up
ara

Kavgam Kitap İncelemeleri

Thranduil

Thranduil

@thranduil

Öncelikle bu kitap, "bakayım bu deli ne demiş," şeklinde ya da "şu verdi okuyayım dedim" şeklinde okunacak bir kitap değil. Dövüşle ilgili sandım, okudum deyip 1 puan veren var kitaba. Okuduğunuz şeyin ne olduğunu bileceksiniz. Ve merak edeceksiniz. Hitler'ın fikirlerini, hayatının dönüm noktalarını, fikirlerinin doğumu, gelişimi ve sonuçlarını, nedenleri, onun bakış açısını merak edeceksiniz. Bu kitap "milliyetçilik ne değildir" diye de okunmaz.

Bu kitabı okumak için Hitler'a sempati duymak da gerekmez. Karşıt olan biri de okumalı, neye karşı olduğunu bilmek için. Yine de nefretle, her dediğini küçümseyerek okursanız elbette kitap bitsin diye dua eder ya da buna bile gerek duymadan yarıda bırakıp kenara fırlatır ve buraya gelip 1 puanı yapıştırırsınız. Ya da ekşi sözlükte kitabı yazana da okuyana da söversiniz.
Öncelikle Hitler'ın gerçekten iyi tespitleri var. Bazı eleştirilerine ve fikirlerine hayran olmamak elde değil. Diğer yandan Yahudileri hakaret içermeden bahsedememesi ve diğer pek çok kin duyduğu şeyi aşağılayışı yer yer beni güldürüyor. Özellikle tarihten bahsederken Osmanlıya yok olmaya mahkum hırdavat deyince gülme gelmişti. Fazla öfkeli ve aşağılamayı, küçümsemeyi seven biri ama kitap okurken bunu beklemiyordum diyen kişi yalan söylüyordur. Adamın tarzı öyle.

Yahudileri hakaretsiz anmadığı doğru, ama tüm kitap onları aşağılamak için yazılmadı. Yine "bu ne ya böyle devamlı Yahudileri aşağılıyor" diye kitabı kötülemek de biraz komik, yani adamın Yahudilere yaptığı en kötü şey kitabında onlara hakaret etmek olmadı çünkü.

Kitap Hitler'ı ve fikirlerini tanımak için yararlı.
Tutarsız biri, çelişkili, iyi yalancı ve propaganda yapmasını iyi bilen, zeki ama öfkesini, kinini, hırsını zekasının önüne koyabilen biri. En büyük eksisi de burada sanırım.
Yine abarta abarta Alman ırkını överken size baygınlık geçirtebiliyor. Saçmaladığı da oluyor. Yine de kitaba gelen eleştiriler ve incelemeler daha da saçma.
Bu kitap edebi değeri olan bir kitap değil, olmasına gerek de yok. Kendini anlatmak, kavgasını anlatmak için yazmış.
Ne onu sevmek ne de kavgasına saygı duymak lazım değil. Ben okudum, Hitler'ı iyisiyle kötüsüyle tarttım. Sevdiğim tespitleri, eleştirileri oldu, ciddiye alamadığım sözleri de. Bu kitap benim için ne bir kutsal kitap, ne de "dayanamadım, sıkıldım, bayıldım, kenara attım" kitabı.

Okuyan nazi, faşist olmaz, okumayan ya da "okuyamayan" da insancıl melek olmaz. Objektif değerlendirme yapmak açısından değerli bir kitap. Onun dışında okunmazsa olmazlık durumu yok.
Ama kitabın "okuyamıyorum, çok sıkıcı, çok boş, vasat" tarafları da yok. Zaten objektif olmadan ve ikiyüzlülüğü bırakmadan okunacak kitap değil. Sonra solcular gibi, 17 milyon öldürmüş Hitler'dan tiksinerek bahsederken, bazı kaynaklarda 66 milyon kadar çıkan kişinin ölümüne sebep olduğu düşünülen Stalin'i savunan biri olarak buluverirsiniz kendinizi. Şahsi fikirlerinizle birini daha yakın görebilir ve diğerine kıyasla daha iyi bulabilirsiniz ama ikisinin aynı halt olduğunu kabul etmediğiniz sürece ikiyüzlüsünüz ve bu kitabı ikiyüzlülükten arınmadan da asla okuyamayacaksınız.
Kitaba verdiğim puan kitaptan beklediğim ve bulduğum ile ilgili. Faşist de değilim, neonazi de. 1 verseydim insanlığı kurtarmış da olmayacaktım zaten.

Sözün kısası bir ırkçı, diktatörün kitabını okuyorsunuz. Yer yer şaşıracak, hayran kalacak, küçümseyecek ve kızacaksınız. Altını çizmek istedikleriniz ve üstünü karalamak istediğiniz cümleler olacak. Merakla diğer sayfaya geçtiğiniz de olacak, saate bakarak bitmiyor diyeceğiniz bölümler de. İyisiyle, kötüsüyle kitap, Hitler'ın. Beklenti içerisine girerken gerçekçi olup okunması gerek.
ataç ikon Kavgam
kitaba 8 verdi
4 yorum
Fatih yeğin (@mirza)
Yaklaşımınız ve bu kitap üzerindeki incelemeniz çok hoşuma gitti.Kitapçıdan (uzun zaman önce) bu kitabı alacaktımki bir arkadaşım hitlerin kavgasını bilmek sana ne kazandırırki dedi banada doğru geldi ve almadim ozamanlar.Şimdi sizin incelemenizi okuyunca hitlerin kavgasini bilmek böylesi bir kavgadan ve bu tür kavgalara götürecek duygulardan kutulabilmemi saglar diye düşündüm . Okunacaklara ekliyorum.Teşekkürler @thranduil
09.12.17 beğen 2 cevap
Thranduil (@thranduil)
Ben teşekkür ederim, dilediğiniz amaçla kitabı okuyabilirsiniz elbette. Kitabı okuduğunuzda en azından onun ve kavgası hakkında, yine böyle kavgalar hakkında kanaatleri kendiniz vereceğinizden eminiz. Şimdiden iyi okumalar diliyorum.
11.12.17 beğen cevap
0wl. (@0wl)
öncelikle “Bu kitabı okumak için Hitler'a sempati duymak da gerekmez.” yaklaşımı çok doğru dönemin İngiltere Başbakanı Churchill’in ‘eğer Hitler’in ‘Kavgam’ adlı kitabını doğru okuyup yorumlasaydık 2.Dünya Savaşı’nın çıkmasını engelleyebilirdik sözü kitabın önemini çok net ortaya koyuyor..
05.07.18 beğen cevap
Gül Turan (@gulturan649)
Yorum çok yerinde.Teşekkürler
02.02.19 beğen 1 cevap