up
ara
‹ Küçük Prens

Küçük Prens Kitap İncelemeleri

Fatolina

Fatolina

@fatolina

Kime göre küçük neye göre küçük
Okuduktan sonra ve okumadan önce diye iki hayatım var..
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Bir kaç saatte bitirdim, hikaye öyle yazılmışki okudukça okuma hissi geliyor, çiçeğe özenle bakıyor çünkü o çiçek aslında eşi...
EK 1
Bizler küçük bir çocuğun hayal dünyasını anlamayacak kadar büyük olduk. Bütün mesele bu. Gerçekten de küçükken büyüklerin yaptığı birçok şeyi saçma bulurdum. Şimdi onları taklit ediyorum ara ara.
Büyüyorum...
Bütün mesele bu...
Teşekkürler Antoine de Saint- Exupèry... 11.02.19
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Nehir Laufeyson

Nehir Laufeyson

@nehirlaufeyson

her yaşa hitap eden cidden aşırı güzel bir kitap. aynı zamanda sürükleyici de. hemen bitiyor ve okumaya doyamıyorsunuz. okumayan pek yoktur ama eğer okumadıysanız mutlaka okumanız gerektiğini savunuyorum. insanda farklı bir etki bırakıyor bence. hayatı farklı bir pencerereden bakmaya teşvik ediyor.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@arines

Paha biçilemez bir felsefi kitap💕
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Sima Tok

Sima Tok

@simatok

Okuduğum ilk kitap olduğundan bendeki yeri paha biçilemez. Ama uzun zamandır elime almamıştım bu kitabı, bugün tekrar okuma fırsatı bulana kadar. Bence her yaşa hitap eden son derece derin bir kitap. Herkesin okuması gerek!
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
18 beğen · 4 yorum
cihângir (@inciazat)
neokur uygulamasında bu kitabı okumayan bir tek ben kaldım galiba.
29.11.18 beğen cevap
Bahar Gürses (@portuga)
Sanırım kitap okuma alışkanlığım benimde ilk okuduğum kitabın bu muhteşem kitap olmasından kaynaklanıyor
30.11.18 beğen 1 cevap
birdost (@birdost)
bu kitabı ben de okumadım ya da okuduğumu hatırlamıyorum. Zaten okuduğum ilk kitabı da hatırlamıyorum
30.11.18 beğen cevap
ELİF İZZET

ELİF İZZET

@elifizzet

Çook çook güzel bir kitaptı.bitmesin diye okumaya kıyamadığım ve defalarca defalarca aynı heyecanla okuduğum kitapti💞💞
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
23 beğen · 7 yorum
cihângir (@inciazat)
kitabın ana konusu ne?
29.11.18 beğen 1 cevap
ELİF İZZET (@elifizzet)
[silindi]
29.11.18 beğen cevap
ELİF İZZET (@elifizzet)
Küçük prens kendi küçücuk galaksisinde yaşayan tek bir güle sahip bir çocuktur.
29.11.18 beğen cevap
ELİF İZZET (@elifizzet)
Başka galaksileri gezip edindigi bilgileri anlatan muhtesem bir kitap
29.11.18 beğen cevap
flr_yşl (@yslflr)
hmm .. bir klasik unutulmuş..
29.11.18 beğen cevap
gezgin abdal (@gezginabdal)
Aslında küçül prens bir çocuğun gözünden büyüklerin dar, mekanik, ruhsuz ve sevgisiz dünyasına yapılmış harika bir elştiridir. Küçük prens şahsında hem çocukların hem de insanlığın o sezgisel sevgi dolu dünyasına yolculuk vardır. İnsanlar büyüdükçe hem evreni, hem de doğayı anlamayacak bir reddeye varır ki, bu da onları küçücük dünyalarına sıkıştırıp bırakır. Küçük prens, bir gül üzerinden bize cansız gibi görünen her şeyin ruhu olduğunu bize anlatır. Büyüklerin iktidarcı yönünü de harika anlatmış. Her fırsatta okunacak bir kitap.
29.11.18 beğen 1 cevap
cihângir (@inciazat)
teşekkür ederim.
29.11.18 beğen cevap
Yasin Bahçeci

Yasin Bahçeci

@yasinbahceci

Küçük Prens
Dünyanın hemen her diline çevrilmiş, Fransız pilot ve yazar Exupery nin kaleme aldığı 1943 te yayınlanan ,Türkçe ye Ahmet Muhip Dıranas, Cemal Süreya, Tomris Uyar ve Selim İleri tarafından da çevrilen “Küçük Prens” ilk bakışta kahramanları, kitap kapağı, çizimleriyle bir çocuk kitabını andırsa da hemen ilk sayfasından itibaren öyle olmadığını gösteriyor. Karşısına çıkan karakterlere yaklaşımı ,evrensel “saflığı” Exupery nin ufaklığını eşsiz bir masal kahramanı haline getiriyor.

Eserde en geniş anlamda demiryolu işaretçisi, kendini beğenmiş,tilki,fenerci ,iş adamı,coğrafyacı,yılan,pilot ve Türk gök bilimci gibi karakterlerle bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası veriliyor. Dedim ya oldukça orijinal bir yaklaşımı vardır Küçük Prens ve büyükleri hiç anlamaz:

“Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: ” Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. “

Bir taraftan da bilgedir Küçük Prens ve şöyle der:”İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.”

Son olarak da kitabın bizi yakından ilgilendirebilecek diğer bi tarafı ,yazarın kitapta bahsettiği Türk gök bilimci kim ola ki ?! Diyebiliriz, acaba sahiden böyle bir adam var mı? Buluşu evvela kıyafetinden ötürü kabul görmeyip sonra modenr bir görünüme kavuştuktan sonra onay alan bu gök bilimcinin kim olabileceğiyle ilgili iki ihtimal görülüyor:Fatin Gökmen veya Ahmet Ziya Akbulut’tur.

Peki kimdir bu isimler? Efendim Fatin Gökmen adındaki abimiz kısaca şöyle diyelim Kandilli Rasathanesi nin kurucusu olacak çapta bir insandır. Halk onu Fatin Hoca diye tanır. Gökte, havada bir olay cereyan edince kendisine danışırmış. Bir oğlu ve kızı olmuştur. Kızının ismi de çok anlamlı bir isimdir, Sitâre...

Ahmet Ziya Akbulut ise ressam, yazar ve müzecidir.Fransızca ve geometri dersleri vermiştir.1924 yılında Paris’te astronomi öğretmenliği sınavını kazanarak Astronomi Derneği’ne üye olur. Mahmut Şevket Paşa’nın (1902) ve Galile’nin portresini bu uğraşlar arasında yapmıştır. 1934 yılında İstanbul Belediyesi İnkılâp Müzesi’ni kuran da odur.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum
Meliz Taylan

Meliz Taylan

@unlimitedlife

👶🏻
İnsanı çocukluğuna götüren bi kitap. Beni o kadar etkilenmişti ki dövmesini yaptırmıştım her aklıma geldiğinde açıp okuyorum.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
gk_skymoon

gk_skymoon

@gkskymoon

Küçük Prens
İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez. Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: Gerçeğin mayası gözle görülmez...
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
9 beğen · 0 yorum
Senem

Senem

@kitapvekahve

Simyacı tarzında o yüzden okumak için yaşı olmayan mutlaka okunması gereken bir kitap. Her yaşa o kadar güzel hitap ediyor ki bu kitabı okumak için yaş kriteriniz hayatta bulunmuyor. Yazarın çizimleri ise Küçük Prens'in dünyasına götürüyor sizi.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
küçük prens 🤴
Keyifli ve sürükleyici bir hikayesi var . Yaşınız kaç okursa olsun size 12 yaşınızdaki masumiyeti katarak satırları devirtecek incelikleri , yüreğinize dokunacak içtenliği barındırmış eser.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
12 beğen · 1 yorum
Ayten Altuğ (@flankess)
Kesinlikle öyle hele ki filmi başka bir güzel
30.08.18 beğen 1 cevap
Bâtıni

Bâtıni

@faylozabi

Çünkü en son çocukken insandım...
En son çocukken insanların gözünden değil kendi gözümden bakıyordum hayata. Mesela en son çocukken utanmadan, sıkılmadan hüngür hüngür ağladım. En son çocukken birine sarılmanın getirdiği o huzuru sonuna kadar hissettim ve en son çocukken çıkarsız sevdim birini. Bu kitap bana çocukluğumdan ziyade, insan olduğumu hatırlatır. Çünkü en son çocukken insandım. Bizde kalbi güzel insanlara küçük prens hediye edilir. İnsan olma gayenizi hep yaşatmanız dileğiyle...
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
11 beğen · 0 yorum
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir

Bu kitap beni özlediğim çocukluğuma götürdü.Boyama kitabıma,boyama kalemlerime,uçurtmama,Gökkuşağıma...Ne kolaymış çocukken gökkuşağı renginde bir dünya çizmek bu kadar kirli iken birde... Küçük prensi çok sevdim ben , dünya onun gözünden daha renkli daha güzel...Özlediğim çocukluğuma yeniden kavuştum.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
13 beğen · 0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Dikkat! büyükler anlamaya bilir
Küçük prens kitabını daha önce okumamıştım. Yani küçükken okumamıştım. Bu zamana kadar da okumayı düşünmemiştim. Çünkü herkes çok söylüyor çok övüyordu. Ne bileyim abartıldığını düşünmüştüm. Bugünde kısacık bir şeyler okuyayım dedim ve Küçük Prens kitabını seçtim.

Öncelikle şunu söyleyeyim kitap hakkında söylenenler bence abartı değilmiş. Cidden farklı ve güzel bir çocuk kitabı. Pişman da olmadım. Aksine iyi ki okumuşum. Çok keyifliydi ve eğlenceliydi. Kitaptan çok şey öğrendim mesela kılık kıyafet kanunu neden çıktı? Gezegen keşfettiğimizde ciddiye alınalım diye. Sonracığıma evrende kaç tane yıldız var? 501.622.731 tane. Bunlar önemli ve eğlenceli şeyler. Şu hayatta bir şeyi evcilleştirmek gerek Tilki haklı, Küçük prens de haklı çiçekle koyunun savaşı önemli.

Ne düşünüyorum biliyor musunuz? ciddi olarak böyle düşünüyorum. Gülmeyin. Antoine de Saint-Exupery keşif uçağıyla uçarken uçağı düşüp ölüyor ya...Kesin Küçük Prensin yanına gitti. Ölmedi. Sadece bedeni bir deniz kabuğu gibi bu dünyada kaldı. Ama kendisi Asteroid B-612 adlı gezegende Küçük Prens ile birlikte yaşıyor. Belkide başka bir yıldıza taşındılar. Küçük prensin gezegeni çok küçük sığmazlar oraya.

Şaka bir yana...içimden bir ses diyor ki "koyun yemedi çiçeği." Koyun bile olsa yapmaz bu hatayı.

Büyükler hiçbir şeyi tek başlarına anlayamıyorlar ya umarım bu kitabı okuduktan sonra kitabı anlamak için çocuklara sormazlar.

Okuyun. ?
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
21 beğen · 16 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Çok puan!
20.05.18 beğen 1 cevap
ah (@ahminelmevt)
Küçük Kara Balık ile devam et...
20.05.18 beğen 2 cevap
Enis (@dusundurucudusunce)
Ben hala abartıldığını düşünüyorum. Sanırım ben de okuduktan sonra farkedeceğim ?
21.05.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Küçük Prens
✏✏✏✏Küçük Prens okumak icin geç mi kalmıştım bilmiyorum.Çocuk kitabi,yetişkin kitabi yok hayatımın anlamı olan kitap mevzularindan sonra ben de bu kervana katıldım.?????
Küçük prensin bir gezegeni var, içerisinde 3 yanardağı, bir tane de çiçeği. Sarı saçlı bu prens gezegenleri geziyor karşısına cikanlara sorular soruyor,ışte bu hayatın anlamını içeren soru ve cevaplar okuyucunun altını çizeceği satırlardan oluşmakta. Kitabı okuyan çocuklarımız bu anlatimlardaki derinliği çözebilir mi bilemiyorum.
✏✏Ben en cok emirler veren Kral ile Küçük Prensin diyaloğunu sevdim . Ah bide yazarin ilk çizimi fil yutmuş Boa Yılanı resmi super.????Okumayan kalmasın, okuyun yani Küçük Prensi ??? içerisinde hayata dair felsefi düşünceler bulacaksınız aynı zamanda masal tadında ????Gorsellerle zenginleştirilmiş kitap , anlatılanları düşsel anlamda hissetmemizi sağlıyor.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
16 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Evet.Okuyun bu kitabı!..DEDE KORKUT masallarını da okumayı unutmayın lütfen!
28.03.18 beğen 2 cevap
/ 19