up
ara

Küçük Prens Kitap İncelemeleri

Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Küçük Prens bu zamana kadar okumayı ertelediğim bir kitaptı. 5. sınıf Türkçe ders kitaplarına Küçük Prensle ilgili kısa bir metin koymuşlar. Ben de işleyeceğim derse hazırlık amaçlı Küçük Prensi bir solukta okudum. Hem küçüklere hem de büyüklere hitap ediyor. Çocuklar genellikle animasyonunu izlemiştir diye düşünmüştüm ama kitabı okuyanların sayısı da bir hayli fazlaydı. Öğrencilerimle okuduğum ilk kitap olduğu için bendeki yeri ayrı olacak. İstedikleri zaman okusunlar diye de kitabı sınıf kitaplığına koydum.
Küçük Prensin büyükleri anlamadığında utanmadan, çekinmeden soru sorması, tatmin edici bir yanıta ulaşana kadar soruyu sormaya devam etmesi üzerinde durdum. Öğrencileri sorgulamaya teşvik ettim.
Yetiştirilme tarzımıza göre veya yıllar geçtikçe içimizdeki çocuğun sesi kayboluyor ve onun yerini gaddar, otoriter, mükemmeliyetçi ve yargılayıcı bir iç ses alıyor. Özellikle içindeki çocuğun sesini artık duyamayan yetişkinlerin okumasını isterim.
ataç ikon Küçük Prens
9.2 (2511 oy)
2 yorum
Desert Rain (@seaa)
[silindi]
13.10.17 beğen cevap
Desert Rain (@seaa)
Güzel kitaplardan kuşkusuz biride Küçük Prens bende ilk okudumda hiç bitmesin istemiştim altı yaşındayken bu kadar çok şeyleri bilmesi masumlu ön yargısız farkı anlam taşıyan okunması gereken kitaplardan biridir!
13.10.17 beğen cevap