up
ara

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku Kitap İncelemeleri

Eseflal

Eseflal

@eseflal

Bir kadın çizeceksen, onun gibi çizeceksin; Müzeyyen gibi... Bir kadının gözünde bir adam çizeceksen, zorlama kendini... Nerede başlayıp nerede bittiğini anlamak öyle zor ki, aynayı bin parçaya bölüp bin surat görmekten korkacak hale getirir adamı; dokuz yüz doksan sekizini bir yerlere postalar ikisiyle zor başa çıkarsın...

Bir kadın çizeceksen; onun gibi çizeceksin, Müzeyyen gibi... Geldiği çizgiler, gittiği çizgileri tutmayan; yarası, hüznü bol; anlamı derin; kendinden kaçışlarında boğulan; gözleri orta yere bırakılan suç aleti...

Bir kadın çizeceksen; çizemeyeceksin! Kalem amacını, kağıt anlamını kaybedecek... Çizemeyeceksin o kadını... Zaten; çizsen ne olur, çizmesen ne?

Fakat Müzeyyen! Yine bize öyle geldi herhalde... Bir his duydum... Çıt!

Keyifli okumalar...
19 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Şu kitap elime geçti evvel zamanda ya,okumadan birine hediye ettim!
13.03.19 beğen 2 cevap
Nevim Gökdemir (@nevimgokdemir)
Bende yok
16.03.19 beğen 1 cevap
iskoç

iskoç

@iskoc

kitap 65 sayfa, 230 alıntı var. Ne demek istediğimi "hafifçe düşünen herkes anlayacaktır. Dil olarak "doksanlar" zamanına ağır gelen, (zira ilk basımı 95') filminden sonra ünlenen, ünlendikçe tadı kaçan güzel kitap. Albayım beni nezahat ile evlendir'den üç paragraf, kalfa ie kıralıça'dan bir kitap daha okunası kitaptır.
İfinim bu vesile ile Çiğdem Vitrinel'e de sevgilerinizi sununuz, o olmasa 230 tane alıntıyı nerelerden yapacaktınız?
0 yorum
tuğba

tuğba

@karakutu

İsmini çok beğenip de aldığım bir kitaptı. Yanlış anlaşılmasın hala çok beğeniyorum. Ama kitapta yazarın Müzeyyen aşkından başka bir şey anlatılmıyor. Kitap bittiğinde de neydi şimdi bu hissine kapılıyorsunuz. Ayrıca yazarın dili yer yer çok basitken bir anda karmaşıklaşmaya başlıyor. Çok ince bir kitap olduğundan ,olayı anlamaya çalışırken kitabı bitiriveriyorsunuz.
3 yorum
Eseflal (@eseflal)
Filmini izlemeyi deneyin isterseniz bir de, çünkü gercekten Müzeyyen derin bir tutku...
24.01.19 beğen 3 cevap
Fatolina (@fatolina)
Müzeyyeni sevesi geliyor insanın..
24.01.19 beğen 1 cevap
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Fakat Müzeyyen ben şimdi sizi nasıl anlatayım?
Bu kitabı da 1000K paylaşımlarından görüp okuyacaklarım arasından ön sıraya alarak okudum...
Kitabı okurken kendimi eski yeşilçam filmi izliyormuş gibi hissettim. Ki zaten yazarın işi kitapta filmlerle ilgili ve bolca Sadri Alışık var. O Galata' ya gitti ben de gittim, Tophane' ye gitti ben de gittim. Hatta o masa da çay ve sigara içenlerden biri de bendim fosur fosur :) Kendi ile gerçekleştirdiği repliklerin bazılarında kendimi buldum. Eve gelip bazı eşyalara selam vermişliğim, halini hatrını sormuşluğum vardır :))) Kısacık, güzel bir hikaye. Bazen kendime acaba Müzeyyen gerçekten var mı, yoksa bu yazar (hani bi hikaye yazmaya çalıyor ya) iç içe geçmiş bir roman mı yazıyor diye sordum :)


Filmi de varmış. Beğendiğim iki oyuncu hem de... En kısa zamanda izlemek üzere bana iyi seyirler ve okumak isteyenlere de iyi okumalar :)

Ve çıt ::)))
0 yorum
Melisaholmes

Melisaholmes

@direncmelisa

50 küsür sayfalık bir kitap.10 tl fiyatı zerre hak etmiyor.Sayfa sayısından değil tabii ki.Konu güzel ama anlatış üslubunu beğenmedim.O k adar alışmışım ki Sabahattin Ali,Zülfi Livaneli kitaplarına,hep aynı anlatış tarzını bekliyorum.Sevemedim işte ne bileyim
4 yorum
Adiyok (@gizemlik)
Filmini izle o halde :) filmi çok güzeldir o anlatımı görüntüye dökmüş ve kitapta bıraktığı boşluklar can bulmuş filminde tavsiye ederim :)
28.03.18 beğen 1 cevap
Murat Gencer

Murat Gencer

@muratgencer

Kitap incecik, bir oturuşta bitirdim. Kitabın adını epey duydum, filminden de olabilir bu fakat adı sürekli sağda solda dolaşınca kitabını alayım okuyayım dedim. Mükemmel bir reklam çalışması olduğunu düşünüyorum, kitabın dili oldukça kötü. Küfür edilir de miktarına dikkat edilir, abim ne zaman sövmek istese çekinmemiş sövmüş. Tam bir sokak ağzı var kitapta, zorla bitirdiğim bir kitap oldu. Facebook a yazılsın diye birçok söz içeriyor. Anlatmak istediği 2 3 sayfada da anlatılabilir diye düşünüyorum. Neyse uzatmayayım, okuyup keyif almadığım, bitirdim demek için bitirdiğim bir kitap oldu.
0 yorum
İLKNUR İLÇİN İLKER

İLKNUR İLÇİN İLKER

@kitapseverkaradut

İlhami Algör ' le tanışma kitabım olan 'fakat Müzeyyen bu derin bir tutku ' kitabı beni adeta Yeşilçam'a , 80 lere 90 Lara götürdü . Baştan sona kadar şarkı sözleri , film replikleri ve ara ara argo terimlerle dolu bir anlatıma sahip.Karakterimiz herseyi dalga konusu yapıp tiye alan,eşyalarla konuşan hatta onları konuşturan ,kabadayı görünümünde fakat zayıf yönü bulunan biri. Aslında tek zayıf yönü var o da Müzeyyen e olan aşkı .Kitabı tam olarak çözemedim aslında .karakterimiz Müzeyyen le birlikte mı değil mı ? Ya da Müzeyyen gerçek mı ? Hayal mı ? Net olarak anlaşılmıyor kitapta.Bence yazarımız bu konuyu tamamen bizim yani okuyucuların hayal gücüne bırakıyor . Anlatımı ve tarzı farklı .. bı kaç saat içinde okuyabileceğiniz bir kitap :)
0 yorum
Aaa

Aaa

@mutluluk

O kadar merakla başladım ki. Neymiş bu kitap ya diyerekten. Ama bir iki bölüm dışında çok boş geldi sadece okumuş olmak için yarım kalmasın diye sonunu getirdim.
3 yorum
Red Red (@khaos)
Filmi güzeldi​ ama ??
26.04.17 beğen cevap
Aaa (@mutluluk)
İzleyeceğim onu da :)
28.04.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
??
28.04.17 beğen cevap
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Önce filmini izledim, sonra kitabını okuma fırsatı buldum. İncecik bir kitap, resimleri de düştüğümüzde 50 sayfaya düşüyor. 50 sayfada ne anlatabilir ki dedim, nitekim hiçbir şey anlatmamış kitap. Yazım, üslup güzel evet, fonetik de geliyor ancak yazım amacı neydi ki? Bir yazarın yalnızlığını, Müzeyyen takıntısını anlatmak bu kadar zor olmamalıydı. Çok anlamsız geldi. Filmi ise alakası olmayan sadece ismen benzerlik taşıyor gibi geldi bana. Açıkçası filmi çok daha fazla beğendim.
3 yorum
zeliha bozkurt (@zelihabozkurt)
bende filmi Erdal beşikçioğlu oynuyor diye izledim ama filmi de çok beğenmedim. Kitapsa bence de filmle pek alakası Yok. Arkadaşımın tavsiyesiyle yazarın ikircikli biricik kitabını okudum. Bir daha o arkadaşımdan tavsiye almamaya karar verdim
29.03.17 beğen cevap
Evren Erarslan (@evrenerarslan)
:) aslında piyasadaki o kadar boş kitabın arasında yazım anlamıyla güzel duruyor fakat insana katkısı olarak çok bir şey bulamadım ben.
29.03.17 beğen cevap
zeliha bozkurt (@zelihabozkurt)
Valla ben bir daha bu yazarın bir kitabını görürsem hızla o raftan uzaklaşmayı planlıyorum
29.03.17 beğen cevap
NERGİS

NERGİS

@nergis1907

Şuan ne yazmam gerektiğini biliyorum
1 yorum
hidogan (@hlldgn)
laf olsun diye inceleme yapmasanız keşke.
05.04.17 beğen cevap
Kumral Ada

Kumral Ada

@kumralada

Beğenmedim ben bu kitabı, bakıyorum yine herkes beğenmiş... Kitabı anlamakla güçlük çektim, Össnin paragrafları gibi kısacık ama 3 okumaya ancak anlıyorsun bu kitapda öyle sanırım 3 kere okursam anlarım.. Kitapda bu yüzden kısa sanırım anlamıyorsan bir daha oku.. Ha yazarın nesneleri konuşturması güzel yaratıcı da sadece o kadar.. Ay oflayarak bitirdim.. Neyse filmini izleyeceğim umarım o daha anlamlıdır..
0 yorum
Cihat Tosunasal

Cihat Tosunasal

@cihattosunasal94

Büyük bir hevesle aldım ama aradığımı tam olarak bulamadım. Kitap sürekleyici değil.Olaydan ziyade durum hikayesi.Bazı altı çizilecek güzel cümleler var onlar biraz keyiflendiriyor. Sadri Alışık'ın ağzı kullanılmış biraz kitapta. Tabiri caizse mahalle ağzı.Biraz sıcaklık katıyor bu ağız.Şarkılarla süslemesi de iyi ama yeni nesil(21 yaşında) olan biri için bazı şarkıları bilemiyorsunuz bu kötü. Yazar düz anlatsaydı ya da daha çok olay katsaydı kitaba daha çok keyif alırdım. Durum hikayelerini pek sevmiyorum.
0 yorum
Aslı Yazar

Aslı Yazar

@plantsvein

Popüler oluşuna aldanıp okuma hevesine giriştiğim kitaptır. Yazılış tarzı ve üslup olarak beğenmediğim, kısa olduğu için çabuk bitişine oh dediğimdir.
3 yorum
Cihat Tosunasal (@cihattosunasal94)
Yapma ya bende yeni sipariş ettim internetten . İnşallah dediğin kadar kötü değildir.
04.02.17 beğen cevap
Aslı Yazar (@plantsvein)
Tabii ki kişiden kişiye değişen bir durum bu, benim görüşüme göre önyargıyla yaklaşmayın derim, çevremde okuyup beğenen tanıdıklarım da var ^-^ @cihat-tosunasal94
04.02.17 beğen cevap
Cihat Tosunasal (@cihattosunasal94)
Peki teşekkürler ...
04.02.17 beğen cevap
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Tamam kitapta bir olay bir akış yok ama dili çok güzel bence akıcı ve eğlenceli . Zaten kitabı da ünlü yapan bu üslup bence ..
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Kitabın dili çok farklı ve ince esprilerle dolu. Çok kısa olmasına rağmen cümleler üzerinden öylesine geçmeyip düşüneceğiniz cinsten bir kitaptı. Keza ben günde 1-2 sayfa okuyarak ilerledim hep. Bir ara "Turist Ömer" filmini izliyor gibi oluyorsunuz kitabın özellikle giriş bölümünde. Bir ara Sadri Alışık'a kızıyoruz beraber.
Zekice, bir o kadar da eleştirel espriler vardı kitapta. Herkese tavsiye ederim.
Ağlanacak haline gülen "bu da mı gol değil" derdirten ve insanı derin düşüncelere sokan bir kitap. Kitabın sonunda Sadri Alışık'a saygı duyuyor ve ayıp ettin be müzeyyen diyoruz hep beraber.
0 yorum
/ 4