up
ara

Ölü Ordunun Generali

Ölü Ordunun Generali Konusu ve Özeti

Ölü Ordunun Generali
Ölü Ordunun Generali kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Mitos Boyut Yayınları
ISBN: 9786055127640
Sayfa: 64 sayfa
Kosova doğumlu, Arnavut asıllı Yeton Neziray'm Arnavut yazar İsmail Kadare'nin 20. Yüzyılın 100 Romanı listesine girmiş dünyaca ünlü eserinden yaptığı bu uyarlama, insanoğlunun savaşlardan çektikleri acıların her dönemde yaşanmış olduğunun bir örneği.Oyun, 2. Dünya Savaşandan yirmi yıl sonra, bu savaşta Arnavutluk'u işgal etmiş bir ülkenin, savaşta ölen askerlerine ait kemikleri kendi ülkelerine götürme amacıyla yaptığı çalışmalar sırasındaki olaylar çevresinde gelişiyor. Oyunun ana izleğiyle birlikte, bu savaşta onurlu bir direnç göstermiş Arnavut halkının, ülke savunmasında gösterdiği cesaret, fedakârlık ile kahramanca mücadele öyküleri sergileniyor.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

ÖLÜ ORDUNUN GENERALİ

İsmail Kadare (1936'da doğmuş Arnavut Yazar)

Bir tesadüf,karşıma ÖLÜ ORDUNUN GENERALİ başlıklı bu kitabı ve Yazarı İsmail Kadare'yi çıkardı.Sevgili Atilla Tokatlı Ağabeyi anmıştık bir arkadaşımla.Arkadaşım,Sevgili Atilla Tokatlı Ağabeyimizin Türkçemize çevirdiği onlarca eser arasında ÖLÜ ORDUNUN GENERALİ başlıklı bu romanı saymıştı.Ve ben ilk defa duydum bu kitabı.İlginç bir ayrıntı da eserin hâlihazırda Şehir Tiyatroları'nda sahnelendiği idi.Bu ayrıntıyı da bir başka arkadaşım vasıtasıyla öğrendim.

Kitabı ilk fırsatta bulup okumaya niyetlendim.

Perşembe,3 Kasım 2015
4 yorum
can (@nihrir)
Kitap hakkında bir kaç şey yazayım. Çeviri çok iyi.
İtalyanın ,Arnavutluğu işgalinden yıllar sonra geçiyor. Kitap ,İtalyan bir generalin ve yanında bir papazla Arnavutluğa gidip, askerlerini geri getirmesini ele aliyor. Ama bu ordu etten ve kemikten oluşmuyor sadece kemikten.
Kadare büyülü gerçekçilik yapıyor bu kitabında; Büyülü olan gerçek , teknolojik olan absürd. Teknolojiyle ,batıl itikat arasındaki savaşta kazananın batıl inanç olduğunu vurguluyor.
Okunmaya değer bir kitap.
Nobel´e aday gösterilen bir yazar.
03.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Teşekkür ediyorum Can...Sağ ol.Kısmet olursa okuyacağım kitabı.
03.12.15 beğen cevap
can (@nihrir)
Rica ederim ,Semih Bey. İyi okumalar.
04.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
04.05.16 beğen cevap

Ölü Ordunun Generali - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle