up
ara
‹ Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens Kitap İncelemeleri

H. Alper KIRICI

H. Alper KIRICI

@halperkirici

Harika, dokunan bir kitap
Varoluşa dair anlam yüklediğimiz bir çok olguya, tarihsel bir persfektiften bakarken, bilimsel dayanakları açıkça ortaya sermeyi başaran çok iyi bir referans kitabı.
İçinde altı çizilesi birçok bilgi ve fikir var. Tablo bütününü bile ta uzaydan göstermeyi başarmış. Kafamdaki bir çok düşünce fırtınasına yön verdi diyebilirim.
Yazarın bilgisine ve bu bilgileri sentezleyip çok az insanın başardığı şekilde ortaya yepyeni ve belkide çok aykırı bir yaklaşım içinde olması, insanı varoluşa dair ciddi sorgulamalar içinde bırakıyor.
Örneğin istatistik biliminin doğuşu ve anlamı üzerine tespitleri beni çok etkiledi. Bu şekilde günümüz pratiğindeki bir çok uygulamaya, nedenleri ve nasılları yanıt verebileceğiniz bilgilere ve fikirlere hazırlıklı olun. Kabuğunuzu kıracağına eminim. Çok çok tavsiye ederim. Okumadan geçmeyin bence.
Takip eden kitaplarına dakika sektirmeden erişip dağarcığıma eklemek için sabırsızlanıyorum.
Ancak çeliştiğim ve eksik bulduğum yerlerde yok değil. Kitabın formülünde SEVGİ eksiği var diyebilirim. Belki biraz dengeler üzerinde durulmalıydı. Ruhu bile söz konusu yaparken maneviyatı bu kadar es geçmiş olması gibi. Tabi bu söylediklerim benim nacizhane felsefemden de kaynaklanan bir ön yargı da olabilir. Okuyuculara ellerinden not defteri ve kalemi eksik etmemelerini salık veririm. Sağlıcakla.
8 beğen · 3 yorum
Batuuu (@batuuu)
[silindi]
14.01.19 beğen cevap
Ege Arda

Ege Arda

@egearda

Ekolojik Seri Katil
Örneklendirmeleri güzel , hoş bir anlatım ile insanlık tarihini anlatmış.
1 beğen · 0 yorum
Samet İsen

Samet İsen

@sametisen

Sapiens
Harari, bu eserde gerçekten tür olarak başımızdan geçen serüveni ustaca ve anlaşılır bir dilde anlatmış. Kitap kapağının muhtelif ortamlarda çokça paylaşıldığını görmekten şikayetçi değilim ancak çoğunun bu kitabı okuyup ne derece özümsedikleri hakkında şüphelerim oldukça fazla. Rafınızdan eksik olmasın.
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Cahilliğimin keşfi oldu!
Mükemmel bir kitap. Çok beğendim. Kesinlikle yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım. Bir kere içerisinde çok fazla bilgi var ama genelde sıkılmıyorsunuz okurken. Yani kitap hem bilgi dolu hem de akıcı sayılır. Ben uzun bir sürede okudum çünkü araya bayram ve düğün vs girdi. Genel manada kitap okumaktan uzaklaşmıştım ama zaten her türlü okurdum. Yarım kalmazdı.

Kitap insanoğlunun ilk ortaya çıkışından bugününe kadar ki süreci anlatıyor ama her yönüyle anlatıyor. Yani böyle arkeoloji, biyoloji, tarih kitapları okuyarak öğreneceğin bilgileri yazar öğrenmiş, harmanlamış ve bir şekilde özünü size sunmuş. Hissettiğim tam olarak buydu. Her bilginin hangi bilimsel kaynaktan alındığı da yazıyor zaten. Çoğu şeyi ağzım açık okudum. Çoğu yerde içim ürperdi. Heyecanlandım. Müthişti yani.

Kitabın şu özelliğine değinmeden geçmeyeceğim. Yazar yayınlanacak ülkelere göre uygun bilgi vermiş. Mesela Türkiye için basılan kitaplarında örnekler Türkiye üzerinden verilmeye çalışılıyor.

