up
ara
‹ Sahip Olmak ya da Olmak

Sahip Olmak ya da Olmak Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sahip Olmak ya da Olmak
“İnsanlığın kurtulabilmesi için ilk ve tek şart, "sahip olmak" ilkesinden "olmak" ilkesine geçmektir.” diyen Erich Fromm, bu düşüncesinden yola çıkarak sosyolojik bir tahlil yapıyor bu kitabında.

Okumaktan öğrenmeye, hatırlamaktan konuşmaya, otoriteden bilmeye, sevmekten inanmaya birçok konuda sahip olmak ve olmak arasındaki farklar ele alınarak, örneklerle anlatılmış. Bu sayede de konular, soyuttan somut hale getirilerek, okuyucunun zihninde yer edinmesi amaçlanmış. Bu yüzden de kitaptan her insanın alacağı birşeyler muhakkak ki vardır diye düşünüyorum.

İnsanın ihtiyaç duyduğu şeylere tümüyle sahip olmasının, onu mutlu etmeyeceği gerçeğiyle yüzleştiriyor Yazar. Arzuların ve beklentilerin sonsuz olduğu bir çağda, bunların karşılanmasının sağlayacağı mutluluk ve huzuru beklemek de beyhude bir uğraştır. Eylemlerin sahip olmak kavramıyla kullanılamayacağı, sadece isimlerin sahip olma kavramıyla kullanılabileceği vurgulanmış. Bu durumda oldukça fazla mantık ve söz hatası yaptığımız ortaya çıkıyor.

Sahip olmak yönlendirmesi altındaki kişilerin dersi dinleyişleri üzerinde durulmuş. Okurken kendi okul yıllarımı hatırladım. Öğrendiklerimi kaybetmemek adına, yazılı hale getirirdim. Bu yüzden de sorgulama ya da farklı birşeyler üretme gibi bir durum söz konusu değildi. Kendi durumumu düşündüğümde, aslında bu durumun birçok insan için benzer olduğunu, bu yüzden de bakış açısının toplumsal olduğu gerçeğiyle yüzleşmiş oldum. Beklenenler ile gerçekleştirilenler arasında gidip gelen bir yaşamda, üretmeden çok tüketme ve sorgulamadan çok ezber olduğu bir gerçek ne yazık ki!

“Olmak” eksenli yaşadığında aktifleşen insan, “sahip olmak” eksenli yaşadığında pasifleştiriyor tüm yaşamını. Meselenin özü aslında bu. Çoğunlukla “sahip olmak” ‘ın ön sıraya geçtiği bir dünyada, “olmak” ı yapmaya çalışmak zor gibi görünebilir. Ama başarıldığı taktirde sonuçlarının faydalı olacağı konusunda Fromm garanti vermiş bizlere. Bu yüzden yukarıda belirttiğim gibi, kitaptan okuyan herkesin edineceği birşeyler olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi
12 beğen · 2 yorum
Kenan (@enron)
Güzel :)
17.08.18 beğen 2 cevap
Kenan

Kenan

@enron

Bir çiçek gördünüz, sevdiniz, seyrettiniz, kopardınız ve götürdünüz; sahip oldunuz.
Ya da
Bir çiçek gördünüz, sevdiniz, seyrettiniz, hissettiniz, keyif aldınız; oldunuz.

Fromm da tıpkı S. Hawking gibi insanlık için bir "son" öngörüyor. Hawking'ten biraz farklı olarak bu sonu, insan ve insan ilişkileri üzerinden tanımlıyor. Her halükarda her şeyi meta olarak gören ve "sahip olmak" arzusundan kurtulamayan insanın yaratacağı manevi sorunlar, beraberinde maddi sorunları da getirecek ve felaket kaçınılmaz olacaktır.

Sahip olmak ve olmak varoluş biçimleri düz bir şekilde anlatılmamış; hangi insan ilişkilerinde, hangi olgularda, hangi durumlarda ortaya çıktığı başlıklandırılmış ve örneklendirilmiş(psikolojik, toplumsal, dini, ekonomik vs.). Birçok düşünürün konu hakkındaki düşüncelerine de yer vermiş, bunları kendi düşünceleriyle zenginleştirmiştir.
Aynı zamanda farklı birçok kaynağa atıf yaparak okunacak kitap konusunda da iyi bir öneri listesi sağlıyor.

Belki hiç bilmediğiniz şeyler duymayacaksınız ya da duyacaksınız bu kitapta ama yarım yamalak bildiklerimizin toplu ve düzenli bir şekilde sunumudur Sahip Olmak ya da Olmak.
Mevcut düşüncelerinize çok katkı sağlayacaktır.

Kitabın son kısmında "sahip olmak"tan, "olmak"a nasıl evrileceğimizi yani yaklaşan felaketten hangi toplumsal düzen ile kurtulabileceğimizin reçetesini de sunmuştur.
Sahip olmak, kolay ve anlaşılır ancak olmak biraz daha zor, ki yazar da bunu itiraf etmiştir zaten. Ancak kitap bittiğinde anlamış olacaksınız.
Okunması gereken bir kitap, tavsiye edilir.

Yaşar Kemal'in şu sözü de kitabın anlatısına biraz uygun olabilir.
"Sen, ben, o varız diye güzel bu bahçe. Koparma farklı çiçekleri, kalsın renkleriyle kokularıyla."
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 9 verdi
22 beğen · 5 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Güzel inceleme olmuş @enron listeme aldım 🤗
29.07.18 beğen 3 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
İnceleme için teşekkürler, ben de okumayı düşünüyorum @enron
29.07.18 beğen 2 cevap
Ömer Faruk Altay

Ömer Faruk Altay

@omerfarukaltay

Sahip Ölmek Ya Da Ölmek?
Sahip olmak, mülkiyet ilişkilerinin başka bir sürümü. Var olabilmenin şartlarını nerede arayacağımızın bir tür arayışı var Erich Fromm’da. Var olabilmeyi sahip olmak üzerine inşa eden bireyler dolayısıyla bencillikle sarılı duygu ve tutumlarla varlık sahasında yer alacaklardır. Olmak, bunun tersine sahip olmakla kaim olmamalıdır Fromm’a göre. Başlığa bakılırsa tercih yapılması gerektiğini vurgulamaktadır sanki: olmak, sahip olmayı, bencilliği reddeder. Sahip olmak ise var olmayı setreden, var olmayı tırpanlayan bir işlev görüyor. İkisinin bir arada olması mümkün değildir.

-Sahip Olmak Ya Da Olmak, Erich Fromm, Arıtan Yayınevleri, İstanbul, 2003.
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum