up
ara

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens Konusu ve Özeti

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
Yuval Noah Harari'nin 2015'te Türkçeye çevrilen ve çok satanlar arasına giren kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, bugüne kadar yeryüzünde yaşamış insan türlerine değinen ve bu insan türlerinden günümüzde halen yaşamakta olan Homo Sapiens'in tarihi gelişimini bilimsel verilere dayanarak detaylı bir şekilde ele alan bir kitaptır.
Çevirmen: Ertuğrul Genç
Yayınevi: Kolektif Kitap
ISBN: 9786055029357
Sayfa: 412 sayfa Basım Tarihi: 2015
- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi...
Evrim teorisini destekleyerek başlamış Harari kitaba. Neyse ki o bakış açısı fazla vurgulanmadı ilerleyen bölümlerde.

Homo Sapiens yani insan türünün tarihi olarak gelişimi kitapta oldukça detaylı bir şekilde ele alınmış. Homo : İnsan, Sapiens :Zeki demekmiş, yani türümüz “Zeki insan” dır. Tarihi gelişim derken türün tarihi gelişim ve değişimi, beyinsel faaliyetler, Bilişsel devrim, tarım devrimi, Bilimsel Devrim detaylı olarak ele alınmış. Avcı toplayıcıların günübirlik, çiftçilerin ise önceden planlayarak yaşadıkları hayatlar detaylarıyla açıklanmış. Süt sağılma tarihçesini okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Tıkınma geninin bizde var olduğunu savunuyor yazar, oldukça güldüm.
Dedikodunun ilk ne zaman yapılmaya başladığı ve dedikodu için o ortamdaki insan sayısının da sınırlı olması gerektiği konusu anlatılmış. Oldukça ilginç gerçekten… Sayı 150 yi geçtiğinde insanlar birbirlerini yeterince tanımadıklarından ve bu yüzden dedikodu yapamadıkları incelenmiş.

Kitapta ilk bölümlerde farklı insan türlerinden bahsedilmiş. Tabi bu konu bilimsel verilere dayanarak açıklandığından dolayı merak uyandırıyor. Düşünsenize homo neandertal olan insan türü Neandartel vadisinde yaşıyorlar, sapienslerden daha güçlü ve kaslılar… Neandartel beyninin içine girip aklını okuyamıyoruz, sapienslerden daha az gelişmiş bir beyne sahipler…

Hamurabi kanunlarından detaylı bir şekilde bahsedilmiş. M.Ö. 1700’lü yıllarda yaşamış olan Babil Kralı Hammurabi, insanları sınıflara ayırmış ve kanunlarını da bu sınıflandırma kapsamında oluşturmuştur.

İnsanların ilk olarak avcı toplayıcılıkla geçimlerini sağladıkları, sonraki dönemde çiftçiliğin ön plana çıktığı, daha sonra insanların ticari hayata atılmaları, paranın bulunması, yazının bulunması, ilk yazı türleri, kredi almanın hangi dönemde ortaya çıktığı gibi birçok merak edilen ve bilinmeyen gerçekler tarihi gelişimi içerisinde anlatılmış. Kitap oldukça akıcı, hiç sıkıcı değil… Bu yüzden özellikle tavsiye ediyorum,

NOT: Uzun mu oldu inceleme bilemiyorum ama kitaba daha önce kimse inceleme eklemediğinden dolayı sanırım bu kadar detaylı yazdım :)
7 yorum
Merve Arslanalp (@mervearslanalp5)
Oldukça açıklayıcı bir yorum olmuş. şu sıralar elimde öncelikli olan kitapları bitirip bir an önce bende okuyacağım en kısa zamanda. okumayı istiyordum zaten şimdi daha çok istiyorum. bilgi dolu ve keyifli bi kitap olduğunu düşünerek almıştım yorumunuzu okuduktan sonra pişman olmayacağım bir tercih yaptığımı anladım :)
16.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Merve Hanım, iyi okumalar size :) pişman olmayacaksınız eminim.
16.08.15 beğen cevap
Recep (@okuryzr)
Evet, Merve Hanım'a katılıyorum. Keyifli bir kitap olduğunu ilk görüşte anlamıştık ama bültenlerdeki tanıtımı hep birbirine benziyor nihayetinde. Sizin yukarıda aktardığınız detaylar daha fazla ilgiyi cezbediyor. Keşke iki beynim olsa da biri işleri bitirirken öbürü hemen başlayabilseydi Sapiens'e.
20.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Evet Recep Bey, keyifle okursunuz umarım.
21.08.15 beğen cevap
firdevs turan (@firdevsturan)
bana yardımcı olabilir misiniz?
09.01.16 beğen cevap
Ömür telev (@omurtelev)
Acaba buna benzer akıcı ve tarihten de bilgi veren kitap önerileri alabilirmiyim
22.08.17 beğen cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
İsmail ve B’nin hikayesi’ni de öneririm. http://www.neokur.com/kitap/56588/ismail
04.11.17 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sapiens
Herkese iyi akşamlar sevgili kitap dostlarım.Sizlere çoktandır elimde olan ancak bugün bitirdiğim kitabımın paylaşımı ile geldim.
???? Hayvanlardan Tanrilara Sapiens içerik olarak 4 bölümden oluşuyor.
__1.Bölüm =Bilissel Devrim____
___ 2.Bölüm=Tarım Devrimi____
___3 Bölüm =Insanoğlunun Birleşmesi ____
____4.Bölüm =Bilimsel Devrim____
Kitabın genelinde insanoğlunun ilk zamanlardan günümüze uzanan yapısal,toplumsal,bilimsel,dinsel ve teknolojik değişimini anlatır yazar.Sapiens in adı dilimde hep Belgesel oldu nedense?Belgesellerde anlatılan bilgilerle dolu olduğundan sanırım.Okuması ise öyle kısa sürede gerçekleşmiyor.Sosyal Tarih ve Bilimsel türünde kitap okumayı seviyorsanız cokkkk begeneceksiniz ????
Birinci_ ikinci bölümü büyük bir heyecan ve keyifle okudum.3 bölüme geldigimde biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim.Yazarın bazı yerlerde gereğinden fazla ayrıntı verdiğini düşünüyorum.Bazı bölümlerde özellikle din ile ilgili yazılmış paragraflarda keskin tabulara sahip okurların tepkisini çekecek cumleler ve ifadeler var.
?????Bunun dışında ilgimi çeken pek çok bilgi vardı .???Avcı toplayicilarinin ardından çiftçilerin ve sonrasında sanayi toplumunun doğayı mahvetmesi,insanoğlunun kendi sonunu kendi elleriyle hazırlaması,biz Homo Sapiensin(zeki insan) ,pek cok bitki ve hayvan türünü ortadan kaldırdığını.....
Kitaptan bir alıntı yaparak yorumumu sonlandirmak istiyorum.
✏✏✏✏✏"Ne kadar cok türü ortadan kaldırmış olduğumuzu bilseydik,hala
Hayatta olanları korumak için daha istekli olurduk."
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Cahilliğimin keşfi oldu!
Mükemmel bir kitap. Çok beğendim. Kesinlikle yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım. Bir kere içerisinde çok fazla bilgi var ama genelde sıkılmıyorsunuz okurken. Yani kitap hem bilgi dolu hem de akıcı sayılır. Ben uzun bir sürede okudum çünkü araya bayram ve düğün vs girdi. Genel manada kitap okumaktan uzaklaşmıştım ama zaten her türlü okurdum. Yarım kalmazdı.

Kitap insanoğlunun ilk ortaya çıkışından bugününe kadar ki süreci anlatıyor ama her yönüyle anlatıyor. Yani böyle arkeoloji, biyoloji, tarih kitapları okuyarak öğreneceğin bilgileri yazar öğrenmiş, harmanlamış ve bir şekilde özünü size sunmuş. Hissettiğim tam olarak buydu. Her bilginin hangi bilimsel kaynaktan alındığı da yazıyor zaten. Çoğu şeyi ağzım açık okudum. Çoğu yerde içim ürperdi. Heyecanlandım. Müthişti yani.

Kitabın şu özelliğine değinmeden geçmeyeceğim. Yazar yayınlanacak ülkelere göre uygun bilgi vermiş. Mesela Türkiye için basılan kitaplarında örnekler Türkiye üzerinden verilmeye çalışılıyor.

Kitap insanoğlunun bu dünyadaki yerini, gelişimini, yaşantısını o kadar güzel anlatıyor ki kitabı okurken bazen insan kendiyle gurur duyuyor ama çoğunlukla insanların kendilerine, dünyaya ve diğer canlılara verdikleri zararı düşününce kendinden utanıyor. Kitaptaki tüm ihtimaller ve tespitler çok etkileyici.

Gayet anlaşılır bir dille bu kadar bilgiyi harmanlayıp sunan bu kitabı tüm insanların okumasını öneririm. Sadece insan olarak kendinizi sorgulayacaksınız.
0 yorum
Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss

HOMO ERECTUS
Kitabı tek kelimeyle ifade edersem kullanacağım kelime etkileyici diyebilirim. ama tek kelime ile ifade etmeyeceğim tabi ki :)
Kitap başlangıç olarak ilk insanın nasıl olduğunu evrim teorisi zeminine oturtarak başlamış. İlk olarak maymun atalarımızdan zeki olmayan Neandertallar, Homo Erectuslara evrimleşip zamanla mutasyonla bugünkü insan homo sapiense dönüşmüşüz. Homo sapiens sözlük anlamı zeki insan demekmiş. Neyse bu konuları fazla uzatmadan özetlersek;
Kitap insanlığın emekleme aşamalarından başlayarak dünyaya yayılmasını, gelişmesini besin piramidinde zirveye yerleşmesini ve tanrı seviyesine ulaşma yolundaki inanılmaz yükselişi anlatıyor.
Yazar insanlık tarihini gayet güzel ve akıcı bir şekilde anlatmış. İlk insanlar ne yaparlardı? Neden avcı toplayıcılıktan yerleşik hayata geçtik? Tarım devriminin getirdikleri/götürdükleri neler? Dinlerin, imparatorlukların, ticari ilişkilerin insanlık tarihi için önemi? Bilimsel devrim ile başlayan ve her geçen zamanda artan kendini aşma isteğinin insanı getirdiği veya götürdüğü nokta neresi? Ve çok üstünde durmasa da geleceğin homo sapiensi hakkında fikirleri ve kehanetleriyle çok değerli bir kitap.
Okurken yeri geldi insanlığımdan utandım, yeri geldi gururlandım, yeri geldi gelecekle ilgili umutlandım, zaman zamanda karamsarlığa kapıldım. Kendine okutan okuturken uzaklara dalıp düşünmeye teşvik eden bir kitap. Benden bu kadar umarım yararlı bir inceleme olmuştur.
Saygılarımla...
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

SAPİENS
Kitap geniş bir konu yelpazesinde insanı anlatıyor bunu sadece anlatmakla kalmıyor son derece açık, akıcı ve sade bir dil kullanıyor.
Sanırım kitabı okuduktan sonra yapacağım ilk yorum yazım dili ile ilgili olacak. Pek çok insana tarih ve bilim kitapları okumak sıkıcı gelir. Kullanılan terimler, verilen ayrıntılar, karmaşık yapılar nedeniyle konu ilginizi çekse de bir süre okuduğunuzu anlamakta zorlanırsınız. Ancak Harari oldukça yalın bir dil kullanmış. Böylece okuyucuna ilk insandan günümüze yaşananları, toplumsal, tarihsel ve bilimsel açıdan ele alarak hiç de sıkıcı olmadan geçmişimiz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmamıza yardımcı olmuş. Kendi adıma daha önce kulak misafiri olduğum bazı konuları, yarım yamalak bilgilerimi kitap sayesinde tamamladım. Hiç bir fikrim olmayan yeni konular hakkında okumaktan da son derece keyif aldım. Harari, ilk insandan günümüze kadar sistemlerin, devrimlerin, icatların, devletlerin, dinin, tarımın, sanayileşmenin, teknolojinin, ekolojinin, insan ve hayvan türlerinin nasıl evrimlerden geçirdiğini, gelişen sistemlerin içinde hapis olmuş, kendisini tüketim çılgınlığına kaptırmış günümüz insanlarını da anlatıyor. Bu kitap zaten kafama takılan geçmiş ve günümüz insanı ve toplumları, dünyayı yöneten sistemlerin oluşumu konusunda bana yol gösterici oldu. Sanırım yazarın bir sonraki kitabı olan "Homo Deus" u da okuyacağım.
0 yorum

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens - S41

Yine de bütün bunların hiçbiri, insanların kendilerinin yaratıp birbirlerine anlattığı hikayelerin dışında gerçekleşmez. Evrende hiçbir tanrı, milleti para, insan hakkı, yasa ve adalet insanların ortak hayal gücü dışında var olmaz.
Gülşah Sönmez tarafından eklenmiştir.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kimse lotoyu kazandığı, yeni bir ev aldığı, terfi ettiği veya gerçek aşkı bulduğu için mutlu olmaz. İnsanlar sadece vücutlarındaki keyif veren hisler sayesinde mutlu olurlar.
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
PİP!

PİP!

@nusretk

Ne istediğini bilmeyen, tatminsiz ve sorumsuz tanrılardan daha tehlikeli bir şey olabilir mi?
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Ka!?. (@nfk1)
Nasıl yaşaması gerektiğini bilmeyen kul
08.03.19 beğen 2 cevap
"Bir Maymunu, ölümünden sonra gideceği maymun cennetindeki sınırsız muzla kandırarak elindeki muzu vermeye asla ikna edemezsiniz. "
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tengrist

Tengrist

@tengrist

Atalarımızın doğayla uyum içinde yaşadığını iddia eden doğaseverlere inanmayın. Sanayi Devrimi'nden çok önce, Homo Sapiens en çok bitki ve hayvan çeşidini ortadan kaldıran bir tür olma rekorunu elinde tutuyordu. Biyoloji tarihindeki en ölümcül tür olmak gibi şaibeli bir özelliğimiz var.
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Alper Ergin

Alper Ergin

@aeturk

Ne istediğini bilmeyen,tatminsiz ve sorumsuz tanrılardan daha tehlikeli bir şey olabilir mi?
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
48
KİTAP
Kitaplığınızda Mutlaka Bulunması Gereken Kitaplar
Herkesin kitaplığında bulunması ve çevresindeki herkese okutması gerektiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz. ...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
57
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Evrim Kitapları
@alone adlı kullanıcımızın Kitapla Evrim paylaşımından yola çıkılarak oluşturulmuş listedir. Evrim meselesini detaylı öğrenme...
Red Red

Red Red

@khaos

Okumayanlardan Okuyanlara: Homo Kitapiens paylaşım fotoğrafı
Okumayanlardan Okuyanlara: Homo Kitapiens
Her ne kadar 'kaçan kovalanır' deyişindeki gibi kendimi kaçan ceylan yerine koyup köşe bucak kaçsam da kendilerinden, bir kaç yıldır "oku beni" diyerekten peşimde yalvar yakar gezinen bu iki Homo Kitapiens'i daha fazla üzmek istemedim. Bir kitap ile ona yakınlık duyan okur arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun, hiç bir zaman yeterince uzak değildir. Şükür kavuşturana, herkese keyifli okumalar. :)
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
PİP!

PİP!

@nusretk

KALICI BİR DEVRİM paylaşım fotoğrafı
KALICI BİR DEVRİM
Hem iyimserleri hem de kötümserleri memnun etmek adına, cennetle cehennem arasında gergin bir vaziyette gidip geldiğimizi söyleyebiliriz. Tarih henüz nereye doğru gideceğimize karar vermedi ve bir dizi tesadüf bizi bu iki yönden birine sürükleyebilir.
EK 1: Eğer bir insan tüm arzularından arınabilmişse hiçbir tanrı ona ızdırap çektiremez. Bunun aksine, eğer arzudan arınamazsa dünyadaki tüm tanrılar bile onu acı çekmekten kurtaramaz. 08.03.19
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
PİP!

PİP!

@nusretk

 paylaşım fotoğrafı
Hayvanlardan Tanrılara

Kitabın her kelimesinde bir anlam yatıyor, fazlasıyla ilgimi çekti her an düşündüren ve dinden imandan çıkaran bir
kitap olarak kalacaktır benim için, bu yapıttan sıradan bir kitap olarak bahsetmek istemiyorum doğrusu, iyi okumalar dilerim.

İnsanlar ilk olarak 2,5 milyon yıl önce Doğu Afrika’da, “Güney Maymunu” anlamına gelen Australopithecus adı verilen bir maymun cinsinden evrilmişti.
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum