up
ara

Makaleler 2 Bütün Eserleri 13

Makaleler 2 Bütün Eserleri 13 Konusu ve Özeti

Makaleler 2 Bütün Eserleri 13
Türk Ülküsü kitabının da yazarı Hüseyin Nihal Atsız tarafından kaleme alınan Makaleler 2 Bütün Eserleri 13 kitabı Siyasi Düşünce, Makale türünde okuyucusu ile buluşuyor. İrfan Yayıncılık yayınevinden 2009 yılında 9753710666 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Makaleler 2 Bütün Eserleri 13 isimli kitap 281 sayfadan oluşuyor. Makaleler 2 Bütün Eserleri 13 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İrfan Yayıncılık
ISBN: 9753710666
Sayfa: 281 sayfa Basım Tarihi: 2009
Nihâl Atsız yaşasaydı bugün 87 yaşında olacaktı.
Yaşasaydı...
Son zamanlarda sık sık düşünüyorum, acaba yaşasaydı bu olanlara ne derdi? Bütün ömrü boyunca uzak diyarlardaki tutsak Türklerin birgün özgürlüklerine kavuşacaklarını hayâl etmişti. Bu hayâlin mutlaka gerçekleşeceğine inanıyor, ancak epeyi ileri bir târihte olacağını tahmîn ediyordu. Ayrıca bunun çok kanlı biçimde olacağını ve sonunda, bütün Türklerin tek bir bayrak altında toplanacağını öngörüyordu. Yâni Turancıydı.
Netîcede Atsız, hatâları, sevapları, kinleri, sevgileri, polemikleri, bilimsel araştırmaları ve edebî çalışmalarıyla bir devre -tek başına değilse bile- kendi çapında damgasını basmış olan birkaç imzâdan biridir.
Yağmur Atsız
Köln, 6 Şubat 1992
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Makaleler 2
Hüseyin Nihal Atsiz in elimdeki bu kitabi 1992 yılında basılmış.Kitabin ilk bölümunde Ziya Gökalp, Kürşat, Namık Kemal,Dr.Rıza Nur ,Dr.Ferit Cansever,M.Akif ,Cagri Bey,Tuğrul Bey gibi nicelerinin övgüyle bahsedildiği ve bunların bir çoğuna Orkun,Kizilelma,Cinaralti, Ötüken dergilerinde yer verdiği yazıları yer almaktadır. Kitabın 2 bölüm olarak adlandirdigim kisminda ise özellikle O zamanlar Edirne Mebusu Şeref Bey'e bolca tenkitte bulunmuş Atsız. Hasan Ali Bey 'in yazdıklarını da bolca eleştirmiş.
Kitapta siyasi olaylara da yer verilmiş yer yer ve bilindiği üzere hayatını Türkçülük ekolüne adayan Nihal Atsiz bu dusunelerini açık net bir sekilde aktarmış yazılarında.
Kitabın Türk Büyüklerine Saygı kisminda bahsi geçen ve büstleri yapılan Mete, Atilla,Ertuğrul Beg,Cengiz Han in gerçekte olması gereken ama araştırılmadan yapılan bustleri yazarı hayal kırıklığına ugratmistir.Şimdilerde var mi bilmiyorum ama Istanbul Üniversitesi Merkez Binada bulunan erkek ve kiz iki öğrenci ile Atatürk heykelininde kesinlikle o sekilde olmaması gerektiğini,Atatürk 'un asker kıyafetleriyle veyahut sivil kıyafetlerle olan bir heykel olması gerektiğini söyler. Sanat ve edebiyat dalında olan yaklaşmadan bahseder.Ve buna benzer pek cok misal verir.
Nihal Atsizla Bulgaristan hududunda öldürülen Sabahattin Ali arasında bir dava vardi.Bu konudan da ara ara bahsetmektedir Makaleler de ."Sabahattin Ali ,davayı Sıfırın ve Falih Rifkinin kışkırtmasıyla açtığı gerek savcılığa,gerekse Orhan Saime söylemiştir "demiştir.
Ben ise bu mevzuyu ilk olarak Sabahattin Ali 'nin hayatını anlatan Yeşil Murekkeb _Osman Balcigil kitabında okumuştum.

Siyasi meseleler pek ilgimi cekmese de okurken haklı bulduğum mevzular elbette olmaktadır .Atsız hayranları ise eminim çoktan okumuş haymetmislerdir kitaplarını.
5 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Makalelerin bu baskısını bulup okuma imkanınız varsa mutlaka okuyun derim. Sansürsüz ve çıkarılmayan makalelerin toplu halidir. Tarihi kaynakça olarak da elinizde bulundurabilirsiniz.
1 beğen · 0 yorum

Makaleler 2 Bütün Eserleri 13 - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle