up
ara

Kötü Bir İlkbahar

- Chien de Printemps

Kötü Bir İlkbahar Konusu ve Özeti

Kötü Bir İlkbahar
Kötü Bir İlkbahar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: İnci Gül
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755108445
Sayfa: 87 sayfa Basım Tarihi: 1997
24 dile çevrilmiş olan, şimdiye kadar birçok romana imza atan Goncourt ödüllü Fransız romancı Patrick Modiano'nun "Kötü Bir İlkbahar" adlı bu romanı, ünlü, ama ününü bir kenarda kalarak savuşturmayı seçen bir fotoğrafçının evinde, onun valizlerde unuttuğu fotoğrafları bir araya getirerek katalog ve fihristler üzerinde çalışan genç bir adamın belleğinde akıyor. Bir fotoğrafçının hiçbir şey olmadığını, doğal ışığı daha iyi yakalayabilmesi için ve onu daha iyi çalışabilmesi için dekorla kaynaşması ve görünmez olması gerektiğini düşünen fotoğrafçısı Jansen'in çevresindeki kişiler labirenti, genç adamın, otuz yıl sonra karşılaştığı ve anımsadığı kişilikler kataloğunu yazınsal bir serüvenin ilk basamaklarına çeviriyor. "Kötü Bir İlkbahar", okurunu her zaman için bir ayna önünde kendine bakarken bulan ve romanlarında her okuruna belleğin ve unutuşun girdaplarında garip, büyüleyici ve hemen kaybolan yüzler sunan son dönem Fransız edebiyatının önemli adı Patrick Modiano'nun yapıtının asal örneklerinden biri. Çağdaş anlamıyla edebiyatta lirizmin geri gelişinin en önemli örneklerini veren bir yazarın kaleminden doğan "Kötü Bir İlkbahar", Modiano lirizminin ustalıklı bir ürün.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Çocuk kitabını saymazsak Türkçeye çevrilmiş son Modiano kitabını da okudum. Bu sebeple önce biraz Modiano hakkında yazayım, daha doğrusu zaten twitterda anlattıklarımı ve burada da hem arenaya hem de yazarın kendi başlığına eklediğim giriyi kopyalayayım;

--------kopyaladım------------

Patrick Modiano, Nobel' i 2014 yılında aldı. Son yıllarda alışıldığı üzere yine Murakami falan denilirken Barbaros Altuğ, Modiano' nun ödülü alabileceğini söylemiş ve bir anlamda sürprizi bilmişti. Yanlış anımsamıyorsam o yıl Nobel için adı geçenler arasında Kundera ve benim tek kitabını okuyup da hayran kaldığım Peter Handke(Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi) de vardı. Ben, ödülü Handke alsın istiyordum.

Nobel' i Modiano alınca dilimize çevrilen kitaplarına baktım. 5 kitabından(aslında 6 ama biri çocuk kitabı) 4' ü Can, 1' i Varlık Yayınları' ndan çıkmış. En Uzağından Unutuşun isimli kitabı okudum ilk olarak. Birinci baskısı 1998 olan kitabın ikinci baskısı yazarın Nobel' i kazanmasından sonra. Kitap beni hoş bir detayla karşıladı; Peter Handke' ye ithaf notu.

Tıpkı ''En Uzağından Unutuşun'' gibi ''Bir Gençlik'' ve Varlık Yayınları' ndan çıkan ''Bir Sirk Geçiyor'' da Nobel sonrası tekrar basılmış dolayısıyla bu üç kitabı da şu an rahatça temin edebilirsiniz. Ne var ki ''Kötü Bir İlkbahar'' ve ''Yıkıntı Çicekleri'' nin baskıları yok. Ben iki farklı sahaftan toplam 50 TL ödeyerek aldım baskısı olmayan bu iki kitabı. Can Yayınları' nın basmamasının başka bir nedeni varsa bilemem ama bastığı iki kitabın Modiano' nu en keyifli ve kolay okunan kitapları olduğunu söyleyebilirim. Basmadıkları ise tam tersi tabii.

Peki Modiano kitapları ne anlatır? "Nobel bu yıl melankoliye gitti" başlığıyla görmüştü bu olayı bazı gazeteler. Sanırım bu zaten baya bir fikir verir size. Hayatın oradan oraya -hoyratça değil ama- savurduğu münzevi denebilecek gençler, boş sokaklar, tekinsiz insanlar, kasvetli mekanlar ve trajediden uzak yoğun bir melankoli. Eski kız arkadaşlarımdan birinin tabiriyle hep puslu bir hava var Modiano kitaplarında. Bir de varlığı belirsiz ve bir tarafı her zaman karanlık bir baba figürü mevcut hemen hemen her kitapta. 2. Dünya Savaşı sırasında babasının Naziler ile iş birliği yaptığı söylenmekte. Babasından uzak büyümüş ayrıca Modiano. Sanırım bunların etkisi var bu hususta. Kitapları birbirine benzer. Zaten 45 yıl aynı şeyleri yazıp Nobel aldı yorumları vardı kendisi hakkında. Yüz sayfa civarındaki kitapların hepsinde sanki buğulu bir camın arkasından bakarsınız her şeye. Hiçbir şey çok net değildir ki bence ülkemizde pek de tutmamasının sebebi bu.

Benim favori yazarlarımdan biri oldu kendisi. Hani baskısı olmayan kitaplarını aramanıza gerek yok belki ama Varlık ya da Can' ın 2. baskıları yaptığı o kitaplardan birini okuyun derim. Ve son olarak Modiano kitaplarına en yakışan şarkı da bu; The Partisan - Leonard Cohen

--------------yapıştırdım-------------

Fotoğrafçı Jansen münzevi bir yaşam sürmekte sanatını da bu çerçevede icra etmektedir, öyle ki ona göre bir fotoğrafçı hiçbir şey değildir. Doğal ışığı daha iyi yakalayabilmek ve onunla daha iyi çalışabilmek için dekorla kaynaşmak, görünmez olmak gerekir. Jansen ile tanışan genç bir adam gönüllü olarak onun foroğraflarını düzenlemek ve fihrist oluşturmak ister. Her fotoğraf karesinde de hem Jansen' in hem de kendi geçmişinin anıları canlanır, bir yerden sonra ikilinin anıları birbirine karışır.

Modiano' nun alışılagelmiş üslubuyla yine fazlasıyla puslu, melankolik bir kitap ve ben yine sevdim kitabı. En Uzağından Unutuşun ya da Bir Gençlik kadar keyifli ve sürükleyici olmasa da zaten 90 sayfa olduğundan asla sıkmıyor ve bir günde rahatça okunup bitiriliyor. Öyle de yapın derim zaten, aksi halde hiç giremezsiniz kitaba net bir olay, lineer bir zaman akışı olmadığından.
ataç ikon Kötü Bir İlkbahar
kitaba 6 verdi
0 yorum

Kötü Bir İlkbahar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Bana, belli bir zaman sonra zaten bildiğimiz, ama tembellikten ya da kaygısızlıktan dolayı kendi kendimizden bile gizlediğimiz gerçeği kabul ettiğimizi söyledi: Bir kardeşimiz, bir eşimiz bilinmeyen bir yerde, bilinmeyen bir tarihte bizim yerimize ölür ve sonunda gölgesi bize karışır.
ataç ikon Kötü Bir İlkbahar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Tasalanmayın, küçüğüm, ben de sık sık boşluklara düşerim. (sf. 72)

***

Yitik bir arılık, mutlu ve kaygısız yaşamak için oluşturulmuş, ama artık mutlu olunamayan dekorlar arıyordu. (sf. 81)

***

Bana bu otelin Paris' e ilk geldiği zaman kaldığı otelden yüz metre kadar ötede olduğunu ve bu kısa mesafeyi aşmak için otuz yıl geçmesi gerektiğini söylemişti. (sf. 86)

***

Bana, belli bir zaman sonra zaten bildiğimiz, ama tembellikten ya da kaygısızlıktan dolayı kendi kendimizden bile gizlediğimiz gerçeği kabul ettiğimizi söyledi: Bir kardeşimiz, bir eşimiz bilinmeyen bir yerde, bilinmeyen bir tarihte bizim yerimize ölür ve sonunda gölgesi bize karışır. (sf. 87)

(Can Yay. - 1. Baskı - İnci Gül çev.)
ataç ikon Kötü Bir İlkbahar
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

kitap ve alkol paylaşım fotoğrafı
kitap ve alkol
Nihayet alabildim bu kitabı
ataç ikon Kötü Bir İlkbahar
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum