up
ara

Marslı

Marslı Konusu ve Özeti

Marslı
Artemis kitabının da yazarı Andy Weir tarafından kaleme alınan Marslı kitabı Roman (Çeviri), Bilim Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. İthaki Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9786053753902 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Marslı isimli kitap 416 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Emre Aygün çevirmiştir. Kitap En Sürükleyici Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Marslı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Emre Aygün
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9786053753902
Sayfa: 416 sayfa Basım Tarihi: 2013
Goodreads okurlarına göre 2014'Ün En İyİ Bİlİmkurgu ROMANI! Altı gün önce, Mark Watney Mars'a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

"Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip."
-Hugh Howey, Wool serisinin yazarı-

"Sürükleyici… Defoe'nun Robinson Crusoe'su sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi."
-Larry Niven, Hugo, Nebula ve Locus ödüllü Halka Dünya romanının yazarı-

"Bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden."
-John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı-

"Andy Weir'in yazdığı Marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. Bu romanı -başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim- edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil."
-Dan Simmons, Hugo ödüllü Hyperion serisinin yazarı-

"Marslı aklımı başımdan aldı!"
-Ernest Cline, Başlat romanının yazarı-

"Aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı."
-Library Journal-

Marslı, 2015 yılında Ridley Scott tarafından sinemaya uyarlanmış, ve 2015'in en iyi bilimkurgu filmleri listesinde yer almıştır.
Misafir

Misafir

@misafir000

Sevdiğim tarzda bir kitap olmuş yani hem anın anlatımları muhteşem hem de konu... Bilim-kurguya tapacak derecede bağlılığım olmasa da sevdiğim bir tarzdır ve bence bu kitap da hakkında söylenilenleri fazlasıyla hak ediyor ki burada çevirmenlerin de hakkını yememek elzem zira çok samimi bir dil kullanmışlar sanki kitap yazarı yabancı değil de bizdenmiş havası uyandırıyor.

Anların anlatılışı dediğim gibi muhteşem, her anlatılan gözünüzün önünde canlanıyor ve olaylar da bi' hayli var yani ana boğulmamış kitap aynı şekilde olaylar fazlaca sayıda ve bu güzel bir karışım oluşturmuş. Çok fazla bilimsellik yahut terim içerdiği görüşüne katılmıyorum zira daha ne olacaktı ki bilim-kurgu sonuçta? Mars'ta aldatmadan mı bahsedecekti altı üstü iki hidrojenden bir patatesten bahsediyor ve bence o da gayet dozajında. Öyle ahım şahım bir fizik yahut kimya bilgisi gerektirmiyor zira ders kitabı değil yani herkes hidrojenin ne olduğunu ve g kuvvetinin ne olduğunu biliyordur diye tahmin ediyorum ve bundan da karmaşık olan bir şey göremedim.

Benden 5 yıldız değil de bir eksiğini almasının nedeni ise olayların acayip şekilde gelişip nihayetlenmesi. Yani bir patatesi anlatması sayfalar sürerken sonuca varılması 2 sayfada olup bitti ve bu biraz bende "Bu kadar mıydı ya?" havası bıraktı diyebilirim. Açıkçası sonlara doğru olandan birazcık daha ötesini beklemiyor değildim ve genel itibariyle de olayların çok hızlı gelişmesi sonucunda benden bir yıldız eksik aldı ki bu da kişisel bir görüştür ve kitabın eksik olduğu anlamına gelmez. Kitap gerçekten muhteşem ve emin olun kısa sürede bitirmeye can atacaksınız.
ataç ikon Marslı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Jane

Jane

@jane

Marslıyı yeni bitirdim ve taze taze yazmak istedim hakkındaki görüşlerimi öncelikle her ne kadar kitabın kapağına göre yargılanmaması görüşünü savunsam da Marslının kapak tasarımının beni kendisine çektiğini söylemem gerek . Ustaca tasarlanmış besbelli. Kitabı biraz okuduktan sonra yazarın gerçekten bu işi bilen biri olduğunu anlıyorsunuz zaten. Gerek zekice yaptığı kimya ve matematik hesapları gerek pratik zekası sanki gerçekten marsta vakit geçirmiş ve tecrübe kazanmış izlenimi veriyor. Bende bunu düşünerek kitaba küçük bir ara vererek yazarı araştırdım. Babası bir parçacık fizikçisi olan Andy Weir çocukluğunu Arthur C. Clarke ve Isaac Asimov gibi yazarların bilim kurgu klasiklerini okuyarak geçirmiş , 15 yaşında Sandia National Laboratories şirketinde bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başlamış zeki bir yazar. Kitaba dönecek olursam kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap olduğu kanaatindeyim. Özellikle bilime ilgisi olan ve hesaplamalardan hoşlanan kişiler için kısa sürede okunup bitecek bir kitap. Kitabın hiçbir yerinde bi durağanlaşma olmadı bana göre hareketli başladı hareketli devam etti. Özellikle ortalarından sonra bir an önce bitse de sonunda ne olduğunu öğrensem diye düşünmedim değil. Ama daha sonra bu kadar güzel giden bir kitabı bitirme üzüntüsü aklıma geldi ikileme sokan bir kitap Marslı. Cidden başarılı. Fragmanını izlediğim için rahatlıkla söyleyebilirim ki filminin de en az kitabı kadar iyi olacağını düşünüyorum. Tabi kitabı okumanın tadı bambaşka ama Matt Damon'ın usta oyunculuğuyla filmi de en az kitabı kadar ses getirecek gibi Marslının.
ataç ikon Marslı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Recep Çolak

Recep Çolak

@recepclk941 - İstanbul

Mevzuya çocukluğumdan hayallerimden başlamam lazım galiba yoksa bir şeyler yazamam…

Çocukluk hayallerimden biri astronot olmaktı her ne kadar etrafımdaki insanlar tarafından alay konusu olup, beni ciddiye almamalarına rağmen.O kadar çok meraklıydım ki dünya dışındaki evrene yıldızlar arasındaki dünyalara (tabi uzaylı merakım veya takıntım yoktu). Gel zaman git zaman bazı şeyleri öğrendikçe uzayın sonsuz boşluktan ibaret olduğu yaşam olmadığı gibi safsatalardan sonra uzayın derinliklerine olan merakım giderek körleşti. Ta ki bu seneye kadar bir filmle körüklenen merakım şu resimde görmüş olduğunuz kitapla iyice alevlendi. Gerçi yaz tatilinde birkaç belgeselden sonra iyice artmıştı bu kitap geldiğim son noktalardan biri…

Dünyaya benzer dünyalar bulunabilirmiş peh bulsak nasıl gidicez ki ? Demeyin öyle ben Ulaştırma Mühendisiyim bulurum belki Piri Reis Misali atlarım uzay gemime ver elini Andromeda :)

Neyse bu kadar hayalgücü yeter kitaba geçelim.Bir şeyleri özetlemek veya yazarı eleştirmek isterdim ama edebi yönü ağır basmıyor vede ilk kitabı olduğunu hesaba katarsak bence mükemmel iş çıkarmış. Oldukça sürükleyici (öyle ki kitabı bitirmeden şekerleme yapmadım). Bilimsel yöndende oldukça tutarlı anlicanız kafadan atmamış bilimsel hesapları vs. vs.

Spoiler (Yalnız kendi eliyle 2 Hidrojen 1 Oksijen al sana su demesi biraz ufaktan atmış gibi duruyor kolay mı la o kadar bu)

Neyse sözü fazla uzatmadan okunası Bilim-Kurgu Kitabı hele uzaya meraklı insanlar için aşırı tavsiye ederim. Sonrada gidip filmini izleyin pekiştirin derim…
ataç ikon Marslı
kitaba 10 verdi
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Bu kitabı bitirmem biraz zaman aldı.Kitapta çok fazla bilimsel ayrıntı var ve bu olay beni yer yer çok sıktı.125. ya da 128. sayfadan sonra kitap başka bir yöne kayıyor ve işte o zaman bir şeyler başlıyor.Dediğim gibi zaman zaman bu teknik terim fazlalığı beni sıksa da yazar,baş karakteri Mark 'ı öyle bir yaratmış ki bu adam şimdi ne yapacak,buradan nasıl kurtulacak merakla okuyorsunuz.Mark'ı çok seviyorsunuz çünkü muazzam bir espri anlayışı var.Mars'daki mottosu da ya öleceğim ya da bir şeyler yapacağım ki bunun da sonun da ölmek olsa bile savaşarak ölürüm...Kitabın son 50 sayfası ve özellikle son 20 sayfası çok heyecanlıydı.Resmen okurken ellerim terledi ne olacak duygusundan :)Ve sonunda gerçekten çok duygulandım.(Evet bir bilimkurgu kitabı ve duygusallık :))Karakterimiz Mark'ın dışında,ekibinin bulunduğu Hermes'dekilerin Dünya'daki aileleriyle olan konuşmaları ve Nasa'nın bir şeyler yapma uğraşları en sevdiğim bölümlerdi.Ve kitapta beni gerçekten şaşırtan bir durum da şu idi:NASA hiç bir şeyi halktan gizlemiyor.Basın aracılığı ile iyi veya kötü durum ne olursa olsun her şeyi halkla paylaşıyorlar.Bizim gibi her şeyin gizlilik içinde yürütüldüğü bir ülkeye göre bu bana çok garip geldi.Mark karakteri için sinemada Matt Damon dışında bir oyuncu gözümde canlanmadı açıkçası.Benim için Mark Matt Damon'dır.Bir an önce filmini izlemeliyim :)
ataç ikon Marslı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Enes Tekin

Enes Tekin

@enestekin - Konya

BİLİM-kurgu
Bu kitabı çok sattım kitapçıda çalışırken. Önceleri, günümüz ergenleri için yazılmış bir kitap olduğunu düşünmüştüm. O düşünceyi elektrolize eden nöronlarım batsın e mi! Bilimkurgu dalında, geçen yılın en iyi kitabı seçilen Marslı'nın yazarı Andy Weir bilgisayar programcısı olduğu için gerçekten teknik bir dil ile esprili bir şekilde Mars'ta tek başına hayatta kalmaya çalışan Mike Watney'nin uzun süren bir macerasını anlatıyor. Spoiler yememe rağmen sonunu getirdim ve gayet güzel bitti. Filmini de izlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Kitabın bazı sahnelerinde Mike Watney nasıl nefes alamayacak duruma geliyorsa ben de gülmekten nefes alamadım. O derece esprili bir dili var Mars'ta tek başına kalan birisine kıyasla...

Kitabın eksik kısımları ise; çoğunlukla bilimsel açıdan bakılarak yazılmış senaryo. Tamamen akılla çözülen problemler var. Halbuki hiçbir şekilde duygu yansıtılmıyor bazı sahnelerde. Endişe, korku gibi duygular olsa daha da akıcı olurdu. Karakter seçimleri de çok bayağı olmuş. Özen gösterilebilirdi. Ama yazarın ilk romanı olduğu için ve bugüne kadar yaratmış olduğu bu bilgi birikimine saygida kusur edilmemeli!

Puanım 5 üzerinden 4 ( psikolojik tahlil ve betimlemelerin eksikliğinin yanında sürekli kendini tekrarlayan olaylardan kırdım 1 puanı )

Iyi okumalar :)
ataç ikon Marslı
kitaba 8 verdi
0 yorum

Marslı - S41

Su malzemelerini depolamanın en iyi yolu, onları suya dönüştürmek. Yani bunu yapmam gerekecek.
Büşra Öcalan tarafından eklenmiştir.
Quaf

Quaf

@quaf

Ölebilirim fakat söylemek istediklerimi ileteceğim ulan.
(117)
ataç ikon Marslı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir - İstanbul

İnsanlar ölümle yüzleştiklerinde, seslerini duyurmak isterler. Tek başına ölmek istemezler. Ölmeden önce bir kişiyle daha konuşabilmek için..
ataç ikon Marslı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Bir yürüyüşçü dağlarda kaybolsa, insanlar bir arama koordine ederler. Bir tren kaza yapsa, insanlar kan vermek için sıraya girerler. Bir deprem şehrin birini yerle bir etse, dünyanın dört bir tarafından insanlar acil durum malzemeleri gönderirler. Bu insanların içinde öyle temelde bulunan bir şeydir ki, istisnasız her kültürde yer bulmaktadır.
ataç ikon Marslı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
AYŞE MUTLU

AYŞE MUTLU

@aysemutlu - Kocaeli / İzmit

Tuhaf bir his gerçekten.Nereye gitsem, ilkim.Araçtan dışarı mı çıktım?Oraya gelen ilk kişi benim!Bir tepeye mi tırmandım?O tepeye tırmanan ilk kişi benim.Bir taşı mı tekmeledim?O taş bir milyon yıldır yerinden kımıldamamıştı!
ataç ikon Marslı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Burada her işten biraz yaptım çünkü burada bu işleri yapacak benden başka kimse yok.
ataç ikon Marslı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
123
KİTAP
En İyi Bilim Kurgu kitapları
Alternatif zaman dilimleri, uzay, zamanda yolculuk, yapay zeka, ışınlanma ve aklın alamayacağı daha pek çok ileri teknoloji u...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
Can

Can

@canae - Elazığ

Okuyoruz! paylaşım fotoğrafı
Okuyoruz!
'Dünyadayız.Bunun tedavisi yok.'
Bunu bir yerlerde birden fazla defa okumuştum. Kitabı okurken aklıma geldi. Dünyadayız. Ya Mars'ta olsaydık, neler olurdu? Mars nasıl bir yer? Mars'ta neler yapılır?
Okuduğum sürece bunları düşündüm. Defalarca hayal ettim.
Sahi nasıl olurdu?
ataç ikon Marslı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 yorum
EL_NINO (@elnino)
@alfa ?
05.02.19 beğen 2 cevap
Tenebris Casper (@carnage)
Tavsiyem kitabında kal, sakın filmini izlemek gibi hataya kapılma :(
05.02.19 beğen 1 cevap
Alper (@alpercelebioglu)
“Botanistim ulan ben..”Mark Watney adamdır.
05.02.19 beğen 1 cevap
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38 - Kayseri

Marslı paylaşım fotoğrafı
Marslı
İlerlemek, bilim ve asırlardır hayalini kurduğumuz gezegenler ötesi bir gelecek. Ama gerçekte bunu yapmalarının sebebi her insan evladının diğer insanlara yardım etmek için temel bir içgüdüsünün olmasıdır. Sf; 415
ataç ikon Marslı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hannidex

Hannidex

@hannidex

 paylaşım fotoğrafı
Kışın tişört yazın kazak giyen tek varlık olabilirim :)
Kitap oldukça komik ve eğlenceli.Hele kitabın "Sıçtım" ile başlayan ilk cümlesi @Grimalkin ve beni benden aldı.

Okuyun okuyun okuyun
ataç ikon Marslı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
grimalkin stone (@grimalkin)
"Kelimenin tam anlamıyla sıçtım!" Kesinlikle harikaydı :)
24.04.18 beğen 1 cevap
Esranın Dünyası (@esranindunyasi)
Harikaydı
?
24.04.18 beğen 1 cevap