Kitap insanoğlunun bu dünyadaki yerini, gelişimini, yaşantısını o kadar güzel anlatıyor ki kitabı okurken bazen insan kendiyle gurur duyuyor ama çoğunlukla insanların kendilerine, dünyaya ve diğer canlılara verdikleri zararı düşününce kendinden utanıyor. Kitaptaki tüm ihtimaller ve tespitler çok etkileyici.

Gayet anlaşılır bir dille bu kadar bilgiyi harmanlayıp sunan bu kitabı tüm insanların okumasını öneririm. Sadece insan olarak kendinizi sorgulayacaksınız.
19 beğen · 0 yorum
Ozzy Yigit

Ozzy Yigit

@ozzyyigit

Muazzam
10 puan verdigim nadir kitaplardan.
Tekrar okumak istediğim nadir kitaplardan.
Cevremdeki herkese tavsiye ettigim nadir kitaplardan.
E-kitap olarak okumama rağmen, normal kitap olarak kitapligima kattigim kitaplardan.
Cocuklarima okutmak istediğim kitaplardan.
Son 5 yilda okuduğumda kitaplar arasında ilk siraya yerlesen kitap.
Akici anlatımıyla kolay anlasilabilir kitap.

Yani hakkında yazacağım tüm seyler olumlu. Okuyun, okutun. Yazar olabildiğince objektif kalmaya calisarak anlatmış.
Kitabin devamı olan Homo Deus' u da okudum ama o Sapiens kadar etkileyici degil. Nedeni ise Sapiens' de gercekler daha on planda.

10 puan kolay kolay her kitaba vermem ben. Tabi bu benim kendi düşüncem. Okumanizi şiddetle salik veririm.
8 beğen · 0 yorum
şiir adamı

şiir adamı

@siiradami

insanlar
az gelişmiş olarak doğduklarından diğer tüm hayvanlardan daha çok
eğitilebilir ve daha çok sosyal ilişki kurabilirler. Pek çok memeli, anne
kamından fırından çıkan toprak kap gibi çıkar, onları yeniden şekillendirmeye
çalışmak onlara zarar verir. İnsanlar ise anne kamından bir
ocaktan çıkan erimiş bir cam gibi çıkarlar ve şaşırtıcı oranda şekillendirilebilirler.
Bu yüzden bugün çocuklarımızı Müslüman veya Budist, kapitalist
veya sosyalist, savaşçı veya banşçıl olarak eğitebiliyoruz.
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba puan vermedi
2 beğen · 1 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Büyüsel de "
az gelişmiş olarak "yaşıyoruz..?
12.02.18 beğen cevap
Melisaholmes

Melisaholmes

@melisaholmes

Bilgilenmek mi istiyorsun.Buyur,bu kitabı oku.Yazar yalın bir dille insanı baştan sona anlatıyor.Darwin teorisinden bu zamanlara kadar.Harika bir kitap
4 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sapiens
Herkese iyi akşamlar sevgili kitap dostlarım.Sizlere çoktandır elimde olan ancak bugün bitirdiğim kitabımın paylaşımı ile geldim.
???? Hayvanlardan Tanrilara Sapiens içerik olarak 4 bölümden oluşuyor.
__1.Bölüm =Bilissel Devrim____
___ 2.Bölüm=Tarım Devrimi____
___3 Bölüm =Insanoğlunun Birleşmesi ____
____4.Bölüm =Bilimsel Devrim____
Kitabın genelinde insanoğlunun ilk zamanlardan günümüze uzanan yapısal,toplumsal,bilimsel,dinsel ve teknolojik değişimini anlatır yazar.Sapiens in adı dilimde hep Belgesel oldu nedense?Belgesellerde anlatılan bilgilerle dolu olduğundan sanırım.Okuması ise öyle kısa sürede gerçekleşmiyor.Sosyal Tarih ve Bilimsel türünde kitap okumayı seviyorsanız cokkkk begeneceksiniz ????
Birinci_ ikinci bölümü büyük bir heyecan ve keyifle okudum.3 bölüme geldigimde biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim.Yazarın bazı yerlerde gereğinden fazla ayrıntı verdiğini düşünüyorum.Bazı bölümlerde özellikle din ile ilgili yazılmış paragraflarda keskin tabulara sahip okurların tepkisini çekecek cumleler ve ifadeler var.
?????Bunun dışında ilgimi çeken pek çok bilgi vardı .???Avcı toplayicilarinin ardından çiftçilerin ve sonrasında sanayi toplumunun doğayı mahvetmesi,insanoğlunun kendi sonunu kendi elleriyle hazırlaması,biz Homo Sapiensin(zeki insan) ,pek cok bitki ve hayvan türünü ortadan kaldırdığını.....
Kitaptan bir alıntı yaparak yorumumu sonlandirmak istiyorum.
✏✏✏✏✏"Ne kadar cok türü ortadan kaldırmış olduğumuzu bilseydik,hala
Hayatta olanları korumak için daha istekli olurduk."
7 beğen · 0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05

Kitap insanlığın tarihine dair sorduğu soruların cevapları ile değil de daha çok sorunun kendisiyle ilgilenmiş. Kitaptaki soru cümleleri bazen o sorularda 15 dakika düşünmeme neden oldu. Hal böyle olunca kitap biraz geç bitti. Ama sorular gerçekten düşündürücü. Kitap evrim teorisini savunarak başlıyor ancak ilerleyen bölümlerde üstünde çok durmuyor. Konu olarak insanlığın nereye doğru yol aldığı üzerinde yoğunlaşıyor. Parmak bastığı çok güzel konular var. Gerçekten şuna da değinseymiş dediğim bi konu yokAnlatım olarak ağır bir dili var. Okurken zorlanabilirsiniz, sonlara doğru sıkılabilirsiniz. Onun dışında isminden anlaşılacağı üzere insanlığın kısa bir tarihi. İyi okumalar
4 beğen · 0 yorum
Burak Poyraz

Burak Poyraz

@burakpoyraz

Muhteşem
Severek defalarca bitirdiğim bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum ??
2 beğen · 1 yorum
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Defalarca mi bitirdiniz?
09.12.17 beğen cevap
Kübra Aygün

Kübra Aygün

@kubraaygun

Birçok insan din konusuna değindiği yerlerde çok etkilendiğini yazıp çizmiş. Fakat bence daha iyi bir propaganda yapılabilirdi. Bilimsel veriler, tahminler, akıl yürütme metodu gayet hoşuma gitti. Hayal gücümüzle oluşturduğumuz şeyleri sorgulamama olanak sağladı, ancak din konusunda yaptığı eleştiriler bende şu şekilde bir his uyandırdı, "Ben bile daha ikna edici bir ateizm propagandası yapabilirim"

Bu yönleriyle okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap. Okuduğunuzda anlayacaksınız ki hiçte bahsedildiği gibi değil. Yazarın, insanın nasıl bir düşünce mekanizmasının olduğunu ve ilk insanların hislerini mükemmel bir şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum ve okurken araştırmayı unutmamanızı tavsiye ediyorum! :)
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba puan vermedi
9 beğen · 6 yorum
ali akdemir (@orfe)
benim de yeni okumaya başladığım kitap. açıkcası ateizm propagandası yapıyorsa bu kötü ama belki de anlatılanlar propaganda gibi gelmiş olabilir diye düşünüyorum. bu yorumu bi agnostik olarak yapıyorum. bakalım , okuma gittiğinde neler düşüneceğim. ?
30.11.17 beğen cevap
Senem

Senem

@kitapvekahve

İnsanlık tarihi ve evrim çok iyi bir şekilde anlatılmış. İnsanların ilkel bir hayattan bugüne kadar nasıl geldiği okurken insanı hayrete düşürüyor.
İyi gibi gözüken tarım devrimi aslında bir ceza mı? Hayvanları ve bitkileri kontrol altına alıp sahip olmaya çalışan insan aslında kendi özgürlüğünü kısıtlayıp kendini kısır bir döngü yemi kurban etti? Hepsi birer soru işareti?
Okurken bilgi birikimi açısından insana çok fazla katkısı olan bu kitabın 2.cisi olan Homo Deus'uda mutlaka okuyacağım ama iki kitap arasında biraz ara vermem gerekiyor. :)
6 beğen · 0 yorum
nihal baysal

nihal baysal

@nihalbaysal

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens'i Sinan Canan hocanın bir sempozyumda tavsiyesi üzerine aldım. Sadece biyoloji içerikli olduğunu sanıyordum ama kitapta kültür, ekonomi, dinler ve pek çok akımdan bahsediliyor. Yazarın bazı düşüncelerine özellikle din ile ilgili olanlara katılırsınız ya da katılmazsınız ama önemli olan bu kitaptan elde edeceğiniz bilimsel bilgiler.

Örneğin ekonomi hiçbir şekilde ilgimi çekmeyen bir konudur ama ekonominin nasıl oluştuğu, temelinin nelere dayalı olduğunu öğrendim.


Bilimsel yazılar okumakta zorlanan okuyucuların bu kitabı çok rahat okuyabilecekleri düşünüyorum. Yazarın okuyucuya yaptığı bir güzellik ise örnekleri ülkelere göre düzenlemiş olmasıdır. Bence çok güzel ve ince düşünülmüş.

Yakın zamanda ikinci kitabını da okumak istiyorum. Eğer Sapiens'i okumaya karar verdiyseniz hazırlayın fosforlu kalemlerinizi :) Altı çizilecek çok yer bulacaksınız.
Keyifli okumalar :) ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ⠀
7 beğen · 0 yorum
Mert Mercimekci

Mert Mercimekci

@mertmercimekci798

Kitap güzel başlıyor, insanoğlunun bugünlere gelirken ki sosyal yapısını neyi nasıl öğrendiğini nasıl bir psikolojide olduğuna dair çok güzel açıklamalar var lakin konu paraya geldiğinde sanki yazar bu anın gelmesini bekliyormuş gibi yardırmış, para konusunun bitmesi için bayağı bir sabretmek zorunda kaldım bitsede gitse diye düşünmeye başladım bayağı yordu parayla ilgili kısımlar onun dışında insanlığın ilk hallerine dair güzel kültürleneceğiniz hoş bir kitap kütüphanenizde bulunmalı.
ataç ikon Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

İnsanların yapabildikleri olağanüstü şeylere rağmen hedeflerimiz konusunda emin değiliz ve her zamanki kadar memnuniyetsiziz. Kano ve kadırgalardan buharlı gemilere ve uzay mekiklerine vardık ama kimse nereye gittiğimizi bilmiyor. Her zamankinden daha güçlüyüz ama bunca güçle ne yapacağımızı bilmiyoruz. Daha da kötüsü, insanlar her zamankinden daha sorumsuz gibiler. Uymamız gereken yegane yasalar, fizik yasaları ve kendi kendini yaratmış küçük tanrılar olarak kimseye hesap vermiyoruz. Diğer hayvanları ve etrafımızdaki ekosistemi sürekli mahvediyoruz ve bunun karşılığında sadece kendi konforumuzu ve eğlencemizi düşünüyoruz, üstelik tatmin de olmuyoruz.
Ne istediğini bilmeyen, tatminsiz ve sorumsuz tanrılardan daha tehlikeli bir şey olabilir mi?
Eser bu sözlerle bitiyor beni çok etkiledi. Kitabın dili oldukça sade ve anlaşılır çok rahat okunuyor. Kitap konusunda bilgi sahibi olan olmayan herkesin anlayabileceği bir kitap olmuş. İnsanlık tarihinin kısa hikayesi. İlk insandan günümüze neler olmuş, neleri kazanmışız neleri yok etmişiz. Kitabı okudukça kendi türümden nefret ettim.Özellikle hayvanlara yapılanlar çok korkunç. Bu dünya sadece bizim için yaratılmadı.Okumanızı tavsiye derim.
6 beğen · 0 yorum
/ 3