up
ara

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku Konusu ve Özeti

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
Yazar olmak isteyen ve bir roman üzerinde çalışan bir kişinin özgür ruhlu bir kadına aşık olması ve hayatını o kadına endekslemesi üzerine bir roman, novelladır.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750516832
Sayfa: 65 sayfa
"Her fleyin iyi gittiğini nerden ç›karıyorsun?" dedi."Herif rüzgârı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı.""Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku," dedim. Tırsmaya Başlamıştım. Haklı olabilirdi. "Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku," dedi, arkasını dönüp gitti.Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor... Bülbülün çilesi, yazar›n zulası... inceden sarma bir sigara, inceden bir bardak... Jak Danyel isimli bir flifle, Hicran isimli bir yara,tuhaf isimli bir roman. Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz. ilhami Algör, alelacayip aflkların ve oyunbazlığın, hüzünlü dolambaçların yazarı.Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, ‹talyan Yokuflu'ndan aflağı,rüzgâra asılıp Tophane'ye inen roman. Avaramu!
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan

"tütünümü, anahtarımı aldım, tam çıkıyorum bir şeyin eksik olduğunu, eksik olanın ruhum olduğunu fark ettim." cümlesiyle en iyi 'roman giriş cümlesi' dalında ödül almaya layık bir kitap...(keşke buna benzer bir ödül olsa!) böyle bir cümleyle başlayan kitabı bir an önce okuyup bitirmek için derin bir istek duyuyor insan. sonra da bir solukta okuyup bitiriveriyor tadı damağında kalarak.

müzeyyen, bir ilhami algör romanı... ruhundaki eksiklikleri gören ama bu eksikliği dolduramayan insanların romanı... kimsenin anlamadığı derin tutkular yaşayan ve tutkusunu yalnızlığıyla harmanlayan insanların romanı... "söz gelimi testere ile kesseler sırıtan" insanların romanı... "film bitmiş de herkes salondan çıkarken, aklı son sahneye takılı kalmış, koltuğuna çakılı adamlar"ın romanı... durmadan "tel cambazının tel üstündeki durumu"nu anlatır şiiri hatırlayanların ve turgut uyar'a selam çakanların romanı... sonunda bitse ne olur, bitmese ne diyenlerin romanı... ve elbette benim romanım...

"nereye gidiyorsun çocuk, dedim içimden, büyümeye mi?"
7 beğen · 0 yorum
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

Bu sitede karşıma çıkmış bir kitap. Kapağı çok ilgimi çektiği için okumayı çok istemiştim ve okudum. 1 saat süren okuma süremin ilk başlarında dili bakımından ilgimi çeken bir kitap oldu. Şarkı sözlerinden kitap yazmış İlhami Algör. Film montajcısı bir adam hayatı şarkı sözleriyle ve film kesitleriyle yaşıyor. Çok sevdiği bir Müzeyyen var, karısı. Açıkçası kullandığı dilin karmaşıklığı ve hep aynı nispette seyretmesi birkaç sayfa sonra canımı sıkmaya başladı. Yazar, hikayeye girmenize ne diliyle izin veriyor ne de hikayeyle ilgili ipuçları veriyor. Evet ortada bir hikaye var gibi duruyor ama yazar tarafından anlatılmaya gerek duyulmuyor. Tabii ki bu bir tercih. Böyle bir kitap yazmak istemiş ve yazmış yazar. Fakat bana hitap etmedi. O güzel kapağın içinde çok daha açık ve anlaşılır, tam olarak anlatılmaya değer görülmüş bir hikaye yer almalıydı bana göre. Filmi de varmış. İzlemek lazım.
6 beğen · 2 yorum
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Aynen katılıyorum incelemenize. Bende de ilk başlarda bir etki yarattı. Sonradan da başlamışken bitireyim mantığıyla bitirdim sadece. İlk bölüm hariç cezbedici bir yanı yoktu kitabın. :)
09.08.15 beğen cevap
kevser (@kevsersagiroglu)
O güzelim kapaktan sonra hayal kırıklığına uğruyor insan. :)
31.08.15 beğen cevap
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

çıt...
Fakat Müzeyyen ben şimdi sizi nasıl anlatayım?
Bu kitabı da 1000K paylaşımlarından görüp okuyacaklarım arasından ön sıraya alarak okudum...
Kitabı okurken kendimi eski yeşilçam filmi izliyormuş gibi hissettim. Ki zaten yazarın işi kitapta filmlerle ilgili ve bolca Sadri Alışık var. O Galata' ya gitti ben de gittim, Tophane' ye gitti ben de gittim. Hatta o masa da çay ve sigara içenlerden biri de bendim fosur fosur :) Kendi ile gerçekleştirdiği repliklerin bazılarında kendimi buldum. Eve gelip bazı eşyalara selam vermişliğim, halini hatrını sormuşluğum vardır :))) Kısacık, güzel bir hikaye. Bazen kendime acaba Müzeyyen gerçekten var mı, yoksa bu yazar (hani bi hikaye yazmaya çalıyor ya) iç içe geçmiş bir roman mı yazıyor diye sordum :)


Filmi de varmış. Beğendiğim iki oyuncu hem de... En kısa zamanda izlemek üzere bana iyi seyirler ve okumak isteyenlere de iyi okumalar :)

Ve çıt ::)))
3 beğen · 0 yorum
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

İlhami Algör'ün okuduğum ilk kitabı idi. Okuyanlar da fark edecekti ki, anlaşılma kaygısı gütmeyen bir yazardır kendileri. Bu kitabında kullandığı dili, diğer kitaplarında da sürdürmüştür. Kafa karıştırır, sürekli başka şeylerden bahseder ama eninde sonunda esas kadına bağlar cümleyi. Müzeyyen'e gelince; yazarına kendisini yazmayı öğreten, cezbeden, aşık eden, hayran bırakan ve sonunda terk eden bir kadın. Yazar Müzeyyen'i öyle bir yere koymuştur ki, her baktığı yerde onu görür. Müzeyyen bir ütopyadır artık. Yanındadır ama gitmesi de kaçınılmazdır. Yazar da kitap boyunca aslında bu kaygıyı taşır. Sadri Alışık'a kızması da bundandır aslında.

Aynı adı taşıyan film de bu kitaptan esinlenerek yapılmıştır, kitabı kadar olmasa da Erdal Beşikçioğlu'nun kitaptaki satırları o karizmatik sesiyle süslemesi filmi de güzel kılabilmiştir.
4 beğen · 0 yorum
tersokur

tersokur

@tersokur

"Müzeyyen"
Filmini bir kaç ay önce Erdal Beşikçioğlu sayesinde izlediğim ve mükemmel bulduğum için kitabını okumak da farz oldu.

Ellisekiz sayfalık kısacık bir kitap ama her cümlenin altını çizmek istedim. Tek taraflı sapık bir tutku mu? Bana kendisini bir saat içinde ikinci kez okutturan sayfalar sadece tutku mu? Yoksa Müzeyyen isminim güzelliği mi?

Diyaloglar çok az ama çok tadında ve adamın kafasındakiler sayesinde diyalogların azlığını pek umursamadım. Hatta bu durumdan memnun oldum. Farklı ve özel bir üslubu var yazarın ve ister istemez ne yazsa okurum haline bürünüyorsunuz. En azından bu ağır kafa karmaşasının o tatlı esintisini sevdim.

"Müzeyyen" seslenmesi ne güzel bir isim? Ah Müzeyyen bu çok derin bir kafa karmaşasıydı ve adam sana tutunmayı çok istedi. Okuyun ve güzel mi değil mi buna kararı siz verin. Ben şimdi üçüncü kez okumaya gidiyorum.
6 beğen · 1 yorum
hümay (@unlightness)
kitabı o kadar güzel yorumlamışsın ki 5. kez felan okudum yazını...
15.01.17 beğen cevap

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku - S41

Sabah olmuştu. Sakindim. Final resim elimdeydi. Filmi bağlayabilirdim. Nasıl?
Pc Dünyam tarafından eklenmiştir.
Eseflal

Eseflal

@eseflal

Bir şey içime oturmuş kalmıştı. Yok olmak. Toz olmak istiyordum. Varlığım orada olmamalıydı. Gelip beni alsalardı. Uzaydan ya da bir yerlerden gelselerdi. Sessiz sedasız kaybolsaydım. Yerime Kız Kulesi'ni bıraksalardı. Ne alakaysa?

30
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
24 beğen · 4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
!
11.03.19 beğen 1 cevap
yasinerkmn

yasinerkmn

@yasinerkmn

´´Bir şeyin gerçekte öyle mi oluyor yoksa bana mı öyle geldiği konusu her zaman kafamı karıştırdı.´´
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

adam kadını seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, ruh eve sığmıyor..
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
İrem

İrem

@alkyone

"Bir şey içime oturmuş kalmıştı. Yok olmak. Toz olmak istiyordum. Varlığım orada olmamalıydı. Gelip beni alsalardı. Uzaydan ya da bir yerlerden gelselerdi. Sessiz sedasız kaybolsaydım."
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum
Büşranur Koç

Büşranur Koç

@busranurkoc

''Ulan,''dedim, ''bu miletin tarih kitabına ihtiyacı yok. Şarkıları peş peşe diz, koya kasete, ver radyodan...'
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
12 beğen · 0 yorum
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
50
KİTAP
Babil.com Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden babil.com'un en çok satan kitaplarının sıralandığı güncel listedir. ...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
12
KİTAP
En Sevdiğim, En Özel Kitaplar
Birçok kitap okuyoruz fakat bazı kitaplar bizim için daha özel bir yere konumlanıyor. Sadece en sevdiğiniz, herkesin okuması ...
✨UrsaMajor✨

✨UrsaMajor✨

@elifbirkadin

 paylaşım fotoğrafı
Avaramu... 📌
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mâhii

Mâhii

@mahii

 paylaşım fotoğrafı
Bugün ne okur'la ve uzun zamandır merak ettiğim Müzeyyen Hanım'la tanışmamın ilk günü.. Hadi bakalım...
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Kenan SAYIN (@kenansayin)
İnsan zihni odun sobası gibidir,
Nasıl ki sobanın yanması, İçin odunun sürekliliği gerekiyor,
İnsan zekasının (Zihni’nin) işlevinin sürekliliği için bilgi sürekliliği elzemdir..!
xkx
10.03.19 beğen 1 cevap
Eseflal

Eseflal

@eseflal

🌺🐢 Babum ile Sıradaki Kitabımız 🐢🌺 paylaşım fotoğrafı
🌺🐢 Babum ile Sıradaki Kitabımız 🐢🌺
Önce filmini izlemiş olduğumdan olsa gerek, okurken sözcükleri zihnimde Erdal Beşikçioğlu seslendirmeye başladı. Filmlerin kitaplar üzerinde böyle etkileri olabiliyor galiba...

@ceylanbektas ın katkılarıyla, Babum'a yeni bir yol, yeni bir macera... 😇🐢

"Tütünümü, anahtarımı aldım, evden tam çıkıyorum, bir şeyin eksik olduğunu, eksik olanın ruhum olduğunu fark ettim. Önemsemedim. Yol bana uygun bir ruh önerebilirdi."

🐢 Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku 🐢
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
28 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Gülcan (@gulcann)
☺️
02.03.19 beğen 2 cevap
Hakan (@hakani)
İyi okumalar müdürüm
02.03.19 beğen 1 cevap
turlim (@turlim369)
eseflal bu kitabı sevdin mi?
02.03.19 beğen 1 cevap
kereviz seven psikolog

kereviz seven psikolog

@kerevizsevenpsikolog

ne olmuştu da, "seninle dünyanın her yerine gelirim," diyen müzeyyen, durduğu yerden çekip gitmelere başlamıştı?
tütünü anahtarimi çantamı aldım tam çıkarken bir şeyin eksik olduğunu farkettim. eksik olanın ruhum olduğunu anladım ve umursamadım. zira yol bana bir ruh sunabilirdi.
müzeyyenler hayatımızda hep var olacaktır. bir yerlerinden hayata tutunup müzeyyenlerin vazgeçilmez ve mükemmel olduğuna kendimizi inandıracağız. cevabını yanlış yerde aradığımız müzeyyenlerin neden gittiği değil, neden müzeyyenlere tutulduğumuzdur. onlar bizim yumuşak karnımızdır. çocukluğumuzda ağladığımız karanlık odalarımız, keşfedemediğimiz yeteneklerimiz, paylaşamadığımız oyuncaklarımızdır. esasında onların egomuzun sanrısı olduğunu anladığımızda özgür olacağız.
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Carmen Magia

Carmen Magia

@carmenmagia

 paylaşım fotoğrafı
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku. Filmi bitti, bir saate kitapta biter gibi. Yarıladım. Kesinlikle derin bir tutku...
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon