgelik içerir.
Deliliğe Övgü kitabı Beğenilmeyen kitaplar listesinde yer almaktadır.

Eski Yunan ve Roma kültürünün canlandırıldığı Rönesans'ın en önemli savunucusu, Hümanizmin Batı Avrupa'daki en büyük temsilcisi olan Erasmus, aynı zamanda Reform'a giden kapıyı aralayarak günümüz Avrupası'nın şekillenmesine yardım eden ve kültür hayatına etki eden isimlerden biridir.

"Deliliğe Övgü" ise onun, fikirlerini cesurca dile getirdiği en önemli ve en popüler eserleridir.
1509'da kaleme alınan eser ilk kez 1511'de Paris'te basılmış, ilerleyen yıllarda çok sayıda Avrupa diline tercüme edilerek defalarca tekrar baskıları yapılmıştır. Ancak bu sakıncalı eser 1527 yılında Paris'te, daha sonra Milano, Venedik, İspanya ve Portekiz'de yasaklanmıştır.
Çağının tüm nüfuzlu kişilerinin onunla tanışmak, onun desteğini almak için yarıştığı Erasmus " Deliliğe Övgü" ile engin bilgisini, zekasını, gözlem ve kurgu yeteneğini ortaya çıkarmış, eser Avrupa'da büyük ses getirmiştir.

… İşte ben (Delilik), insanların kendilerini boğdukları bütün dertleri birbirlerinden ayırarak hafifletmesini bilirim; ölümlülere dağıttığım cehalet ve gafletle onlara bazen daha mutlu bir talihin tatlı ümidini yollar, bazen ayaklarına sevimli şehvetin bir günlük güllerini serperim; iyiliklerim onları cezbeder ve ecel perisi eğirecek ipliği kalmamış, hayat onları kendiliğinden terk etmiş gibi olunca bile hayat için en ufak bir nefret duymak şöyle dursun, onu bırakmaya yöneltmesi gereken sebepler ne kadar artarsa, onların da hayata bağlılıkları o kadar artar…
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Şu son dört günde, çılgınca ya da kötü sayılabilecek her ne yaptıysam bu, Erasmus'un, onun kitabının suçudur, diyerek kenara çekilmek istiyorum; fakat affedin, bu yalnızca her şeyi tersinden anlamak olur. (Yine de onu suçluyorum, zira "deliyim".)

Bir kitabı, kesinlikle farkında olmadan, okumam gereken en uygun zamanda okumak gibi Tanrı vergisi bir yeteneğim var. Oturup ona şükür mü etmeli yahut bu yazıyı yazmaya devam mı etmeli? Edelim etmesine ama, üslubuma takılmayın, takdir edersiniz ki tüm neşem bu kitaptan, bu kitabı okumuş olmaktan geliyor, normal şeyler yazamıyorum.

Kitabın hangi kısmına övgüler yağdırayım, bilemedim, ama önce Çiğdem Dürüşken'den başlamak istiyorum. İş Bankası Yayınları'nın birtakım çeviri kitaplarında payı olmasından tanıyorsunuzdur muhtemelen onu. Yapabileceğim en iyi şey, ona "delice" teşekkür etmek olur çünkü bir kitap ancak bu kadar güzel çevrilebilirdi! Ve elbette kitabın sunuşu, hazırlanışı, resimleri... Her şey harika olmuş!

Şimdi dönelim Erasmus'a... Yani şimdi ne denir ki? Birçok yerinde tam bir din kitabı gibi olmasına karşın, her yerinden ayrı bir güzellik çıkan bu kitabı yazarken eğlenmiş olsa gerek. Tabii bu kadar eğlenceden söz ediyor oluşum, Deliliğe Övgü'yü basitçe okunabilecek bir kitap olarak anlaşılır kılmasın. Hiç alakası yok; okudukça, okumaya ara verdiğiniz anlarda, bitirdikten sonra, öyle kaplayacak ki aklınızı, kendinizi durmadan sorgularken ve kitabın yeni bir anlamını keşfederken bulacaksınız. Elbette yüzünüzde hoş bir gülümsemeyle...

Tek sorunum, her zamanki gibi, üslup. Bazı noktalarda yine takılmadan edemedim, ne yazık ki. Ancak engel değil, delice okumalar!
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Deliliğe Övgü
Erasmus’un gerçekleri eğlenceli bir şekilde dile getirdiği ve arkadaşı Thomas More’a adadığı bir kitaptır.

Yazar, yaşamdaki her hazzın ve mutluluğun altında delilik olduğunu vurgulamış kitapta. Bilim ve sanatla ilgilenen insanların bekledikleri saygı ve şöhretin, emeklerinin karşılığı olduğuna inanmalarının altında, insanların kendilerine duydukları özsaygının altında, insanlar arasındaki ilişkilerin gerektirdiği hatırşinaslığın altında hep delilik olduğundan bahsetmiş. Çirkin bir insanın kendini güzel görmesinden, farklı milletlerin kendilerindeki bazı özellikleri nasıl ön plana çıkararak kendilerini üstün görmelerinden bahsederek özsaygıyı tanımlayan Yazar, özsaygının temelinde insanın kendine ait herşeyden memnun olmasının bulunduğunu özellikle belirtmiş.

Meslek gruplarının delilikle bağlantıları ele alınmış. Ayrıca kitabın yarısından sonra özellikle teoloji konusuna oldukça geniş yer verilmiş. Hristiyanlık dini ve papa, piskopos, kardinal gibi bu dine ait din adamlarının özellikleri, detaylı olarak ele alınmış.

Kitabın bana çok katkısı olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Mükemmeli arzulayan ve sürekli didinip duran insanlar için bence Deliliğe Övgü verimli bir kişisel gelişim kitabı. Bilgeliğin tam tersinin delilik olduğunu savunan ve aslında yaşayan tüm insanların bazı davranışlarıyla deli olduğunu örnekleriyle anlatan Yazar’ın bu kitabını herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba 9 verdi
8 beğen · 4 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
3 Gün de yazdığı kitaptır. Bir ay olsaydı kimbilir nasıl bir harika olurdu
30.04.18 beğen 1 cevap
onur  yücedağ

onur yücedağ

@onryucedag

beyaz zambaklar ülkesininde snelman'ın akademisyenleri eleştirdiği bölümde deliliğe övgüden bahsediyordu. bende kitabı alıp okumak istedim. deliliğe övgü , insanın yaşamın özün'e onu yakalamaya ve hissetmeye davet ediyor veya ben böyle bir çıkarımda bulunmak için kendimi kandırıyorum şuan bilemedim fakat kesin olan bir şey varsa oda erasmus'un bilim ve dinin tam ortasında olduğu yani materyalistlerin ruhlarını doyurmadığından sikeyet ederken , din adamlarınında bedenlerine eziyet çektirmelerini eleştiriyor. bu konuda din adamlarını daha şanslı buluyor ama yine de din bilimcileri de yermekten çekinmiyor. yazarın bu her iki kesime eleştirel bakısı her hangi bir ideolojiye hizmet etmemesi inandırıcılığını ve etkisini arttırmasına neden olmuş zira deliliğe övgü reform hareketleri gibi kitlesel bir kalkışmanın alt yapısını oluşturmuş parçalardan biri olarak gösterilmiş.

deliliğe övgü , içerdiği mitoloji kavramları sebebiyle biraz alt yapı istiyor. zaman zaman bir paragrafı dönüp dönüp okumanız gerekiyor buda yavaşlamanıza biraz dikkatinizin dağılmasına sebep oluyor bu yüzden okumam benim biraz uzun sürsede zihnimde farklı düşüncelere yer açtığının ve bana bir şeyler kattığını düşünüyorum.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Erasmus, Nietzsche veya Kafka kadar tanınmış bir düşünür değil kabul ediyorum. Kitabın başlarında çok sevdiğim Platon'a ve savunduğum bazı görüşlere karşı sözler sarf etse de aslında düşünüldüğünde gerçekten biraz düşünmekten, her şeyi kurcalamaktan uzak durmamız gerektiğini anlıyor insan. Kitapta kısaca "Cehalet mutluluktur." sözü hakim diyebilir. Dil gayet akıcı ve espriler le de ayrı bir tat gelmiş kitaba. Biraz deli olmamız gerektiği anlatıyor Erasmus. Tutkularımızın peşinden gitmemizi savunuyor. Çok fazla kafa yoran bir kitap değil çok fazla akıl oyunu veya sizi şaşırtacak altını çizeceğiniz kelimeler yok ama mutlu olmanızı bir nevi sağlayabileceğini düşünüyorum. Mutlaka okuyun diyemem ama okumanız size bir şey kaybettirmez :)
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Rönesans Edebiyatının önemli örneklerinden olan Erasmus'un "Deliliğe Övgü" isimli kitabı klasikler arasında önemli bir yere sahiptir. Kitap günümüzde de hala geçerliliğini koruyarak okunası cümlelerle doludur. Bunun yanında bilinmeyen kelimeler, yunan mitolojisinden isimler ve dipnotlar biraz sıkıcı olabiliyor. Ayrıca delilik her şeyde, her yerde olmalı aslında. İnsan ne kadar "deli" o kadar mutlu. İşin özü bu değil mi? Yine bir yerde okumuştum. Mükemmeliyetçiliğin bir hastalık olduğunu. O zaman; buyurun! -içinizdeki deli çocuğa biraz izin vermeye, deliliğe biraz övgüye-...İyi okumalar
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Deliliğe Övgü - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Acelly Can

Acelly Can

@acelly

Beni tanımlamak bana sınırlar çizmektir.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Delilik göklerde kabul görür, çünkü sadece onun kusurları affolunur, oysa bilgeye af yoktur; işte bu yüzden insanlar bile bile günah işleyip af dilemeye kalktıklarında deliliği bir bahane, bir hami gibi kullanırlar.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Fındık kadar yer kaplamayan insanları göklere yükseltmek, canavar ruhlu zalimleri resmi şölenlerle tanrılar katına yüceltmek büyük bir budalalıktır.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Tutkuların budalalığın demirbaşı olduğunu inkar eden hiçbir filozof yoktur. Nitekim bizzat onlardır bilgeyle budalayı şu şekilde birbirinden ayrı tutan; Birine akıl, öbürüne ise tutku yön verir.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bilgelik aklın kurallarına göre hareket etmektir ; öte yandan delilik ise tutkuların esiri olmaktır.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
28
KİTAP
Beğenmediğim, sevemediğim kötü kitaplar
Okurken bitse de kurtulsak dediğiniz, kendini tekrar eden, sürükleyici olmaktan uzak, sıkıcı kitaplar bu listede toplandı. Se...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
126
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
Soner Pehlivan

Soner Pehlivan

@sonerpehlivan

 paylaşım fotoğrafı
Yakışıklı ve yaşlı erkek 👴
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Peki, daha da zenginleşmek için dilenci gibi yaşamaya katlanana ne demeli ?
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Hakan (@hakani)
Oooo, Erasmus. Bu kitabın Osmanlı 'da ders kitabı olarak okutulduğunu biliyor muydunuz?
29.10.18 beğen cevap
ruken al (@rukenal)
Kitapta türkler için barbar deniliyordu halbuki 🙄
29.10.18 beğen 1 cevap
Nur üstün

Nur üstün

@nurustun627

 paylaşım fotoğrafı
Delirdim... #Deliliğeövgü
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Ölüyorum Haşmet! paylaşım fotoğrafı
Ölüyorum Haşmet!
Kirli ve iğrenç bir doğum, zahmetli ve elemli bir eğitim, çevresinde her şeyden gelecek tehlikelere maruz bir çocukluk, birçok inceleme ve çalışmalara boyun eğen bir gençlik, birçok katlanılmaz sakatlıklarla dolu bir ihtiyarlık, sonunda, gamlı ve acı bir zorunluluk: ölüm.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 2 yorum beğen ikon
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Bir baktım ki sensin şayet rol yapmıyorsan ..
29.04.18 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Deliliğiyle övünmeli insan ???
Dün başladım bu kitaba. Erasmus’un delilikle ilgili bağlantıları ilk okuduğumda ilginç gelmişti. Örneğin insanlar arasındaki iletişimin aslında bir delilik olduğunu vurgulamış sıklıkla. İnsanın kendinden memnun olmasının da bir tür delilik olduğundan bahsetmiş. Şu ana kadar okuduğum kısımdan bile kendi kendime birçok ders çıkardığımı anlatacağım olayı yaşadıktan sonra anladım.

Tatlı yapacaktım, evde eksik malzemeler olduğunu fark edip, alışverişe gittim. Geldikten sonra tatlıyı yapmaya başladım. Şekere sıra geldi. Kavanoza bir baktım ki şeker çok az kalmış, yani tatlı yapmam mümkün değil. Eşime gelirken şeker de almasını söyledim. Normalde daha önceden böyle durumlarda kendime çok kızardım. Tüm malzemeleri neden kontrol etmediğimi sorardım kendime. Bugün bir farklılık vardı, kendime kızmadım, hatta bol bol güldüm. Erasmus’un yaklaşık bir hafta gibi kısa bir sürede yazdığı “Deliliğe Övgü” kitabını okuyordum çünkü. “İnsanın her yaptığından memnun olmasından kendine hayran olmasından daha delice bir şey olur mu?” diyor Yazar. Çünkü bu gerçek bir delilik belki ama ben hala gülüyorum. ???
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon