up
ara

Kördüğüm

- Unravel

Kördüğüm Konusu ve Özeti

Kördüğüm
Kördüğüm kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: İnci Nazlı
Yayınevi: Yabancı Yayınları
ISBN: 9786055016234
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 2015
Bir ay önce, akıl hastanesine yatırıldım. Dün, Lachlan ziyaretime geldi. Beni öptü ve aklımı kaçırmaya başladığımı söyledi. Saatler sonra Max düşüncelerimi işgal etti; deli olmadığımı ve bana ihtiyacı olduğunu hatırlattı. Birkaç dakika önce geçmişimi aydınlatmaya çalışarak gerçeklikten daha da uzaklaştım… Şimdi, herkes benim aklımı kaçırdığımı düşünüyor ama ben onun gerçek olduğunu ve ne gördüğümü biliyorum… Bana inanıyor musun?

"Seksi, gizemli ve etkileyici bir hikâye… Calia Read'in kelimeleri sizi esir edecek ve aklınızı başınızdan alacak!"
-Claire Contreras, There is No Light in Darkness'in Yazarı-
... en temiz ruhların bile içinde bir parça karanlık vardır.

Şimdi hikayenin neresinden başlayayım yada neresinden tutayim bilemiyorum. Başlarda ilk sayfalarda bu kitabi okurken bir.parça sıkılıcam diyordum. Sonra kitap bitti ve ben ne olduğumu nasil bittiğini hangi ara kitabi tukettigimin farkina açıkcasi varamadim.

Nasil varacktim inu bile bilmiyorum. Kitabin ilk sayfalarina aldanip elinden birakanlar varsa eyer sakin sakin aman ha diyeyim sakin birakmayin. Yazar.oyle bir yazmiski sizi icine nasil hapsoldugunuzun farkina.dahi varamiyacaksiniz .

"Cılız dal rüzgarda sallanıyor ama damla olduğu yerde kalıyor. Eğer bir biz saçağı dayanabiliyorsa , belki ben de bir parça kalmış sağlam aklıma tutunabilirim."
(Syf.12)
....
Naomi'nin tam olarak kitap sonuna kadar yasadiklarini cozemiyecekiniz. Kitap bittigindeyse " hadi canim sende, Oha ! Nasil yani ya " gibi naralar belkide daha fazlasi istemsizce agzinizdan.kacacak eminim :D

" Huzurlu bir an istiyorum, sadece ... var olmak için. Hatiralar yok. Sozler yok. Aci yok. Sessizlik."
....
Allahim kitabi anlatmadan nasil bahsedicegimi bir turlu cozemiyorum. Okurken devamli aklimda olusturdugum senoryalarida.soylemek istemiyorum. Bu kitaba dalr hic bir bilgiyi sizinle paylasmak dahi istemiyorum. Cunki bu kitabi alip okumanizi istiyorum. Eminolun "Kördüğüm" adini bire bir tasoyan bir kitap. Yabanci Yayinlari yine kendini asmia ve harika bir.kitabi bizlerle buluaturmus.

"... en.temiz duygularin bile icinde bir parca kotuluk vardir. Fark etmek zor olabilir. Belki de bunu dunyadan saklama sanatinda mukemmellesmislerdir. Ya da belki zihinlerinin kuytu kosesinde saklidir. Ama vardir. Dunyada yaralanmamis hic kimse yoktur.
(Syf.108)
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 10 verdi
0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Güzel bir kitaptı ama çok daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum, yazarın bugün ve geçmiş zaman dilimlerini birbirine bağlamasını sevdim, karakterler arasındaki aşk ve birbirlerine olan bağlılıkları güzel aktarılmış.

Kitabı okurken, Naomi’nin konuşmaları ve düşüncelerini aktarış şekli bana soğuk ve ruhsuz gelmişti, biraz daha yoğun dram katılabilirdi diye düşünmüştüm ama sonra fark ettim ki aslında Naomi olayları anlatırken üçüncü kişinin gözünden anlatıyor,yani onları bir başkası yaşadığı ve olayların merkezine kendisini koymadığı daha doğrusu koyamadığı için bu kadar soğuk ve ruhsuz..

Okurken bir süre sonra bazı şeyleri anlıyor, ortada bir tuhaflık döndüğünü fark ediyorsunuz, bazı olaylar yada konuşmalar karşısında sizin de kafanız karışıyor acaba az önce yaşananlar gerçekten oldu mu diye : )

Aslında yazar çok önemli bir konuyu kaleme almış, bir süre güzelde götürmüş ama sonunu aceleye getirmiş, yaşananlar hakkında biraz daha detay verilse, ve gerçeklerin ortaya çıkmasından sonraki süreci biraz daha okuyabilseydik iyi olurdu diye düşünüyorum : )
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 8 verdi
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Kitap hakkındaki düşüncelerime geçmeden önce kısaca konusundan bahsedeyim zira konusuyla ilgili insanlar spoiler vermemek için pek yazmıyorlar.Normal bir gençkızken üniversiteden tatil için kasabasına dönen Naomi 'nin yaşadığı trajik bir olay sonucu akıl hastanesine düşmesi ve yeni gelen doktoruna güvenerek hikayesini anlatması...Naomi hikayesini anlattıkça biz de olayları bebek adımlarıyla öğreniyoruz.
Güzel bir kitap,gizemli ve farkındalık yaratabilecek bir konuyu işlediği için de türdeşlerinden ayrılarak benim tarafımdan aferini kaptı.Yani kuru kuruya gizem-aşk üçgeni vs... anlatmıyor.Yazarın bir derdi var.Bunu sevdim kitapta.Olanları okurken ve sonunda içiniz burkularak ,boğazınızda bir yumruyla kalıyorsunuz...
Ama ben Naomi ile ile ilgili gizemi kitabın başlarında tahmin ettim ;fakat Max karakterinin olayını çözemediğim için bu süpriz oldu bana da.
Dediğim gibi yazarın bir derdi var ve bunu farklı bir şekilde anlatma yoluna giderek hikayesini bizim tarafımızdan akıcı bir şekilde okunmasını sağlıyor.
Tavsiye edebileceğim bir kitap.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 7 verdi
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Kördüğümün çözüldüğü an.. Muhteşem bir son.
İlk başta kapağına bayılmıştım gördüğümde ve yorumları da iyice ilgimi çekmişti.. alalı biraz oluyor ama sıra gelmemişti, bu senenin ikinci kitabı olarak iyiki seçmişim 2 günde bitirdim, öyle merak uyandıran heyecanlı ilerlediki bırakamadım elimden.. akıl oyunlarıyla ilgili kitaplar beni çok çeker şizofrenidir veya herhangi bir hastalıktır her zaman merak ederim bu kitapta da çok başarılı bir kurgu vardı, izlediğim bir dizi gibi çıktı sonu bunu beklemiyodum biraz tahmin yürüttüm ama farklı bi şekilde, tamamen ters köşe oldu,, çok iyi bir son.. gerçekle hayal arasında gidip geldiğiniz sürükleyici bir roman, şok eden son kategorisinde bir kitap oldu benim için.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 10 verdi
0 yorum
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

Kapağını gördüğümden beri merak ettiğim kitap yayınlanınca hemen gidip aldım, saldırmışta olabilirim :) Bir hevesle okumaya başladım. Tam diyordum ki nereye varacak bu hikaye acaba diye. Yazardan sağlam bir darbe geldi. 'Aaaa!' derken buldum kendimi. Sonra olaylar biraz tuhaflaştı. Yazardan bir darbe daha bekledim, bekledim. Gelmedi. Sonra finalde sağlam bir darbe daha indi. Sonuç olarak kurgusu da anlatımı da iyi. Beni hayal kırıklığına uğratmadı. Beklediğime değmiş. Ara ara anlamsızlaşıyor gibi gelebilir ama finalde her şey yerli yerine oturuyor. Hikayenin kışın, kar etrafı örtmüşken anlatılıyor olması da tam bu soğuk günlere denk gelince güzel tesadüf oldu.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kördüğüm - S41

Gözlerimi kaldırdım, yorumumu komik bulmuş olsun diye deli gibi dua ediyordum. Ama o yüzünde düşünceli bir ifadeyle bana bakıyordu. Şehvet ve korku karışımı bir ifadeydi bu. Onu suçlayamazdım tabii. Hayatınızda kaç kez bu derece bir çekim yaşarsınız ki?
angelsbooks tarafından eklenmiştir.
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

Ben aşkın bir örümcek ağına benzediğini biliyordum. Bir kere yakalandınız mı, kaçış yoktur.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

En temiz ruhların bile içinde bir parça karanlık vardır.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

Dünyada yaralanmamış hiç kimse yoktur.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Gerçek ise şuydu ki sahip olduğumu sandığım güç aslında hiçbir zaman benim olmamıştı. Güç kaderindi. Hep yanımdaydı, beni bana uygun gördüğü yoldan yürütüyordu.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mediha

mediha

@daily

Orada sonsuza dek yaşayabilirdim. Ve kim suçlayabilirdi ki beni? Hayal alemi yaşanacak en güzel yer.
ataç ikon Kördüğüm
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
23
KİTAP
Psikolojik Romanlar
Psikolojik çözümlemeleri ile karakterlerin iç dünyalarına derin yolculuklar yapmayı seven yazarlar tarafından kaleme alınan, ...