up
ara

Kavgam Kitap İncelemeleri

Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

Öncelikle kitabı okumadan önce 2.Dünya Savaşı öncesi Almanya ekonomisi ve sosyal yaşamı hakkında biraz bilgi edinmeniz gerekecek.
Kitabı tam olarak sınıflandırmak mümkün değil, siyasi bir ideoloji kitabı değil, bir biyografi değil, bir akımı anlatan açıklayıcı bir eser değil peki ne anlatıyor bu kitap?

“Mein Kampf” namı değer ''Kavgam'' kitabı adolf Hitlerin 16 bölümden oluşan yazılarının kitaba aktarılması ile meydana gelmiş bir kitap.
Avusturya asıllı olan Hitler, pekte sağlıklı bir ailede büyümemiştir. Adolf Hitler başlarda ressam olmak istiyordu. Hatta bu alanda çok özel yetenekleri vardı. İyi resim çizerdi. Fakat babası(Alois Hitler) onun ressam olmasına karşıydı.
İçinde bulunduğu durumun faturasını devamlı çevresine kesmeyi alışkanlık haline getirmiş bir ruh yapısına sahip olan bu şizofren, zihin dünyasında 1.Dünya savaşında Almanya'nın yenilmesini ve ağır antlaşmalar imzalamasını bir türlü hazmedememiştir. Bunun yanında Fransızların Alsas-Loren bölgesini zorbalıkla alması Almanları iyice aşağılamıştır.
Böyle bir ortamda büyüyen Hitler, genç yaşta Almanya'ya yerleşir.
Kitapta ise Saf Alman ırkının öneminden, Siyonist Ekonominin bir parazit gibi Alman ırkını köleleştirmesinden ve Bismark gibi Avusturya ve Almanyayı tekrar aynı bayrak altında birleştirmekten bahsetmektedir.
İngilizleri siyasetin kravatlı domuzları olarak adlandıran Hitler, kitabın ilerleyen kısmında ise Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisindeki sadık dava arkadaşlarına teşekkür niteliğinde olan 2 bölüm kaleme almıştır.
Elinize geçerse kitabı okumanızı tavsiye ederim. Tavsiyemin tek bir sebebi var; Bir insanın saplantıları ile 4 yılda 50 milyon insanın ölümüne nasıl sebep olduğunu 1. ağızdan dinlemiş olursunuz.

Kitaba 2 yıldız vermemin tek sebebi istenilen düşünce düzensiz anlatılmış. Yani Hitler aktarmak istediği düşünceleri bir sıra dahilinde değilde karmaşık bir şekilde aktardığı için 2 yıldız veriyorum.
ataç ikon Kavgam
7 (117 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
13.02.16 beğen cevap