up
ara

Tersyüz

- Making Faces

Tersyüz Konusu ve Özeti

Tersyüz
Bir Başka Mavi kitabının da yazarı Amy Harmon tarafından kaleme alınan Tersyüz kitabı Roman (Çeviri), Aşk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yabancı Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9786055016227 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tersyüz isimli kitap 376 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Arzu Altınanıt çevirmiştir. Kitap Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Tersyüz kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Arzu Altınanıt
Yayınevi: Yabancı Yayınları
ISBN: 9786055016227
Sayfa: 376 sayfa Basım Tarihi: 2013
"Tersyüz bize modern yaşamın unutturduğu duyguları hatırlatıyor. Güzellik sadece yüzeysel olabilir ama bu hikâye ta içinize işleyecek ve uzun süre aklınızdan çıkmayacak."
-A Love Affair With Books -

"Zaman zaman sizi neye uğradığınızı şaşırtan bir kitap okursunuz. Bu kitap benim için tam olarak böyleydi. Bugüne kadar okuduğum en güçlü hikâyeydi ve bana inanın, çok çok fazla kitap okuyorum. " - Holly Kelly, Rising kitabının yazarı.-

"Hiçbir Çirkin, Ambrose kadar yakışıklı, hiçbir Güzel de Fern kadar naif olmamıştı! Tersyüz sizi toplum yargılarının ötesine götürerek, yaralı ve genç kalplerin bir attığı bu duygusal hikâyeyle içine çekecek." -Romancekolik-

"Tersyüz, sevginin, arkadaşlığın, kaybetmenin ve hayata dair ikinci bir şansın, duygusal, yürek burkan ama aynı zamanda içinizi ısıtacak, kolay kolay unutamayacağınız öyküsü."
-Tuğçe'nin Kitaplığı-

Ambrose Young okulun en çekici çocuğu ve kasabanın yıldız güreşçisiydi. Uzun boylu ve yapılı bir vücudu, omuzlarına değen saçları ve yakıcı gözleriyle aşk romanlarının kapaklarını süsleyebilecek kadar yakışıklıydı. Fern Taylor bunun farkındaydı ve Ambrose Young'a âşıktı. Belki de bu kadar yakışıklı olduğu için Fern asla onunla birlikte olabileceğini düşünmemişti. Ta ki her şey tersyüz olana ve Ambrose'un eski yakışıklılığından eser kalmayana kadar… Tersyüz, beş genç adamın küçük bir kasabadan kalkıp savaşa gidişinin ve içlerinden sadece birinin geri dönüşünün hikâyesi... Hayatı, benliği, güzelliği kaybetmenin hikayesi... Bir kızın, yıkılmış bir çocuğa ve yaralı bir savaşçının, sıradan bir kıza olan aşkının hikâyesi... Kalp kırıklığının üstesinden gelen bir arkadaşlığın ve bilinen kalıpların dışına çıkan bir kahramanın hikayesi... Tersyüz, hepimizin içinde biraz iyiliğin biraz da kötülüğün olduğunu keşfettiğimiz modern çağın Güzel ve Çirkin'i...
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Kitap, Klasik Güzel ve Çirkin hikayesinden farklıydı bence, bu kitapta savaşın çirkin yüzü var, genç insanların,anlamsız ve asla kazananı olmayan bir Savaş karşısında yitip gittiklerini görüyoruz,kaybolan ruhların, yok olan yaşamların ardından,geride kalanların kıymetinin ve değerinin, bilincine varılmasını,okuyoruz, artık hiç bir şeye eski gözle bakamıyorsunuz herkesin ve her şeyin anlamı daha bir farklı oluyor..

Hikayemizin yakışıklısı ve nam-ı diyar yaralı yüzü Ambrose Young, kendisi lise son sınıf öğrencisi,okulun güreş takımında,oldukça başarılı ve bu başarısı kasaba dışına kadar ulaşmış, kendisi 1.92 boyunda 97 kilo ağırlığında,inanılmaz güzel bir vücuda ve tanrıları kıskandıracak bir yüze sahip, Bailey'in ona taktığı isimle tam bir Herkül :) Annesi tarafından terk edilmiş, üvey babası Elliott Young tarafından büyütülen ve çok sevilen genç bir adam,


Hikayemizin tatlı kız Fern, Ambrose ile aynı lisede okuyor, çocukluklarından beri aynı kasabada yaşıyorlar,kendisi, güzel, akıllı, Bailey'in kuzeni, geleceğin yazar adayı ve çocukluğundan beri Ambrose aşık, ondan başkasını gözü görmeyen,kalbi de aşkı da güzel bir kız, gerçi lise zamanlarında çokta dillere destan bir güzelliğe sahip değil,kendisi de bunun farkında ve bu yüzden asla Ambrose'a sahip olamayacağını düşünüyor, ama işler zamanla tersine dönüyor...

Belkide hikayede en çok sevilenlerden biri Bailey, Fern'in kuzeni, kendisi Duchenne kas distrofisi hastası,on yaşında bu hastalığa yakalanmış, bu tarz hastalar genellikle yirmili yaşlar kadar yaşayabiliyorlar,birilerinin yardımı olmadan parmağını bile kıpırdatamıyor, Bailey bu gerçeği biliyor ve zamanla kabullenmiş, Fern, kuzeninin eli ayağı olmuş durumda,yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor, doğduklarından beri birlikteler, kuzenden öte kardeş gibiler, birbirlerinin tüm sırlarını bilir, hayatlarına dair her şeyi paylaşırlar..

Bailey hikayenin en mantıklı karakterlerinden,herkesin ne düşündüğünü ne hissettiğini bilir, hayatlarına direk müdahale etmeden neler yapabileceklerini zeki ve sivri diliyle söyler,doğru yola getirmeye çalışır,çocukluğundan beri aşık olduğu , evlenmeyi düşündüğü birisi var, Fern'in okul arkadaşı ve okulun en güzel kızlarından biri Rita ..

Hikaye 11 eylül saldırılarından sonra, Ambrose'un kendini ve geleceğini sorgulamasıyla başlıyor, bir anda orduya katılmaya karar vermesi ve yanında arkadaşları Connor, Paul, Grant, ve Jesse' yi de sürüklemesi, hayatının dönüm noktasını oluşturuyor, çünkü geriye , yaşadıkları kasabaya,sadece içlerinden birisi geri dönebiliyor,eski halinden eser kalmayarak,geride, gençliğini,dostlarını,yakışıklı yüzünü,ve ruhunu bırakarak, Ambrose için asıl savaş bundan sonra başlıyor..

http://gulunkitapligi.blogspot.com.tr/
ataç ikon Tersyüz
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
duygu keles

duygu keles

@duygukeles

Öncelikle kitabın çevirisi akıcı, bunda çevirmen Arzu Altınanıt’ın ve editör Tuğçe Nida Hanım’ın büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir kitabı rezil de eden vezirde eden çevirisidir, sonra akabinde kitabın editi , redaksiyonu vb.
Lakin söylemeden de geçemeyeceğim kitapta bir çok yerde bilinmeyen kelimeler mevcuttu.En azından benim bilmediğim kelimeler. Bunlar dipnot düşülebilirdi.Çünkü okurken bir yandan okumak bir yandan o kelimenin anlamını araştırmak yorucu olduğu gibi o an kitabın okuma hızını da düşürüyor. Ve de arada sıra da yazım hataları da yok değildi, vardı. Bunları nazar boncuğu olarak adlandırıyorum.
Kitabın her zaman ki gibi yazı puntosu da gayet iyidi.
Şimdi gelelim kitabımıza. Bu nasıl bir kitaptır ? Bir yandan yüzünüzü güldüren birkaç sayfa sonra sizi duygulandıran. Bir kitap. Aşkın naifliğini satır aralarında bulacaksınız. Hele günümüzle kıyaslarsak böyle bir aşk var mı dedirten bir kitap olacak sizler için.
Aynı zaman da kitapta ; aile bağlarını, arkadaşlığı, dostluğu, bir savaşın insanlar üzerindeki etkisini, fedakarlığı ,sevgiyi ve en önemlisi dediğim gibi aşkın saflığını naifliğini bulacağınız ender kitaplardan bir tanesi.
Kitabın arka kapağında da yazdığı üzere modern “Güzel ve Çirkin” masalı okuyacaksınız lakin masal tadında olmasına rağmen ,okurken aynı zaman da sizi düşündürecek, hayattan dersler verecek nitelikte bir kitap.
Kısacası okurlarına bir şeyler katabilen sırf okuyalım rafa kaldıralım mantığında okuyabileceğiniz bir kitap değil. Hani bazı kitaplar vardır ; okursunuz, aradan belli bir süre geçer bir ıkı yıl vb. Her okuduğunuz da sizin görüş açınıza daha önce okurken fark etmediğiniz anlamlar katar,bu kitapta onlardan bir tanesi bence.
Bu kitap ciddi anlamda insanlara bir sürü mesaj veriyor. Bunlardan bir tanesi; ne oldum değil, ne olacağım demeli insanlar.
Ve yazar ;Fern ve Ambrose isimli iki ana karakterin gözünden; sırf bir insanı güzel yada yakışıklı olduğu için değil, “O” olduğu için sevilmesi gerektiğini, çok güzel anlatmış.
Bu kitabı okumak istiyorsanız, hiç tereddüt etmeden alıp okuyun, diyorum. Film tadında bir kitap okuyacağınızın garantisini veriyorum.
Ve bu kitaba bir puan verecek olursam “5” üzerinden “4” puan verirdim.
Yabancı Yayınları’na da bu kitabı bizlerle buluşturduğu için teşekkür ederim.
Sevgilerimle.
ataç ikon Tersyüz
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Zeka mı , güzellik mi ?
Uçurtma mı , balon mu ?

Modern çağın Güzel ve Çirkin'i ... Şuanda tam bir kargaşa içindeyim bi taraftan aklim butun kitabi oldugu gibi yaz dok ortaya herkes okumalı bu kitabı diyor, bi taraftanda sanki nasıl yazilacagini unutmus gibi hissediyorum !

Yabanci Yayinlarinin son donemde cikarttigi harika kitaplar var biliyorum hepsini okudum ama bu kitap ! Insana cok sey katabilecek dusundurebilecek bir kitap. Yazarin hangi duygu susunce.icerisinde bu kitabi kaleme aldigini bilmiyorum ama ayni ortama tekrar dusmesi ve bu anlatimda bu tatta baska kitaplar yazmasini cok isterim. -Fern " Nereden bileceksin ki ? Sen daha önce 'hiç kimse' oldun mu?"
-Ambrose " Herhangi biri olan herkes başarısiz olduğu anda 'hiç kimse' olur." Fern ve Bailey kuzendirler. Bailey 'Duchenne kas distroifis' mevcut. Bu hastalik yuzunden cok yasayamayacagini bilmekte ve yinede herseye inat gulumsemettedir. Bailey karakterine aşık olucaksiniz otle renkli ve oyle kisikli bir karakterki!
Fern ise okulun en.populer olan erkegi Ambrose'ye aşıktir.
Ambrose gürescidir 11 Eylulu saldirilarindan okadar etkilenmistirki liseyi bittirdiginde gonullu olarak askere gitmek istemektedir. O ve en yakin arkadaslari askere gider.
Ambrose dondugunde en.yakin arkadaslari olmus ve bir kendisi omur boyu tasimak zorunda ve insan.icine cikmak istemeyecegi yaralara sahiptir. "Bedenini istiyorum.Dudaklarini istiyorum. Avuclarimin icinde kizil saclarini istiyorum. Gulusunu, komik yuz ifadelerini istiyorum. Dostlugunu ve ilham verici dusuncelerini istiyorum. Shakespeare'i ve Amber Rose romanlarini istiyorum..."
Kitabi okurken bin bir duygu icerisinde kalicak ve eyer benim kadar duygusalsaniz buyuk ihtimalle benim gibi hem oluyup bi taraftanda bir elinizde mendil goz yaslarinizi siliyo olucaksiniz...
"Hepimizin yuzunu tanri yarattiysa benimkini yaratirken kahkahalarla gulmus mudur? "Herkes birileri için ana karakterdir."
Bailey
ataç ikon Tersyüz
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
İlkin

İlkin

@ilkink

Düşünen Karakterler
Güzeldi. Çok güzeldi. İlk defa yabancı bir yazarın ağzından inanca dair doğru düzgün birkaç kelam duydum! -Gerçi islamiyet adına değildi ama buna da şükür^-^- O kadar tatlı ve saf bir kitaptı ki. Masala falan takılı kalmayın derim.
Kitabın en sevdiğim yanı şu; Fern=Ben. Gerçekten. Hayatımda belki de ilk defa kendimi bir karakterle tamamen (neredeyse) özdeşleştirdim. Birçok ortak yanımız vardı.
Küçücük boyuna bakmadan dev gibi bir çocuğa aşık olan bir kız Fern. (Cesarete bak, koçum benim! :D) Ve duygularını safça açıklayan, korkmayan. Aslında karakterlerin hepsine tek tek (birkaçı istisna olarak) bayıldığımı itiraf etmeliyim. En gerçekçi karakterlerdi.
Yazışmalaranı da çok beğendim. Ama en beğendiğim kısımlar inanç hakkında yazılan bölümlerdi sanırım. Gerçekten bu konu hakkında çok doğru sorular sormuş ve doğru cevaplar verilmişti. Bir gençlik romanında böyle güzel şeylere rastlamak çok hoştu. Bunun gibi bir çok noktaya da (kitaplar, güzellik, hayat..) güzelce değinmiş ve açıklamıştı yazar. Ama bir yazar, her konuyu bu kadar mı güzel işler? O kadar güzel tespitleri vardı ki.. Sırf genç kızların hayalini süslesin diye sadece havalı-yakışıklı bir karakter oluşturmamış, ya da 'ben çok çirkinim' diyen barbara palvin kılıklı salak bir kız oluşturmamış. Gerçek hayattan, düşünen, 'gerçekten düşünen' karakterler oluşturmuş.
Söylemeden geçemeyeceğim son bir şey ise, en çok hayran kaldığım karakter Bailey idi. O yaşama tutkusu, o sevinci, aşkı.. Bizim bile bu sağlam kollarla bacaklarla yapmadığımız kadar çok şey yapan, hayattan zevk alan bir karakterdi. Herkese örnek olması gereken bir karakter. Kalbimin bir köşesinde kalmasını istediğim, daima bana umut verecek ve yaşama sevinci aşılayacak bir karakterdi..
ataç ikon Tersyüz
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Nyx Styx

Nyx Styx

@nyxstyx

Tersyüz
Kitap sayfalarında insanın içini ısıtacak bir şeyler saklayan türdendi.Aslında,hepimize küçükken söylenilen şeyi anlatıyordu.Önemli olanın iç güzellik olduğunu.Ama bu söz o kadar ezberlenmiş ve alışagelmiş olmuştu ki,çok tekrarlanan şarkıların eskimesi gibi değerini kaybetmişti.
İşte burada yazarın başardığı şey,bunu uygulayabileniyle,umursamayanıyla,fikrini değiştirip inanç kazananıyla,her şeyiyle yansıtmış olmasıydı bence.
Kitabı okurken hiçbir zaman böyle bir şeyin fazla gerçek dışı olduğunu düşünmedim.
Hatta belki biraz da gerçeğin burukluğu vardı bu kitapta.
Bölüm isimlerini okudukça bu kadar basit ve sade olması ilgimi çekmişti.İlk başta,Fern'in listesi olduğunu düşünmüştüm.
Ve son sayfalarda her şey yerine oturduğunda,gözlerimi dolduran ve kalbimi ısıtan his,her şeye değerdi.
Bir başka hoşuma giden şey ise,kurulan bu arkadaşlıkta herkesin herkesi olduğu gibi kabul edip dalgaya alabilmesiydi.
Ah bu Fern,utangaç bir kız olmasına rağmen abartıya kaçan romanlar okur ve yazar.Fazla,abartı.
Bu da Ambrose yüzünün yarısı yok ve aramızdaki en yakışıklı çocuk olsa gerek.
Ben de Bailey,ayaklarımı kullanamıyorum.Ama hepinizden daha havalıyım.
ataç ikon Tersyüz
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Tersyüz - S41

Fern ne söylediğini hatırlamaya çalıştı. Bu sefer ortaya çıkan daha da iyiydi. Fern, süslü kelimelerle aşk mektubu yazarken Rita kıkırdayarak zıplayıp duruyordu. İçi cız ederek Rita'nın adını yazdı altına. Sonra mektubu ona uzattı. Rita sırt çantasından çıkardığı parfümden biraz sıktıktan sonra kağıdı katlayarak üzerine Ambrose'un adını yazdı.
angelsbooks tarafından eklenmiştir.
Eduşka

Eduşka

@edaa

Asla sevilmek istediğin biçimde sevilmeyeceğin gerçeğini kabullenmek zor.
ataç ikon Tersyüz
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Sanırım her şeyi anlamıyoruz ve anlamayacağız demek. Belki de niçinlerin cevabı burada değil. Cevapları olmadığı için değil; cevapları bilsek de anlamayacağımız için."
ataç ikon Tersyüz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Yağmur Urhan

Yağmur Urhan

@yagmururhan

''Güzelliğin aşkı önleyici bir şey olabileceğini düşünürüm sık sık.''
''Neden?''
''Çünkü bazen bir yüze aşık oluruz, onun ardındakine değil.''
ataç ikon Tersyüz
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Büşra A.

Büşra A.

@busraak

"Seni istemeyen birine ait olabilir misin?"
ataç ikon Tersyüz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Çirkin kızlar kişilikleri ve beyinlerini geliştirmek zorundalar, çünkü görünüşleri yeterli olmaz.
ataç ikon Tersyüz
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
26
KİTAP
Herkesin Favorisi Aşk Kitapları
Romantiklerin okumaya doyamayacağı en güzel aşk romanlarının bir araya geldiği aşk listesi. Okurken pembe hayallere dalabilec...