up
ara

Aşk ve Acı: Frida Kahlo

- Frida Kahlo: Presses de la Renaissance

Aşk ve Acı: Frida Kahlo Konusu ve Özeti

Aşk ve Acı: Frida Kahlo
Frida Kahlo kitabının da yazarı Rauda Jamis tarafından kaleme alınan Aşk ve Acı: Frida Kahlo kitabı Kadın, Biyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 2001 yılında 9789752890237 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aşk ve Acı: Frida Kahlo isimli kitap 304 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Hülya Uğur Tanrıöver çevirmiştir. Kitap Kadınların Okuması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Aşk ve Acı: Frida Kahlo kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Hülya Uğur Tanrıöver
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752890237
Sayfa: 304 sayfa Basım Tarihi: 2001
"Gecelerim, çarpan kocaman bir yürek gibi. Gecelerim aysız; pencereden süzülen gri ışığa gözünü kırpmadan bakıyor. Gecelerim ağlıyor, yastığım nemli ve soğuk. Gecelerim beni yokluğuna itiyor; seni arıyorum, yanımdaki dev bedenini, soluğunu, kokunu arıyorum. Neredesin? Bedenim, şu sakat külçe, senin sıcaklığında bir an kendini unutmak istiyor. Gecelerim paçavraya dönmüş bir yürek. Gecelerim beni aşkla tutuşturuyor, ama senin eksikliğini çektiğini biliyor ve bu gerçek karanlıkta bir bıçak gibi parlıyor. Gecelerim sana uçabilmek, seni uykunda sarmalayıp bana getirebilmek için kanatları olsun istiyor. Ama gecelerim her türlü deliliğin yasak olduğunu ve düzensizlik yarattığını biliyor. Gecelerim senin ve benim hazza eriştiğimizi görmek için röntgencilik yapmak istiyor, ama bedenim birkaç sokağın ya da adi bir coğrafyanın bizi ayırdığını anlayamıyor..."
Mücahit

Mücahit

@mucahitsunee - Manisa

“Hayatımda iki büyük kaza geçirdim. Otobüs ve sen. Sen en kötüsüsün Diego. Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın, anladığın halde canımı yaktın Diego.''
Bu kitabı topyekün bir saldırı altında kalmayı kabul ederek, diğer yorumlardan bağımsız ve tamamen kendi düşüncelerime göre yorumlayacağım.
İlk bölümleri çok beğendim. özellikle babasından başlanarak anlatılması çok hoşuma gitti. Yalan yok resim sanatından hiç anlamam, anlamak için de uğraşı vermedim. Mektuplarını okurken, tablolarına bakmaktan daha büyük haz duydum. Tabiki ''bence tabloları çok kötü'' diyecek bilgi birikime sahip değilim dediğim gibi anlamıyorum... Kitap sonundaki tablolara baktım geçtim ve estetik bulmadım.
Ardından sosyal medya da falan bir akım aldı başını yürüdü. Bence de yeterince sömürüldü.
Günümüz Türk feministleri kendisinin bayrağını taşısa da, Frida'nın feminist ve devrimci olduğunu ve diago'ya tutkulu bir aşk ile bağlı olduğuna inanmıyorum.
Diago'nun eline geçen her fırsatta ve her kadınla frida'yı istikrar ile aldatması, frida'dan kaynaklı. Bilindiği üzere Diago frida'nın kız kardeşi ile bile birlikte oluyor ve frida açık fikirli olduğundan dolayı bunu kabul ettiğini söylüyor. Ardından Diego ile evliyken aldatılmasından dolayı çok acı çektiğini falan söylerken karısının gözü önünde Troçki ile ilişki yaşayıp başka bir kadının canını yakmaya çekinmeyen bir ''feminist' çok sevdiği kocasıyla birlikteyken lezbiyen ilişkilerde dahil bir çok ilişkisi oluyor' Diago'da Ford ve Rockefeller aileleri için resimler yapıp şampanyalı, istakozlu partilerde boy gösteren bir komünist. Diago'nun fridayı zerre sevmediği ve kullandığı da açık ve net. Frida'nın Diagoya karşı hisleri de aşk değil, bağımlılık ki bu tedavi gerektirecek derecede. Gerek siyasi ideoloji gerekse etik değer ve aile yapısı düşüncelerinde taban tabana zıttız. Sohbet esnasında bana anlatılan Frida'dan daha farklı bir karakterle karşılaştığım için üzüldüm. Ben gerçekten güçlü bir kadın, ve kadın özgürlüğüne baş koymuş bir kadın görmek istemiştim.
Dikkatli okunması gereken bir kitap olduğunu düşünmekle birlikte, dönemin siyasi havasına da tanık olacağınızı söyleyebilirim.

Herkesin acısı kendisine göre büyük ve biriciktir bu ister fiziki, ister ruhevi bir acı olsun. ''Çok acı çekmiş yaaaa yazıkkk '' diye kutsallaştırmanın da bir anlamı yok.
İlla bir güçlü kadını kendinize ikon yapacaksanız gidin annenizi örnek alın....Eminim onunda sizi büyütürken eşinden, sosyal yaşantısından ve sizi doğururken çektiği büyük acılar vardır. ve en az frida'nın ''acıları'' kadar gözünüzde değerli olmalıdır. Yani öyle çokta dövmesini yaptırmak, tişörttünü giymek ve moda ikonu haline getirmek...... Çocukça

Komünist olmadığı ve ya günün şartlarına göre ''moda'' olduğundan dolayı komünist,ama ağırda bir meksika milliyetçisi'' ''
Kitabın kendini okutması Yazarının başarısı çok güzel kurgulamış ve alıntıları, mektupları tam yerinde kullanmış. Dili güzeldi, çevirisi de güzeldi.
Daha bir şeyler yazacaktım da unuttum.
Frida hakkında bu kitaptan bağımsız ve geniş bir araştırma yaparsam fikrim değişebilir. Bu yazdıklarım tamamen kendi öz düşüncem olduğu gibi, ateşli frida savunucusu 18liklerin sert yorumlarına maruz kalırsam, cevap vermeyeceğimi bildirerek herkese iyi okumalar dilerim.
Kitapla kalın...
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba puan vermedi
0 yorum
esracan

esracan

@esracan - Paris

Bu kadar acı çekip, renklere bunca nasıl tutunabilir insan? Hiç mi solmaz içindeki umut? Siyah, nasıl olur da bir kez düşmez paletine?
Ahh Frida..

Okuyun isterim, çok isterim. Frida hakkında yüzeysel edinilmiş-kulaktan dolma bilgilerin aslında yeterli olmadığını fark edeceksiniz. Değinilmiş en ufak detay, birden fazla hayal kurmanızı sağlayacak.
Aynası hakkında, odası-yatağı hakkında o kadar çok hayal kurdum ki.
Frida'nın tablolarına şahitlik edeceksiniz. Hepsi olmasa da birçoğu paylaşılıyor. Defalarca çevirip sayfaları titizlikle izleyeceksiniz.
Resimlerinin yanı sıra Frida'ya ait yazılar, mektuplar, notlar da paylaşılmakta; farklı bir ses tonu ile okuduğunuz hissi size de bulaşır mı bilmem.

https://www.resimag.com/
Paylaşım, Frida'nın Umut Ağacı tablosu. (1946) Son ameliyatının ardından çizdiği tablosu. En çok etkilendiğim resimlerinden biri. Zıt durumları çağrıştırması bir yana, hayal dünyasına hayran kalmamak mümkün değil.

Gelelim, Diego'ya...
''Frida'' denince hep Aşk geliyor insanın aklına.-Acı gelmeli.-
Tartışılabilir bir konu vesselam. İçerisinde ihanet geçen bir ilişki, aşk olur mu? Naçizane, bence olmaz.
Ben, kitabı okumaya başlamadan önce, devlerin aşkı gibi bir -benzetme yapsam sorun olmaz herhalde- hikaye ile karşılaşmayacağımı biliyordum da, sorun şu ki, kitap bitti, ben hala bu ilişkinin adını koyamadım. Vefa desem, olmaz. Sadakat desem, alakası yok, yanından dahi geçmez. Sevgi desem, -ahh Diego- bir filn kollarıyla sarabileceği kadar genişlikte sarılmışlığı var güzel kadınlara.
(Sırf bu yüzden bile, Frida'nın ailesine hep hak verdim.)

Şimdiden keyifli okumalar dilerim..
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Onlardan Uçak İstersiniz, Size Hasır Kanat Verirler
Biyografi türü kitaplar oldum olası hoşuma gitmiştir. Hepimizin az çok aklında sözlerinin bulunduğu, resimlerini gördüğü, müziğini dinlediği insanların hayatları ilginç gelir bana. Çünkü bu insanlar bir yerden sonra sıradan insan olmanın ötesine geçmiş, sınırı aşmış insanlardır. Çoğumuzun başaramadığı, gerek şartlar, gerek tembelliğimizle geçemediğimiz o incecik sınırı onlar aşmış ve ünleriyle yıllar sonra bile akla gelir olmuşlardır.

Kahlo'yu çok önceden Diego'ya yazdığı mektuplarla bilirdim. Birkaç resmini görmüş ve -ne yalan söyleyeyim- beğenmemiştim. Bunda elbette sanata bakış açım veya zevk gibi unsurlar etkilidir. Bu kitapla her bir resmin nedeni ve hangi anlamı içererek yapıldığını öğrenince elbette düşüncem değişti.

Kitap, Kahlo'nun babası ve annesinin hayat hikayeleriyle başlar. Daha sonra tarihsel sıralarla ressamın yaşamı tek tek öykülenerek anlatılır. Araya Kahlo'nun o döneme dair yazdığı yazılar da eklenir. Ve diğer isimlerin de... Kahlo'nun salt hayat hikayesiyle sınırlı kalmaz, bir de dönemin özellikleri -Meksika Devrimi- de arada anlatılır, gazete haberleriyle birlikte. Kitap, fotoğraflar ve Kahlo'nun resimleriyle son bulur.

Yazarın anlatımını açıkçası pek beğenmedim. Salt Kahlo'nun anlatımları ve mektupları bulunsaydı çok daha güzel olurdu. Yine de bir insan ne kadar acı çekebilir, onu anladım (anlayabildiğim kadarıyla).

Gerçek olmasını isteyemeyeceğimiz kadar acı var bu kitapta. Kim hissetmek ister?
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ahu Kader

Ahu Kader

@ahukader

Bu benim Frida Kahlo hakkinda okuduğum ilk otobiyografi. Frida Kahlo'yu sadece kısa hayat hikayesinden ve çizdiği birbirinden ilginç tablolardan tanıyorum.
Kitapta adının neden Frida olduğunu öğrenince çok sasirdim çünkü bu ayrıntıyı bilmiyordum. Babası Almanya'dan Meksiko'ya göçmüş meğerse ve anlatıldığına göre alman yahudilerinden.
Böylece Frida'nın kökleri Almanya'ya dayaniyor aslında. Kitapta bol bol Almanya'yı merak ettiği anlatılıyor. Almanca şiirler de yer alıyor kitapta. Kitap Frida Kahlo'nun tüm hayatını gözler önüne seriyor. 6 yaşında yaşadığı cocuk felci her daim ona tahta bacak Frida denmesini sağladı. Çünkü felcten dolayı sağ bacağı diğerinden daha ince ve sakat kalmıştı.

1925 yılında geçirdiği trafik kazası esnasında bir demirin sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkması tüm hayatını değiştirdi. Bu dönemden sonra Frida hayati boyunca demir ve alçı korseler ile yaşadı ve bir çok resmini yatar vaziyette çizdi.
Bir çok resmi otoportre ve beni en çok etkileyen resimi ise 1944 yılında çizdiği ve 'Kırık Sütun' adını verdiği portresi oldu.
Son yıllarını Frida bir çok ameliyat olarak geçirmiş ve kangren olan felçli bacağını aldırmış. Böylece cocuklugundan beri taşıdığı lakabı 'Tahta Bacak Frida' gerçekleşmiştir.
Hayatı boyunca yaşadığı Mavi Ev artık bir müzedir ve öldükten sonra yakılan Frida'nın külleri de bu evde saklanmaktadır.
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba 10 verdi
0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Frida Kahlo Aşk ve Acı
Yazar: Rauda Jamis
Çevirmen: Hülya Uğur Tanrıöver
Yayınevi : Everest Yayınları
Sayfa Sayısı : 304

Yaşadığı döneme tanıklık edenlerin dediği gibi;tüm yaşamı baştan sona ıstıraptı.Ama aynı zamanda gerçek bir yaşamdı Frida Kahlo'nun yaşamı...
20.yüzyılda hem kendi ülkesi Meksika'da, hem de tüm dünyada tanınan,yaptığı resimler ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan,aynı zamanda yaşadıkları ve hayat hikayesi ile herkesi etkileyen Frida Kahlo'nun Aşk ve Acı kitabı Biyografi/Anı türünde yazılmış başarılı bir eser.

Rauda Jamis bu romanı ile bir taraftan Frida Kaholo’nun hayatı boyunca yaşadıklarını anlatırken diğer taraftan onun kadın olarak içinde yaşadığı döneme yaptığı etkileri anlatmış.

Kitabın sonunda Frida Kahlo tarafından yapılan tablolara da yer verilmiş.Kahlo bu tablolarda genellikle kendi yüzünü kullanmış ve bunu yaparken de kendi hayatında yaşadığı acıları yüzüne, oradan da tablolarına yansıtmış. Bundaki en büyük etki ise hem kötü bir evlilik olarak bilinen Diego Rivera hem de geçirdiği trafik kazası sonrası birçok sağlık sorunları ile boğuşması diyebiliriz hayatını okuduktan sonra. Bu yüzden zamanının çoğunda yalnız kalmak zorunda kalan ünlü ressam çoğunlukla kendi portrelerini yapmaya başlamış.
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba 8 verdi
0 yorum

Aşk ve Acı: Frida Kahlo - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Esra

Esra

@esra811

Büyüyünce, insanın kendini nasıl yalnız hissettiğini göreceksin.
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra

Esra

@esra811

Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın.
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özden Yıldız

Özden Yıldız

@ozdenyildiz

Düşüncenin ,sırf hasar görmemiş olmasından ötürü,tenden oluşan öteki maddeden kopabileceğini düşünmek ne boş ve sürekli bir yanılsama...
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif

Elif

@12345

''İyileşmek mi?'' dedi Frida. ''Ama ben hasta değilim ki. Kırık döküğüm. Aynı şey değil, anlıyor musunuz?''
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gülçin yıldırım

gülçin yıldırım

@gulcinyildirim

Sevmekten Ne Zaman Vazgeçtim?


Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim.

Canın sıkıldığında benimle payl...aşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim.

Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim.

Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim.

Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim.

Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden "sen" olduğun için vazgeçtim.

Bencil olduğun için vazgeçtim.

Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgecmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi.

Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım.

Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
kafamagöre

kafamagöre

@birben - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Kimseden bişey beklemem. Kendi halinde yaşayan, kendi yağında kavrulan birisiyim. Haksızlığa ve saygısızlığa tahammül edemeyen, daldaki kara karganın güvercine ettiği zulme dertlenen kendi dünyasında yaşayan Birben’im işte. Gelen hediyenin altında bile ezilirim. İçten içe bunun sıkıntısını yaşarım karşı taraf için. Gerçi onlar bunu bilemezler..

Bu kitap bana @melankolikruhum dan hediye. Çok uğraşmıştı kabul etmem için. Biraz mahcup bir halde kabul ettim, içinde beni bekleyen küçük sürprizleri bilmeden. ( Ve şimdi anımsıyorum o an da ki mutlu ve şaşkın halinizi 😇 ) Üstüne düşünülmüş, emek verilmiş, belki yüzde bir tebessüm sebebi olmak için iyice dibe doğru sıkıştırılmış sırf beni biraz daha uğraştırmak için belki de 😋

İleri ki sayfalar da kim bilir beni nasıl küçük ama anlamlı notlar bekliyor 🤔 her sayfayı çevirişim ayrı bir heyecan 😌

Teşekkür ederim. Çok teşekkür ederim. Bu incelik karşısında sanırım biraz duygulandım ☺️
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
8 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Bu kadına bayılıyorum☘
01.03.19 beğen 1 cevap
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Kısa ve net; Gerçekten sizi ugrastirmak için dibe sıkıstırılmıstı onlar. Doğru tahmin. Aklımdakileri orada tutmak ile ilgili problemlerim var demistim size, ve yine tutamadım ama bu sefer sustum sanirim.🤦🏻‍♂️Siz anladiniz küçük sürprizleri. Bir küçük tebessüme sebep olabildiysek ne ala sevgili @birben. Aynı mahcubiyeti Cahit Zarifoğlu'nu hatırlarken siz yasatmistiniz bana hasbelkader ve küçük prensle. Ödesmek bu güne kısmetmiş demekki. Keyifli okumalar dilerim.😊
01.03.19 beğen 2 cevap
Sokullu Mehmet (@malna)
Şu kadından tiksindiğim kadar kimseden tiksinmiyorum. Ha bir de çıtır kız peşindeki dayılardan tiksiniyorum.
01.03.19 beğen cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Ama yine de şu anda, tam da sen uzaktayken hasta olmam daha iyi...
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
50 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Frida'yı bir görmeyeceğim neokur'da ve o günün tarihini bir kenara yazacağım! Belki de bir gün neokur göremeyecek beni! Vasiyetimi yazıyorum. Madde 1-) Kitaplarımdan 101 adetini @erguvan rumuzlu üyeye bırakıyorum. Geriye kalan 245 kitaprta
20.10.18 beğen 4 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
sen gene iyi bana hiç yok ahahaha!
20.10.18 beğen 2 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
yetmez semih ağbi yetmezzzzz ahahah!
21.10.18 beğen 1 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Oysa gerçek güçlülük, güçsüzlük maskesi taşır; bir rahatlık, neredeyse bir lükstür bu.
ataç ikon Aşk ve Acı: Frida Kahlo
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum