up
ara

Mahalleden Arkadaşlar

Mahalleden Arkadaşlar Konusu ve Özeti

Mahalleden Arkadaşlar
Mahalleden Arkadaşlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Sayfa 6 Yayınları
ISBN: 9789751035356
Sayfa: 224 sayfa Basım Tarihi: 2015
Tabletlerin, akıllı telefonların olmadığı 90'lar… Belki de çocukların "çocuk"olduğu, "çocuk gibi" oynadığı son yıllar… Küçükçekmece'nin küçük bir mahallesinde kendisine idol olarak gördüğü "mahallenin reyisi" İsmet'in gözüne, dahası çetesine girmek için bin bir takla atan Selçuk'un, bu uğurda iki arkadaşıyla birlikte çete kurup mahallenin altını üstüne getirmesinin mizah dolu hikâyesi… Kardeş Payı, Düğün Dernek, İşler Güçler, Çalgı Çengi gibi unutulmaz film ve dizilerin senaristi Selçuk Aydemir, 9 yaşındaki bir çocuğun para kazanmak için bulduğu akıl almaz yöntemleri, yediği kazıkları, hayal kırıklıklarını, başarma hırsını ve bu hırs uğruna yaşadığı trajikomik anıları yine 9 yaşında bir Mahalleden Arkadaşlar, bakkalı, camisi, tozlu sokakları, terk edilmiş evleri, tatlı rekabetleri, has abileri, dırdırcı kadınları, fırlama çocukları, Amigaları, renkli civcivleri, fragmanlı sinemaları, halı saha maçları ile 90'ların mahalle hayatına kısa bir zaman yolculuğu vaat ediyor. "Hey gidi günler…" demek de, "Bak, bunu ben de hatırlıyorum," demek de, "Ayy, bunu biz de yapmıştık!" demek de serbest. Selçuk Aydemir'den eğlenceli, heyecanlı, doludizgin akan bir kitap…
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

mahalleden arkadaşlar
Seen nasıl keyiiflii, nasııll sevimlii, nasıl güldürmeli bir kitapsın yaa yemesem mii senii öhm öhmm.. Şey yani çok akıcı, sürekleyici. Amaan napıyım yaa doyamadım okumalaraa, gülmelere kendimi kaybettim resmen:)

Selçuk Aydemir’i çoğu kişi Ahmet Kural ile Murat Cemcir’in oynadığı sanıyorum tüm dizi ve filmlerin senaristi olarak tanıyordur. Bir de Üsküdar’a giderken adlı diziden.. Ben de çalgı çengiden bu zamana tanıyormuşum aslında ama şu kitabı okuyana kadar farkında bile değilmişim..

Erkek çocuklarının ruh hallerine, masumluklarına, o renkli dünyalarına ilk hayran kalışım Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler‘iyle olmuştu. O yazımı okumak için Google’a “erken kaybedenler kitap yorumu” yazınca yedici sayfanın yedinci sıralarından çıkıyorum.

Mahalleden Arkadaşlar’da, Küçükçekmece’nin küçük bir mahallesinde kendisine idol olarak gördüğü 11 yaşındaki İsmet reisin çetesine girmek, onun adamı olabilmek için İsmet’in dayağını bile hayranlıkla yemeğe razı olan hatta o çeteye girebilmek için denemediği yol kalmayan Selçuk’un, mahalleden arkadaşları Mete ve Serkan ile birlikte kendi çetesini kurup mahallenin altını üstüne getirmelerinin eğlenceli, bol heyecanlı hikayesini bir solukta okudumm.

Kitabı arkadaşımdan edindiğim için altı çizili kısımlar oldukça fazla hatta gülmekten o çizgiyi taşırıp dalgalandırmışız kimi yerlerde:) O kısımları bu şekilde okuyunca sadece tebessüm edilecek yerlerden özellikle seçiyorum ki kitabı okuyup konu bütünlüğünü yakalayınca kahkahayı o zaman atasınız diye.
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 10 verdi
1 yorum
Zeynep Zengin (@zynpzngn)
Üsküdar'a giderken harika bir absürt komediydi, kıymeti bilinemedi.
30.11.18 beğen cevap
Ozan ÖREN

Ozan ÖREN

@ozanoren32

Sorarlarsa Whatsuptan Değil Mahalleden Arkadaşlardı Dersiniz.
Güzel, tadı damağımda kalan bir kitabı bitirmenin burukluğu ve sevinci içerisindeyim. Burukluk yaşıyorum çünkü, böyle güzel bir kitap bitti. Sevincim var çünkü, böyle güzel bir kitabı okuma fırsatım oldu.
Günümüzde, arkadaşlıklar, aşklar o kadar değişti ki. Bu kitabı okuduğunuzda neyine ne kadar değiştiğini çok iyi anlayacaksınız. Yazar; Selçuk Aydemir senaristliğini yaptığı dizi ve filmlerde ki gibi( Çalgı Çengi, Kardeş Payı vs...) kelimelerini ve anlatımını çok samimi ve ütopik kullanmıştı. İlk kez karşılaştıysanız Selçuk Aydemir ile başta oldukça saçma gelebilir. Asıl olan bu saçmalıkları gerçekliğe oturtma yetisi idi. Bunu da çok iyi başardığını düşünüyorum.
İnanmanın, bir işi başarmak kadar güzel ve erdemli olduğunu bu kitap öğretti bana. Ne kadar mahalleden de arkadaşlarımız olsa, hayattan yoldaşlarımız da olsa, aslında tek başımızayız. Kendi kararlarımız, kendi bakış açılarımız bizi başarıya götüren şeylerin başında gelir. Kitapta ki karakterler gerçekten harika. Selçuk, Mete, Serkan ve İsmet. İnsan okuduğu zaman hepsi olmak istiyor, hepsinin salaklıkları,hataları var ama hepsini karakter yapan öz değerleri var. Hepsinin ayrı meziyetleri, hepsinin ayrı dünyaları var. Çocuk yaştayken, küçük bir mahallede gerçek hayatı yaşamaya ve anlamaya çalışan üç "A4 kağıdı gibi tertemiz" ( bu kitaptan alıntıdır) çocuğun hikayesidir bu kitap.
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Çocukluğuma selam olsun...
224 sayfalık bir kitap. 9 yaşındaki bir çocuğun idol olarak gördüğü İsmet'in çetesine girebilmek için iki arkadaşıyla birlikte verdiği uğraşı, başarma hırsını, hayal kırıklıklarını anlatan mizah dolu bir hikaye.

O kadar çok gülümsedim ki yazar hakkında ufak bir araştırma yapma gereği hissettim. Selçuk Aydemir'in Kardeş Payı, Düğün Dernek, İşler Güçler gibi film ve dizilerin senaristi olduğunu öğrendim. Sanıyorum kitabın film tadında olması bundandır smile ifade simgesi Okurken fazlasıyla gülümsüyor ve 'ayy bunu ben de yapmıştım' demeden edemiyorsunuz :) Üslup o kadar sıcak ve samimi ki okurken içinizde tuhaf duygular oluşuyor. Sanırım bu duygunun adı özlem
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 7 verdi
1 yorum
Esin Aykan (@esinaykan)
90'lar dönemini bende çok özlüyorum :(
22.04.16 beğen cevap
Lethe

Lethe

@thelethe

İnsan hayatının şekillendiği, en kalıcı en sağlam dostlukların temellerinin atıldığı yaşlarda aynı mahallede oturan çocukların dostluklarını, hırslarını, çevirdiği dolapları, yediği dayakları, yaptıkları ihanetleri ve attığı kazıkları esprili bir dille anlatmış Selçuk Aydemir. Hayatımızdan bir parça gibi sanki kendi çocukluğumuzmuş gibi okunacak bir kitap. Kitabın devamını biliyoruz, kendi hayatlarımız. Karakterler tanıdığımız kişiler isimler aynı değil belki. Özlediğimiz mahalle sıcaklığını bize yeniden hatırlatan samimi bir kitap. Yüzünüzden gülümsemenin eksik olmayacağı dinlendiricilikte. Keyifli okumalar.
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
şüheda

şüheda

@ssuheda

Eğer işiniz gücünüz sınavınız varsa aman başlamayın! Kitabı sabah elime aldım hala bırakamadım.:) yer yer kahkaha attım yer yer yüreğime dokundu hüzünlendim. Kitap 90larda bir mahallede geçiyor. Baş karakterimiz 9 yaşındaki Selçuk. Selçuğun o yaz tatilinde girdiği çete olma mucadelesini anlatıyor. Kuçuk çocukların ağzından kitap yazması bence daha zor hem okuru sıkmayacak hem de sırıtmayacak bir çocuk bunları nasıl söyler yaa gibi duşuncelere sevketmeyecek.. Bence selçuk aydemir bu işin hakkını vermiş çok da güzel olmuş inşallah başka kitaplar da yazar biz de keyifle okuruz:)
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 10 verdi
0 yorum

Mahalleden Arkadaşlar - S41

Koşarken fark ettim Mete'nin kucağında bir paspas vardı. Evlerinin sokak kapısının önünde duran çiçek desenli paspası niyete katmak için kapmıştı Mete. Koşarken paspas Mete'nin sağına soluna çarpıp toz çıkartıyordu, mahallede sinek ilacı sıkan arabalar gibi arkamızda toz bulutu oluşturarak koşmuştuk camiye.
Enes Akyel tarafından eklenmiştir.
Eduşka

Eduşka

@edaa

Muhalefet yokluğu , adam olmayanları millete adam sandırır ; uzun vadede milletin anasını ağlatırdı.
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Sevimli falan degildim ben. Tehlikeli ve tekinsiz biri olmam lazimdi benim. Ama olamiyordum iste!
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lethe

Lethe

@thelethe

Ekmek parası içindi her şey. Mete'yi aç bırakıp evine gönderdiğimde, ha o eve Mete girmiş, ha köye kurt inmiş. İkisini de görmek istemezsin.
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

7-2 biten maçta 9 golü de ben atmıştım , yine de almamıştı beni çetesine. Neymiş, karşı takımın güçlü olduğunu anlayınca kendi kaleme 7 gol atmışım.
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Berkan Can

Berkan Can

@berkancan

"... İsmet'e posta koydum. Hem de kendi mekanında !

Mete ile Serkan'a anlatsam inanmazlardı. Anneme anlatsam döverdi."
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
barış gelmiş

barış gelmiş

@barisgelmis1

 paylaşım fotoğrafı
Vee bu kitapta biter betimlemeleri ile örneklemeleri muazzam olan bir yazarın yazmış olduğu iki serilik kitabın ilk eseri Harika denilebilecek şekilde güzeldi.
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
barış gelmiş

barış gelmiş

@barisgelmis1

 paylaşım fotoğrafı
Güney abi hooop kime diyorum? 🍂
ataç ikon Mahalleden Arkadaşlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum