up
ara

Kağıt Ev

Kağıt Ev Konusu ve Özeti

Kağıt Ev
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Carlos Maria Dominguez tarafından kaleme alınan Kağıt Ev kitabı Öykü (Çeviri), Okuma Sevgisi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Jaguar Kitap yayınevinden 2015 yılında 9786056501944 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kağıt Ev isimli kitap 94 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Seda Ersavcı çevirmiştir. Kitap Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kağıt Ev kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Seda Ersavcı
Yayınevi: Jaguar Kitap
ISBN: 9786056501944
Sayfa: 94 sayfa Basım Tarihi: 2015
Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onlarla birlikte yaşar. Kâğıt Ev, işte bu kitap tutkunlarından Carlos Brauer'in ve onun -bir edebiyat profesörü olan- Bruma Lennon'la olan gizemli ilişkisinin, bu ilişkinin gün yüzüne çıkmasına neden olan bir Joseph Conrad cildinin, kitap ve okuma aşkıyla dolu yaşamların hikâyesi...Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez'in, yayımlandığı her ülkede büyük ilgi uyandıran novellasını Seda Ersavcı İspanyolca aslından çevirdi. Peter Sis'in çizimleri ve Cem Ersavcı'nın kapak fotoğrafıyla, kalın ciltlerin arasında saklanacak bir mücevher...
Ferda Nihat Köksoy

Ferda Nihat Köksoy

@ferdanihat - İstanbul

KİTAPLAR İNSANLARIN KADERLERİNİ DEĞİŞTİRİR
CARLOS MARIA DOMINGUEZ, Yazar (Arjantin), ISP-2002, TR-2015, Jaguar Yayın, Çeviren: Seda Ersavcı, 89 sf.

-KİTAPLAR İNSANLARIN KADERLERİNİ DEĞİŞTİRİR. Kimileri Malezya Kaplanı'nı okuyup uzak diyarlardaki üniversitelerde edebiyat profesörü oldu. Siddhartha binlerce gencin Hinduizme'e merak salmasını sağladı, Hemingway onları sporcu yaptı, Dumas binlerce kadının hayatını alt üst ettiyse de, yemek kitapları sayesinde intihardan kurtulanların sayısı hiç de az değildi. Ne var ki BLUMA kitap kurbanlarından biri oldu.

-Büyükannem ne zaman yatakta kitap okuduğumu görse bana, "Bırak şunu, KİTAPLAR TEHLİKELİDİR," derdi. Yıllarca bunu onun cehaletine verdim, ama zaman Alman büyükannemin bilgeliğini kanıtladı.
...Bluma onu hayattan alıp götürecek olanın yine bu olacağını bilmeden hayatını EDEBİYATA adadı (EMILY DICKINSON okurken bir arabanın altında kalarak ÖLMEYİ yeğleyen tutkulu ve dik kafalı bir akademisyenlerden biridir ve tam istediği gibi ölür).

-...GÖLGE HATTI'nın bu eski püskü baskısına bir kez daha baktım. Bluma'nın JOSEPH CONRAD üzerine yazmakta olduğu tezden haberdardım, fakat beni daha çok şaşırtan, kitabın ön ve arka kapaklarının kir tabakasıyla kaplı olmasıydı. Sayfaların kenarlarında çalışma masasının pırıl pırıl ahşap yüzeyine ince bir toz yayılmasına neden olan ÇİMENTO kalıntılarıydı.

-Sadece çok uzak bir gelecekte bana FAYDASI olacak kitapları, genel okuma çizgimin DIŞINDA kalanları ve bir kez okuyup da bir daha yıllar boyu, belki de hiçbir zaman kapağını bile AÇMAYACAKLARIMI neden EVDE TUTTUĞUMU defalarca sordum kendime (öykünün sonunda YENİ BİR TEMİZLİK yapıp, elzem yahut faydalı bulmadığı kitapları BÜYÜK KARTON KUTULARA KOYARAK bir kısmını meslektaşlarına ya da öğrencilerine verir yazar).

-Çoğunlukla bir KİTAPTAN KURTULMAK ona SAHİP olmaktan daha ZORDUR. Kitaplar, sanki ASLA GERİ DÖNEMEYECEĞİMİZ BİR ANIN TANIKLARI gibi, bir İHTİYAÇ ve UNUTKANLIK ANLAŞMASIYLA tutunurlar insana.

-İKİ ÇEŞİT İNSAN vardır: Biri, KOLEKSİYONCULAR. Kendilerini NADİR bulunan baskıları, ...seçkin ciltleri toplamaya adayanlar... Hem de bu sayfaları sadece GÜZEL bir nesneye, PAHALI bir parçaya BAKMAK için açacaklardır, başka bir şey için değil.
Diğerleri ise OKURLAR... Hayatları boyunca kütüphanelerine sadece ÖNEMLİ eserleri koyarlar. BRAUER'i bu gruba dahil ediyorum (Bluma'nın GÖLGE HATTI kitabını istediği kitap koleksiyoneri). Bu tür insanlar TUTKULUDUR, OKUMAK VE ANLAMAK dışında bir kaygı gütmeden saatlerini geçirecekleri bir kitap için oldukça mühim paralar ödemeye hazırdırlar.
...İnşa edilen bir kütüphane, YARATILAN BİR HAYAT demektir, yığılmış kitaplar toplamı değildir asla.
...Kütüphane ZAMANA AÇILAN BİR KAPIDIR (Borges'den).
...Kitap müptelalarını, PARŞÖMEN BENZERİ DERİLERİNDEN anlayabilirsiniz.

-Ben de Goethe'yi WAGNER operası dinleyerek ya da Baudelaire'i DEBUSSY eşliğinde okumayı severim. Bu, YOLCULUĞUN bir parçasıdır ve sizi temin ederim alınan HAZ, her anlamda, EN ÜST düzeydedir.

-Yıllar boyunca kitapların MASA BACAĞI yahut üst üste dizilip üzerlerine bir örtü örtülerek KOMODİN işlevi gördüklerine tanık oldum; pek çok sözlük asıl amaçları için kullanıldığından daha çok, ÜTÜ ve DÜZLEŞTİRİCİ olarak kullanılmıştır ve hiç de az değildir içlerinde MEKTUPLAR, BANKNOTLAR ve SIRLAR saklayan, raflara gizlenmiş kitapların sayısı. İNSANLAR KİTAPLARIN KADERLERİNİ DE DEĞİŞTİRİR.

-Bir vazo, bir kahve makinesi yahut bir televizyon bir kitaptan çok daha önce eskir yahut kırılıp bozulur. Bir KİTAP, sahibi onu parçalamak, sayfalarını yırtmak, ateşe atmak istemediği sürece işlevini yitirmez. Arjantin'deki son ASKERİ DİKTATÖRLÜK döneminde pek çok insan KİTAPLARINI TUVALETLERDE, BANYOLARDA YAKTI veya BAHÇELERE GÖMDÜ. Adları kötüye çıkan ciltler, tehlike oluşturmaya başlamıştı. Kitaplar ve kendi hayatları arasında bir seçim yapmak zorunda kalan Arjantinliler KİTAPLARININ CELLATLARI olmayı seçtiler.
Uzun uzun çalışılan, tartışılan kitaplar, insanların içinde tutkular uyandıran, vazgeçilmez vaatler sunan ve eski dostlarından ayrı kalan kitaplar, havaya saçılan küller halinde göğe yükselmişti.
...Kitaplar bir yığın insanı SUÇLU durumuna düşürmüş, onların HAYATLARINI MAHVETMİŞTİ.
İnsanlığın bir, iki, hatta yirmi yüzyılı geride bırakma, istedikleri takdirde ZAMANI ALT ETME kapasitesine sahip bu dayanıklı nesnelerle olan ilişkisi hiçbir zaman MASUM OLMADI. Bu yumuşak, sarsılmaz kağıt hamuruna İNSANİ BİR MİSYON yüklendi.

***
18.000'den fazla kitabı olan BRAUER, kitaplarının yerini belirlemek için tutuğu katalog yanınca, kitaplarıyla birlikte kuş uçmaz kervan geçmez, kişiye kendisini kumun içine kaçan böcekten bir milimetre daha büyük hissettirme kapasitesine sahip bir mekana, küçücük bir BALIKÇI KÖYÜNE çekilir.
Bir duvar ustasına KİTAPLARINI kalın-ciltli olanlar kolon, diğerleri ise duvarlarda kullanılmak üzere bir KAĞIT EV inşa ettirir.
Brauer, Bluma'nın Joseph Conrad üzerine yaptığı çalışma için istediği GÖLGE HATTI isimli kitabını evin duvarları arasında bulmak, KOCA KİTAPLIĞININ NİHAYET BİR İŞE YARADIĞINI GÖRMEK için bütün evi balyozla delikler açarak YIKAR ve elinde valiziyle köyü de terk eder.

***

-Böylece tek yapabileceği, balyozu eline alıp SANKİ BU ŞEKİLDE HAPSOLDUĞU HAPİSHANEDEN KURTULACAKMIŞÇASINA KENDİ ESERİNİ BİR DAHA YIKMAKTI belki de sadece.
Yağmurun altındaki bu kitap ne Bluma'yı şaşırtabildi ne de bir fayda sağladı ona; fazlasıyla geç gelmişti zira fakat bir adam ZALİMCE, HUZURSUZCA ve katiyetle GÖLGE HATTININ ÖTESİNE geçti.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 8 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Halil korkut ( @blackgarden ) arkadaşımız işaret etmese bir ihtimal KÂĞIT EV üzerine yazılmış şu incelemelere bugün bakmayacaktım.Sağ olsun bana,"Kağıt Ev isimli kitabı okumanızı tavsiye ediyorum." diye yazınca ben de sitemizdeki incelemeleri okumak istedim.Ferda Bey size teşekkür ediyorum,alıntıları da içerisinde uzunca bir inceleme yazmışsınız.Kitabı merak etmeye başladım doğrusu!
21.12.16 beğen 1 cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez’in novellası Kağıt Ev’de, kitap saplantısını, bu saplantıdan daha kuvvetli ama sessiz, çabasız, sadece bekleyen aşkı okuyacaksınız.
Kitabın genel hatları böyle. Kişisel düşüncelerime geçersek; 2015’in Ocak ayında ilk baskısı yapıldığı halde 4,5 ay içinde sitede 8 kişi okumuş, okuyacaklar var. Pek çok kitap için satışa sunumundan sonra geçen süre ve okuyucu sayısını oranlarsak yüksek bir okuyucu gizil gücü olduğu belli. Kısa, akıcı, ucuz. Kürk Mantolu Madonna, Şeker Portakalı, Uçurtma Avcısı,…gibi geniş okuyucu kitlesine ulaşabilecek gibi görünüyor.
Okumayı, sonrasında kitapları saplantı haline getiren kahramanımız/kahramanlarımız, kitap tutkunlarının başına gelecek olan okumaya daha fazla vakit ayırma kaygısı, bu kaygıyı amacından saptırarak kitap biriktirme, sahip olma hırsına geçiş ve tabii muhafaza sorunu aşamalarına kendilerince çözüm bulmaya çalışıyor. Okurken Dr. Kien akıllara gelecektir ama Kien üstün zekası, zerafeti , tutkusu ve tabii kamaşması ile çok çabuk sıyrılacak bu novelladan. Yazar başlarda çok güzel yakalamış metni, sonları ise hayal kırıklığı. Başladığı çıtayla bitiremeyerek düşüşe geçmiş ki bitişler şekilleri itibariyle tüm hayatımızda olduğu gibi kitaplarda da çok önemli. Masumiyet Çağı’nı örnek verirsem okurken o kadar çok söylendim ki "Nasıl böyle bir kitabı dünya edebiyat otoriteleri önerir?" diye, üzerine yazsam üç sayfa olurdu herhalde ama, ama öyle bir bitmiş ki sarsılıyorsunuz. Bu novella da daha biçimli bitseydi daha çok beğeni alırdı diye düşünüyorum.
Kitabın baskısı, kağıt kalitesi, ön bilgilendirme güzel. Çevirmen Seda Ersavcı genç yaşına rağmen eski kelimelerle yaptığı çeviriyle kitaba (Metinde geçen onca dünya çapında yazar ve eser ismi olduğu halde) yaşanmışlık ve bizdenlik katmış. Bir kaç saatte okunabilecek, Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 kitaptan biri (imiş) aynı zamanda.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 10 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Okurken Dr. Kien akıllara gelecektir" 'Misafir'imiz haklı galiba! Ben henüz kitabı okumadım Halil korkut
( @blackgarden ) arkadaşımızın önerisiyle sitemizdeki incelemelere göz atıyorum.Fakat Dr.Kien gelmişti aklıma az önce farklı bir arkadaşımızın KÂĞIT EV başlıklı bu kitap hakkındaki incelemesini okurken.
21.12.16 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Kağıt Ev
Bazı kitaplar vardır her bir sayfayı çevirirken bambaşka duygular hissettirir, bazı kitaplar vardır anılarını tekrar tekrar yaşatır, bazı kitaplar da vardır belki unutulan belki de fark edilemeyen bazı konuları ön planda ele alarak okuru uyarır. İşte Kağıt Ev adlı kitap da bu son belirttiğim kitaplardan biri.

“Aşırı”nın anlamı olması gerekenden çok olmasına rağmen, farklı konulardaki yorumlamaları kişiye göre değişir. Kimine göre normal olan bir başkasına göre az olabileceği gibi, bir diğerine göre aşırı olabilir. Özellikle alışkanlıklarımızla ilgili durumları değerlendirirken, söz konusu alışkanlığımızın diğer aktivitelerimizi olumsuz yönde etkileyip etkilemediğine bakılması gerektiğini düşünüyorum. Keyifle yaptığımız bir şey, bir diğer faaliyetimizi aksatıyorsa işte o noktada sorgulamak gerekiyor.

Kitapta ele alınan konu adından da anlaşılacağı üzere kitaplar. Okumaya ayrılan zamandan, evin her odasını kaplayan kitaplıklara, okumanın verdiği zevkin yaşamın diğer alanlarına vermiş olduğu zarardan, kitapların yaşam alanından yaşamın her safhasına varan olumlu ya da olumsuz etkilerine kadar birçok konuya değinmiş Yazar. Bu yönüyle okurun kendini sorgulamasını sağlıyor.

Okumayı sevenlere önerebileceğim, kitap ve okuma konusundaki aşırılıkları farklı açılardan yorumlayan Yazar’ın bu kısa kitabını okurken keyif aldım. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 9 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Gülşah Sönmez @gulsahsonmez elbette metinlerden aldığımız okuma hazlarımız elbette farklı farklı olacak ama bana çok geldi dokuz puan! Bilesin! 😎😏
01.02.19 beğen cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Bazı kitaplar vardır okumak hem istersiniz hemde bitmesin diye okumaya kıyamazsınız da yavaş yavaş okursunuz. İşte bu kitap tamda öyle. Kitapaşkı bu olsa gerek. Sanırım bende bu kitap evde o kitap kokusu arasında hayatım devam ettirmek isterdim. Hayali bile o kadar güzelki, sahil kenarında kitaplardan yapılmış bir ev ve içinde siz huzur, dünyalık sizi sizden almış değil... Harika olmazmıydı. .

Kıyamamak dedim kitaplardan ev yaptıran duygu, kitaplarını kimseye bırakmaya kıyamamak. Bruner de kıyamadı, tüm zamanını kitaplarına ayırdı gecesini gündüzünü, her yerş kitaplarla kapladı, en son dayanamadı da kendıne barınak, catı yaptı, kokusundan dokusundan uzak kalmamak için. Bruner ve Delgado ve Bluma... Ve bir kitabın yaşattığı bir yolculuk....

Kitabı okurken hep kendimden parçalar buldum. Kitaplarına kıyamıyor da ne yapacağını şaşırıyor ya Bruner Ben de öyleyim kıyamıyorum kimseye vermeye, benim çocuklarım gibi sanki, sayfaları kırışınc içim acıyor, ama tabi bu kadarı biraz fazla sanki, yine de benim mutluluk kaynaklarım kitaplarım. Kitap tutkusunun anlatıldığı harika bir kitap. Az ve sıcacık ve samimi bir anlatım...
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 9 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
[silindi]
05.12.17 beğen cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Kağıt Ev
Yazar: Carlos Maria Dominguez Çevirmen: Seda Ersavcı
Yayınevi : Jaguar Kitap
Sayfa Sayısı: 94
Baskı Yılı: 2015

Güzel bir kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım.94 sayfalık ince bir kitaptı.Kısaca konusuna değinirsem,kitap tutkusunu anlatıyor.Kitapları biraz fazla seviyorsanız; evinizde alıp başını giden bir kütüphaneniz varsa ya da olmaya başladıysa bu kitabı severek okuyacaksınız.Kitapların insan hayatını ne denli değiştirebileceğini, kötü etkilerini gözler önüne sererek ironik bir dille, düşündürerek anlatıyor.
Kağıt Ev, kitapların yaratabileceği sorunların en büyüğünden başlıyor: Bluma Lennon, Emily Dickinson’ın Şiirler’ini okurken, bir arabanın altında kalıyor.
Kitap tutkunu ilginç karakterler var kitabın içinde:Bir tanesi kitapla ‘sevişircesine’ okuyor, notlar alıyor, etkilendiği yerlerin altını çiziyor, fiziksel olarak bağlanıyor onlara. Bir diğeri ise notlarını düzenli bir şekilde ayrı bir yerde tutuyor, kitaplarının tozunu alıp onlara zarar vermeyecek özel raflar tasarlayarak harika bir kitaplık kuruyor.
Ayrıca Kağıt Ev’in içerisinde Peter Sis’in muazzam çizimleri var.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 8 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
21.12.16 beğen cevap

Kağıt Ev - S41

Sayfa 41 Bir fotoğraf.
resimag.com/8c36b846.jpeg
Rue tarafından eklenmiştir.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Kitaplar insanların kaderlerini değiştirir.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 yorum
amour (@amour)
Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.
16.01.19 beğen cevap
..... (@onder872)
Sadece kitaplar değil insanların kaderleri çabalarına da bağlanmamıştır sizce.
16.01.19 beğen cevap
amour (@amour)
Hiçbir yiğidin kaza ve kader okuna karşı kalkanı yoktur.
16.01.19 beğen cevap
amour (@amour)
Hiç kimse kaderini değiştiremez ve kaderinden kaçamaz.
16.01.19 beğen cevap
amour (@amour)
Senin kaderin, karakterinin bir yansıması sonucudur.
16.01.19 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Bir kitap, sahibi onu parçalamak, sayfalarını yırtmak, ateşe atmak istemediği sürece işlevini yitirmez.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Muhtemel tehlikeyi hiç dillendirmezsek onun gerçekleşmeyeceğini varsayarız; kendimizi bu şekilde sakınacağımızı zannederiz.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Tıpkı kütüphanedekiler gibi damgalı kitaplar gördüm, yahut içlerine sahiplerinin kartları yerleştirilmiş olanlar. Kimse bir kitap kaybetmek istemez. Bir daha okumayacak olsak da başlığında eski, belki de kaybolmuş bir duyguyu taşıyan bir kitabı kaybetmektense bir yüzük, saat veya şemsiye kaybetmeyi yeğleriz.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
güneş

güneş

@gunes

Kitaplar insanlarin kaderini değiştirir.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
14
KİTAP
Kitapları Anlatan Kitaplar
İçinde kitaplardan, kütüphanelerden, okumaktan söz eden ve özendiren kitapların oluşturduğu listedir. ...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
ruh-u revan.🍒

ruh-u revan.🍒

@the - İstanbul

hayırlısı. paylaşım fotoğrafı
hayırlısı.
Arka kapakta "Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onlarla birlikte yaşar. Kâğıt Ev, işte bu kitap tutkunlarından Carlos Brauer'in ve onun -bir edebiyat profesörü olan- Bruma Lennon'la olan gizemli ilişkisinin, bu ilişkinin gün yüzüne çıkmasına neden olan bir Joseph Conrad cildinin, kitap ve okuma aşkıyla dolu yaşamların hikâyesi..."
Yazısını görmemle okumaya karar vermem bir oldu.
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
lilith

lilith

@lilithcizre - Şanlıurfa

 paylaşım fotoğrafı
Bol okumalı bir Pazar... bakalım nasılsın seni gidi şirin, kısa kitap :)
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne oldu lilith @lilithcizre kısa & şirin kitaba?
22.01.19 beğen cevap
Tenebris Casper (@carnage)
Ablam sattınmı arabayı 🤣
22.01.19 beğen cevap
POST_MORTEM

POST_MORTEM

@postmortem - San Juan

Kağıt ev
@merve-oz @sule10 @el-nino Evet sevgili okuma kulübü dostlarım nasılsınız? İyisiniz umarım. Kitap nasıl gidiyor, umarım seçimimizi beğenmişsinizdir ve güzel bir yolculuğu bitirmişsinizdir veya devam ediyor da olabilirsiniz. Ben mesela hala bitiremedim kitabı ve bu sebeple de sizi durumdan haberdar edeyim dedim. Siz de ne durumda olduğunuzu bildirirseniz sevinirim. Olmadı tartışma işini yarına bırakabiliriz. Hepinize keyifli okumalar dilerim :)
EK 1: Evet sevgili okuma kulübü dostlarım. İyisiniz umarım. Güzel bir pazar sabahi, yataklardan geç kalkildi, öğle saatinde sabah kahvaltilari yapıldı, keyif çayları kahveleri ellere alınıp bir köşeye cekilindi. Öyle farzediyorum :) kitabimizin tartışmasını yapacağız kismetse ve bunun için ayrı başlık açmayı gereksiz gördüm. Buradan devam edelim istedim. DEĞERLİ SİTE SAKINLERI ! BU SAATTEN SONRA BU PAYLAŞIM ALTINDAKI YORUMLAR, KİTAP HAKKINDA SPOILER ICEREBILIR, ICERECEKTIR. KİTABI OKUMADIYSANIZ YORUMLARI OKUMANIZI ONERMEM ;) Her ihtimale karşı iletinin ilk üç mesajı açık olduğundan, deneme şeklinde yorumlayacagim ki , diğer mesajları sadece görmek isteyenler görsünler :) 15.01.17
ataç ikon Kağıt Ev
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
45 yorum
EL_NINO (@elnino)
Ben bitirdim yolculuk güzel ve keyifli geçti.Son durakta bekliyorum gelince haber verin. :)
14.01.17 beğen 3 cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
.
15.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
.
15.01.17 beğen cevap