up
ara

Kavgam Kitap İncelemeleri

Tuğçe

Tuğçe

@adonis211

Hayatımda en zor okuduğum kitap bu oldu. Düşüncelerinize ters düşen birinin düşüncelerini okumak ne kadar zormuş. Daha önce de bu tarz farklı düşüncelere sahip kitaplar okudum fakat bu çok farklıydı. Önyargılarımı kenara bırakmama rağmen olmadı. Kitap güzel ama ruhum erişemedi karşıdakine. Resmen ittik birbirimizi. Eğer okuyacaksanız benliğinizi bırakarak okuyun.
ataç ikon Kavgam
kitaba 7 verdi
3 yorum
Deniz (@deniz56)
neden bu kadar popüler olduğuyla ilgili, okuduktan sonra bir fikir oluştu mu kafanda?
05.08.19 beğen cevap
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Adolf Hitler • Kavgam
Oldukça uzun bir süre sorgulayacağınız bir kitap. Yirminci yüzyıl siyasal tarihi açısından önemli bir yapıt olan bu eserde Hitler, "nasyonal sosyalizm" adını verdiği dünya görüşünün açıklamasını yapar ve amaçlarını bildirir. Hitler'in siyasal ve ekonomik tezlerinin yer aldığı, kapitalizmin ve Marksizmin eleştirildiği bu kitap, aynı zamanda bir otobiyografi olması nedeniyle de çok önemlidir. Kapitalizme ve Marksizme karşı yeni bir politik sistemin önerisi sunulmaktadır; bu bakımdan Kavgam'da Hitler'in kendi politik kuramları yazılı haldedir. Hitler parlamenter demokrasinin eleştirisini yapmış, milliyetçiliğin karşıtı olan enternasyonalizmi dönemin sosyopolitik koşulları altında kötülemiş, İdealleri üzerine kurulu "Büyük Almanya" hedefini açıkça dile getirmiştir. Ve son olarak der ki Adolf Hitler; "Ben dünyaya insanları güçlü yapmak için gelmedim, onların güçsüzlüklerini kullanmak için geldim.”
ataç ikon Kavgam
kitaba 8 verdi
0 yorum
Pınar Yiğitcan

Pınar Yiğitcan

@pinaryigitcan

Yaptiklarini bilmeden direk kitabi okusaydim hayran kalirdim AMA onca zalimligi yaptigini bilerek okudum aslinda okumaya zorladim kendimi yinede onca insani iskenceyle olduren cocuklari yetim birakan daha Anne kuzusu bebekleri annesinden koparan bu kadar ve daha sayamiycagim bi suru sey bunlari sindiremiyorum dil din irk ayrimi, saglikli hastalikli ayrimi bunlari hazmedemiyorum bu kisiye insan bile denmez. İlk 200 sayfa hayatını anlatıyor oraya kadar çok güzel ondan sonra elinizden bırakma ihtiyacı hissedebilirsiniz.
ataç ikon Kavgam
kitaba puan vermedi
1 yorum
hamza dumlu (@hamzadumlu)
Hitleri seviyorum.
11.01.19 beğen cevap
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Öncelikle bu kitap, "bakayım bu deli ne demiş," şeklinde ya da "şu verdi okuyayım dedim" şeklinde okunacak bir kitap değil. Dövüşle ilgili sandım, okudum deyip 1 puan veren var kitaba. Okuduğunuz şeyin ne olduğunu bileceksiniz. Ve merak edeceksiniz. Hitler'ın fikirlerini, hayatının dönüm noktalarını, fikirlerinin doğumu, gelişimi ve sonuçlarını, nedenleri, onun bakış açısını merak edeceksiniz. Bu kitap "milliyetçilik ne değildir" diye de okunmaz.

Bu kitabı okumak için Hitler'a sempati duymak da gerekmez. Karşıt olan biri de okumalı, neye karşı olduğunu bilmek için. Yine de nefretle, her dediğini küçümseyerek okursanız elbette kitap bitsin diye dua eder ya da buna bile gerek duymadan yarıda bırakıp kenara fırlatır ve buraya gelip 1 puanı yapıştırırsınız. Ya da ekşi sözlükte kitabı yazana da okuyana da söversiniz.
Öncelikle Hitler'ın gerçekten iyi tespitleri var. Bazı eleştirilerine ve fikirlerine hayran olmamak elde değil. Diğer yandan Yahudileri hakaret içermeden bahsedememesi ve diğer pek çok kin duyduğu şeyi aşağılayışı yer yer beni güldürüyor. Özellikle tarihten bahsederken Osmanlıya yok olmaya mahkum hırdavat deyince gülme gelmişti. Fazla öfkeli ve aşağılamayı, küçümsemeyi seven biri ama kitap okurken bunu beklemiyordum diyen kişi yalan söylüyordur. Adamın tarzı öyle.

Yahudileri hakaretsiz anmadığı doğru, ama tüm kitap onları aşağılamak için yazılmadı. Yine "bu ne ya böyle devamlı Yahudileri aşağılıyor" diye kitabı kötülemek de biraz komik, yani adamın Yahudilere yaptığı en kötü şey kitabında onlara hakaret etmek olmadı çünkü.

Kitap Hitler'ı ve fikirlerini tanımak için yararlı.
Tutarsız biri, çelişkili, iyi yalancı ve propaganda yapmasını iyi bilen, zeki ama öfkesini, kinini, hırsını zekasının önüne koyabilen biri. En büyük eksisi de burada sanırım.
Yine abarta abarta Alman ırkını överken size baygınlık geçirtebiliyor. Saçmaladığı da oluyor. Yine de kitaba gelen eleştiriler ve incelemeler daha da saçma.
Bu kitap edebi değeri olan bir kitap değil, olmasına gerek de yok. Kendini anlatmak, kavgasını anlatmak için yazmış.
Ne onu sevmek ne de kavgasına saygı duymak lazım değil. Ben okudum, Hitler'ı iyisiyle kötüsüyle tarttım. Sevdiğim tespitleri, eleştirileri oldu, ciddiye alamadığım sözleri de. Bu kitap benim için ne bir kutsal kitap, ne de "dayanamadım, sıkıldım, bayıldım, kenara attım" kitabı.

Okuyan nazi, faşist olmaz, okumayan ya da "okuyamayan" da insancıl melek olmaz. Objektif değerlendirme yapmak açısından değerli bir kitap. Onun dışında okunmazsa olmazlık durumu yok.
Ama kitabın "okuyamıyorum, çok sıkıcı, çok boş, vasat" tarafları da yok. Zaten objektif olmadan ve ikiyüzlülüğü bırakmadan okunacak kitap değil. Sonra solcular gibi, 17 milyon öldürmüş Hitler'dan tiksinerek bahsederken, bazı kaynaklarda 66 milyon kadar çıkan kişinin ölümüne sebep olduğu düşünülen Stalin'i savunan biri olarak buluverirsiniz kendinizi. Şahsi fikirlerinizle birini daha yakın görebilir ve diğerine kıyasla daha iyi bulabilirsiniz ama ikisinin aynı halt olduğunu kabul etmediğiniz sürece ikiyüzlüsünüz ve bu kitabı ikiyüzlülükten arınmadan da asla okuyamayacaksınız.
Kitaba verdiğim puan kitaptan beklediğim ve bulduğum ile ilgili. Faşist de değilim, neonazi de. 1 verseydim insanlığı kurtarmış da olmayacaktım zaten.

Sözün kısası bir ırkçı, diktatörün kitabını okuyorsunuz. Yer yer şaşıracak, hayran kalacak, küçümseyecek ve kızacaksınız. Altını çizmek istedikleriniz ve üstünü karalamak istediğiniz cümleler olacak. Merakla diğer sayfaya geçtiğiniz de olacak, saate bakarak bitmiyor diyeceğiniz bölümler de. İyisiyle, kötüsüyle kitap, Hitler'ın. Beklenti içerisine girerken gerçekçi olup okunması gerek.
ataç ikon Kavgam
kitaba 8 verdi
4 yorum
Fatih yeğin (@mirza)
Yaklaşımınız ve bu kitap üzerindeki incelemeniz çok hoşuma gitti.Kitapçıdan (uzun zaman önce) bu kitabı alacaktımki bir arkadaşım hitlerin kavgasını bilmek sana ne kazandırırki dedi banada doğru geldi ve almadim ozamanlar.Şimdi sizin incelemenizi okuyunca hitlerin kavgasini bilmek böylesi bir kavgadan ve bu tür kavgalara götürecek duygulardan kutulabilmemi saglar diye düşündüm . Okunacaklara ekliyorum.Teşekkürler @thranduil
09.12.17 beğen 2 cevap
Thranduil (@thranduil)
Ben teşekkür ederim, dilediğiniz amaçla kitabı okuyabilirsiniz elbette. Kitabı okuduğunuzda en azından onun ve kavgası hakkında, yine böyle kavgalar hakkında kanaatleri kendiniz vereceğinizden eminiz. Şimdiden iyi okumalar diliyorum.
11.12.17 beğen cevap
0wl. (@0wl)
öncelikle “Bu kitabı okumak için Hitler'a sempati duymak da gerekmez.” yaklaşımı çok doğru dönemin İngiltere Başbakanı Churchill’in ‘eğer Hitler’in ‘Kavgam’ adlı kitabını doğru okuyup yorumlasaydık 2.Dünya Savaşı’nın çıkmasını engelleyebilirdik sözü kitabın önemini çok net ortaya koyuyor..
05.07.18 beğen cevap
Gül Turan (@gulturan649)
Yorum çok yerinde.Teşekkürler
02.02.19 beğen 1 cevap
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Uzun zaman önce bitirme tezim olan "Alman Ulus Devletinin Oluşumu ve Alman Dış Politikası" nedeniyle okumuştum. Dönemin koşulları, Nazi Almanyası ve Nazizmi anlamak için önemli bir eser. Almanya'nın 2. dünya savaşı öncesi tarihi hakkında azda olsa bilgi sahibi olursanız, kitabı anlamanız ve okumanız kolaylaşır.
ataç ikon Kavgam
kitaba puan vermedi
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

“Mein Kampf” - Otto Von Bismarck Hayali
Öncelikle kitabı okumadan önce 2.Dünya Savaşı öncesi Almanya ekonomisi ve sosyal yaşamı hakkında biraz bilgi edinmeniz gerekecek.
Kitabı tam olarak sınıflandırmak mümkün değil, siyasi bir ideoloji kitabı değil, bir biyografi değil, bir akımı anlatan açıklayıcı bir eser değil peki ne anlatıyor bu kitap?

“Mein Kampf” namı değer ''Kavgam'' kitabı adolf Hitlerin 16 bölümden oluşan yazılarının kitaba aktarılması ile meydana gelmiş bir kitap.
Avusturya asıllı olan Hitler, pekte sağlıklı bir ailede büyümemiştir. Adolf Hitler başlarda ressam olmak istiyordu. Hatta bu alanda çok özel yetenekleri vardı. İyi resim çizerdi. Fakat babası(Alois Hitler) onun ressam olmasına karşıydı.
İçinde bulunduğu durumun faturasını devamlı çevresine kesmeyi alışkanlık haline getirmiş bir ruh yapısına sahip olan bu şizofren, zihin dünyasında 1.Dünya savaşında Almanya'nın yenilmesini ve ağır antlaşmalar imzalamasını bir türlü hazmedememiştir. Bunun yanında Fransızların Alsas-Loren bölgesini zorbalıkla alması Almanları iyice aşağılamıştır.
Böyle bir ortamda büyüyen Hitler, genç yaşta Almanya'ya yerleşir.
Kitapta ise Saf Alman ırkının öneminden, Siyonist Ekonominin bir parazit gibi Alman ırkını köleleştirmesinden ve Bismark gibi Avusturya ve Almanyayı tekrar aynı bayrak altında birleştirmekten bahsetmektedir.
İngilizleri siyasetin kravatlı domuzları olarak adlandıran Hitler, kitabın ilerleyen kısmında ise Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisindeki sadık dava arkadaşlarına teşekkür niteliğinde olan 2 bölüm kaleme almıştır.
Elinize geçerse kitabı okumanızı tavsiye ederim. Tavsiyemin tek bir sebebi var; Bir insanın saplantıları ile 4 yılda 50 milyon insanın ölümüne nasıl sebep olduğunu 1. ağızdan dinlemiş olursunuz.

Kitaba 2 yıldız vermemin tek sebebi istenilen düşünce düzensiz anlatılmış. Yani Hitler aktarmak istediği düşünceleri bir sıra dahilinde değilde karmaşık bir şekilde aktardığı için 2 yıldız veriyorum.
ataç ikon Kavgam
kitaba 4 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
13.02.16 beğen cevap
Mücahit HAZAR

Mücahit HAZAR

@mucahithazar

Adolf Hitleri merak edenler bu çizgi roman sayesinde yarım saatte meraklarını giderebilirler...
ataç ikon Kavgam
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mücahit Hazar

Mücahit Hazar

@mhazar

Çizgi Roman formatında olması bazı detayları es geçtiğini açıkça ortaya koyuyor. Kitabın normal formatını tekrar okumalı...
ataç ikon Kavgam
kitaba 6 verdi
0 yorum
Vahit Akçaoğlu

Vahit Akçaoğlu

@vahitakcaoglu

Bir arkadaşım dövüşlerle ilgili bir kitap diye bahsetti lakin okuduğumda bir devlet adamının (asker-lider) saçma bir kitabı olduğu ortaya çıktı. Bari ideolojik propaganda yerine biraz askerlik ile ilgili bilgi verseydi sadece yahudilere küfür edip durmuş.
Benim puanım 1
ataç ikon Kavgam
kitaba 2 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bazen deli saçması, bazen ruh hastası, bazen muhteşem fikirlerin sahibi, bazen gaddar, bazen de duygusal olan, çok kişilikli Adolf Hitler'in kaleme aldığı kitap.
Hayatım boyunca iyi veya kötü olarak nitelendiremeyeceğim sıradışı bir liderin, kitabı da öyle.
Ancak, mutlaka okunmali.
ataç ikon Kavgam
kitaba 8 verdi
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Büyük beklentilerle başlamıştım bu kitaba. Bir felsefe, bir düşünce barındırmasını bekliyordum ama Yahudileri kötüleyen, Adolf Hitler'in gizlli emellerini açığa vurduğu, öfke ve nefretini dolaylı olarak kustuğu bir kitap olmuş. Okumaya lüzum görmedim bu yüzden.
ataç ikon Kavgam
kitaba 4 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

KAVGAM

Adolf Hitler

Yıllarca önce bir arkadaşımın kitapları arasında görmüştüm Kavgam adlı bu eseri;Hitler ne yazmış ola ki,diye merak eder dururdum öteden beri.Okurum diye ödünç aldım kitabı arkadaşımdan.Kitabın dörtte birini okuyabilmiştim ancak.Açıkçası sıkılmış devam edememiştim.
ataç ikon Kavgam
kitaba 2 verdi
0 yorum
Mahir Topraktepe

Mahir Topraktepe

@mahirtopraktepe

Bazılarına göre büyük lider,bazılarına göre ise katil,okuyup kendiniz karar verin.
ataç ikon Kavgam
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Hayatımda yarım bıraktığım tek kitap...
ataç ikon Kavgam
kitaba 8 verdi
0 yorum
asuman mubi

asuman mubi

@gulistanertik

Çiizmler enfes, çok çok keyifli bir kitap
ataç ikon Kavgam
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 2