up
ara

Yaban

Yaban Konusu ve Özeti

Yaban
Küçük Güzel Şeyler kitabının da yazarı Cheryl Strayed tarafından kaleme alınan Yaban kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 2015 yılında 9786053434269 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yaban isimli kitap 416 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Zennur Anbarcıoğlu çevirmiştir. Yaban kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Zennur Anbarcıoğlu
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053434269
Sayfa: 416 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Kalbinde bir boşluk olan kadın, o bendim. 26 yaşına daha yeni girmiştim." Cheryl'in hayatının özeti parçalanmış bir aile, biten bir evlilik ve dibe vurmuşluğun acısıydı… İçindeki bu koca boşlukla yaşamak istemediğini anlayıp içgüdüsel bir karar verdi: Kaliforniya'nın çöllerinden Sierra Nevada'nın dondurucu tepelerine, Oregon'un ormanlarından Washington State'in Tanrılar Köprüsü'ne 1800 kilometreden fazlasını yürüyecekti. Ama yürüyüş konusunda hiçbir deneyimi yoktu ve daha önce bir geceyi bile açık havada geçirmemişti. Yine de kaldıramayacağı kadar ağır bir sırt çantasıyla yola çıktı.

Çıngıraklı yılanların, ayıların, dağ aslanlarının vahşi doğasında çıktığı, hayatını tümüyle değiştirecek bu yolculukta öyle ya da böyle kendisiyle yüzleşti. Yavaşça, bir zamanlar olduğu kişiyi tekrar buldu, güçlendi ve sonunda kendini iyileştirdi.

"Kitabı okurken yerimde duramadım… İlham veren, merak uyandıran, duygulandıran bir hikâye... "
-Oprah Winfrey-

"Muhteşem… Sürükleyici… Nefes kesen bir macera. Kederin doğası ve ayakta kalma mücadelesine dair içinize işleyecek bir hikâye.
İnsanın zaferi üzerine bir edebi eser."
-New York Times-

"Bu kitabı okurken kendime şu soruyu sorup durdum: Her şeyden, para, iş, toplum, hatta aile ve sevgiden yoksun kalmış olsaydım ben ne yapardım? Eskiden Thoreau 'Vahşi yaşam dünyanın koruyucusudur,' demişti. Strayed için vahşi yaşamın ruhunun koruyucusu olduğu apaçık. Cheryl bize felaketler, ruhsal zorluklar ve kayıplar karşısında bile tam anlamıyla canlı olmanın ne demek olduğunu hatırlatıyor."
-Mira Bartók-

"Mutluluğa giden yol ne kadar uzundur? Strayed için 1800 kilometre. Her adımda edindiği bilgeliği okuyucusuyla paylaşacak kadar alçakgönüllü ve çok başarılı bir yazar."
-American Way-

"Strayed'in dili çok canlı, keskin ve etkili, öyle ki çölün sıcaklığını, Yüksek Sierralar'ın buz gibi havasını ve olağanüstü bir kadının cesur adımlarla kendi yolunu ve kendisini bulmasının nefes kesici gücünü hissediyorsunuz."
-People -

"Karşımızdaki kadın, ruhunu tedavi etmeye çalışmasını kendi sesiyle anlatıyor. Ve bunu da ormanın derinliklerinde birçok zorluğa meydan okuyarak yapıyor... Açık, samimi ve oldukça sürükleyici."
-Marie Claire-

"Yaban, Strayed'in biraz mizah biraz da bilgelikle anlattığı, kendi kefaretini ödeme yolculuğu."
-Vanity Fair-

"Yaban, bir kaybın karşısında tutulan yasın ötesinde bir kitap. Umut, dostluk ve hayattaki ikinci şanslara dair hikâyelerle dolu bir değişim ve büyüme macerası."
-Poets & Writers-

"Anne ve kız, yalnızlık ve cesaret, adım adım tekrar yürümeyi öğrenmek hakkında gerçekten samimi bir kitap."
- Vogue-

"Yaban, ne kadar kaybolmuş olursa olsun ileri doğru bir adım atan herkesten öğrenecek bir şeylerimiz olduğunu hatırlatıyor."
- Brian Barker-

"Kocaman kalpli, zekice, şiirsel, bütünlüklü... Cheryl Strayed her cümlesinde bize yenilgi ve sefalet kadar iyilik, sabır ve aşkınlığın da insan doğasının bir parçası olduğunu hatırlatıyor."
-George Saunders-
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

filmini iki kere izlememe, bütün hikayeyi bilmeme rağmen çok keyifle okuduğum kendimden hissettiklerimden birçok şey bulduğum bir kitap oldu. bu otobiyografik roman birçok kişisel gelişim kitabından daha değerli benim gözümde. yol hikayelerini, yollarda deneyimlenen herşeyi çok önemli buluyorum. o bambaşka bir psikoloji yola çıkmak. bir yere gitmek. doğaya ve kendine sığınmak. kendini affetmek. yaşadıklarınla barışmak. bir yandan iç dünyanı bir yandan dünyayı yaşadığın çevreyi soluduğun havayı tanımak. yası büyük bir güce çevirmek. hele de bunu koca bir sırt çantasıyla uzun ve zorlu bir yolda bir kadının yapıyor olması. takdirlik ve örnek alınması gereken bir deneyim. herkesin yapabileceği bir şey değil. bunun sebebi sadece güç ve kondisyonla ilgili değil yaşamı nasıl yaşamak istediğinle ilgili biraz da. düzen isteyen düzenli bir yaşam isteyen korunaklı bir yaşam biçimini arzulayan birileri için çok zor ve hatta daha tehlikeli olabilir. yolları mesken edinmiş, gitmeye, ve özgürlüğe bel bağlamış yürümenin sakinleştirdiği dolu dizgin ruhhallerindeki tutkulu ve biraz da sınırı geçmek isteyen insanlar için daha ideal görünebilir. yine de herkes yapamasa da herkesçe severek okunabilecek bir yapıt. sürüklüyor. yol hikayelerinden olduğundan bazen betimlemelerin sıklığı olay isteyen okuyucuları sıkabilir. ben her bir satırını büyük keyifle okudum bir tek başına gezmenin ve yolların keyfini yeni keşfetmiş bir kadın olarak. ilgisini çekenleri tatmin edeceğini umuyorum. keyifli okumalar :)
ataç ikon Yaban
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum

Yaban - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle