up
ara

Devir

Devir Konusu ve Özeti

Devir
Devir kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750724411
Sayfa: 504 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Ben artık susmak istemiyorum. Çünkü insan belki hiç konuşamaz bir kere susarsa. Kuğu gibi dili dışarıda kalır, ses çıkmaz. Ben artık hep konuşacağım."Bu bir devir romanı. Herkesin zamanı bir başkasına devrettiği hayatta, Ali ve Ayşe'nin beraber kurdukları gizli bir dünya var içinde. Sadece o iki çocuğun gördüğü ve bir tek dilsiz kuğuların bildiği bir yer. O dünyada bugün yaşadıklarımıza asıl biçimini verenler, yani unuttuğumuzu hatırlamadığımız şeyler var... Ece Temelkuran, yalnızca çocuk gözümüzle bakınca hatırlayacaklarımızı anlatıyor. Dilsiz kuğuların dün söylediklerini yarına devrediyor...
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

devir
31 May 2015
Anasayfa  »  okuduklarım   »   devir
devir
En sevdiğin kalemlerimi aldım yanıma sonra başladım Ece Temelkuran’ın, Ali ve Ayşe kimliğine bürünmüş bu romanından kendimce satırlara bir şeyler devretmeye..

Son zamanlarda okuduğum kitapları ayrı bir seviyorum, ben de yaşıyorum resmen içinde ama bu kitap farklı bir hazine, büyülüyor adeta.. Öyle güzel anlatılmış  ki Ali’ye, Ayşe’ye, kuğulara, Ece Temelkuran’a hayran kalmamak, hele o insanın yüreğini titreten satırları okudukça aşık olmamak, kuğulara sarılmayı istememek mümkün değil.. Ben daha önce nerelerde oyalanmışım, aylaklık etmişim üstüne bir de Ece Temelkuran’a saçma bir önyargıyla yaşamışım da bu zamana kadar okumamışım hiç. Ve yine üstadın sayesinde kendime geldim..

Mecliste kelebekleri uçurunca ve Kuğulu parktaki ‘taki kuğuları kurtarınca “devrimci abla ve abilerini de kurtarmış olabileceklerini de düşünen ve bu uğurda planlar yapıp, cesurca bu planları uygulayan Ali, Ayşe ve kuğuların hikayesini sol penceresinden, özgürce kullandığı yasaklı kelimelerle de desteklemiş, Ece Temelkuran. (En sevdiğim yazarlardan artık o beniim)

Ali Ayşe’ye göre olaylara karşı daha bilinçli yaklaşıyor gibi ama aslında bazı noktalarda Ayşe’den daha hayalperest. İkisi de sıkıntılı anlardan kıvrak zekalarıyla büyüklerini kurtarabilen kocaman yürekli küçük devrimciler.

“Demek ki bizi bekliyorlardı. Kuğular yani. Bizim kurtardığımız kuğuyu yanlarına almak için… Anladın mı? Gelip burayı kontrol ediyorlardı yani.Bizim buraya geleceğimizi nereden biliyorlardı acaba?” Diye sorsa da Ali bence o kuğularla konuşabiliyordu. Hüseyin Abiyle Birgül Abla kuğu gibi olunca… hem öyle olmasaydı o kuğu bacağına ipi bağlatmazdı ki. Bağlatmazdı de mi Ali?



Ayşe’nin bayıldığım cümlelerii

“Çünkü onlar başka türlü gülüyor. Biz başka türlü. Babam su içiyor gibi gülüyor mesela. Annem içinden kuşlar çıkıyor gibi gülüyor. Ananem bir tepsi börek gibi gülüyor. Samim Abi atlar koşuyor gibi gülüyor, Ayla abla, Heidi gibi gülüyor, Heidi’nin dağdan aşağıya koştuğu zamanki gibi. Ama Jale’anım Teyze sankı sıra dayağı olurken öğretmen bir tek ona vurmamış gibi gülüyor.

Gülmesinler! Öyle gülmesinler!”

 

Keşke o burada olsaydı..
ataç ikon Devir
kitaba 10 verdi
0 yorum
Aygül Dursun

Aygül Dursun

@okuyanhemsiree

#okudmbitti #devir #ecetemelkuran
Yazarın öyle güzel naif bir kalemi var ki kitabı asla bırakamıyorsunuz. Konusu itibariyle hepimizi ilgilendiren güzel bir kitap olmuş.
.
?1980 12 Eylül olaylarını 8-9 yaşlarında olan iki çocuğun gözlerinden okuyoruz. Ali ve Ayşe’nin gözünden bakıyoruz o zamanın yaşantısına. Şimdilerde kim anlatsa o zamanı sadece sağ-sol kavgaları, çektiği sıkıntıları anlatıyor. Ama Ali ve Ayşe kimsenin hatırlamadığı şeyleri anlatıyor. Dönemin magazinsel olaylarını, Bülent Ersoy ‘un ameliyatını, konserleri, günlük yaşantıları... kimsenin hatırlamyacağı, anlatmayacağı detayları anlatıp döneme bütünüyle bakmamızı sağlıyor. Çünkü bir dönemi anlayabilmek için sadece ana olayları bilmemiz yetmez ayrıntılarında bilmemiz gerekir ki anlamlandırabilelim. İşte Ali ile Ayşe tüm masumiyetleriyle döneme tanık olmuş bizleri de olabildiğince tanık etmeye çalışıyorlar. Hem söyler misiniz bana kimin o dönem meclise kelebek sokmak gibi güzel, masum düşünceleri vardı ???
Olayların yazarın çocukluk dönemine denk geldiğini düşünürsek biraz otobiyografik izler taşıdığını söyleyebiliriz kitabın.
Müthiş bir gözlemle asla hatırlanmayacak dediğimiz detayların anlatıldığı kitap kesinlikle okunmaya değer ???
Tavsiyemdir. Mutlu günler ???
ataç ikon Devir
kitaba puan vermedi
0 yorum
Etkinlik Rehberi

Etkinlik Rehberi

@etkinlikrehberi

"Bu bir devir romanı"


Ece Temelkuran son kitabı “Devir” ile bir kez daha karşımıza çıkıyor ve susmayacağını söylüyor bu kez. Daha öncesinde bir çok kez konuşmanın ya da kelimelerin anlamını sorgulamış hatta onlardan kaçmış iken şimdi bu cesaret niye? Okuduğumuz zaman anlayacak ve anlamlandırmaya çalışacağız.

http://www.etkinliklerin.com/ece-temelkuran-devir/

12 Eylül etkisinde, Ankara ve Ankara’nın grisi içerisinde iki çocuğun yaratmaya çalıştıkları dünyalarını ve bu yaratımın izlerini takip ediyoruz kitap boyunca.
Salt olarak olayların ya da karakterlerin izini, hikayesini takip etmek mümkün değil. Çünkü Ece Temelkuran bizatihi kendi “tecrübelerini” gizler ve yedirir hikayelerine. Ankara’nın mekan dinamiği olmasının şahsi bir tecrübeye dayandığı hissediliyor.

Temelkuran zaten bunu bir röportajında da dile getiriyor:

"Evet, kanadımın orada kırıldığını düşünüyorum. Şimdi kanadımı yeniden takıyorum ki uçabileyim. Çünkü bana da uçabildiğimi unutturdular."

Hikayenin içinde “devrin” diğer devirlere olan etkisini hissediyor. Devredilen bütün hisseleri ufacık bir yerden olsa dahi hatırlıyor ve bir şey kaybedip kaybetmediğimizi düşünüyoruz. Kaybedilen çok şeyi hatırlatması açısından oldukça keyifli bir tarafı var kitabın bence. Neyse.
ataç ikon Devir
kitaba 6 verdi
0 yorum
Her “Devir”in İzi Üzerimizde... Oyun Değil ki Bu!

Ece Temelkuran’ın “Devir”i, darbenin yaklaştığı hatta hissedildiği günlerin, karışık sokakların, baskıların ve direnişin romanı. Yer Ankara... 12 Mart muhtırasından yarayla çıkmış ve çareyi evlenmekte bulmuş TBMM çalışanı Sevgi ile olayların içinde yer almamanın eksikliğini hep üzerinde taşıyan, Devlet Planlanma Teşkilatının demografi uzmanı eşi Aydın Bakar... Bıcır bıcır, neşeli, coşkulu, kokuları ve şeyleri bilen kızları Ayşe... Anneannesi Nejla hanımın “tonti”si Ayşe... İyi bir mahallenin sakinleri...

Her şeyin daha net hissedildiği gecekondu bölgesinde yer alan Seyranbağları mahallesi sakinleriyse o kadar şanslı değil... Ülkenin geçtiği durumla herkesin ilgilendiği mahallenin, kardeşini kaybetmiş yaralı ablası Aliye ve Devlet Planlama Teşkilatında odacı Hasan Akgün... Mahallelinin çok konuşmadığı için geri zekalı dediği ama sessiz sakin zeki oğulları Ali... Mahallenin önde gelen ODTÜ’lüsü, sözcüsü Hüseyin Abi ve sevdalısına hayran, şimdiden ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlayan Ali...

devamı: http://www.bodakedi.com/2015/02/her-devirin-izi-uzerimizde-oyun-degil.html
ataç ikon Devir
kitaba 8 verdi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

BİR DEVİR'E DAİR
Samimi olduğu kadar sarsıcı bir konusu var. Öyle bir çırpıda okumak, bitirmek istemiyorsunuz. Sindirmek, düşünmek, o kurken kendinize zaman vermek istiyorsunuz. İki küçük çocuk, Ali ile Ayşenin olaylara bakış açısı ile hem çocukların dünyasını hem de yetişkinlerin dünyasını okuyorsunuz. yazar çocukların gözünden okurlarına bir devri anlatıyor. Devir, bir dönemi anlatıyor. 12 eylülün hemen öncesini konu alıyor. Çocukların gözünden anlatılan bu roman dolayısıyla çocuk saflığını, çocuk coşkusunu, çocuk samimiyetini ile okuyucusunu sarmalıyor. Okudukça kendinizi bir Ali'nin bir Ayşe'nin yerine koyuyorsunuz. Bir devri anlatan bu kitabı okuyunca, aslında günümüzde de pek bir şey değişmediğini fark ediyor. Siyasilerin karar alma mekanizmasının, halka gösterilen şiddetin, ülkeyi ikiye bölmenin, insanları birbirine düşürmenin benzer durumlarını şimdi de yaşamıyor muyuz?
Belki de o devre bakarak bu devri daha iyi anlamak için Devir kitabını okumalıyız..
ataç ikon Devir
kitaba 10 verdi
0 yorum

Devir - S41

2. ÜNİTE: Mahallemizi tanıyalım. :)
Serem tarafından eklenmiştir.
Serem

Serem

@serem

Belki kafam patlayacak bir gün. Çünkü hiçbir şeyi unutmuyorum ben...
ataç ikon Devir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
fırat

fırat

@firatakkaya

Sevmek bir kuşun kanadının kırılmasıdır biraz da. Birini sevmek, kendi kanadından, uçmaya yarayan o tek bir kemiği çıkarıp başkasına vermektir, gönül rızasıyla, gülerek,korkmadan.
ataç ikon Devir
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Kokuları bir tek ben biliyorum bence. Mesela anneannem çok güzel koktuğunu bilmiyor. Onun odası da anneanne kokuyor. ''Ay aman geçmiş gün, unuttum gitti şimdi'' kokuyor anneannemin kapısının arkasında asılı tülbentler. Misafirlik terlikleri ''İlahi! Çok yaşa e mi!'' kokuyor. Çekmecesi pudra kokuyor, geceliği pötibör bisküvi. Gözünü kapatınca insanı güldürür. Dikiş makinesi tıkır tıkır kokuyor, öğlen uykusu gibi. Zetina o,kahverengi kokuyor, şekerli yağ gibi.
ataç ikon Devir
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Zaman'ın tozunu tutmuyorsan bedelini ödersin.
ataç ikon Devir
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
fırat

fırat

@firatakkaya

Unuttuğumuzu hatırlamadığımız şeyler var.
ataç ikon Devir
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ece Temelkuran Kitapları
Ünlü yazar ve gazeteci Ece Temelkuran'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları listelenmektedir. ...
nilay

nilay

@bookislove

şimdi paylaşım fotoğrafı
şimdi
🌌+📔+☕=💙 aşkın matematigi..
ataç ikon Devir
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
GÖLGE (@golge34)
Aşkın matematiğimi kalmış...
19.08.19 beğen 1 cevap
Kevir (@kevir)
Aşkın diyalektiği - Rasim Özdenören
Tavsiye ederim..
19.08.19 beğen 1 cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
İnsanlara inanmak hayatla pek uyaklı değildir zaten
ataç ikon Devir
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
11 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İnsanlara inanmak?! Şimdi sorarım sana ben sana nasıl inanayım Esra? Paylaşımın beş saat önce! 🤔😐
28.07.18 beğen cevap
LAVİNYA (@pnar)
Doğum günün kutlu olsun😊 inşallah iş yerinde zamanın tavuklarla geçer ve en kötü zamanın öyle olsun😂
03.08.18 beğen 1 cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Bir harfle öldürebilir bir insan bir insanı.
ataç ikon Devir
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
10 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Halbuki bir el sıcaklığı yeterdi yara almış bir kalbi yeniden diriltmeye 😊😊 ruhum bedenimden şikayetçi başka bedenlerde dolaşmak istiyor ama eninde sonunda hep bende demleniyor 😁😁 ruhta olsa nankör olmayacaksın 🤭🤭
26.07.18 beğen 3 cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Canım kendimin canım kendime hediyesi. Ay ben ne çok severim canım kendimi 😍
ataç ikon Devir
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Kendini sevenlere karşı ayrı bir sempatim hep olmuştur 🤭🤭😁
24.07.18 beğen 2 cevap
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Ne okuyorum ? paylaşım fotoğrafı
Ne okuyorum ?
"Kafamın içinde çok şey var anne. Kitap okuyunca geçer sadece.”
ataç ikon Devir
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 yorum