up
ara

Aforizmalar

Aforizmalar Konusu ve Özeti

Aforizmalar
Aforizmalar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Nur Beier
Yayınevi: Pinhan Yayıncılık
ISBN: 9786055302375
Sayfa: 68 sayfa Basım Tarihi: 2012
"Elinizdeki kitap, yazarın, özgün adı 'Enten-Eller - Et Livs Fragment' (Ya-Ya da - Bir Hayat Kırıntısı) olan eserinin önsözünden alıntılarla derlenmiş.

Bu önsözü, Kierkegaard'ın Victor Eremita adını taktığı yayımcı kaleme almış ve önsöze başlık olarak "Diapsalmata - ad se ipsum"u (Nakaratlar - kendine doğru) yakıştırmış.

'Diapsalmata, hem üslup hem içerik açısından,hayattan bezmiş kinik bir insanın düşün dünyasını da yansıtır. Uzun ve girift bir metin yazmaya bile eli gitmeyen bedbin biridir bu. Kısa pasajlar yazmakla yetinir, düşüncelerini kırıntılar halinde bir iki cümleyle kağıda dökebilir ancak, melankolinin dibine vurmuş birinin karamsarlığı, bıkkınlığı, miskinliği vardır onda..."

Aforizmalar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Emrah Bozkurt

Emrah Bozkurt

@emrahbozkurt23

İnsan yalnız başkalarına karşı değil, kendine karşı da akıl ermez olabilmeli. Kendimi inceliyorum; bundan yorulunca, zaman öldürmek için bir sigara yakıyorum ve düşünüyorum; Tanrı bilir, Yaradanım benimle ne demek istedi, veyahut benden ne ortaya çıkaracak, diye düşünüyorum. s.33.
ataç ikon Aforizmalar
7.75 (4 oy)
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

''Bir kadının ruhuna düş gibi süzülüp girmek bir sanattır.
Çıkmak ise bir başyapıt...''
ataç ikon Aforizmalar
7.75 (4 oy)
0 yorum
oğuzer küçük

oğuzer küçük

@ouzadana

bu hayat geriye dönük ve korkunç, tahammül edilir gibi değil.
ataç ikon Aforizmalar
7.75 (4 oy)
0 yorum
Emrah Bozkurt

Emrah Bozkurt

@emrahbozkurt23

Genç kızlar bana haz vermiyor. Güzellikleri rüya gibi geçip gidiyor ve insana dün gibi geliyor sona erdiğinde. Sadaketleri -Evet, sadakatleri! Ya hepten sadakatten yoksunlar, ki buna artık kafa yormuyorum, ya da baştan aşağı sadakat kaplılar. Böylesini hele bir bulsaydım, istisna olduğunu, zamanla bana haz vermeyecek olduğunu düşünsem bile, haz alırdım; zira ya sürekli sadık kalacaktı, ki o zaman ben deneyci hevesimin kurbanı olacak, ona katlanmak zorunda kalacaktım, ya da bir an gelecekti ki o peşini bırakacaktı, ve o zaman bu eski hikaye bende kalmış olacaktı. s.40.
ataç ikon Aforizmalar
7.75 (4 oy)
0 yorum
Yaser

Yaser

@yaserarslan

"Melankolim, şimdiye kadar bildiğim en vefalı sevgili, ne hayrettir ki, yine sevdalandım."
ataç ikon Aforizmalar
7.75 (4 oy)
0 yorum