up
ara

Sahip Olmak ya da Olmak

Sahip Olmak ya da Olmak Konusu ve Özeti

Sahip Olmak ya da Olmak
Sağlıklı Toplum kitabının da yazarı Erich Fromm tarafından kaleme alınan Sahip Olmak ya da Olmak kitabı Sosyoloji, İnsan ve Toplum türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786050204001 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sahip Olmak ya da Olmak isimli kitap 256 sayfadan oluşuyor. Sahip Olmak ya da Olmak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Say Yayınları
ISBN: 9786050204001
Sayfa: 256 sayfa Basım Tarihi: 2015
Eğer insan yalnızca "sahip olduğu" şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilemeyecektir. Böylece yaşamı yanlış kurmanın sonucunda ortaya yenilmiş, moralsiz, yıkık ve acınacak bir insan çıkar. "Olmak" kavramında ise sahip olunan şeylerin kaybedileceğinden doğan endişe ve korku yoktur. Olduğum gibiysem ve kişiliğim "olmak" tarafından belirleniyorsa kimse benden bunu alamaz ve kişiliğimin yıkılması tehlikesi de doğmaz. Odak noktamı ve davranışlarımı yönlendiren güdüleri, kendi içimde bulurum.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sahip Olmak ya da Olmak
“İnsanlığın kurtulabilmesi için ilk ve tek şart, "sahip olmak" ilkesinden "olmak" ilkesine geçmektir.” diyen Erich Fromm, bu düşüncesinden yola çıkarak sosyolojik bir tahlil yapıyor bu kitabında.

Okumaktan öğrenmeye, hatırlamaktan konuşmaya, otoriteden bilmeye, sevmekten inanmaya birçok konuda sahip olmak ve olmak arasındaki farklar ele alınarak, örneklerle anlatılmış. Bu sayede de konular, soyuttan somut hale getirilerek, okuyucunun zihninde yer edinmesi amaçlanmış. Bu yüzden de kitaptan her insanın alacağı birşeyler muhakkak ki vardır diye düşünüyorum.

İnsanın ihtiyaç duyduğu şeylere tümüyle sahip olmasının, onu mutlu etmeyeceği gerçeğiyle yüzleştiriyor Yazar. Arzuların ve beklentilerin sonsuz olduğu bir çağda, bunların karşılanmasının sağlayacağı mutluluk ve huzuru beklemek de beyhude bir uğraştır. Eylemlerin sahip olmak kavramıyla kullanılamayacağı, sadece isimlerin sahip olma kavramıyla kullanılabileceği vurgulanmış. Bu durumda oldukça fazla mantık ve söz hatası yaptığımız ortaya çıkıyor.

Sahip olmak yönlendirmesi altındaki kişilerin dersi dinleyişleri üzerinde durulmuş. Okurken kendi okul yıllarımı hatırladım. Öğrendiklerimi kaybetmemek adına, yazılı hale getirirdim. Bu yüzden de sorgulama ya da farklı birşeyler üretme gibi bir durum söz konusu değildi. Kendi durumumu düşündüğümde, aslında bu durumun birçok insan için benzer olduğunu, bu yüzden de bakış açısının toplumsal olduğu gerçeğiyle yüzleşmiş oldum. Beklenenler ile gerçekleştirilenler arasında gidip gelen bir yaşamda, üretmeden çok tüketme ve sorgulamadan çok ezber olduğu bir gerçek ne yazık ki!

“Olmak” eksenli yaşadığında aktifleşen insan, “sahip olmak” eksenli yaşadığında pasifleştiriyor tüm yaşamını. Meselenin özü aslında bu. Çoğunlukla “sahip olmak” ‘ın ön sıraya geçtiği bir dünyada, “olmak” ı yapmaya çalışmak zor gibi görünebilir. Ama başarıldığı taktirde sonuçlarının faydalı olacağı konusunda Fromm garanti vermiş bizlere. Bu yüzden yukarıda belirttiğim gibi, kitaptan okuyan herkesin edineceği birşeyler olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi
12 beğen · 2 yorum
Kenan (@enron)
Güzel :)
17.08.18 beğen 2 cevap
Kenan

Kenan

@enron

Bir çiçek gördünüz, sevdiniz, seyrettiniz, kopardınız ve götürdünüz; sahip oldunuz.
Ya da
Bir çiçek gördünüz, sevdiniz, seyrettiniz, hissettiniz, keyif aldınız; oldunuz.

Fromm da tıpkı S. Hawking gibi insanlık için bir "son" öngörüyor. Hawking'ten biraz farklı olarak bu sonu, insan ve insan ilişkileri üzerinden tanımlıyor. Her halükarda her şeyi meta olarak gören ve "sahip olmak" arzusundan kurtulamayan insanın yaratacağı manevi sorunlar, beraberinde maddi sorunları da getirecek ve felaket kaçınılmaz olacaktır.

Sahip olmak ve olmak varoluş biçimleri düz bir şekilde anlatılmamış; hangi insan ilişkilerinde, hangi olgularda, hangi durumlarda ortaya çıktığı başlıklandırılmış ve örneklendirilmiş(psikolojik, toplumsal, dini, ekonomik vs.). Birçok düşünürün konu hakkındaki düşüncelerine de yer vermiş, bunları kendi düşünceleriyle zenginleştirmiştir.
Aynı zamanda farklı birçok kaynağa atıf yaparak okunacak kitap konusunda da iyi bir öneri listesi sağlıyor.

Belki hiç bilmediğiniz şeyler duymayacaksınız ya da duyacaksınız bu kitapta ama yarım yamalak bildiklerimizin toplu ve düzenli bir şekilde sunumudur Sahip Olmak ya da Olmak.
Mevcut düşüncelerinize çok katkı sağlayacaktır.

Kitabın son kısmında "sahip olmak"tan, "olmak"a nasıl evrileceğimizi yani yaklaşan felaketten hangi toplumsal düzen ile kurtulabileceğimizin reçetesini de sunmuştur.
Sahip olmak, kolay ve anlaşılır ancak olmak biraz daha zor, ki yazar da bunu itiraf etmiştir zaten. Ancak kitap bittiğinde anlamış olacaksınız.
Okunması gereken bir kitap, tavsiye edilir.

Yaşar Kemal'in şu sözü de kitabın anlatısına biraz uygun olabilir.
"Sen, ben, o varız diye güzel bu bahçe. Koparma farklı çiçekleri, kalsın renkleriyle kokularıyla."
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi
22 beğen · 5 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Güzel inceleme olmuş @enron listeme aldım 🤗
29.07.18 beğen 3 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
İnceleme için teşekkürler, ben de okumayı düşünüyorum @enron
29.07.18 beğen 2 cevap
Ömer Faruk Altay

Ömer Faruk Altay

@omerfarukaltay

Sahip Ölmek Ya Da Ölmek?
Sahip olmak, mülkiyet ilişkilerinin başka bir sürümü. Var olabilmenin şartlarını nerede arayacağımızın bir tür arayışı var Erich Fromm’da. Var olabilmeyi sahip olmak üzerine inşa eden bireyler dolayısıyla bencillikle sarılı duygu ve tutumlarla varlık sahasında yer alacaklardır. Olmak, bunun tersine sahip olmakla kaim olmamalıdır Fromm’a göre. Başlığa bakılırsa tercih yapılması gerektiğini vurgulamaktadır sanki: olmak, sahip olmayı, bencilliği reddeder. Sahip olmak ise var olmayı setreden, var olmayı tırpanlayan bir işlev görüyor. İkisinin bir arada olması mümkün değildir.

-Sahip Olmak Ya Da Olmak, Erich Fromm, Arıtan Yayınevleri, İstanbul, 2003.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Sahip Olmak ya da Olmak - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Burak

Burak

@burakinanli

İkinci Dünya Savaşı öncesinde Churchill, İngiliz halkından "kan, ter ve gözyaşı" istediğinde, halkı korkutmak bir yana, onların içindeki fedakarlık yaparak, ortak bir şeyler yaratma duygularını harekete geçirmişti. Savaş sırasında da şehirlerin sürekli olarak bombalanması İngilizlerin, Almanların ve Rusların acılarını artırmış ama bu acılar cesaretlerini kırmak yerine birleşerek direnmeye geçmeleri yolunda onlara adeta bir destek olmuştur.

Ne yazık ki, uygarlığımızı ortak fedakarlıklara yöneltebilmek için savaşlar ve acılar gerekmekte, barış zamanları ise bencilliklerin gelişmesine yol açmaktadır.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Burak

Burak

@burakinanli

Yaşamın tek anlamı ekonomi ise o yaşam, ölümcül bir hastalığın pençesinde demektir. Çünkü sınırsız gelişme, bu sınırlı dünyaya sığmaz.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Burak

Burak

@burakinanli

Yalnız, çeşitli korkular altında acı çeken, ruhen dengesiz, yıkık ve bağımlı olan bu insanlar, önce bütün çabalarıyla kendilerine boş zaman yaratmaya çalışırlar, sonra da bu zamanı 'öldürebildikleri' ya da geçirebildikleri oranda sevinç duyarlar. Ne acı bir çelişki.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Burak

Burak

@burakinanli

"Bir kimse diğerinin üzerindeki elbiseyi alacak olsa ona hırsız denir. Peki, elinde imkanı varken bir fakiri giydirmeyen kimseye ne ad vermeli?"
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Burak

Burak

@burakinanli

Önceleri "Eski güzeldir!" sloganı ile herkes, sahip olduğu şeyleri saklamak, onlara bakmak ve kullanabildiği kadar kullanmak tutumundayken, daha sonra bu anlayış değişmiştir. Günümüzde ise herkes, sanki atmak için satın alıyor gibidir. Günün moda düşüncesi "kullan, tüket ve at!" biçiminde gösteriyor kendini. Yeni bir şey, otomobil, elbise veya teknik bir araç alındıktan bir süre sonra, kullanımından sıkılan ve bıkan kişi, piyasadaki yeni modellere sahip olma tutkusuyla yanmaya başlar.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Benimmm...
“Günümüzde kişi, ilişkide olduğu insanlara karşı da sahip olma eğilimiyle doludur. Doktordan, dişçiden, avukattan ve işçiden “bahsederken, "benim doktorum", "benim dişçim”, "benim avukatım" ve "benim işçim" demektedir. İnsanlar dışında eşyalar, hatta duygulardan konuşulurken bile, onlar da bir mülkiyet kapsamı içinde anlatılırlar. "Benim hastalığım", "benim ameliyatım", "benim ilaçlarım" derken, kişilerin yaşadıkları olayları sahip oldukları şeylermiş gibi ele aldıkları görülür. Böyle kişilerin sağlıklarındaki bir bozulmayı, ellerindeki hisse senetleri değerinden yitirmiş gibi algılayıp, öyle değerlendireceklerine de kuşku yoktur.”

Doğru söze ne denir?
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sahip olmak ve olmak üzerine...
“"Benim bir saatim var' örneğindeki 'benim var' deyişi doğru anlamda kullanılmıştır. Ama 'benim bir fikrim var’ sözündeki 'benim var’ deyişi, yaklaşık anlamdadır ve üzeri örtülü bir ifade taşımaktadır. 'Benim bir fikrim var' demek, 'bir şey düşünüyorum, bir şeyler tasarlıyorum' anlamına gelir.

Buna benzer biçimde : 'Bir isteğim var' demekle, 'istiyorum' anlamı yaratılır.”

Yazar, eylemlere sahip olunamayacağından bahsetmiş. İsimlere sahip olunabiliyor, ancak eylemler sahip olmak kavramlarıyla kullanılamıyor. Burdaki örneklerde de bu durum söz konusudur.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Mutluluk üzerine...
“Çağımızda, aktif bir yaşantı olan mutluluk ve sevince karşı, pasif bir durum olan hoşnutluğun ve eğlencenin, insanın varoluş sorununa doyurucu bir çözüm getirip, getiremeyeceği konusunda, bu güne dek denenmemiş olan “toplumsal bir deneyi yaşamaktayız. Tarihte ilk kez, haz ihtiyacını giderebilme imkânları belirli bir azınlığın imtiyazı olmaktan çıkıp, endüstrileşmiş ülke nüfuslarının en az yarısınca kullanılabilinir duruma gelmiştir.

Ama yaşanan bu deney, soruyu olumsuz biçimde cevaplamıştır:

"Tüm isteklerin tatmini, insanı mutlu etmeye yetmemektedir.”

Bir tarafta istekler gittikçe artarken, diğer yanda onların karşılanmasının mutlu etmeyeceği gerçeğiyle yüzleşmek...
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
“İnsanlığın kurtulabilmesi için ilk ve tek şart, "sahip olmak" ilkesinden "olmak" ilkesine geçmektir.” diyor Erich Fromm.

Sn @enron ‘un incelemesi sayesinde başlamaya karar verdiğim “Sahip Olmak ya da Olmak” adlı kitaba başlıyorum...
EK 1
Son cümlemde bir düzeltme yapıyorum.

“...sayesinde okumaya karar verdiğim...” olarak düzelttim. 😉 12.08.18
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
13 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Kenan (@enron)
O halde keyifli okumalar diliyorum size :)
12.08.18 beğen 1 cevap