up
ara

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra Konusu ve Özeti

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750505850
Sayfa: 136 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Bir şey sunulmuştu bana, bir hediye, bir meyve. Ama ben o meyveden tadamadım, gök erik gibi kaldı avcumda dünya. Şimdi ben uykusuzum, yalınayağım, kendimle meşgulüm. Kapımın önünde boş peynir tenekeleri, yağmur suyu biriktiriyorum. Kendi kendime, sanatçı tecrübe edinemeyen insandır, diyorum, bu dünyada hiçbir tecrübesi olmayan insandır ama şimdi sen karala bunun üstünü, yırt sen bunu, olmadı çünkü, olmadı işte. Nafile."Bir intiharın çevresinde, insanlar...O kızın intiharıyla birbirlerine yaklaşan... Kendi içlerine ve geçmişe dalan... Onu kaybetmenin acısıyla başka sevdiklerine eğilen... Nasıl da mühimdir aşk sakarlıkları, sevgi ihmalleri; nasıl hayat kurtarır eşin-dostun bakım, onarımı... Barış Bıçakçı'dan, yine usul usul edebiyat."Barış Bıçakçı'nın dingin, gösterişsiz, suskusundan güç alan öykülerinin son zamanlarda okuduğum en güzel öyküler arasında olduğunu söyleyebilirim. Ne anlattığı sanki önemli değilmiş, ama anlatım biçimi ve diliyle de sıradanmış gibi görünüyorsa size, okuma alışkanlıklarınızı adam akıllı gözden geçirmeniz gerekir."-Semih Gümüş-
Şule

Şule

@sule10

Baştan sona her cümlesi üzerine yorum yapılabilecek nadir kitaplardandır..Yazar için ne söylesem az kalır..insanların bunalımlı hallerini,hepimizin içindeki o boşluk duygusunu sade ve yoğun bir anlamla okuyuculara öyle güzel aktarmış ki kendinizin ötesine geçiyorsunuz..bir kitap sizi kendinizin dışına çıkarabiliyorsa ya da sizi iç dünyanızla yüzleştirebiliyorsa iyidir bence..bir damlada okyanus gizli..şimdiden iyi okumalar..
0 yorum
Gürcan Öztürk

Gürcan Öztürk

@gurcanozturk

Barış Bıçakçı'nın her zamanki sade yalın duru anlatımından muhteşem bir kitap daha. Başak intihar eden ancak öldükten sonra geride bıraktıklarının hayatlarını baştan değiştiren bir karakter. Roman Başak'ın intihar sebebini(lerini) yavaşça irdelerken geride bıraktıklarının hayatlarına da usul usul sokuyor okuyucuyu ve bu karakterler üzerinden kendimizi yaşantımızı başarılı bir biçimde sorguya çekmemizi sağlıyor.
0 yorum
Selen Yüksel

Selen Yüksel

@istasyonsarkilari

bıçakçı'nın okuduğum ikinci kitabıydı. üstüne üç kitabını daha okudum. her zamanki barış bıçakçı, yalın ama içini deşmeniz gereken cümleler. bir ölüm ve ardında kalanların hayatında değişenleri gösteriyor. biraz karışık bir kitap gibi gelebilir. ha, bu arada bıçakçı bu kez mükemmel psikolojik analizler yapmış. okuyun, okutun.
0 yorum
Öznur

Öznur

@oznrblg

Sanki acı bir kaybın arkasından, hatırası hep canlı kalsın diye, akla geldikçe, zaman sıralaması gözetilmeden anılar kağıda dökülmüş gibi. Çok gerçek, çok hayat... Sadece ilk 8-9 hikaye 1.tekil şahıs tarafından anlatılırken daha sonra 3.tekil şahıs anlatımına dönüyor. Keşke tüm hikayeler 1.tekil şahsın dilinden anlatılsaydı...
0 yorum
Musa Değirmenci

Musa Değirmenci

@musadegirmenci

Kitabın başında tam hikaye böyle şekillenecek derken bir anda ne oluyo kim bu acaba derken buluyorsunuz kendinizi ama kısa bir süre sonra herşey yerine oturuyor akıcı bir üslup ve güzel bir hikaye,modern zamanlarda insanların yaşadığı bunalımları çok güzel özetlemiş bir kitaptır.
0 yorum

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra - S41

Annesi Başak'a dönüp, "Hadi bakalım!" diyor. Başak avuçlarını yere koyuyor, annesi ayaklarını tutup havaya kaldırıyor. Onlar da diğer ikisiyle birlikte dönmeye başlıyor.
Ediz Kümük tarafından eklenmiştir.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

"Ama," demişti Umut biraz hüzünlenerek, "olur da birimizden biri unutur gelmezse, diğeri muhtemelen kendisini bu koca dünyada yapayalnız hissedecek, sevilmediğini düşünecek ve şu Kasap Gani tabelasını Kasap Cani olarak okuyacak! Yalnızca kederden ağlayacağı, gözleri yaşlı olacağı, bu yüzden tabelayı iyi seçemeyeceği için değil, aynı zamanda unutmak bir cinayet olduğu için."
(44)
ataç ikon Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Elif (@elif0210)
Beğendim hem gercekten güzel olduğundan hem de sen paylaştığından 😊😊
06.03.19 beğen 1 cevap
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt

Ben dışarıdayken evlerden birinden burnuma bir yemek kokusu geldi mi, kendimi müthiş savunmasız hissediyorum. Savunmasız...Bu hayatta hiç sevilmemiş gibi filan hissediyorum.
ataç ikon Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Damlanur (@damlanuralkan)
Güzel bir detay. O tür bir yemek kokusu gerçekten farklı oluyor
06.03.19 beğen cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
2017 de yazılmış o günler cok zor dönem di benim için zor du zorrr ahhh
06.03.19 beğen cevap
Nuri Kantare

Nuri Kantare

@nuribahce

-" '...beş yıl sonra tam burada buluşalım.'
Güzel bir anı gelecekte yeniden yaşamayı güvence altına alarak elde edilen mütevazı bir sonsuzluk duygusu...
'Ama,' demişti Umut biraz hüzünlenerek, 'olur da birimizden biri unutur gelmezse,diğeri muhtemelen kendisini bu koca dünyada yapayalnız hissedecek,sevilmediğini düşünecek ve şu Kasap Gani tabelasını Kasap Cani olarak okuyacak!Yalnızca kederden ağlayacağı,gözleri yaşlı olacağı,bu yüzden tabelayı iyi seçemeyeceği için değil,aynı zamanda unutmak bir cinayet olacağı için.'
ataç ikon Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Delirmiyorum, yalnızca acı çekiyorum.
ataç ikon Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt

Küçük şeylerden filizlenen, büyüyen balta girmemiş orman.
ataç ikon Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
9
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Barış Bıçakçı Kitapları
Deneme ve roman türündeki kitaplarıyla son yılların sevilen yazarlarından biri haline gelen Barış Bıçakçı'nın en iyi kitaplar...