up
ara

Kavgam

Kavgam Konusu ve Özeti

Kavgam
Kavgam kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Panama Yayıncılık
ISBN: 9786059371261
Sayfa: 592 sayfa Basım Tarihi: 2016
Adolf Hitler'in, Landsberg Cezaevi'nde hapis yattığı dokuz aylık dönemde kaleme aldığı bu eser, otobiyografi olduğu kadar siyasi manifestodur.
Kitap, "Milliyetçilik ne değildir?" sorusuna da yanıt verebilir ve kılavuz olma niteliği taşıyabilir.
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Öncelikle bu kitap, "bakayım bu deli ne demiş," şeklinde ya da "şu verdi okuyayım dedim" şeklinde okunacak bir kitap değil. Dövüşle ilgili sandım, okudum deyip 1 puan veren var kitaba. Okuduğunuz şeyin ne olduğunu bileceksiniz. Ve merak edeceksiniz. Hitler'ın fikirlerini, hayatının dönüm noktalarını, fikirlerinin doğumu, gelişimi ve sonuçlarını, nedenleri, onun bakış açısını merak edeceksiniz. Bu kitap "milliyetçilik ne değildir" diye de okunmaz.

Bu kitabı okumak için Hitler'a sempati duymak da gerekmez. Karşıt olan biri de okumalı, neye karşı olduğunu bilmek için. Yine de nefretle, her dediğini küçümseyerek okursanız elbette kitap bitsin diye dua eder ya da buna bile gerek duymadan yarıda bırakıp kenara fırlatır ve buraya gelip 1 puanı yapıştırırsınız. Ya da ekşi sözlükte kitabı yazana da okuyana da söversiniz.
Öncelikle Hitler'ın gerçekten iyi tespitleri var. Bazı eleştirilerine ve fikirlerine hayran olmamak elde değil. Diğer yandan Yahudileri hakaret içermeden bahsedememesi ve diğer pek çok kin duyduğu şeyi aşağılayışı yer yer beni güldürüyor. Özellikle tarihten bahsederken Osmanlıya yok olmaya mahkum hırdavat deyince gülme gelmişti. Fazla öfkeli ve aşağılamayı, küçümsemeyi seven biri ama kitap okurken bunu beklemiyordum diyen kişi yalan söylüyordur. Adamın tarzı öyle.

Yahudileri hakaretsiz anmadığı doğru, ama tüm kitap onları aşağılamak için yazılmadı. Yine "bu ne ya böyle devamlı Yahudileri aşağılıyor" diye kitabı kötülemek de biraz komik, yani adamın Yahudilere yaptığı en kötü şey kitabında onlara hakaret etmek olmadı çünkü.

Kitap Hitler'ı ve fikirlerini tanımak için yararlı.
Tutarsız biri, çelişkili, iyi yalancı ve propaganda yapmasını iyi bilen, zeki ama öfkesini, kinini, hırsını zekasının önüne koyabilen biri. En büyük eksisi de burada sanırım.
Yine abarta abarta Alman ırkını överken size baygınlık geçirtebiliyor. Saçmaladığı da oluyor. Yine de kitaba gelen eleştiriler ve incelemeler daha da saçma.
Bu kitap edebi değeri olan bir kitap değil, olmasına gerek de yok. Kendini anlatmak, kavgasını anlatmak için yazmış.
Ne onu sevmek ne de kavgasına saygı duymak lazım değil. Ben okudum, Hitler'ı iyisiyle kötüsüyle tarttım. Sevdiğim tespitleri, eleştirileri oldu, ciddiye alamadığım sözleri de. Bu kitap benim için ne bir kutsal kitap, ne de "dayanamadım, sıkıldım, bayıldım, kenara attım" kitabı.

Okuyan nazi, faşist olmaz, okumayan ya da "okuyamayan" da insancıl melek olmaz. Objektif değerlendirme yapmak açısından değerli bir kitap. Onun dışında okunmazsa olmazlık durumu yok.
Ama kitabın "okuyamıyorum, çok sıkıcı, çok boş, vasat" tarafları da yok. Zaten objektif olmadan ve ikiyüzlülüğü bırakmadan okunacak kitap değil. Sonra solcular gibi, 17 milyon öldürmüş Hitler'dan tiksinerek bahsederken, bazı kaynaklarda 66 milyon kadar çıkan kişinin ölümüne sebep olduğu düşünülen Stalin'i savunan biri olarak buluverirsiniz kendinizi. Şahsi fikirlerinizle birini daha yakın görebilir ve diğerine kıyasla daha iyi bulabilirsiniz ama ikisinin aynı halt olduğunu kabul etmediğiniz sürece ikiyüzlüsünüz ve bu kitabı ikiyüzlülükten arınmadan da asla okuyamayacaksınız.
Kitaba verdiğim puan kitaptan beklediğim ve bulduğum ile ilgili. Faşist de değilim, neonazi de. 1 verseydim insanlığı kurtarmış da olmayacaktım zaten.

Sözün kısası bir ırkçı, diktatörün kitabını okuyorsunuz. Yer yer şaşıracak, hayran kalacak, küçümseyecek ve kızacaksınız. Altını çizmek istedikleriniz ve üstünü karalamak istediğiniz cümleler olacak. Merakla diğer sayfaya geçtiğiniz de olacak, saate bakarak bitmiyor diyeceğiniz bölümler de. İyisiyle, kötüsüyle kitap, Hitler'ın. Beklenti içerisine girerken gerçekçi olup okunması gerek.
ataç ikon Kavgam
kitaba 8 verdi
4 yorum
Fatih yeğin (@mirza)
Yaklaşımınız ve bu kitap üzerindeki incelemeniz çok hoşuma gitti.Kitapçıdan (uzun zaman önce) bu kitabı alacaktımki bir arkadaşım hitlerin kavgasını bilmek sana ne kazandırırki dedi banada doğru geldi ve almadim ozamanlar.Şimdi sizin incelemenizi okuyunca hitlerin kavgasini bilmek böylesi bir kavgadan ve bu tür kavgalara götürecek duygulardan kutulabilmemi saglar diye düşündüm . Okunacaklara ekliyorum.Teşekkürler @thranduil
09.12.17 beğen 2 cevap
Thranduil (@thranduil)
Ben teşekkür ederim, dilediğiniz amaçla kitabı okuyabilirsiniz elbette. Kitabı okuduğunuzda en azından onun ve kavgası hakkında, yine böyle kavgalar hakkında kanaatleri kendiniz vereceğinizden eminiz. Şimdiden iyi okumalar diliyorum.
11.12.17 beğen cevap
0wl. (@0wl)
öncelikle “Bu kitabı okumak için Hitler'a sempati duymak da gerekmez.” yaklaşımı çok doğru dönemin İngiltere Başbakanı Churchill’in ‘eğer Hitler’in ‘Kavgam’ adlı kitabını doğru okuyup yorumlasaydık 2.Dünya Savaşı’nın çıkmasını engelleyebilirdik sözü kitabın önemini çok net ortaya koyuyor..
05.07.18 beğen cevap
Gül Turan (@gulturan649)
Yorum çok yerinde.Teşekkürler
02.02.19 beğen 1 cevap
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

“Mein Kampf” - Otto Von Bismarck Hayali
Öncelikle kitabı okumadan önce 2.Dünya Savaşı öncesi Almanya ekonomisi ve sosyal yaşamı hakkında biraz bilgi edinmeniz gerekecek.
Kitabı tam olarak sınıflandırmak mümkün değil, siyasi bir ideoloji kitabı değil, bir biyografi değil, bir akımı anlatan açıklayıcı bir eser değil peki ne anlatıyor bu kitap?

“Mein Kampf” namı değer ''Kavgam'' kitabı adolf Hitlerin 16 bölümden oluşan yazılarının kitaba aktarılması ile meydana gelmiş bir kitap.
Avusturya asıllı olan Hitler, pekte sağlıklı bir ailede büyümemiştir. Adolf Hitler başlarda ressam olmak istiyordu. Hatta bu alanda çok özel yetenekleri vardı. İyi resim çizerdi. Fakat babası(Alois Hitler) onun ressam olmasına karşıydı.
İçinde bulunduğu durumun faturasını devamlı çevresine kesmeyi alışkanlık haline getirmiş bir ruh yapısına sahip olan bu şizofren, zihin dünyasında 1.Dünya savaşında Almanya'nın yenilmesini ve ağır antlaşmalar imzalamasını bir türlü hazmedememiştir. Bunun yanında Fransızların Alsas-Loren bölgesini zorbalıkla alması Almanları iyice aşağılamıştır.
Böyle bir ortamda büyüyen Hitler, genç yaşta Almanya'ya yerleşir.
Kitapta ise Saf Alman ırkının öneminden, Siyonist Ekonominin bir parazit gibi Alman ırkını köleleştirmesinden ve Bismark gibi Avusturya ve Almanyayı tekrar aynı bayrak altında birleştirmekten bahsetmektedir.
İngilizleri siyasetin kravatlı domuzları olarak adlandıran Hitler, kitabın ilerleyen kısmında ise Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisindeki sadık dava arkadaşlarına teşekkür niteliğinde olan 2 bölüm kaleme almıştır.
Elinize geçerse kitabı okumanızı tavsiye ederim. Tavsiyemin tek bir sebebi var; Bir insanın saplantıları ile 4 yılda 50 milyon insanın ölümüne nasıl sebep olduğunu 1. ağızdan dinlemiş olursunuz.

Kitaba 2 yıldız vermemin tek sebebi istenilen düşünce düzensiz anlatılmış. Yani Hitler aktarmak istediği düşünceleri bir sıra dahilinde değilde karmaşık bir şekilde aktardığı için 2 yıldız veriyorum.
ataç ikon Kavgam
kitaba 4 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
13.02.16 beğen cevap
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Adolf Hitler • Kavgam
Oldukça uzun bir süre sorgulayacağınız bir kitap. Yirminci yüzyıl siyasal tarihi açısından önemli bir yapıt olan bu eserde Hitler, "nasyonal sosyalizm" adını verdiği dünya görüşünün açıklamasını yapar ve amaçlarını bildirir. Hitler'in siyasal ve ekonomik tezlerinin yer aldığı, kapitalizmin ve Marksizmin eleştirildiği bu kitap, aynı zamanda bir otobiyografi olması nedeniyle de çok önemlidir. Kapitalizme ve Marksizme karşı yeni bir politik sistemin önerisi sunulmaktadır; bu bakımdan Kavgam'da Hitler'in kendi politik kuramları yazılı haldedir. Hitler parlamenter demokrasinin eleştirisini yapmış, milliyetçiliğin karşıtı olan enternasyonalizmi dönemin sosyopolitik koşulları altında kötülemiş, İdealleri üzerine kurulu "Büyük Almanya" hedefini açıkça dile getirmiştir. Ve son olarak der ki Adolf Hitler; "Ben dünyaya insanları güçlü yapmak için gelmedim, onların güçsüzlüklerini kullanmak için geldim.”
ataç ikon Kavgam
kitaba 8 verdi
0 yorum
Pınar Yiğitcan

Pınar Yiğitcan

@pinaryigitcan

Yaptiklarini bilmeden direk kitabi okusaydim hayran kalirdim AMA onca zalimligi yaptigini bilerek okudum aslinda okumaya zorladim kendimi yinede onca insani iskenceyle olduren cocuklari yetim birakan daha Anne kuzusu bebekleri annesinden koparan bu kadar ve daha sayamiycagim bi suru sey bunlari sindiremiyorum dil din irk ayrimi, saglikli hastalikli ayrimi bunlari hazmedemiyorum bu kisiye insan bile denmez. İlk 200 sayfa hayatını anlatıyor oraya kadar çok güzel ondan sonra elinizden bırakma ihtiyacı hissedebilirsiniz.
ataç ikon Kavgam
kitaba puan vermedi
1 yorum
hamza dumlu (@hamzadumlu)
Hitleri seviyorum.
11.01.19 beğen cevap
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir

Lise yıllarımda sabah gazetesinin muhteşem bir kitabın kampanyasını yaparcasına tanıttığı dönemde okudum bu kitabı. Sert bir kitap mı? Değil, düşünce kitabı ya da yokluktan varlığa geçişin kitabı. Fakat zehirli, kitapların yasaklanmasına her zaman karşı çıktım ve bu kitabın da yasaklanması hoş değil. Fakat okurken sıkılırsınız. keşke sadece ressam olarak kalsaydın be führer!
ataç ikon Kavgam
kitaba 4 verdi
0 yorum

Kavgam - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
hk

hk

@haticeee

İnsanlık, birçok gelişmesini neticesiz kalmış birkaç teşebbüsten çıkan derslere borçludur.
ataç ikon Kavgam
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee

Bir milleti tembelliğe teşvik ederek özgürleştirmek imkansızdı.
ataç ikon Kavgam
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee

Hayatınızı ortaya koymuşsanız hiç bir zaman hayatınızı kazanamazsınız .
ataç ikon Kavgam
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee

İnsan ancak sevdiği şeyler uğruna dövüşür . Saygı duyulan şey ise sevilir . Saygı duymak içinse bilmek şarttır.
ataç ikon Kavgam
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee

Eğitim gerçek anlamıyla korkak olan bir kişiyi hiçbir zaman cesur yapmaz.
ataç ikon Kavgam
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
28
KİTAP
Siyasetle İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken En İyi Siyasi Kitaplar
Siyasete göndermeler yapan romanlar, siyaset ve gündem hakkında yazılan denemelerden oluşan kitaplar ve daha fazlası... Siyas...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
Uluç Yarkın Sipahi

Uluç Yarkın Sipahi

@ulucyarkinsipahi

 paylaşım fotoğrafı
Savaşta her zaman kaybeden taraf suçludur haklı olsa bile
ataç ikon Kavgam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Kavgam - Adolf Hitler paylaşım fotoğrafı
Kavgam - Adolf Hitler
Kader bu konuda bana yardımıcı oldu. Babamın yıllar önce tattığı sefalet ve yokluk dünyasında tek başıma kaldığımda dar terbiyenin sınırlı görüşlerinden kısa zamanda kurtuldum. O zaman, insanları tanımayı, hoş veya sert bir görüntü ile gerçek yaratılışların ne olduğunun farkına vardım.
ataç ikon Kavgam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum