up
ara
‹ Makaleler 2 Bütün Eserleri 13

Makaleler 2 Bütün Eserleri 13 Kitap İncelemeleri

nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Makaleler 2
Hüseyin Nihal Atsiz in elimdeki bu kitabi 1992 yılında basılmış.Kitabin ilk bölümunde Ziya Gökalp, Kürşat, Namık Kemal,Dr.Rıza Nur ,Dr.Ferit Cansever,M.Akif ,Cagri Bey,Tuğrul Bey gibi nicelerinin övgüyle bahsedildiği ve bunların bir çoğuna Orkun,Kizilelma,Cinaralti, Ötüken dergilerinde yer verdiği yazıları yer almaktadır. Kitabın 2 bölüm olarak adlandirdigim kisminda ise özellikle O zamanlar Edirne Mebusu Şeref Bey'e bolca tenkitte bulunmuş Atsız. Hasan Ali Bey 'in yazdıklarını da bolca eleştirmiş.
Kitapta siyasi olaylara da yer verilmiş yer yer ve bilindiği üzere hayatını Türkçülük ekolüne adayan Nihal Atsiz bu dusunelerini açık net bir sekilde aktarmış yazılarında.
Kitabın Türk Büyüklerine Saygı kisminda bahsi geçen ve büstleri yapılan Mete, Atilla,Ertuğrul Beg,Cengiz Han in gerçekte olması gereken ama araştırılmadan yapılan bustleri yazarı hayal kırıklığına ugratmistir.Şimdilerde var mi bilmiyorum ama Istanbul Üniversitesi Merkez Binada bulunan erkek ve kiz iki öğrenci ile Atatürk heykelininde kesinlikle o sekilde olmaması gerektiğini,Atatürk 'un asker kıyafetleriyle veyahut sivil kıyafetlerle olan bir heykel olması gerektiğini söyler. Sanat ve edebiyat dalında olan yaklaşmadan bahseder.Ve buna benzer pek cok misal verir.
Nihal Atsizla Bulgaristan hududunda öldürülen Sabahattin Ali arasında bir dava vardi.Bu konudan da ara ara bahsetmektedir Makaleler de ."Sabahattin Ali ,davayı Sıfırın ve Falih Rifkinin kışkırtmasıyla açtığı gerek savcılığa,gerekse Orhan Saime söylemiştir "demiştir.
Ben ise bu mevzuyu ilk olarak Sabahattin Ali 'nin hayatını anlatan Yeşil Murekkeb _Osman Balcigil kitabında okumuştum.

Siyasi meseleler pek ilgimi cekmese de okurken haklı bulduğum mevzular elbette olmaktadır .Atsız hayranları ise eminim çoktan okumuş haymetmislerdir kitaplarını.
5 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Makalelerin bu baskısını bulup okuma imkanınız varsa mutlaka okuyun derim. Sansürsüz ve çıkarılmayan makalelerin toplu halidir. Tarihi kaynakça olarak da elinizde bulundurabilirsiniz.
1 beğen · 0 yorum